Světlo a stíny

Světlo a stíny https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/322378/bmid_grisa-svetlo-a-stin-eMN-322378.jpg 4 2064 2064

Griša série

Ravka, kdysi mocná a hrdá země, se otřásá v základech. Pás neprostupné temnoty obývaný krvežíznivými nestvůrami, ji rozdělil na dvě části. Její budoucnost leží v rukou nic netušící dívky… Alina nikdy v ničem nevynikala. O to víc je překvapena silou, která se projeví v okamžiku, kdy je se svým regimentem napadena a jejímu nejlepšímu příteli hrozí smrt. Jejích výjimečných schopností si všimnou na nejvyšších místech a dívka je dopravena na královský dvůr, kde se má naučit ovládat své dosud nezkrocené schopnosti. Má se stát grišou – členkou privilegované vrstvy mágů a kouzelníků. Jenže nic v tomto světě plném přetvářky není tak, jak se jí snaží namluvit. Alina proniká do tajemného společenství grišů a poznává blíž i jejich nejvyššího mága, okouzlujícího Temnyje. Postupně přichází na to, že vše, co se kolem ní děje, má jediný cíl. Zneužít její jedinečnou moc proti celé zemi i proti ní samotné. Pokud se nechce stát loutkou v rukou zla, musí uprchnout. Jediná možná cesta však vede tam, kam se jiní neodvažují. K pásu neprostupné temnoty…... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Shadow and Bone , 2012

AloneJane
07.07.2021 4 z 5

Na úvod musím uznat, že první "vlna" Griši mě naprosto minula. Zaujala mě nová obálka a tak jsem si říkala, že to nakonec zkusím i na základě poměrně vysokého hodnocení.
Děj utíkal příjemným tempem, postavy vcelku příjemné a prostředí za mě super ač už nejsem cílová skupina, čtení jsem si užila.

Andrée
07.07.2021 5 z 5

Jakooo, na sérii Griša jsem viděla hodně, hodně moc kladných hodnocení. A přestože možná už nejsem cílovka. No panečku. Jako jo, přiznávám, že mě brutálně naladil na čtení Darkling ze seriálu, protože (OMG!!!) jako pardon...

Ovšem celý svět mě tak vtáhl, kniha se četla jedna báseň a konec byl možná trochu předvídatelný, ale moc jsem si tento svět oblíbila. Alina mi byla sympatická, Mal mi trochu nesedí, ale to asi bude tou rivalitou... Temnyj je dokonale tajemný, na můj vkus ho tam bylo docela málo. Doufám, že se jeho postava bude více rozvíjet.

Přiznávám, chci černou keftu. :D

Petkona
05.07.2021 4 z 5

Tuhle knihu mě asi jako většinu lidí co ji do téhle doby nečetli, donutila koupit nová obálka a seriál, jinak jsem si ji ani naplánovala pořizovat, ale nakonec jsem ráda, že jsem si ji koupila a přečetla. Sice to nebylo něco, z čeho bych si sedla na zadek a taky to nebylo lepší nez Šest vran, ale kniha má skvěle promyšlený svět a tu magii. Chvilku mi trvalo než jsem se začetla, protože Alinu ani Mala jsem nějak extra nemusela a Alina mě skoro celou knihu přímo vytáčela, byla mi hrozně nesympatická a chovala se docela předvídatelně, ale hned jak se tam objevil Temnyj a pár dalších grišů, tak to bylo o mnohem lepší. Bylo tam taky spoustu vtipných a hezkých momentů a i když tam bylo poměrně dost klišé, tak mi to nevadilo. Ale celkově je tohle asi zatím nejslabší kniha od autorky, nicméně se určitě chystám do dalších dílů jen by mě moc potěšilo, kdyby byly o trošku lepší.

Temsiss
29.06.2021 3 z 5

Před čtením knihy jsem viděla seriál, který jsem si zamilovala a který mě namotivoval přečíst si knižní předlohu. Musím říct, že tohle je jedna z mála výjimek, kdy se mi více líbilo filmové zpracování. Čímž je můj názor tímto trochu ovlivněný. Musím tedy vynechat tu část, kde se v seriálu prolínalo Šest vran, což bylo naprosto skvělý, protože Milo že jo, což se v knize nedělo.
Kniha byla čistě z pohledu Aliny. I přes pár výtek, které mě trošičku štvaly (Kirigan nikdy není oslovován jinak než Temnyj), a pár těch, které mě štvaly trošičku hodně (polibek Aliny a Temnyje.. jejich celkový vztah, takový vnucený).

Celkově byl příběh dobrý, originální, ale trochu předvídatelný. Děj byl tajemný a napínavý, místy i romantický. Grišu bych hodnotila jako sázku na jistotu, pokud hledáte fantasy příběh s romantickou linkou a sexy záhadným protějškem :) Takové typické YA. Těším se na další díly, které snad budou akčnější a propracovanější.

Kaduri
22.06.2021 4 z 5

Musím povedať, že knižka sa mi páčila. Alina sa síce vyznačovala istou nerozhodnosťou, typickou pre YA hrdinky, ale pohybovalo sa to na znesiteľnej úrovni.
Zaujímavá je postava Temnyjeho, som zvedavá, ako sa bude vyvíjať v ďalších dieloch.
Páčila sa mi mierna poetickosť jazyka, pripomenulo mi to knižky Mary E. Pearson.
Rozhodne si prečítam aj druhý diel.

katasokolov
20.06.2021 5 z 5

Před pár měsíci jsem zkoušela číst Šest vran a nesedlo mi to, pak jsem viděla seriál a úžasného Bena Barnese a řekla jsem si, že půjdu do celé série a celého Grishaverse, a dobře jsem udělala!!! Já byla z té knížky naprosto unesená! Líbila se mi inspirace carským Ruskem (jelikož většina fantasy a dystopií sází spíše na americký kontinent), líbily se mi postavy, které nebyly černobílé a všechny měly své klady i zápory. Moc se mi líbil vztah mezi Temnyjem a Alinou. Temnyj je skvěle napsaná postava a já se asi zamilovala :). Jinak seriál se drží knižní verze celkem věrně a já ho viděla už třikrát :). Leigh Bardugo je prostě paní spisovatelka !… no nic, já jdu na druhý díl, takže pěkný den :)..

knihomolkaMist
17.06.2021 4 z 5

Fajn námět. Skvělé zpracování. Ještě lepší děj.
Jsem zvědavá na další díly :)

Nikola_
13.06.2021 5 z 5

Čtení jsem si moc užila a díky seriálu jsem si vše dokázala krásně představit. Temnyj je prostě skvělý jak v knize, tak v seriálu :)

knihomolka27
07.06.2021 4 z 5

(SPOILER) Griša sama o sobě asi nikdy nebude patřit mezi mé úplně top fantasy knihy.....i tak je, ale velmi podmanivá.
Tak zase nevím jak začít tenhle komentář a shrnout všechny mé pocity po právě dočtené knize....tak začnu takhle: Jako první jsem viděla ÚŽASNÝ seriál, na kterém bych snad nic neměnila. No něco málo by se teda našlo, ale to je věc, která by upokojila mou romantickou dušičku a na místo toho rozbořila vlastně hlavní kostru příběhu. Možná že už víte kam tím mířím........ano, k milostnému trojúhelníku. Vzhledem k tomu, že jsem přečetla opravdu nespočet YA fantasy a seriál jsem viděla ještě před čtením knihy....tak jsem si už od počátku myslela, že Alina skončí s Temnyjem. No ano, seriál k tomu dost směřoval a i přesto, že to bylo vlastně dost velké klišé - protože v takových fantasy dá hlavní hrdinka skoro vždycky přednost....princi, mentorovi, strážci, spolubojovníkovi, tajemnému cizinci....no prostě spíš muži, kterého teprve potká než svému kámoši z dětství - viz. příklady Hunger Games, Selekce......atd.

No a já mám přesně pro takovýhle postavy slabost, protože bejvaj tajuplný, a charismatický a používaj ty svoje upřímně sarkastický hlášky a jsou děsně okouzlující. A přesně to jsem chtěla prožívat i tady klišé ne klišé......a chtěla jsem to možná i víc než v jiných Ya....a ono OUHA tohle byl zrovna ten případ, kdy se hrdinka do tohohle typu chlapa nezamiluje nebo s ním nakonec není protože...bud onen muž zemře, a nebo se z něj vyklube ZLOUN.
Asi vám nemusím říkat, že i přesto, že jsem si seriál zamilovala to pro mě bylo těžké dokoukávat. Prostě mi bylo líto, že to není tak jak jsem si přála. Ale ještě víc mě to rozzuřilo..jelikož mi přišlo, že v seriálovém zpracování uvěřila Alina Bagře s tou historkou o Temnyjovi strašně rychle. Ona teda Alina nebyla zas tak sympatická postava a to ani v knize ani v seriálu...přišlo mi, že je pořád díky něčemu rozpolcená a pořád fnuká, že chce domů, nebo že se musí učit ......

Mé romantické srdíčko tak bylo aspon v této knize rozbito napadrt...a bylo to ještě horší, protože já Temnyje jako nějakýho extra záporáka teda nebere. Hlavně v jeho seriálové verzi, kde je podle mě hodně dobře ukázáno...jak se ho pořád někdo pokoušel zabít a nenechali ho žít tak jak chtěl, chovali se k němu jako ke špíně za to za co ani nemohl, musel se pořád před nikým skrývat, a nebo ho pořád všichni jen k vůli něčemu využívali...to on zařídil, aby Griši neupalovali na hranici, dal jim luxusní domov a naučil je ovládat jejich schopnosti. Ano stvořil sice Vrásu, ale volkry stvořit nechtěl.....prostě je smutný to, když se s tím záporákem dokážete nějak ztotožnit a jeho jednání i trochu chápete. Obzvlášt když to pak vidíte na obrazovce.

Podle mě je Temnyj výsledkem lidské zvrácenosti, zloby, lidské touhy zničit vše co je jiné....kdyby ho lidé nechali na pokojji, nikdy by se z něj nestal ten člověk jakým je ted...ale přišlo mi, že ho nikdo moc nechtěl pochopit, všichni jenom...Je zlý, a zlý taky zůstane..nikdo už se nezajímal proč to dělá.......a vysvětlení, že je šílenec je moc jednoduché. Copak je šílencem každý člověk, který věří svému přesvědčení? A ano nezastírám, že zatím může být i určitá touha po moci, ale podle mě mu ani tak nejde o moc jako takovou jako spíš to co z moci plyne.......že pokud bude u moci někdo jako on tak Grišové budou braní konečně jako plnohodnotní členové společnosti atd. Nepřijde mi, že by to celé dělal jen pro sebe. A zabývat se tím jak je možné, že si mocní muži občas ušpiní ruce, je asi zbytečné...podle mě je to někdy dokonce nezbytné. A pokud Temnyj dá zabít několik zrádců, to vidím jako naprosto normální jednání v dystopické společnosti...nic neobvyklé a s ohledem na spravedlnost ani odsouzenihodného.

Musím říct, že mě velmi potěšilo, s jakým respektem bylo přistupováno k seriálu...držel se opravdu velmi věrně předlohy. Dokonce tak, že mnohé pasáže bylo odcitované slovo od slova. Seriál je tak dobrý, protože mi přijde, že ten kdo na něm pracoval přesně věděl jak ho uchopit...proto nám seriál nabízí i originální scény, které v knize nenajdeme. Ty scény působí tak vkusně a přirozeně, že to působí jako by to bez nich ani nešlo....navíc díky nim můžete blíže pochopit postavy, kterým v knize nebylo dáno tolik prostoru viz. třeba TEMNYJ, u kterého mi přišlo...že jeho seriálová adaptace byla ucelenější a jeho jednání nám bylo vysvětleno hned z několika úhlů......jeho temná a bolestivá minulost, vlastní lidi co ho zrazují..to na člověku nechá šrámy.

Jediné co mi nebylo ze seriálu úplně jasné a co jsem nutně potřebovala vědět bylo...Zdali Temnyj miluje Alinu a ona jeho...díky knize, která je psaná z pohledu Aliny si tak můžeme z tohoto přinejmenším komplikovaného vztahu leccos odvodit...např. to, že není pochyb, že Alina k Temnyjovi něco cítila a to i potom co se ukázalo jeho,, zkaženější" já. U Temnyje už si tak jistá nejsem, ale určitě mu Alina jako člověk nebyla lhostejná a možná dokonce i žárlil na její vztaj se stopařem....otázkou je jestli by Alinu měl rád, i kdyby nebyla světlonoška. Nevím no...ale vlastně se není čemu divit, když ani samy postavy své city neumí dešifrovat...nebo aspon Alina. Těžko říct..... a záleží už na tom ted vůbec...možná, že kdyby se příběh vyvíjel jinak a záporákem by byl taky někdo jiný, tak by ta jejich romance měla šanci, ale takhle je jasné...že Alina přece s takovým zlounem nebude....i přesto, že mimochodem ona sama stihla už za první díl obětovat pár lidí.......nešlo to jinak? No těžko říct

Kniha i seriál si vzájemně notují. Občas kniha doplnuje seriál a obráceně....kéž by to tak bylo u všech adaptací. Jsem zvědavá na další sérii, i když upřímně romantická linka už pro mě nebude tak zajímavá jako v 1 sérii. Při čtení této knihy jsem si chvílemi připadala, jako kdybych četla scénář k seriálu ....přečtení ale vůbec nelituji, i přesto že to bylo opravdu skoro přes kopírák.

vladka16
06.06.2021 5 z 5

Tak jsem se musela do Ravky vrátit. Přečetla jsem Šest vran , teprve pak jsem zjistila, že Griša také patří do tohoto světa. Škoda, možná že jsem měla číst Grišu jako první, ale i tak se moc ráda vracím . Světlo a stíny mě nezklamaly, opět dochází k tomu, že místo čtení se mi odehrává v mysli film. Hned se sháním po pokračování. Vyhovuje mi styl kterým jsou knížky psané, připadá mi snadné tomuto světu , jeho hrdinům i záporákům porozumět. Těším se na pokračování.

Misisou
04.06.2021 3 z 5

Nemůžu si pomoct, ale přijde mi, že autorka píše mnohem lépe ve třetí osobě (četla jsem duologii Šest vran), anebo mi prostě přišlo, že je škoda, že kniha není ve třetí osobě a neukazuje pohledy ostatních postav, protože by to bylo mnohem zajímavější. Alina nás vede příběhem se svou typickou naivitou a vlastně mi nebyla ani moc sympatická, snad kromě pár momentů, kdy byla v knize vtipně ironická. Tím, že jsme vše viděli jejíma očima - a tím, že ona sama toho zase tolik neviděla, mi docela chyběla větší hloubka příběhu - svět, ve kterém se příběh odehrává je rozhodně zajímavý, ale zatím jsem z něj jejíma očima viděla jen ždibíček. Upřímně doufám, že další díly budou lepší a že se to trochu rozjede.

Roseblood
31.05.2021 5 z 5

Grišu mám v hledáčku od doby, co jsem četla Šest vran. Poté v co jsem zhltla na jeden zátah celý seriál na Netflixu v den, kdy ho vypustili mi bylo jasné, že si chci knihu přečíst.
V první řadě musím říct, že se mi četla opravdu výborně, lehce a moc mě bavila. Díky tomu, že jsem viděla seriál, tak můžu teď říct, že se jim skutečně povedl.
Knížka je samozřejmě více zaměřená na postavy, které se během děje vyvíjejí.

K Alině i Malovi mám zatím dost neutrální postoj, Žeňa mě bavila jak v knize, tak v seriálu, to samé Baghra ale koho jsem si fakt hodně oblíbila je Temnyj. Miluju záporáky a on je prostě fantastický.

Teď už se těším, až se mi do ruky dostanou díly další.

Bububilka
31.05.2021 1 z 5

Pro mě to bylo docela zklamání. Předvídatelné a zas tak moc se tam nedělo. Hvězda za snahu, ale jinak nuda. Další díly asi číst nebudu.

Luciluc
26.05.2021 5 z 5

Grišu jsem na seznamu knih k přečtení měla už delší dobu, ale až seriál na Netflixu mě přiměl konečně se začíst. Byla jsem tedy už ovlivněná seriálem a věděla co se stane, ale i tak se mi knížka líbila a těším se na další dva díly. Trochu mě mrzí, že jsem si nepřečetla Zjizveného krále až po Griše, asi by mi pak některé věci byly jasnější...Z postav jsem si oblíbila Žeňu, k Alině a Malovi jsem měla neutrální vztah a Temnyj.. "bad boy" s jistým druhem charizmatu :-) Líbí se mi, jaký svět Leigh Bardugo stvořila - Malý palác, kefty, typy grišů (korporálčici, eterálčici, materiálčici) a jejich schopnosti..- a řadím ji k mým oblíbeným autorkám. Kniha se čte lehce a rychle, děj hezky plyne.

Knizectvi
24.05.2021 4 z 5

Na čtení série Griša jsem se chystal dlouho. Odrazovali mě lidé, kteří tvrdili, že pokud jsem četl Šest vran a líbilo se mi to, tak Griša pro mě nebude nic moc.
Nemohli se mýlit víc :D Šest vran se mi líbilo hodně, ale tahle série mě neuvěřitelně vtáhla do tohohle úžasného světa. Po přečtení prvního dílu, který je asi nejslabší a přesto skvělý, jsem se nemohl odtrhnout. Přečetl jsem všechny tři díly, a protože jsem nechtěl odejít, pokračoval jsem Zjizveným králem, Trnitou řečí a aktuálně pomalu čtu Rule of wolfs. Svět malé vědy, různých národů s propracovanou mentalitou a hrdinů, které díky jejich vývoji budete opravdu milovat nebo nenávidět, je opravdu strhující. Takže pokud hledáte novou posedlost, Grishaverse je podle mě ta správná volba.
Hned po dočtení jsem také během jednoho dne shlédl celý seriál Shadow and Bone na netflixu a ano je tam spoustu změn, některé věci byly přidány trochu zbytečně, ale ......můj bože! Je to skvělý! Nádherné efekty a zpracování, skvělé obsazení, úžasné lokace a kostýmy, a krásně zachovaná duše knižní předlohy. Za mě určitě nejlepší seriálové zpracování knižní předlohy jaké jsem viděl.

Murasaki
22.05.2021 4 z 5

Sérii Griša, jsem si chtěla přečíst už nějaký ten rok zpátky, kdy mě young adult literatura hodně zajímala, ale nedostala jsem se k tomu. Když teď přišel seriál, rozhodla jsem se před shlédnutím sérii přečíst. Myslím si, že kdybych knížku četla před těmi pár lety, asi bych z ní byla více nadšená. Líbila se mi, to ano, ale byla tam spousta ALE a hlavně mě lehce více štvala Alina. Ale jasné, naivní hrdinky a spousta klišé do young adult patří. Asi jsem jen přethrillerovaná. :D
Bylo ale prima se z vražd a dramatu vrátit do světa plného magie. Určitě si přečtu i zbylé dva díly.

NelaLantsov
19.05.2021 5 z 5

Tuhle knihu jsem četla už nějaký čas zpátky (asi 2 roky). Měla jsem ji půjčenou z knihovny, ale jakmile vyšlo nové vydání musela jsem ji mít (původní obálka není nic moc no). Aline je velmi sympatická (ve všech knižních kvízech jsem Alina xd) a kniha je super. Na Šest vran to nemá, ale Leigh Bardugo je vážně skvělá autorka. Určitě doporučuji. ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️/⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

tessiesulcova
18.05.2021 5 z 5

Jakmile vyšel seriál musela jsem si tuto knihu přečíst. Kniha mě popravdě nadchla, kromě začátku, který se celkem táhl. Po té to šlo jako po másle a nemohla jsem se od knihy odtrhnout.
Děj byl čtivý, nádherný, příjemný a překvapivý. Celým příběhem mě prováděla Alina, kterou jsem si neskutečně jako člověka oblíbila. Skromná, statečná a sečtilá, moc hezky vymyšlená postava. Děkuji autorce a nejen za Alinu, ale hlavně za Temnyje. Dokonalá postava, která mi nedá spát. Musím ho zařadit mezi mé nejoblíbenější mužské postavy v knihách. Díky bohu za něj!

Knihu doporučuji všema deseti i seriál!
5 hvězdiček a klidně i více.

Musím se přiznat, že jsem nejdříve četla Šest vran a Prohnilé město. Vůbec nevadí, v jakém prostředí si to přečtete, ale za mě nejdříve serii Griša, jelikož mě mrzí, že jsem to sama tak neudělala.

veverrka11
16.05.2021 4 z 5

I já jsem se na toto dílko vrhla díky seriálu, který plánuji v dohledné době zkouknout :-) Alina je sympatická a velmi důvěřivá, Temnyje jsem do půlky knížky milovala, o Malovi nevím, co si myslet a Žeňa mi k srdci nějak nepřirostla... Styl psaní je poutavý, děj většinou rychle ubíhá a čte se samo

Karoli282
15.05.2021 5 z 5

Tak a mám další oblíbenou sérii. Na "Shadow and bone" jsem přišla díky Netflixu a byla jsem nadšená, když jsem zjistila, že knížek z tohoto fantasy světa je tolik. Temnyje jsem si oblíbila (přiznávám, asi i díky Benu Barnesovi), Alina mi byla sympatická a celkově jsem s postavami spokojená. Hned si jdu sehnat druhý díl. Všem vřele doporučuji.