Geniální přítelkyně

Geniální přítelkyně https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402369/bmid_genialni-pritelkyne-neapolska-saga-genialni-pritelkyne.png 4 1903 1903

Neapolská periferní čtvrť Luzzatti (v textu však její název nikdy nezazní), padesátá léta minulého století. Právě tam a tehdy začíná příběh jednoho ženského přátelství. Jeho vypravěčkou je Elena, která už jako stará žena vzpomíná na svůj život, který byl, kam její paměť sahá, vždycky ovlivňován silnou osobností geniální Lily. Sama je přitom klíčovou postavou zas pro Lilin osud, v jejích očích je tou geniální kamarádkou naopak ona. Úhelným kamenem jejich komplikovaného vztahu je snaha obstát v mužském světě, jehož konvenční hranice jsou pro ně stejně tak svazující jako hranice jejich čtvrti plné pokrytectví a násilí. Čtenář se v románu seznamuje nejen se dvěma protagonistkami, ale i s celým mikrokosmem neapolské čtvrti propojené hustým předivem konvencí a vášní, jehož kořeny sahají až do doby fašismu, do let druhé světové války, do světa „před Elenou a Lilou“. Vypravěčka nás sice na vzorku jedné čtvrti provede vývojem italské společnosti od poválečné chudoby až k ekonomickému zázraku šedesátých let, zasvětí nás do ideologických i přízemních sporů mezi komunisty a camorristy, ale ústředním tématem románu i celé série zůstává přátelství vzájemně odlišných hrdinek, vylíčené s až nemilosrdnou otevřeností jako systém „spojených nádob“, jako bolestné zrcadlení, jako celoživotní soupeření, jako pevné pouto, které často škrtí.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Prostor

L'amica geniale , 2011

Francesca14
28.01.2019 5 z 5

Knihu jsem četla v originále a ještě předtím jsem viděla seriál, ale i tak mě kniha neuvěřitelně chytla. I přes to, že jsem neměla moc času na to, ji číst a že jsem věděla, co se kdy stane, takže jsem možná přišla o napětí, i přes to, že ne všemu jsem rozuměla, takže mi občas unikaly některé autorčiny popisy, které vím, že jsou moc dobré, užívala jsem si každou stránku. Postavy jsou živé, vypravěčka sympatická a hlavně neuvěřitelně reálná - samozřejmě a sebekriticky přiznává věci, které si často člověk sám odmítá přiznat, bez obalu mluví o emocích jako závist a žárlivost i o lásce. Vztah dvou kamarádek je fascinující, stejně jako velmi živě vykreslená atmosféra Neapoli v padesátých letech. Příběh je čtivý a reálný a určitě si přečtu další díly.

Yorika
26.01.2019 3 z 5

Špinavá, chudá Neapol.Jako bych se přenesla do těch křivolakých uliček a prožívala bouřlivé dětství spolu s hrdinkami.
Ta atmosféra italského města, plného temperamentu a horkého slunce...
Mám ráda Itálii.

mysa.cek
24.01.2019 3 z 5

"Elene Ferrante je možno najlepšou súčasnou spisovateľkou, o ktorej ste nikdy nepočuli." Nechcela som si nechať ujsť najlepšiu súčasnú spisovateľku. Bohužiaľ, moje čitateľské očakávania nenaplnila. A možno nerozumiem knihám, alebo nie som cieľová skupina.. Pre mňa veľa humbuku pre nič..

Anita8
22.01.2019 3 z 5

Prečítala som zo zvedavosti, keďže knižka je opisovaná ako " iná" .
Spomenula som si na svoju kamarátku z detstva, ktorá bola tiež takáto plná energie , neobsedela, stále niečo vymýšľala. bolo potrebné sa s ňou kamarátiť, aby som ju mala na svojej strane. Beda tomu, koho bola nepriateľom :-). Mne tento mono - rozprávačský štýl moc nesedí . Ale bolo fajn si prostredníctvom tohto románu v podstate zaspomínať na vlastné socialistické chudobné detstvo s rebelantskou kamarátkou, ale ďalšie časti už nebudem čítať :-)

Penicuik333
21.01.2019 4 z 5

Cekala jsem italskou vicemene romantickou rodinnou (snad i milostnou) sagu a ... dostala jsem spinavou, nasilnou, sedou, zivocisnou Neapol. Nepredvidatelnou, krutou, krasnou, hrdou, ostrou Lilu a "upozadenou" pozorovatelku, vypravecku Lenu. Lze vubec nekdy vyhrat a dosahnout neceho trvaleho, krasneho a neznicitelneho? Existuje laska, pravy cit, pevna povaha, skutecna zasadovost?

ocinox
21.01.2019 5 z 5

Prečítal som všetky 4 knihy Neapolskej ságy. Úžasne napísaná kniha.
a. aj napriek množstvu postáv /rodín/ sa do deja dá ľahko vnikúť a orientovať sa v ňom
b. aj napriek minimu priamej reči je rozprávanie deja zvládnuté bravúrne.
c. je to sága priateľstva v historickom prostredí po 2.sv. vojne v Taliansku a život tam a v ČSR má viaceré podobnosti.
d. dej sa tiahne jedným celým životom človeka - od detstva až po starobu
e. túžba protagonistov po vzdelaní je inšpirujúca, vplyv knihy-čítania na človeka je podnentný aj pre dnešok.
f. je to sága o vzťahoch medzi ľuďmi, ich vývoji počas života ........
Prečítajte si to.

VladkaBU
21.01.2019 4 z 5

... příběh o přátelství dvou kamarádek, jejich dětství, jak to prostě chodí - soupeření ve školních výsledcích, v lásce, v oblíbenosti, o vzhlížení jedna v druhou, o pomoci, o pomoci, ale i o závidění, sporech. Něco se mi vybavilo i ze svého dětství

4xbabča
19.01.2019 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, je to velmi hezky popsaný život dospívajících děvčat, ale i chlapců v prostředí, které je pro nás neznámé a v době, která nám zase není tak vzdálená. Ale život v Neapoli a jejích svérázných čtvrtích je určitě zajímavý a určitě stojí za přečtení.

hzd
16.01.2019

Ke přečtení této knihy jsem se velmi dlouho odhodlávala. Nejdřív jsem se nemohla zorientovat v postavách (ještě že jsou hned na začátku všechny rozepsány). Ale tak od půlky knížky jsem četla jedním dechem. Doma mám připravené další tři díly, tak se asi hned pustím do pokračování.

alsae
14.01.2019 5 z 5

Na knihu jsem narazila náhodou, moc jsem o příběhu nevěděla, ale velmi mile mě překvapila. Život v Neapoli byl dobře popsaný, velmi svérázný, pro člověka žijícího v dnešní době až nepředstavitelné. To samé platí i pro vztahy ve společnosti. Osudy obou hlavních hrdinek se postupně rozvíjejí a nabývají na poutavosti. Už se těším na další díl, kniha se čte téměř sama.

Arwen777
12.01.2019 4 z 5

Haló efekt je ošemetná věc a vychvalované knihy tím spíš. I u této knihy jsem podle ohlasů a médií čekala víc. První část, dětství, mi přišlo nudné. Dál to bylo lepší, ale poměry chudé italské společnosti poloviny minulého století jsou pro mě špatně vstřebatelné, a násilí v rodinách i společnosti je pro mě deprimující. Neupírám autorce vypravěčské umění, kniha se čte velice dobře, vývoj přátelství hlavních hrdinek je zajímavý, ale moje celkové hodnocení je: neurazí, ale nenadchne. Další díl si přečtu až po nějaké pauze.

Momana
12.01.2019 4 z 5

Knihu jsem dostala k Vánocům, čemuž jsem ráda, protože si myslím, že bych si ji v knihkupectví sama nevybrala. K mému překvapení se mi líbila, i přesto, že šlo spíše o odpočinkové čtení a nic, co by ve mně zanechalo velkou stopu. Kniha je psána poutavým způsobem, takticky je vymyšlené členění kapitol, které jsou krátké a jejichž konec je poutavý, proto nutí čtenáře číst dál co nejrychleji. Přes polovinu jsem přečetla ve vlaku do Prahy, a já ve vlaku většinou radši spím, než čtu, což vypovídá o tom, že mě kniha bavila a poutala. I přes svou rozdílnost mi byly sympatické obě hlavní hrdinky, které mají obě zajímavou povahu a osud.

kuky921
08.01.2019 5 z 5

Knížka se velmi dobře čte, chytne a úplně Vás pohltí. Hlavní hrdinkou je Elena, která nejen líčí své pocity a vztahy s okolím, ale i prostředí čtvrti, kde vyrůstá. Zároveň je příjemné pozorovat, jak se přátelství dvou dívek rozvíjí.
Velmi pěkné čtení a už se těším na další díl.

Skawin
07.01.2019 4 z 5

Zajímavá sonda do života v Neapoli. Zezačátku mě moc neupoutala, ale co mě dostalo bylo vykreslení psychiky postav...

destak
05.01.2019 2 z 5

Slyšela jsem na ní spoustu chvály, ale osobně mi nepřišla ničím výjimečná oproti jiným knihám. Začala mě bavit až poslední třetina, ale třeba nejsem v tom správném věku. Rozhodně to pro mě byla zajímavá přínosem ohledně fungování italské rodiny. Takže další díl si pravděpodobně přečtu až po nějaké pauze od Eleny.

jolii
04.01.2019 4 z 5

Děj si prostě jen tak plynul a já četla. Nic strhujícího, nic překvapivého, nic hluboce filozofického, ale přesto poutavé a čtivé.

kacenka72
03.01.2019 5 z 5

Velmi surový a přitom strhující vyprávění. Vykreslení toho, co se děje hrdince v hlavě bylo věrohodné a podané zajímavým jazykem. NA rozdíl od ostatních mi nedělal velký problém počet osob - asi už jsem zvyklá z jiných ság :-) Za mě super začátek nového roku.

Dryáda
01.01.2019 odpad!

Nechápu... nechápu tu mánii kolem, nechápu mentální pochody Eleny. Ta osoba mě děsila, nudila a nejvíce ze všeho strašně štvala. Její nezdravá obsese Lilou se jen zhoršovala a nabírala na intenzitě, až jsem si řekla "A dost! Touhle postavou se frustrovat nebudu."

Stani95
01.01.2019 3 z 5

Po vsech tech pozitivnich ohlasech, jsem se k ni konecne dostala. Ale cekala jsem nejak tak vic. Jako cetla se lehce a libily se mi pomerne kratke kapitoly. Zejmena zacatek se dle meho nazoru vubec nerozbihal a uz jsem chtela knihu odlozit. Potom se mi trochu pletla jmena vsech zucastnenych. Libi se mi styl, jakym autorka pise. Jeste dam sanci druhemu dilu.

JířaBalicu
31.12.2018 2 z 5

V dnešní době serialu a filmu se občas necham ovlivnit nějakým filmovým zpracováním. To to byl ten připad. Musim se přiznat že jsem knihu nedočetla, nevim proč, ze začátku a vlastně skoro až do konce se četla. Někdo tu napsal, že čekal vic no a ja čekala něco, celou tu knížku jsem čekala na něco.