Hana

Hana https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/375955/bmid_hana-PsV-375955.jpg 5 13564 13564

Třetí román úspěšné české autorky. Existuje-li něco, co prověřuje opravdovost lidského života, pak je to utrpení. A existuje-li něco, co život znehodnocuje, pak je to utrpení, které člověk působí jiným. Jenže co když je přesto nevinen? Co když je to všechno jen shoda okolností a člověk je pouze bezmocným nástrojem osudu? Je zima roku 1954 a devítiletá Mira se přes zákaz rodičů vypraví k řece jezdit na ledových krách. Spadne do vody, čímž se její neposlušnost prozradí, a je za to potrestána tím, že na rodinné oslavě nedostane zákusek. Nevinná příhoda z dětství však pro Miru znamená zásadní životní zvrat. Následuje tragédie, která ji na dlouhá léta připoutá k nemluvné a depresivní tetě Haně a odhalí pohnutou rodinnou historii, jež nadále popluje s proudem jejího života jako ledová kra. Příběh, který vychází ze skutečných událostí, popisuje Alena Mornštajnová ve strhujícím tempu a se smyslem pro dramatičnost, až má čtenář pocit, že sleduje napínavý film. Zůstává jen otázka, zda se kra osudu nakonec přece jen rozpustí…... celý text

May
10.08.2017 5 z 5

Kdysi před lety mi dědeček vyprávěl, že byl za války nasazený na nucených pracech v Německu a vyprávěl, jak se s nimi zacházelo .... Byla jsem sotva v pubertě nebo spíš ještě chvíli před ... Jeho vyprávění mě děsilo, ale tehdy mi to přišlo jako děsivá "pohádka", abych si vážila toho co mám ... Dnes, kdyby děděček ještě žil, řekla bych mu jak moc ho mám ráda a jak jsem mu vděčná, že všechno zvládl a vydržel a díky němu jsem tu i já ... Díky této úžasné knize na něj už několik dní vzpomínám ... Říkat o Haně, že je úžasná je ... trošku zvláštní, lepší označení by asi bylo, velmi silná a poučná kniha ... Knihy o válce a válčení čtu zcela výjimečně, ale tato kniha za přečtení stojí ... I za všechny kapesníky, co jsem u ní probrečela ...

Terezita
09.08.2017 5 z 5

Bože... Tahle kniha je famózní. Tolik utrpení, tolik lásky, soucitu, strachu, všeho. Smekám pomyslný klobouk před paní spisovatelkou. Takovou koňskou dávku emocí, kterou mi Hana vrazila přímo pod kůži, jsem dlouho nezažila. Nemám slov. Doporučuji opravdu každému.

turnip
09.08.2017 4 z 5

Autorka opět nezklamala. Po Slepé mapě a odlehčeném Hotýlku znovu úžasný příběh a skvělé vypravěčské schopnosti. Mo se těším na autorčiny další počiny.

Blaufik
08.08.2017 5 z 5

Silný příběh u kterého si zajisté popláčete. Já jsem si alespoň pobulela. Určitě mi kniha zůstane dlouho v mysli a jen tak na ni nezapomenu. Rozhodně jsem nečetla naposledy. Doporučuji.

evke
07.08.2017 5 z 5

Kniha , která vám donutí k zamyšlení. Je to velmi silný příběh, z kterého mrazí.

Jaruce
06.08.2017 5 z 5

Úžasně napsaný příběh. Stačí si přečíst pár řádků a už se neodtrhnete. Po dočtení přemýšlíte nad osudy propletené v tomto příběhu.

josska
06.08.2017 5 z 5

Knížce musím dát pět hvězdiček,už jsem četla pár takových knih,ale Hana mě zasáhla,bylo to smutné,tvrdé a běhal mě mráz po zádech.Přečetla jsem ji jedním dechem,pršelo a já četla a četla.Byla to moje první kniha od autorky

gfdsa123
06.08.2017 3 z 5

Na toto téma jsem četla již spoustu knih a proto mě tato moc nezaujala. První a třetí část knihy byl poutavý nabytý emocemi a k zamyšlení. V první části se Miře vyplatilo neuposlechnout mámu. Ve druhé části se Haně neuposlechnutí krutě vymstilo a zničilo život. Je až spodivem kolik toho lidé museli ustát.

Kaca24
04.08.2017 5 z 5

Skvěle napsaná kniha, která tak lehce plyne, ale příběh se nečte zrovna snadno. Mráz mi při čtení běhal po zádech a četla jsem se zadrženým dechem. Moc doporučuji, ke knize se určitě budu vracet.

danalis
02.08.2017 5 z 5

Krásně čtivě brilantní češtinou vyprávěný příběh, od kterého nejde odejít...ideální kniha pro zamyšlení i odpočinek

acul.p
02.08.2017 5 z 5

Přečteno jedním dechem během 24 hodin :) Opravu krásná kniha.

marca_m
02.08.2017 5 z 5

Opět se mi potvrdilo, že Alena Mornštajnová je skvělá vypravěčka. Vypravěčka příběhů, které nejsou žádným vyfabulovaným zašmodrchancem, ale autentickým vyprávěním osudů těch neobyčenějších lidí, na které tragicky dopadala naše nedávná historie.

boticelli
31.07.2017 5 z 5

Prekrasne napsany a mimoradne silny pribeh. Po tom vsem utrpeni hlavni postavy Hany prisla (diky Bohu!) ulevna katarze jak pro ni tak pro mne. Jak nebezpecna je totalita, diktatorstvi spojene s nenavisti...

Alizon
28.07.2017 5 z 5

Úžasná kniha, kterou řadím do doporučených a autorku do oblíbených. Jednotlivé vrstvy příběhu jsou nám pomalu předkládány a v momentech, kdy do sebe všechno zapadá a spolu s Hanou si čtenář říká "kdyby", Vás mrazí. Autorka je úžasná vypravěčka příběhu, který ve mně dlouho zůstane.

knih.sasa
28.07.2017 5 z 5

Výborně napsaná kniha o závažných tématech (nejen) z ženského pohledu. Čekala jsem víc místa pro meziříčskou tragédii s tyfem a méně místa pro téma koncentračního tábora, ale mohlo mě to napadnout, když na obálce jsou pruhy "vězeňského pyžama".
Kam až vede malá aktivita/pasivita nebo nesplnění přání/požadavku matky, sestry, kamaráda. Jedno rozhodnutí, velké následky (zdůrazněno opakovaně v životech postav).
Doporučila bych k přečtení i všem zamilovaným mladým dívkám, aby včas prohlédly úmysly svého vyvoleného. Okolí nám většinou radí dobře, ale člověk neposlouchá a milého/milou neustále omlouvá. Krásně je popsané "rozhodování" hl. hrdiny mezi ženami, kterou si má vzít a proč. Tady umocněné tehdejší dobou, dnes muži řeší jiná kritéria, ale chovají se u toho stejně, nic se v principu nezměnilo. A je vůbec dobré být nástupkyně původní nevěsty s vysněným mužem?
Kniha se četla velice dobře, lehce, bavila mě mnohem víc než předchozí tituly autorky.
Hodnotím jako jednu z nejsilnějších knih, kterou jsem četla. Slzy následovaly. Po přečtení mi bylo opravdu mizerně a musela jsem to prostě nechat doznít a usadit, ani jsem nedokázala hned napsat komentář.

broskev28
26.07.2017 4 z 5

Téma, vlastní příběh, styl vyprávění a výsledkem je skvělá kniha. Mně se po několika kapitolách vybavila jiná úžasná knížka s podobným námětem - Zvuk slunečních hodin. Jistě, chybí tu baťovský Zlín (ale Krásno i Meziříčí mají také něco do sebe) a hlavně kouzlo exotické Indie. Autorka je také Hana; bohužel nás však už žádnou knihou nepřekvapí.
Každopádně výborné čtení, takže se už těším na další knihy Aleny Mornštajnové!

Danago
26.07.2017 5 z 5

Alena Mornštajnová je můj momentální objev a jsem nadšená. Krásná knížka od českého autora , to vždycky potěší. Velice čtivě napsaná kniha plná emocí a lidského utrpení. Popisuje život Hany a Miry za období let 1937-1964. Příběh začíná 1954 a děj se posunuje se kupředu a vrací se vzpomínkami zpátky. Příběh je velice dobře promyšlený, všechno do sebe krásně zapadá. Od knížky se nelze odtrhnout. Knížku určitě doporučuji.

Zrzavá_Tereza
25.07.2017 5 z 5

Hana se mi líbila, moc. Jen jsem u ní nebrečela jako všichni ostatní. A asi ani nemám chuť na věneček...

veru_nedvedova
24.07.2017 5 z 5

Skvěle napsaná kniha. Ráda čtu knihy na téma druhé světové. Myslím si, že každý by měl přečíst minimálně dvě knížky ročně na toto téma, aby si připomněl jaké to tu bylo. Tahle knížka vás zasáhne a nepustí.

Radka_p
23.07.2017 5 z 5

Smutno-krásny príbeh a ja tlieskam, autorka neskutočne geniálne posplietala osudy knižných postáv a spôsob akým ich postupne odhaľovala bol pre mňa až fascinujúci. Príbeh Hany sa číta skoro sám a ja som knihu musela doslova odkladať aby som ju neprečítala na jeden dych. Prečítala by som si aj pokračovanie ak by existovalo, príbeh to bol síce ťažký, smutný ale brilantne napísaný.