Tichý zabiják

Tichý zabiják https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/380527/bmid_tichy-zabijak-3Z2-380527.jpg 4 280 72

Gereon Rath série

Berlín 1930. Smrt zbožňované herečky Betty Winterové přivádí Gereona Ratha do berlínských filmových ateliérů. Mladý kolínský komisař působící na berlínském oddělení vražd brzy pozná stinné stránky hvězdného prostředí a je svědkem přelomové fáze filmové branže. Svět dobývá zvukový film a mnohým méně úspěšným při tomto přerodu ujíždí vlak: producentům, majitelům kin – i hvězdám němého filmu. Rath se během vyšetřování ocitne mezi bojovými liniemi soupeřících filmových producentů, dostane se do berlínské čínské čtvrti, do podsvětí a na samou hranici zákona. Zatímco při pohřbu Horsta Wessela vypukne pouliční bitva mezi nacisty a komunisty, musí se Rath klidit z cesty svému nadřízenému Böhmovi, který ho chce z případu odvolat...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Der stumme Tod , 2009

astra3
19.03.2019 5 z 5

Druhý díl je mnohem lepší než první. I když G. Rath mi trochu připomíná zpovykané dítě.

Awča
18.03.2019 5 z 5

Čteno s lehkým odstupem po prvním dílu.
Gereon začne vyšetřovat úmrtí, ze kterého se možná vyklube vražda. Není ovšem týmový hráč a navíc přibere pár kšeftíků, které se mu nemusí vyplatit.
Kniha se mi líbila, možná lehce více než první díl, bylo zde méně politiky a prostředí fimu bylo velice atraktivní, zvláště aspekty přechodu z němého na zvukový film.
Líbily se mi i lokace, hned bych jela do Berlína po stopách Gereona. Zatím čekám na další díl :-)

Gracian1964
18.03.2019 5 z 5

Napriek rôznorodým komentárom dávam plný počet. Však čo ma je po iných komentoch? Mne sa kniha páčila a nemám voči nej žiadne výhrady, je to autorova licencia, on si kúpil pero a papier a môže si s nimi písať, o čom len chce...A my si to potom môžme alebo aj nemusíme čítať, ak sa nám chce či nechce. Komu sa to nepáči, nech siahne po niečom inom, napríklad po severskej krimi, ktorej ja už mám takmer po krk a keď počujem ten výraz, naskakujú mi "bíle pupínky" (kto čítal Toola, vie, kto nie, nech si prečíta Spolčení hlupcú). Je jasné, že mne sa Tichý zabiják páčil, nepripadal mi ani nudný, ani prehnaný, je to koniec koncov literatúra a preto to tak treba chápať. Takže som sa vzápätí pustil aj do Goldsteina, hurá.

Mynny
16.03.2019 2 z 5

Skvěle vykreslené postavy prožívají ve fantasticky zvoleném prostředí neobyčejně nudný a utahaný příběh. Vraha znáte prakticky od začátku, napětí je nulové a vedlejší zápletky za moc nestojí (ta kolínská obzvlášť). Závěr je pak vyloženě snůška nejhorších klišé. Zaujala mě postava "Buddhy", který má být legendou mezi vyšetřovateli, ale mluví a chová se spíš jako retardovaný ochutnavač koláčů. Maličko nad hranicí ztraceného času, ale ne moc.

petaSk
11.03.2019 4 z 5

[audiokniha]
Jedna herečka je zavražděná, druhá zmizí a Rathovi nadřízení si nejsou jistí, zda spolu tyto dva případy souvisí. V příběhu o ohrožených herečkách se rozplétá několik nitek, které do sebe ale dokonale zapadnou v závěru, který je horečný a já si zpětně přeji, aby takových scén bylo v příběhu více.

Mám sérii s Gereonem Rathem, protože je v dnešním světě thrillerů osvěžující. Hlavní hrdina je protivný, zamilovaný a má problémy s nadřízenými. Jeho metody nejsou mnohdy čisté, a pro ránu nejde daleko. Příběhy se odehrávají v předválečném Německu, ve městě, kde policie musí spolupracovat s podsvětím, kouří se hašiš a většina lidí zdaleka nežije v takovém blahobytu jako my dnes. Nacismus je na vzestupu a dochází zde k trenicím s komunisty, v kancelářích se kouří a Berlín je v rauši.

Tichý zabiják se thrilleru podobá více než první díl Mokrá ryba, dokonce se zde několikrát vyskytne pojem sériový vrah. Autor nám ale nedá zapomenout, že se v první řadě jedná o poctivou mnohovrstevnou kriminálku.

astroweb
06.03.2019 3 z 5

Nemohu si pomoct, ale musím sem napsat - viděl jsem seriál Babylon Berlín, dost se mi líbil, ale není zavádějící nálepka na Tichém zabijákovi, že kniha je předlohou seriálu ? Zdá se mi po přečtení první kapitoly Mokré ryby, že předlouho je právě Mokrá ryba ! Anebo je seriál kompilací prvních dvou dílů Ratha ?
Tak jsem knihu dočetl, příliš mnoho slov, řekl bych. Měl jsem pravdu, nálepka vyloženě na knížce o seriálu je zavádějící, nepravdivá. Seriál byl super, ale knihy jsou rozvláčné.

a.k
10.02.2019 4 z 5

Berlín, 1930. Končí éra němého filmu. Kriminální komisař Gereon Rath má prověřit smrtelnou nehodu ve filmovém ateliéru. Indicie naznačují, že o nehodu nešlo. A jak už je u Gereona zvykem, lepí se na něho jedna nepříjemná událost za druhou.
Knihu lze doporučit každému, který rád propadne kouzlu starých filmových ateliérů a nekonvenčnímu vyšetřovateli, který je svůj a dokáže si vás získat. Gereon mě prostě baví.

Ramiel
18.01.2019 4 z 5

Oproti prvnímu dílu byla upozaděna politika a přibylo Gereonových konfliktů. Zápletka parádní, takové detektivky si nechám líbit. Jen pasáže z pohledu Marquarda pro mě byly nudné. Takže doufám, že i příští kniha bude alespoň takto dobrá.

Vojslava
13.01.2019 5 z 5

Pokračování s Gereonem Rathem nebylo nejjednodušší k začtení - než se hlavní hrdina dostal do konfliktu s téměř všemi kolegy a šéfy, chvíli to trvalo - ale jakmile se objevila druhá mrtvá, začal mít příběh velmi slušný spád se zajímavou motivací vraha a dost vzrušujícím závěrem. Berlín lze autorovi věřit na každém kroku a i osobní vztahy postav se ubírají uspokojivým směrem... a opravdu stojí ve Wannsee takhle obskurní vila? Těším se na další pokračování!

Jirkson
11.01.2019 5 z 5

Čtení jsem si náramně užíval a ani mě nenapadlo tento díl srovnávat s Mokrou rybou. 600 stran uteklo ani nevim jak. TV verzi jsem neviděl, ani mi to nevadí. Za mě kniha parádní, možná mi komisař Rath k srdci přirostl více než v prvním díle :)

1amu
30.11.2018 3 z 5

Výborný komentář od Killingjoke je postačující svým rozsahem . I já oceňuji popis Berlína počátkem roku 1930, na kterém si dal autor záležet. Knihu, ale budu hodnotit menším počtem hvězd:
Vadil mi nadbytečný počet stran (skoro 600), méně by bylo více, knize ubírá na spádu. Postavy se mi zdají hodně schématické, pouze bílé a černé. Předvidatelný konec knihy byl signalizován od samého počátku.

lencin
08.10.2018 4 z 5

Hezké,ale ne tak dobré jako první příběh komisaře Ratha. Celkově pro mě překvapivě je toto varianta, kdy se mi film líbí víc než kniha.