Golet v údolí

Golet v údolí https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/37827/bmid_golet-v-udoli-zuM-37827.jpg 4 286 45

Soubor tří povídek z Podkarpatska, jejichž děj se odehrává v izolovaném prostředí židovské obce, kde lidé žijí po staletí neměnným způsobem uprostřed pověr a zaostalosti.

kara
07.02.2019 4 z 5

Četl se mi trochu hůř, ale má nepopiratelné kouzlo.

Juagustin
10.10.2018 5 z 5

Knihu jsem četl jako přípravu před cestou na Zakarpatí a přiznám, trochu s předsudky vůči autorovi. Ale přesvědčil mě, dokázal postihnout jak jednotlivce, tak společnost v zapadlé ortodoxní židovské osadě. Všechny tři povídky jsou výborné, první dvě jakoby hravě připravují půdu té třetí, nejzávažnější a nejhlubší.

ZuzziŠ
03.10.2018 4 z 5

Přemýšlela jsem nad zajímavostí povídkového románu, což nevím, jestli je oficiálně pojem, ale Golet v údolí podle mě je povídkový román. Každá jedna povídka může existovat sama, ale celý smysl dají až spolu.
A ano, v Zakarpatí je všechno jinak. A čas tam plyne pomalu. A přitom je ta za rohem.

Adelyna
27.08.2018 3 z 5

Zatímco všichni okolo tak nějak přijali Polanu (která se v prvních dvou povídkách jeví jako milá, byť zaostalá víska), tak jde o to, že Polana nepřijala je, což lze nejvíce vnímat v poslední a nejzdařilejší povídce.

karel8199
23.05.2018 4 z 5

Podmanivý jazyk a popis časem dávno odvátého života (a bohužel ne jen časem) v prostředí židovské komunity na Podkarpatské Rusi.

Marekh
07.04.2018 4 z 5

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Dojista: obchod není jen vydělávání peněz. Obchod je také zábava. A často zábava velmi vzrušující. Neboť při něm nejde o nic menšího než o to, znova a opět přetvářet svět. Je omyl domnívati se, že svět jest to, čím se našim smyslům jeví, něčím cizím, něčím pevným, něčím na naší práci nezávislým. Nic podobného. Svět je to, co si z něho sami uděláme! A také chvíle je to, co si z ní uděláme. A také věci to jsou a také lidé.

Ronnie68
30.03.2018 4 z 5

Nebyly to špatné povídky, ale nejvíce se mi líbila ta poslední ...

MOu598
14.09.2017 5 z 5

Četla jsem v únoru 2001. Podle mých poznámek:
Popis života Židů na Zakarpatské Ukrajině po 1. světové válce. 3 povídky.
Náboženství až fanatismus, hromadění peněz až lakota a chamtivost, láska k Bohu větší než láska k bližnímu. Jako život na konci světa.
Zbytečně jsem se bála, že jazyk Olbrachta je složitý.
Poutavé, člověk chce přečíst celé najednou..

učtese
12.09.2017 5 z 5

Pro mě takový školní heslo -Olbracht, Golet v údolí (myslel jsem, že je to o nějakém obru, Golet -Golem) a dobře, že jsem to tenkrát nečetl, protože by se mi to nelíbilo. Teď po 20 letech jsem jí objevil a nádherně užil a Vám mladším doporučuju, nechte si ji také uležet na později.

Damato
15.08.2017 4 z 5

Poetické,milé a okořeněné špetkou humoru. Jeden čas mě chasidi hodně vzali, četla jsem ,co jsem potkala cestou. Pak přišel velký zlom,ale tahle knížečka mě zas trochu k těmto lidem trochu přiblížila.

pomponia
19.02.2017 5 z 5

Příjemné překvapení,nevěděla jsme, že je to knížka tak poetická a místy i humorná (Zázrak s Julčou a událost v mikve).

JLČ
23.12.2016 5 z 5

Moc se mi to líbilo, snad nejvíce popis, jak stařec Mordechaj Jid Fajnerman vstupuje do mikve...

RyxiraAmyGinger
06.11.2016 4 z 5

Jsem asi už příliš moderní čtenářkou, některé pasáže mi připadaly poněkud rozvleklé, nicméně dílo velmi oceňuji. Zázrak s Julčou měl pro mě poněkud překvapivé, nicméně vtipné rozuzlení (rozuměj: vysvětlení názvu povídky), Událost v mikve rovněž pobavila a pokud jde o smutné oči Hany Karadžičové, srdce se mi svíralo.

kaja77
27.08.2016 5 z 5

libilo se mi to moc. zvlášt první dvě povídky o bajnyšovi a ta o mikvi. to byl koncert. úplně jsem si to představovala. poslední povídka byla pro mně nejméně poetická, ale byla zajímavá co do faktů.

Briv
04.02.2016 2 z 5

Po dlouhé době se mi stalo, že jsem knihu nedočetla, trochu mě to mrzelo, protože jsem osobně v Podkarpatské Rusi byla, ale bohužel si mě kniha nezískala, tohle není pro mě.

Ladys
17.04.2014 4 z 5

Bajnyš, Pinche, Mojše, Kahan, Hanele, Šlojme.... Nádhernejma postavičkama se tahle útlá knížečka jen hemží. Přečtěte si to. Dýchne na vás lidskost

BellC
24.08.2013 3 z 5

Je fantastické že jeden malý příběh z této vcelku průměrně čtivé knihy dokáže vydat na super mega bestseller od milovníka prázdných citátů Paula Coelhoa

Hendrychova.K
26.04.2013 4 z 5

Knížka se mi ze začátku četla trochu obtížně, jelikož jsem se špatně orientovala ve slovech židovského původu, takže jsem musela trochu vyhledávat. Také zapamatovat si jména bylo obtížné. Ale nakonec se mi knížka velice líbila. Ani nevím, která povídka dle mého byla nejlepší. První mne pobavila a poslední mi zase přišla velice smutná. Každá měla něco. Každopádně jsem ráda, že jsem si rozšířila povědomí o židovské kultuře a knížka mi byla nejen literárním přínosem.

maryzka
20.05.2012 3 z 5

Kdysi v dobových materialech jsem četla o Jasné Poljaně, dokonce se podařilo i vykreslit jejich život, oblečení, popsat zvyky, mravy, tradice, ale nikdy jsem tomu nechtěla věřit. Po přečtení této knihy už to trochu chápu. I když mi někdo musí asi vysvětlit proč ,,Golet". Myslím, že to má nějaký význam, ale nemůžu přijít co tento symbol znamená

Darf...
24.02.2012 3 z 5

Velmi zajímavý pohled do života židovské vesnice. Každá povídka měla něco do sebe, ale asi nejvíc se mi líbila "O smutných očích Hany Karadžičové". Myslím, že tak nějak nejlépe vystihuje mentalitu Židů a celkovou atmosféru židovské obce.