Světlo a stíny

Světlo a stíny https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/322378/bmid_grisa-svetlo-a-stin-eMN-322378.jpg 4 2058 412

Griša série

Ravka, kdysi mocná a hrdá země, se otřásá v základech. Pás neprostupné temnoty obývaný krvežíznivými nestvůrami, ji rozdělil na dvě části. Její budoucnost leží v rukou nic netušící dívky… Alina nikdy v ničem nevynikala. O to víc je překvapena silou, která se projeví v okamžiku, kdy je se svým regimentem napadena a jejímu nejlepšímu příteli hrozí smrt. Jejích výjimečných schopností si všimnou na nejvyšších místech a dívka je dopravena na královský dvůr, kde se má naučit ovládat své dosud nezkrocené schopnosti. Má se stát grišou – členkou privilegované vrstvy mágů a kouzelníků. Jenže nic v tomto světě plném přetvářky není tak, jak se jí snaží namluvit. Alina proniká do tajemného společenství grišů a poznává blíž i jejich nejvyššího mága, okouzlujícího Temnyje. Postupně přichází na to, že vše, co se kolem ní děje, má jediný cíl. Zneužít její jedinečnou moc proti celé zemi i proti ní samotné. Pokud se nechce stát loutkou v rukou zla, musí uprchnout. Jediná možná cesta však vede tam, kam se jiní neodvažují. K pásu neprostupné temnoty…... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Shadow and Bone , 2012

DennisMoore
09.01.2022 4 z 5

Než jsem se dostal k pokračování (fantastických) Šesti vran, přišel seriál od Netflixu, který se mi také moc líbil, a já rázem věděl, že na pokračování knihy hned tak nedojde - chci si to totiž přečíst všechno hezky od začátku. Světlo a stíny jsou ten začátek, oproti Šesti vranám na první pohled opravdu tak trochu obyčejná young adult fantasy s rozervanou romantickou hrdinkou a vším, co k tomu a k ní patří (například neustálé uhrančivé pohledy Temnyjových "granitových očí"). Nicméně ta fantasy se odehrává v naprosto skvělém světě, dokonce v jednom z nejpřitažlivějších fantasy světů, s nimiž jsem se kdy setkal, a to je první trumf Leigh Bardugo. Těmi dalšími jsou čtivost, parádní spád a fakt, že příběh je očividně promyšlený a do budoucna slibuje moc hezké (respektive "hezké") věci. Takže jakkoliv kniha nedosahuje kvalt Šesti vran, jež bych opravdu s klidem doporučil každému, kdo umí číst, za přečtení určitě stojí.

Kaila146
08.01.2022 3 z 5

Přišlo mi to jako takové normální fantasy. Pěkné, ale žádná díra do světa.

KarolinaBer
03.01.2022 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila. Osobně mam velmi rada první díly sérií, jelikož rada poznávat nové světy autorů. Za me super svět a příběh. Kniha je ctiva a akorát dlouhá. Nic se v ni zbytečně nenatahuje.

dontbullshitme
02.01.2022 3 z 5

(SPOILER) Kniha ubíhá rychle, nemůžu jí upřít čtivost, ale musím říct, že se mi seriál líbil víc, což je hloupé, protože by to mělo být právě naopak. V knize mi vadilo, že Alina neustále řeší svůj vzhled a další děsně povrchní věci. Ani v seriálu mi nesedla, ale v knize bylo to její fňukání ještě horší. Chyběly mi i akční scény, které si v seriálu domysleli - například Mal stopující jelena společně s Dubrovem a tím dalším. Svět se mi ovšem moc líbí, to se spisovatelce opravdu povedlo. Nepovažuju to tedy za úplnou ztrátu času.

LucyT
19.12.2021 4 z 5

Griša, série, které jsem se vyhýbala všemožnými způsoby, ale zbytečně! Po přečtení Šesti vran se mi jejich svět tak zalíbil, že jsem se chtěla dozvědět víc, bohužel na mě přicházelo ze všech stran právě negativní recenze, což doteď nechápu proč.
Série jako taková se mi neskutečně líbila. Temnyj mi navždy zůstane v srdíčku společně s Nikolajem. Perfektně napsané postavy!
První díl byl za mě nejslabší, ale naopak ostatní dva se mi líbily daleko víc a sérii jsem zhltla za necelý týden.
DOPORUČUJI!!

lenka0383
16.12.2021 5 z 5

Právě jsem dočetla třetí díl a hned objednávám Zjizveného krále, protože chci v tomhle nádherně vylíčeném světě zůstat. První díl Griši mi připadal spíš průměrný, celkem předvídatelný. Alina mi moc nepadla do oka, dostala nezaslouženě moc, se kterou si neví rady a vlastně to vypadá, že ji ani použít nechce. Temnyj byl hodně sympaticky, ale celá ta zápletka ke konci mi připadala hodně předvídatelná. Pak jsem se ale začetla do druhého dílu a hltala jsem slovo za slovem. Alina a Mal se vykreslili jako silné postavy, do toho se přidal úžasný a vtipný Sturmhund, který to konečně celé posunul kupředu. Myslím, že jen díky němu děj začal odsýpat a konečně to začalo vypadat, že někdo přemýšlí nad tím, co dělá, a ne jen přihlíží a nechává děj odehrávat se kolem sebe. První díl byl slabší, ale druhý a třetí mi to teda plně vynahradily. A konec famózní :-)

Lllvicek
16.12.2021 3 z 5

Nemůžu si pomoci, ale celé je to prostě průměrné. Příběh není vůbec složitý, spíš bych řekla jednodušší a postavy nejsou moc sympatické (třeba mě Alina ani Mal k srdci nepřirostli), až na Temnyje, ale ten tam vystupuje velmi zřídka. Mal mi dokonce občas přijde jako ten typ, co by byl nejradši aby jeho žena byla šedá myška v koutě a poslouchala ho na slovo :D. No, každopádně jsem po knize sáhla jako odreagování od knih, které čtu běžně a nebyla jsem zklamaná. Četla se dobře a svižně, ale jak říkám, nijak mě to nenadchlo, ale ani neurazilo :).

iLuciferie
13.12.2021 2 z 5

Po knize jsem šáhla, jelikož jsem byla nadšena z Šesti vran a zajímalo mě něco víc o světě Grišů. Bohužel musím říct, že nemám pocit, že bych se zde dozvěděla něco víc, dokonce mi skoro přišlo, že je zde “prostředí” vlastně vykresleno mnohem méně a povrchněji než je tomu ve zmíněných Šesti vranách. Příběh jako takový je velmi naivní a moc mě nebavil. V sérii určitě pokračovat nebudu.

Kni-holka
10.12.2021 4 z 5

(SPOILER) Vítejte v Ravce - kdysi mocná zem je spustošena válkami a panuje zde všudypřítomný strach z Vrásy stínu. Grišové, příslušníci mocného řádu kouzelníků, kterým vládne záhadný Temnyj, díky kterému mají jisté bezpečí i pozici, jsou pod nadvládou krále, který jejich moc využívá nejen k obraně. I nadále jsou v některých zemích zabíjeni a mezi lidmi panuje vůči nim všeobecný strach i jistá nenávist.

Seriál na Netflixu se od knihy moc neliší. Ale v knize jsou postavy popsané do hloubky a my se tak lépe do nich dokážeme vžít. Proto jsem si díky knize ještě více oblíbila Alinu Starkovou - Světlonošku - a naopak mě překvapila postava Temnyje.

Smutný, ovšem v jistém smyslu dost reálný, je osud Aliny. Sirotek, který se musel být o své místo a má velice nízké sebevedomí o svém vzhledu. Najednou se ocitá v situaci, kdy se z nuly stává Svatou a zachránkyní cele Ravky. Poprvé něco znemaná a neví, jak se k tomu má postavit. I když ví, že je Temnyj nebezpečný, tak to přehlíží a slepě mu věří. Je do ní zamilovaný? A ona do něj? Sama neví. Ale chtěl ji a to možná stačí. Co víc značí nezkušenost mladé dívky? Ponaučení je jasné. Dávejte si pozor na mocné muže.

Krásně je zde nastíněno pouto mezi ní a jejím kamarádem Malem. Ona ho miluje již dlouho, ovšem, jak to tak bývá, jemu to nedochází, či si to nechce připustit. Je to i láska k němu a strach z toho, že ho ztratí, co v ní nakonec probudí sílu světla. Svou oddanost jí dokáže, když i přes jeho nelibost ke grišům se Aliny nevzdá. Najde pro ni posvátného jelena, zachrání ji a jejich přátelství nakonec přeroste v lásku.

A pak je tu postava Temnyje. Na jednu stranu se mu nemůžeme divit. Svět, kde síla grišů něco znamená, spěje ke konci. Chce je osvobodit od královské tyranie. Vzít moc do vlastních rukou a nastolit mír. Mír za jeho podmínek. Pokud to tedy opravdu je netvor, umí to bravurně skrývat. Ale přiznejme si. Temná strana je vždycky svůdná

Nezapomeňme taky na jeho poslední slova. "Mě neutečeš, Alino." Jsem zvědavá na další díl

Martina852
08.12.2021 4 z 5

(SPOILER) Už dlouho plánují, že si Grišu a Šest vran od Leigh Bardugo přečtu a to chci učinit ještě před shlédnutí seriálu. Protože obvykle knihy jsou lepší než seriál či film.
Musím říct, že do děje jsem vplula snadno a styl spisovatelky se mi zalíbil. Zatím trochu plavu ve zvláštních názvech a barev keft, které odlišují každou Grišu, ale myslím že při četbě dalších dílu v tom budu zase mít o trochu jasněji.
Zradu od Temnyje jsem moc neočekávala, ale bylo mi jasné že přeci jen nezíská nad Alinou moc a ona díky daru milosrdenství nad jelenem Černého heretika porazí. Proto ta jedna hvězdika za předvídavost.
Jsem tedy zvědavá na další díl a kam osud naše dva hrdiny zanese.

Fallenyard
27.11.2021 4 z 5

Knížku jsem si přečetla až po Vranách a přijde mi jednoznačně daleko pohádkovější a méně napínavá, ale stále velmi dobrá. Děj je dynamický, nikde nedrhne, všeho tak akorát a dává to smysl. Oceňuji, že kniha není překombinovaná, jak je častým jevem u řady YA fantasy knih vydaných po roce 2005.

jancapen
20.11.2021 4 z 5

K Bardugo jsem se dostala přes recenze a jako velký fanda fantasy jsem si říkala, že si od ní musím něco přečíst. Už mám za sebou Devátý spolek a Trnitou řeč, tak nadešel čas vrhnout se na Grišu. Knížka pro mě rozhodně nebyla zklamáním, ale zároveň jsem možná čekala něco víc. Devátý spolek, který se odehrává v úplně jiném světě, se mi možná líbil o malinko víc. Tento příběh je o tom, kterak chudá a neoblíbená dívka ke štěstí,moci a nakonec i k lásce přišla. Děj se vyvíjel tak nějak podle očekávání, část po útěku z hlavního města mi přišla trochu míň záživná, o to víc mi to ale vynahradil konec, kde děj pěkně vygradoval. Z celé knihy mě nejvíc zaujala postava Temnyje, tak jsem zvědavá, jak se i jeho dějová linka bude dále vyvíjet.

deedulka
14.11.2021 4 z 5

Na Grišu jsem slyšela jen samou chválou a musím říct, že oprávněnou. Alina je sympatická hrdinka a její putování od života sirotka jsem četla s neskrývaným zájmem. I mužské postavy si získaly moji pozornost a příběhu dodávaly šmrnc. Prostředek knihy byl trochu slabší, ale zbytek byl skvělý a napínavý. Těším se na další díly a určitě si po dočtení celé série nenechám ujít i filmové zpracování. Plusové body si zaslouží také nádherná obálka, která přímo láká k přečtení skvělé fantasy.

Izabell
10.11.2021 4 z 5

Přečteno díky zfilmování. Četlo se to příjemně a tak nějak samo. Jsem zvědavá na další díl i tv sérii. Alina občas trošku "na pěst" :) ale každý je jiný a člověk může alespoň sám fantazírovat :)

terakera
01.11.2021 5 z 5

Griša byla mou první fantasy knížkou a moc se mi líbíla. Myslím že jsem zvolila dobře, jako knihu ze kterou začnu s fantasy. Začátek byl trochu zmatenější ale netrvalo dlouho než jsem se ponořila do nového světa a naprosto se začetla a zamilovala celý příběh a postavy ( i když Alina mi moc sympatická nebyla). Postava Temnyje byla skvělě napsaná. Nejvíce oceňuji orginalitu a nádherný jazyk kterým je kniha napsana. Četlo se mi to natolik dobře že jsem grišu stále odkládala ať si ji užiju a nechtěla jsem ať končí. Lepíkovala jsem jak jsem mohla a moc jsem si čtení užila.

david9690
27.10.2021 5 z 5

Sérii Griša jsem si naordinoval až po přečtení obou dílů 6 vran a musím říct, že mě to bavilo opravdu hodně (sice vrány jsou asi top, ale i tahle série byla super). Čte se to skvěle, děj má spád, postavy jsou výborně vykreslené a celkově je to nápadité, akční, plné nečekaných zvratů a fantazie autorky je na velmi vysokém levelu. Hlavně mě bavily postavy Nikolaje (2 a 3 díl) Temnyje, Žeňi a Mala. Taky zasazení děje na území Ravky (podobnost s carským Ruskem je čistě náhodná :) bylo výborné a tohle mi ten příběh ještě více přiblížilo. No a pak jak se vydali hledat první umocňovač a to všechno co se tam událo bylo z mého pohledu velmi zajímavé a napínavé. A natolik strhující, že se mi místy vůbec nechtělo čtečku odložit.
Zkusil jsem se i podívat na 2 díly serie Shadow & Bones na Netflixu, ale tohle jsem odepsal, protože se mi tohle zpracování vůbec nelíbilo, a přišlo mi že to "zpatlali" dohromady a celkově jinak skvělé dílo úplně zkazili. Ale takhle to mám skoro se všemi filmovými adaptacemi, že teda mnohem raději sáhnu po knize než se dívat na film.

Sirina
22.10.2021 5 z 5

K téhle sérii jsem se vlastně dostala až poté, co knihy vyšly s novou obálkou. Nejdříve jsem četla Šest vran a proti nim je Griša slabší, ale pořád se to pohybuje nad průměrnou fantasy.

vinebitch
20.10.2021 4 z 5

Já si knížku užila - dobře se to čte, má to málo stran. Dokonce už jsem věděla co očekávat, jelikož jsem už viděla seriál - tak jsem si řekla, že si musím přečíst i sérii. Alina mi je sympatická a Mala jsem si taky oblíbila. O Darklingovi se radši ani nebudu zmiňovat :D

marina4088
20.10.2021 4 z 5

Hned pro začátek řeknu, že jsem jako první četla serii šest vran a kvůli tomu si myslím, že Griša je prostě jen další fajn dílo, ale žádný skvost.

Samotný příběh mě ale bavil. Sice mi to přijde jako klasické ya fantasy, ale i přes to umí Leigh psát jako málokdo.

Máme tu popsanou historii Aliny a Mala - jak se od sirotčince táhne jejich velké přátelství, i když časem to u jednoho z nich přeroste v něco víc (a o něco déle možná i u druhéhu). Pak tu máme jejich následné násilné rozdělení a díky tomu objevení schopnosti Aliny a nesmí chybět těžkého výběru mezi badboyem a Malem. Teda, Temnyjem a slušňákonervákem. No, nechme to být.

Postupně se přechází k Alině samotné a k jejím schopnostem. Škoda těch stran o jejím výcviku, klidně bych to prodloužila, ať si z toho člověk vezme co možná nejvíc. Taky se mi líbí zasazení do Carského Ruska.

Naprosto jsem si oblíbila Temnyje, protože mi přijde jako postava, na které autorka strávila nejvíce času - to, co dělal, proč to dělal, odkdy a tak.

roso.mak
20.10.2021 4 z 5

Taková klasika na téma neduživá a obyčejná holka, co objeví své zázračné schopnosti a musí spasit svět.

Nicméně se mi líbí, že rozdíl mezi dobrem a zlem se tam dá spíš definovat příslovím: Cesta do pekel je dlážděná dobrými úmysly.

Hvězdička dolů je spíš zato, že mám pocit že kniha je plná dialogů, které neposouvaly děj moc dopředu.