Lunapark

Lunapark https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/423353/bmid_lunapark-R54-423353.jpg 5 119 34

Gereon Rath série

Berlín 1934: Pod železničním mostem je nalezen mrtvý příslušník SA. Na zdi nad ním se skví komunistické heslo. Tajná státní policie vychází z politicky motivované vraždy, ale komisař Gereon Rath se rozhodne vést vyšetřování jiným směrem. Když je nalezen další ubitý příslušník SA, vypadá to podle všeho na čin sériového vraha. Během vyšetřování začíná být politická situace stále výbušnější a tlak na komisaře roste: SA se zmocní jeho ženy a on sám dostává jednoznačnou objednávku vraždy.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Lunapark , 2016

jaroiva
17.03.2021 4 z 5

Už jsem se smířila s tím, že Tichého zabijáka už Kutscher nepřekoná, takže jsem si to i dokázala celkem užít. I když jsou věci, kterými mě rozhodně autor nepotěšil. Mám koupeného ještě Marlowa, tak to dočtu, ale Olympii si už asi pořizovat nebudu. S postupujícím časem je to čím dál víc politické a nacistické, což už není moje oblíbená časová škatulka.

Jiparis
11.01.2021 4 z 5

Více než samotné vyšetřování bylo zajímavé sledovat, jak se mění Německo, vytrácí se právo, lidé si navzájem nevěří . Touha po moci a penězích, zabíjení bez mrknutí oka. Musela to být hrozná doba a třeba na to stále myslet i v současnosti, kdy se objevili noví "vůdci"- viz Madarsko, Polsko a USA.

brabofka
03.10.2020 5 z 5

Po delší odmlce jsem se opět vrátila k Rathovým, do Berlína 30.let. Skvostné. Jak autor dokáže propojit historické události s těmi fiktivními a ještě hrát detektivku. GR je stále stejný, stejně jako jeho věrná Charly. A musím říct, že i tady autor dokázal "šokovat" a nebál zasáhnout nejen čtenáře na tak citlivém místě. Víc ale prozrazovat nebudu. Jediné, co mě mrzelo, a už tu zaznělo, je překlad. Tolikchyb, které knihu spíš kazí, jsem už dlouho neviděla.

konicekbily
16.08.2020 5 z 5

Zasazeno tentokrát do období přípravy noci dlouhých nožů. Mistrně popsán chaos v tehdejší německé společnosti a obzvláště u bezpečnostních složek. Nikdo nevěří nikomu a každý má obavy a je znejistěn. Autor to skvěle využívá a spřádá několikanásobné "multi-zápletky". Román se nedá zhltnout za pár hodin, ale vyžaduje pomalé čtení a znalosti předchozích dílů série. A na závěr: nikdo z hrdinů není bezchybný a nikoho z postav nemohu ani úplně zatracovat!

Jaruš7
14.07.2020 5 z 5

6 x 640 je 3840 stránek, člověk by si řekl, že snad stačí, a ono ne. Dva měsíce v předválečném jiskření a teď pauza až do října, čekání na Marlowa. V kombinaci s výpravným seriálem je to propad v době, kterou tak jedinečně snad nikdo neobsáhl.
Čas, kdy doba byla nabitá změnami režimů a převraty vyhrocovaly a křivily lidské charaktery, čas polarizované společnosti, kdy předvídavost nebyla v rozletu.
Každý má své tajemství, svůj pocit hříchu a touhu po tom lepším.
Lunapark je místem zašlé slávy, úkrytů a obrazem společnosti.
Opět skvělý zážitek, v mých TOP.

loskatos
29.06.2020 3 z 5

Pro mě první setkání s detektivem Rathem. Možná jsem měl začít od prvních částí serie, ale v této knize mi nějaká neznalost předchozích dílů nevadila. Detaily jsou dovysvětlené.
Bohužel jsem po nadšených reakcích některých známých čekal, že mě zaujme víc.
Víc než detektivní příběh mě zaujaly některé reálie té doby.
A samozřejmě vysáté oko.
Možná se někdy vrátím i dalším knihám Volkera Kutchera, ale nebude to hned.

astroweb
27.05.2020 4 z 5

Velmi poutavé i poučné čtení, tentokrát opravdu více historie, než kriminální příběh.

Ella_85
26.05.2020 5 z 5

(SPOILER) Pomalu jde do tuheho, situace v Nemecku priostruje a komisar Rath si porad jede tu svou-coz me na tehle serii fascinuje, ze i kdyz by Buddhovi chtel rict pravdu neudela to a stoji si za svym (lhanim a upravami pravd) i kdyz to mnoha lidem ublizuje...
Osud Kirie me hodne prekvapil, neco takoveho jsem necekala, to spis ze si Atzeho tatik da tu praci Fritzeho dostat do jejich rodiny.
Uz se nemuzu dockat Marlowa

A jeste neco: korektor by se mel na svou praci vazne soustredit, nevim jestli tu serii dela ten stejny, ale zatim v kazde knize bylo nejake nesmyslne slovni spojeni, nebo tvar slova,

a.k
15.05.2020 5 z 5

V další epizodě se kriminální komisař Gereon Rath snaží vypátrat vraha, který si vybírá své oběti mezi SA-manny. Nejde ale jen o pouhou detektivku. Příběh je daleko komplikovanější a ukazuje prolínání nacistických složek do pátrání i života běžných Berlíňanů. Kniha je moc dobře napsaná a výborně se čte.

broskev28
19.04.2020 4 z 5

Možná kvůli té přestávce mezi 5. a 6.dílem už jsem nebyla tak ideálně naladěná na příjem, takže tenhle díl mi zase připadal trochu slabší.
Jako vždy se mi líbily popisy berlínských míst a čtvrtí (obzvlášť Lunapark jsem si představovala doslova v barvách), zajímal mě (J.M.) a mnohdy mě překvapoval (R.G.) další vývoj jednotlivých postav. Rathova velmi netypická domácnost mi malinko ozřejmila, jak se s postupem nacistů ve státních funkcích mohla srovnat "taková normální rodinka" - otec ve státní službě, matka v soukromé firmě, syn nadšený z HJ.
Fascinovalo mě, že v r.1934 musela mít pracující vdaná žena na své smlouvě rovněž podpis souhlasícího manžela! Bylo to tak třeba i v ČSR?
Ačkoli překladatel zůstává týž, v tomto díle jsem několikrát narazila na nesprávné umístění slova copak ve větě; působí to velmi rušivě:
"Není to copak taky svým způsobem propaganda?"
Rovněž se v tomto dílu několikrát objeví nepatřičné označení říšského kancléře, aspoň já jsem do té doby neslyšela, že by měl Hitler české předky:
"Tenkrát nemohl nikdo na světě tušit, že Hindenburg udělá českého frajtra kancléřem."

Zní to asi hloupě, ale prolog a epilog, to byly dvě kapitolky, které mě fascinovaly. Samozřejmě, i zbylých 600 stran stálo za přečtení, ale tohle bylo takové dvojí proplesknutí, na úvod a závěrem, kdybyste náhodou byli příliš natvrdlí a někdo vám stál na vedení.
Ovšem paní Emilie Osterbergová, to musela být ženská!!!
"Já s tebou mluvím přesně tak, jak je to potřeba, když ty odmítáš rozumět! Ten úder proti Rohmovi, tahle očistná akce, jak tomu vláda říká, ta neměla ochránit právní stav, jak nás poučují, ale přesně naopak! Vláda německé říše se zachovala jako banda gangsterů a nechala povraždit všechny svoje protivníky. Já už v takové zemi žít nechci. A teď, když je Hindenburg po smrti, už ty hnědé zločince nic nezadrží. "

Gracian1964
22.03.2020 5 z 5

Tak som zvládol toto tuším už šieste pokračovanie príbehov komisára Ratha, jeho manželky, kolegov, priateľov i nepriateľov. Znova podotýkam, že napriek zdanlivej hrúbke knihy som ju mal zdolanú za pár dní. Nie som sklamaný, naopak. Toto obdobie, jar a leto 1934, ma zaujíma. Hitler upevňuje svoju moc, zbavuje sa prípadných oponentov. Rathovi ide na záver o život, ale dopadne to dobre. Skvelá dobová atmosféra. Teším sa na Marlowa.

paisr
09.03.2020 5 z 5

Další standardně vysoká úroveň. Pokračování vývoje hlavních postav, čtivé zpracování. Hodně mě baví zasazení do historického období, které není až tak často zpracováno. Provázanost příběhu s dobou je poutavá a zároveň i v mnohém naučná. Doporučuji a těším se poslední díl.

marimari
04.03.2020 5 z 5

Zase rychle přečteno a dlouhé čekání na pokračování.

Stardust
04.03.2020 4 z 5

Příběh z roku 1934 je méně detektivkou a více politickým thrillerem či gangsterkou. Vzhledem k vývoji celé série (a doby) se nic jiného ani čekat nedalo. Opět velmi čtivé a napínavé čtení. Kdyby se mi ale tato kniha dostala do ruky jako první, asi bych se k sérii nevrátil. Mám raději detektivky než romány o temných stránkách dějin. Předpokládám, že bude už jenom hůř.