Geniální přítelkyně

Geniální přítelkyně https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402369/bmid_genialni-pritelkyne-neapolska-saga-genialni-pritelkyne.png 4 1903 1903

Neapolská periferní čtvrť Luzzatti (v textu však její název nikdy nezazní), padesátá léta minulého století. Právě tam a tehdy začíná příběh jednoho ženského přátelství. Jeho vypravěčkou je Elena, která už jako stará žena vzpomíná na svůj život, který byl, kam její paměť sahá, vždycky ovlivňován silnou osobností geniální Lily. Sama je přitom klíčovou postavou zas pro Lilin osud, v jejích očích je tou geniální kamarádkou naopak ona. Úhelným kamenem jejich komplikovaného vztahu je snaha obstát v mužském světě, jehož konvenční hranice jsou pro ně stejně tak svazující jako hranice jejich čtvrti plné pokrytectví a násilí. Čtenář se v románu seznamuje nejen se dvěma protagonistkami, ale i s celým mikrokosmem neapolské čtvrti propojené hustým předivem konvencí a vášní, jehož kořeny sahají až do doby fašismu, do let druhé světové války, do světa „před Elenou a Lilou“. Vypravěčka nás sice na vzorku jedné čtvrti provede vývojem italské společnosti od poválečné chudoby až k ekonomickému zázraku šedesátých let, zasvětí nás do ideologických i přízemních sporů mezi komunisty a camorristy, ale ústředním tématem románu i celé série zůstává přátelství vzájemně odlišných hrdinek, vylíčené s až nemilosrdnou otevřeností jako systém „spojených nádob“, jako bolestné zrcadlení, jako celoživotní soupeření, jako pevné pouto, které často škrtí.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Prostor

L'amica geniale , 2011

LucušN.
27.08.2018 5 z 5

Kniha mne dostala a už nepustila. Prvních cca 50 stran mi připadalo jako by ji psal někdo jiný. Nemohla jsem se do knihy začíst. Pak se od ní odtrhnout. Doporučuji.

Bustedka
26.08.2018 5 z 5

Geniální Geniální přítelkyně :-) Defakto je to tak obyčejné, až krásné. Nemyslíte? Kniha o přátelství, které je však vykresleno bez příkras. Takové, jaké po většinou bývá. Každá holka totiž té své nejlepší kamarádce záviděla. Tu a tam. Její krásu, bohatství, obdiv společnosti apod. Příběh navíc zasazen do 50. let na jihu, kdy se neshody řešily násilím - doma i na ulici, bohatství rozdělovalo více než dnes společnost na kasty a pokud se někdo nechoval podle společenských konvencí, byl pokládán za vyvrhela.
Zajímavosti na celé tetralogii je bezesporu i tajemná identita autorky.

Jupijow
24.08.2018 4 z 5

Rozporuplná kniha...nevšední neapolské prostředí padesátých let, kde se pro ránu nejde daleko. Vztahy jsou intenzivní, výbušné a přitom velice promněnlivé. Výborná výchozí pozice, řeklo by se. Ale musím souhlasit s většinou, první půlka knihy mě nedokázala vtáhnout do děje, mátla mě a nechápala jsem, kdo je vlastně cílovka. Když holky začaly "randit", konečně se to začlo hýbat. A tak i přes podivnou první část a vzhledem k otevřenému konci se asi pokusím o Příběh nového jména.

Katka81
24.08.2018 5 z 5

Zvláštní, opravdu zvláštní kniha. Tato knížka není pro každého, je potřeba se jí pročíst a styl autorky/ autora není jednoduchý. Prvních cca 90 stránek si říkáte, že je to nuda a jestli tedy máte číst dál, ale já jí šanci dala a jsem ráda, už se nemůžu dočkat dalšího dílu.

Marčullkas
19.08.2018 3 z 5

Zpočátku jsem měla s knihou problém! Vadil mi zvláštní začátek a nemohla jsem se začíst a chybělo mi "to ono" co mě žene vždy kupředu. Odložila jsem ji, ale dala jsem ji opětovně šanci a nelituji.

Babo
13.08.2018 4 z 5

Nedávám plný počet * a to ze dvou důvodů. Myslím,že zbývající díly budou vyrovnanější . Bez podivného začátku .
Byla chvíle kdy jsem zvažovala jestli pokračovat . Těch prvních asi 80 stran bylo tak nějak zmatených. Hodnocení ale bylo tak vysoké , že jsem si říkala , to není možné ,aby tolik čtenářů bylo spokojených bezdůvodně .
A udělala jsem dobře . Ve chvíli kdy Lila s Elen začaly dospívat , všechno se změnilo a už jsem se začala orientovat .A tak jsem z původních rozpaků přešla k pochopení a s klidným svědomím mohu knihu doporučit i kamarádce , která zjistila ,že kniha je stále vypůjčená a mnohokrát rezervovaná . A tak se zařadí do dlouhé fronty , nebo se přemůže a vezme do ruky čtečku .
Myslím , že ten příběh stojí za přečtení .

bookfan
09.08.2018 5 z 5

Zajímavá kniha, odehrávající se v Neapoli 50. let. Fascinující byla jak atmosféra chudinské čtvrti, ve které se děj odehrává, tak i popisy jednotlivých postav. Jedná se o prostředí naprosto odlišné od středoevropského "poklidu", na který jsme zvyklí. Zcela běžné je násilí v rodinách, mezi dětmi i dospělými, emotivní projevy a vrozená živočišnost, které totálně kontrastují s navenek předstíranou počestností. Vypravěčka knihy, Lena, svojí pečlivou a úzkostnou povahou do tohoto prostředí zdánlivě nezapadá a snaží se vymanit cestou vzdělání. Její přítelkyně, Lila se vzpírá zase svým umanutým chováním a divokostí a také ona se snaží z všudypřítomné chudoby uniknout. Kniha popisuje dětství a dospívání obou hlavních hrdinek z pohledu Leny. Jsem zvědavá, jak se jejich osudy budou vyvíjet dál a určitě si přečtu další díl. Je zajímavé pozorovat, jak se obě přítelkyně typicky ženským způsobem mají rády, ale i současně si i závidí, soupeří spolu a chvílemi se možná i nenávidí.

kofina
06.08.2018 4 z 5

Musím říct, že tahle kniha je zase trochu něco "jiného". :) Je zajímavá, námět je takový svěže neokoukaný, ale nemůžu se ubránit dojmu, že tyhle mozaikovité příběhy jsou spíš plácání po hladině, kdy se člověk vlastně nedostane hlouběji a po čase zjistí, že si z knihy ani nic neodnesl. Další díl si určitě přečtu už jen kvůli dalšímu nahlédnutí do prostředí Neapolské periferie, ale rozhodně nemám potřebu pro ni hned běžet do obchodu...:)

banánovépyré
01.08.2018 5 z 5

Vynikající čtení. Opravdové, živé a svěží, autentické ve stylu vyprávění a celosti výpovědi.. jako by vám někdo překotně vyprávěl svůj příběh, se všemi emocemi, se všemi lidmi, se všemi velkými i malými dějinami, kterými si prošel. Niterné. Návykové. Skvělé.

DriftBooks
27.07.2018 4 z 5

První díl Geniální přítelkyně se dotkl čehosi hluboko ve mně. Příběh si našel cestu do hlubin mé mysli, kam běžně nechodím. A dotek to byl intenzivní. Dokázal brnknout na struny dávno ztuhlé. Znovu na ně zahrát. Ta melodie ve mně silně rezonovala. Dotkl se všech mých vzpomínek na tento kousek Itálie. Kniha mě vtáhla do svého světa, do svého příběhu, do umolousané neapolské čtvrti, na špinavý dvorek před zanedbaný činžák, z jehož oken se line vůně levného jídla, cigaret, alkoholu. Při čtení v sobě cítím vztek. Touhu bojovat za spravedlnost, za čest. Touhu odčinit všechny křivdy. Vstoupit třeba do Rudých brigád a zatnout tipec všem Solarům na světě.

První díl se také dotkl čehosi temného ve mně. Ale vlastně – je to opravdu temné? Ne. Není. O tom, že se jedná o temnou touhu, se nás snaží celá staletí přesvědčit právě ti, co skutečně na temné straně stojí. Takže – ať mě provází Síla. Vzhůru do Neapole. Rytíři Jedi všech Vesmírů, spojte se… No dobrá… Nechal jsem se unést… První díl je prostě strhující...

Mabie
26.07.2018 3 z 5

Celou sérii jsem dostala jako dárek od kamarádky, takže jsem nebyla ovlivněná ani reklamou, ani vysokým hodnocením.
Jako jednoznačný zápor musím uvést neúměrně zdlouhavé a popisné kapitoly. Oceňuji popisy z oblastí, které jsem neznala (vývoj italské společnosti, vztahy mezi komunisty a camorristy), ale popisované prostředí i sama sociální vrstva obyvatelstva pro mne byly někdy trochu moc. Zahltilo mě i množství osob a guláš jmen, takže jsem první dva díly často navštěvovala "seznam obsazení" na začátku knihy.
Protože málokdy nějakou knihu odložím nedočtenou, dala jsem i v tomto případě všechny díly, ale moje celkové shrnutí je asi - byl to neobvyklý výlet do Neapole, ale čekala jsem víc.

galinek
25.07.2018

...všichni mi knížku chválili,...kolem mne ji četli a jásali.....(pravda, mám s tím vždy problém, když VŠICHNI chválí...)... nelíbilo se mi, skončila jsem na stránce 82 a odmítla číst dál....kdyby někdo chtěl....za 100KČ s chutí pošlu... A FAKT nechápu ten humbuk kolem....

Maňule
22.07.2018 3 z 5

Dočetla jsem, ale žádný zázrak to nebyl. Strašně zdlouhavé, popisné a nezáživné čtení. Nechala jsem se nalákat vysokým hodnocením, ale za mě ne. Možná po čase zkusím další díl (pokud nebudu mít co číst:-)).

kaja77
18.07.2018 4 z 5

Bavilo mně to, pro mně to byla exkurze do úplně jiné sociální vrstvy obyvatel, jiná mentalita (horkokrevní Italové, kteří pro pár facek nejdou daleko),hodnoty, prostředí Neapole. Zprvu mně trochu zavalilo množství jmen a příjmení... ale pak už to mělo děj a četlo se mi to bezvadně... ovšem svatba v šestnácti letech mi jako terno nepřijde. Ale byla jiná doba.

Toffee
14.07.2018 5 z 5

Geniální! Nepamatují si, ze bych kdy četla něco podobného. Chapu zklamání v některých komentářích, protože román nemá klasickou zapletku, což může někomu vadit. Já byla nadšená z plynoucího vyprávění o dětství a dospívání dvou kamarádek. Vychutnavala jsem si, jak přesně dokázala autorka vystihnout holčičí vztahy plné soupeření, oddanosti, tajné závisti, kdo je hezčí, chytřejší, na koho kluci víc letí... A to vše v rámci tradiční italské společnosti postavené na rodinách, cti a pomstě.

Aimee1
09.07.2018 3 z 5

Nedočetla jsem. Ne, že by to byla kniha špatná či špatně napsaná, ale je to taková mozaika různých příběhů z dětství a já jsem spíše na více souvislejší text. Tudíž hodnocení je v tomto případě čistě subjektivní :)

emamat
07.07.2018

realisticky popsaná Neapol 60. let - pozvolný začátek , ale postupně mě kniha docela zaujala. Zkusím další díly.

zlinissi
07.07.2018 4 z 5

Příjemné čtení, které po čase vtáhne do děje. Hlavní dějovou linkou se vine otevřený popis přátelství - i včetně negativních emocí. Reálie tehdejší Neapole spíše dokreslují děj na pozadí, bez obsáhlých popisných pasáží.

galinek
06.07.2018

....začala jsem číst a mám chutˇ odložit.... když čtu některé recenze, říkám si, že čtu jinou knihu.... koupila jsem si první díl, do dalších určitě nepůjdu....

HanaMalina
03.07.2018 5 z 5

Geniální přítelkyně se četla jednoduše geniálně, měla jsem přečteno během pár dní :-) Co jiného dodat, než že se velmi těším na další geniální díl :-)