Geniální přítelkyně

Geniální přítelkyně https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402369/bmid_genialni-pritelkyne-neapolska-saga-genialni-pritelkyne.png 4 1903 1903

Neapolská periferní čtvrť Luzzatti (v textu však její název nikdy nezazní), padesátá léta minulého století. Právě tam a tehdy začíná příběh jednoho ženského přátelství. Jeho vypravěčkou je Elena, která už jako stará žena vzpomíná na svůj život, který byl, kam její paměť sahá, vždycky ovlivňován silnou osobností geniální Lily. Sama je přitom klíčovou postavou zas pro Lilin osud, v jejích očích je tou geniální kamarádkou naopak ona. Úhelným kamenem jejich komplikovaného vztahu je snaha obstát v mužském světě, jehož konvenční hranice jsou pro ně stejně tak svazující jako hranice jejich čtvrti plné pokrytectví a násilí. Čtenář se v románu seznamuje nejen se dvěma protagonistkami, ale i s celým mikrokosmem neapolské čtvrti propojené hustým předivem konvencí a vášní, jehož kořeny sahají až do doby fašismu, do let druhé světové války, do světa „před Elenou a Lilou“. Vypravěčka nás sice na vzorku jedné čtvrti provede vývojem italské společnosti od poválečné chudoby až k ekonomickému zázraku šedesátých let, zasvětí nás do ideologických i přízemních sporů mezi komunisty a camorristy, ale ústředním tématem románu i celé série zůstává přátelství vzájemně odlišných hrdinek, vylíčené s až nemilosrdnou otevřeností jako systém „spojených nádob“, jako bolestné zrcadlení, jako celoživotní soupeření, jako pevné pouto, které často škrtí.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Prostor

L'amica geniale , 2011

nikol7737
30.12.2018 3 z 5

Čekala jsem více.

vevu.
28.12.2018 3 z 5

Kniha je psaná čtivě. Vykreslení atmosféry místa i času děje vás dokáže vtáhnout, když budete chtít. Postavy jsou uvěřitelné, jejich život je vykreslen do detailů.

Jen jedna věc mě zarážela - malý počet přímé řeči.

Ačkoliv je kniha vychvalována do nebes, u mě se až takový wow efekt neobjevil. Dám šanci ještě dalšímu dílu a uvidím.

elenai
27.12.2018

Bohužel mě kniha nezaujala, a přitom jsem se na ni opravdu těšila. Do čtení jsem se musela nutit a po několika desítkách stran jsem četbu vzdala.

pat4157
23.12.2018 5 z 5

Krásná kniha. Během dvou dní přelouskáno. Krásné vyprávění nejen o kamarádství dvou chudých dívek. Knihu doporučuji, pokud si chcete odpočinout od všech krimi a dramat. Jdu na druhý díl :-)

pajaroh
20.12.2018 3 z 5

Elena Ferrante (ať už je to kdokoliv) má pěkný a čtivý styl, kterým velmi uvěřitelně popisuje atmosféru Neapole, detaily v životech jejích obyvatel i zvláštní vztah obou hrdinek a vtáhne čtenáře do děje způsobem, že snad ani nepotřebuje vlastní fantazii.
Jen to téma, vyprahlé město a jižanská povaha je mi tak cizí... kniha je to pěkná, jen asi nebyla "napsána pro mě".

lucia033
11.12.2018 1 z 5

dala som sa nahavorit az si to precitam...docitala som to...ale nezaujalo ma to, asi mi nesadol styl pisania

Šimruška
05.12.2018 5 z 5

Po dlouhé době opět literatura s velkým L. Těším se na další díly.

wiwi
04.12.2018 3 z 5

"tuhle knihu si musíte přečíst"... tohle zaznělo na našem posledním "dámském dýchánku". Po 100 stránkách , kdy se mi pletla jména jsem si říkala, odložit, neodložit, což obvykle nedělám. Zvrat nastal až u cca 150 stránky, možná to bylo i tím, že popis přátelství kolem 6-10 roku života není tak zajímavý, pak věci nabraly spád a děj začal ubíhat rychleji. Čtení je to příjemné, bez velkého napětí a zvratů. Wow efekt se nekonal, nicméně další díly čekají v čtečce :o)

kap66
02.12.2018 5 z 5

Návrat ke kráse prostého vyprávění, ale nikoliv prostým jazykem; dramatičnost není umocněna dialogy, přesto je v něm skryto tolik konfliktů, vášní, tragédií...
Se zájmem jsem četla vzpomínky starší vypravěčky na chudinské prostředí a pokřivené vztahy (a to i rodinné), ale především jsem se naprosto nechala očarovat tím, co je hlavní: vývojem vztahu mezi oběma dívkami. Nemohu říci, že bych si některou z nich zamilovala a ztotožnila se s ní; můj temperament a samozřejmě i odlišné podmínky v dětství ze mě vytvořily úplně odlišného člověka. Ale tak důležitou úlohu, jakou má Lila v Elenině životě, tu bych chtěla zastávat také: připravit kamarádku na tvrdý nespravedlivý život (panenka), naučit ji vidět svět barevněji, otevírat jí duševní obzory…
I já se těším na další díly.

Jolina
02.12.2018 4 z 5

Kniha s velmi zajímavým dějem, zajímavým prostředím a možná ze všeho nejzajímavějšími vztahy mezi hlavními hrdinkami - přitažlivý, ale i odpudivý, vztah, kdy se se dvě dívky porovnávají a srovnávají, ale také zjišťují, že jedna bez druhé těžko existuje. A ať se mezi nimi mění prostředí a zázemí, stále zůstávají v jakémsi kontaktu, který lze z knihy vycítit pocitově, jednáním i ostatních postav. Těším se na další díl.

PetK
30.11.2018 4 z 5

Asi před rokem jsem knížku zhruba ve třetině odložila, protože mě rozčilovaly jména, které se mi strašně pletly. Nino, Rino, Gino... :-) Ale fakt, měla jsem v tom zmatek, stejně jako ve vedlejších postavách holek - kdo je teda čí dcera, sestra...? Kamarádka mě přesvědčila, ať si udělám tahák a zkusím to znovu, že to stojí za to. Ano, pak už to šlo. Ten příběh a způsob vyprávění je opravdu skvělý a už jsem chycená, rozhodně to dočtu až do konce. Ale za to "vyrušování", kdy jsem musela každou chvilku otevřít tahák a zorientovat se v postavách, dávám hvězdičku dolů. Prý už to v dalších dílech bude lepší, tak se těším.

Elsinor024
29.11.2018 5 z 5

Kamarádka mi přivezla všechny čtyři díly, že tohle si prostě musím přečíst. Moc se mi do nich kvůli všeobecnému nadšení nechtělo (jedna z nejlepších italských knih, finalista Man Booker Prize...) Měla jsem je u sebe pár měsíců, potom jsem se do nich tedy pustila, abych je mohla vrátit.
A pak jsem to pochopila. Zdánlivě se tam nic nic neděje, jak se tady píše v někdy rozmrzelých komentářích. Ale když se soustředíme a věnujeme příběhu pozornost, najednou nám pomalu dojde, že se tam toho děje tolik, až je těžké všechno pobrat.
Naprosto nelítostný až intimní pohled do života lidí v neapolské periferii. Nikdo není jasný a čitelný a každý má svůj stín. Jak říká autorka: "Jako když se otevře světlý květ kosatce a my vidíme, že jeho střed je temný."
Nejde se na nikoho spolehnout, pochopíme, že stálá lidská povaha je iluze, nic takového neexistuje. Jsme jako plameny, neustále se měníme podle toho, čím do nás kdo přikládá a čím se živíme my sami. A výsledek je záhada, mystérium života co nekončí a pořád se jede dál bez oddechu, až do smrti.
Geniální přítelkyně mi hodně připomíná podle mne úžasnou knihu "Být Japonkou", která má hodně podobnou atmosféru a zdánlivě banální děj.
Nádherné, jedna z nejlepších knih, co jsem v poslední době četla.

Opatov
28.11.2018 5 z 5

Komentare opravdu rozporuplne. Atmosferu chudinske ctvrti asi nejlepe vykresluje obalka knihy. Pribeh obou divek a jejich velkeho pratelstvi dostane spad v okamziku navazovani prvnich citovych vztahu. Ale zivot je presne takovy. Takze bud se libi nebo nudi. Ja patrim k tem, co si automaticky koupili pokracovani. Jedine, co mi vadi, je brozovane vydani.

AyaEssa
27.11.2018 1 z 5

Nudna k uzoufani. Mam rada historicke i spolecenske romany, zvlast o Italii, jejiz realie znam velmi dobre. Ale kniha pro me byla velkym zklamanim, nudna k zblazneni. Mela jsem problem ji docist a priznam, ze jsem obcas musela i kousek preskocit, coz se mi stava malokdy. Postavy me nezaujaly, pribeh se priserne tahl bez jakehokoliv poutavejsiho zvratu. Na podobne tema se mi libila daleko vic napr. Navratilka od Donatelly Di Pietrantonio

Margherita_N
23.11.2018 4 z 5

Neapol mám ráda a těšila jsem se na román z tohohle města. Jenže ono tam o něm nic není, neboť hlavní hrdinové nepřekročí hranice své čtvrti. Jako sociální studie (a patrně do velké míry vlastní svědectví) je to dost zajímavé, život italské chudiny na konci 50. let 20. století zasahují naprosto jiná témata, než v té době rezonovala u nás. A tahle konkrétní společnost se stará především o svoje malé společenství, jednotlivé rodiny si vidí do oken, jejich životy se proplétají prostřednictvím kamarádství, partnerství, manželství, pracovních vztahů... A ač vypravěčka Elena by velmi chtěla nad všemi vynikat, a snaží se to udělat tak, že bude mít nejlepší známky ve škole, pořád chápe, že stojí ve stínu svojí kamarádky Lily, která je vůdkyní přirozenou. Inteligentní dívka, která nedostala kvůli konzervativním rodinným poměrům příležitost studovat, ale je jasné, že se přesto se životem popere a stane se "vůdkyní smečky" v chudé čtvrti, kterou na rozdíl od Eleny vůbec překračovat nechce. Ví, kde je doma. Pro mě je to román z netradičního prostředí, který se čte velmi dobře. Většina postav je něčím nesympatických, ale taky proto působí tak opravdově. U mě je to tak na horší čtyři hvězdičky.

LenkaKa
23.11.2018 4 z 5

Trvalo mi dost dlouho než jsem se začetla. Za mě to zatím není na plný počet hvězd. něco mi tam lehce vadí. Možná to je někdy dost rozvláčné, pak to zase nabere tempo.
každopádně čtení to je zajímavé a pokračuji dalším dílem.

Magdalena_j
17.11.2018 3 z 5

Prostě kniha o životě. Není napínavá, ani vzrušující, tak nějak prostě je... a je velmi pěkně. Není to ani top z toho, co jsem kdy četla, ani odpad. Je to takový zajímavý pohled do života jedné neapolské čtvrti, který vás někdy hrozně štve a jindy vás pohladí.
Další díly si přečtu ráda, ale pokud by neexistovaly, srdce by mi to nervalo.

Lenka.Vílka
06.11.2018 odpad!

Když čtete ta všechna nadšená a kladná hodnocení, čekáte, že budete též nadšeni, a že napíšete pozitivní komentář. Navíc pokud se někdo rozhodne, že knihu zfilmuje do seriálu. Tak jeden čeká, že to bude ok, ale to není pravda. Je to ko. Stejně jako jsem byla já po dočtení. Není to jenom tím, že nejsem cílovka. Takové knihy si občas taky přečtu. Jenže tohle bylo plkání občas řízlé nudou. Ale občas se to změní. Nuda je řízlá plkáním.
(Byla to taková nuda, že mi ani nestojí za to hledat hudební složku jako obvykle. Nebudu ztrácet čas.)

hapac
25.10.2018 4 z 5

Kniha ze zajímavého prostředí, do které mi chvilku trvalo než jsem se začetla, ale rozhodně stála za přečtení a ráda si časem půjčím i další díly.

Hella
23.10.2018 5 z 5

Snad nikdy v životě jsem nečetla něco tak dokonalého. Líčení obyčejného, chudého a nesnadného života obyvatel neapolské čtvrtě tak neobyčejným, bohatým a popisným jazykem.... Ke genialitě autorky je nutno přidat genialitu překladatelky, neboť toto (mísení dialektu a italštiny) musel být tvrdý oříšek a přesto je kniha pořád jako živá a mě jako čtenáře trochu zahanbující, protože takovouhle květnatou a nádhernou češtinou bych nedokázala mluvit ani dvě minuty.