Velký Gatsby

Velký Gatsby https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/2459/bmid_velky-gatsby-MHY-2459.jpg 4 4450 4450

Vrcholné dílo z dob největšího flámu v dějinách USA, který Francis Scott Fitzgerald označil za „jazzový věk“ a sám do něj vydatně přispěl mnoha soukromými improvizacemi a pocity „ztracené generace“, přináší milostný příběh z lepší společnosti. Selfmademan Jay Gatz řečený Velký Gatsby i krasavice Daisy Buchananová však v éře prohibice do těchto sfér pronikli každý po svém a podobně se vyrovnávají i s novým životním stylem a břemenem americké „nevinnosti“. Nesoulad v jejich představách je leitmotivem románu, jenž přezkoumává romantický ideál mámivého „zeleného světla“ – oné „budoucnosti, jež před námi rok od roku ustupuje“ – a posléze ho nemilosrdně obětuje na oltář mýtu o věčné lásce.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Lunarion

The Great Gatsby , 1925

Palivo
16.08.2018 3 z 5

Vitejte u dalsiho dilu Palivo dohani resty.

Tahle knizka je o tom, jak Leonardo di Caprio zbohatl potom, co hral v Titanicu. Jako soused bydli Spider-man, ale oba z nejakeho duvodu nezminuji svoje prave identity a rikaji si Gatsby a Nick. V ten moment jsem si myslel, ze tedy logicky pujde o spionazni roman, ale nestalo se tak, zadny Roman totiz v knize nebyl. Misto toho se rozehraje ohromna love story, ktera byla natolik preslazena, az me prechazela chut - jak se rikava, "Karamel je cukr, co se neuzdravi." Nicmene zapletka zhoustne jako polevka Gatsbacho a pri konfrontaci dojde i na Ford Mondeo, ktery milostny kosoctverec vyresi driv nez bys rekl "brusinkovy dzus a lahev vodky, to vsechno do kyblu, trochu ledu a ted me nechte se poradne vozrat a kdo sem vleze toho vypnu jak televizu."

Ja nevim, ale za me 6/10, asi mi nejak unikaji nejaky souvislosti ci co. Mozna, ze je to tim, ze jsem nezil v Americe ve dvacatech letech. Kdyby Gatsby zil na jizni Morave a kydal hnuj prasatum a jezdil kazdy rano pro koprivy, pak bychom si asi rozumneli, ale to je ocividne moc narocne ze pane Fitzgerald?

Nicmene si myslim, ze jsem spravne pochopil pointu teto knihy, takzvany diskotekovy paradox, a to, ze i kdyz mam hodne penez, tak nekdo ma vic penez a tak musim mit vic penez, abych klatil blondynky.

bara0452
13.08.2018 5 z 5

Film jsem zatím neviděla, ale kniha mě strašně bavila. Přistupovala jsem k ní skepticky, protože to byla povinná četba ve škole, ale musím říct, že mě příjemně překvapila a rozhodně bude moji volbou k maturitní četbě, ačkoliv musím uznat, že určité části byly založeny až moc na popisnosti.

Andynka
28.07.2018 3 z 5

Film se líbil víc, kniha byla matoucí a musela jsem se hodně soustředit na text, aby mi něco neuniklo. Ale jinak hezký příběh.

Tánička11
24.07.2018 5 z 5

Kdybych porovnávala s filmem s DiCapriem tak musím říct, že je to jedna z mála filmů, která předhonila knihu. O proti ostatním, co to tady čtu mi nevadili popisné části, ani způsob psaní (asi překladatele). Až na konec, který mi přišel zbytečně zdlouhavý je knížka mojí srdcovkou, strašně se mi líbila doba a vystižení toho, že vlastně většina našich přátel je falešná, protože jak jsme mohli zjistit na konci, tak si některý s Gatsbyho přátel nedokázal najít čas ani na jeho pohřeb a zaměnil ho piknikem?!?!

Také jsem přemýšlela nad Daisy a přišla jsem na dva záměry, proč udělala, to, co udělala:
1. První nápad je asi srozumitelný jestli okamžitě nepřemýšlíte nad lidským počinem, ale vidíte, to, co vám lidé dávají ukazovat a to tedy by znamenalo usvědčit Daisy z toho, že je prostě mrcha.
2.K druhému nápadu se dostáváme, když přemýšlíme víc a víc a snažíme se v něčem jednoduchém najít opravdovou příčinu, někdy to tak je a někdy prostě jednoduchost a marnotratnost zvítězí, ale, co když se prostě Daisy bála, že kdyby odešla s Gatsbym už by neměla takový komfort a takové zázemí jaké měla doteď, co když prostě proti lásce zvítězil strach?

Určitě tohle je jedna z knih, kterou si přečtu zase a zase a zase znova...

Dominika13
23.07.2018 5 z 5

Amerika. Tanec. Láska. Nevěra. Peníze. Přátelství. Smrt. Osamění. Velký Gatsby je úžasný! Při této knize se mi chtělo chvíli se smát, chvíli brečet, potom tancovat, nakupovat, cestovat, užívat si a tak pořád dokola. :-)

Tlapka
07.07.2018 3 z 5

Trochu jsem snížila svou ostudu - doteď jsem příběh nečetla, ale neviděla ani film. Protože si radši nejprve projdu knihou, rozhodla jsem se od knihy začít i tentokrát. A jsem docela zklamaná. Hvězdička navíc za Gatsbyho a vykreslení toho, jak se od něj v závěru všichni odvrátili, ale ostatní postavy mi byly docela lhostejné, nechápala jsem, co na té Daisy vidí (TEHDY pochopitelné, navíc miloval spíš svou představu o Daisy, než ji samotnou)... autorův styl mi taky příliš nesedl. Od příběhu s takovým věhlasem holt čekám něco jiného, něco víc, a k fanouškům Gatsbyho (nebo představy Gatsbyho?) se bohužel nepřidám.

Lucie Pfeifer.
05.07.2018 4 z 5

Nevím, zda se mi kniha líbila jen proto, že jsem chtěla, aby se mi líbila. Každopádně i po přečtení stále slyším večírkové tóny hudby, chichotání ze zahrady a šramot štěrku pod koly aut.

Delirium
22.06.2018 3 z 5

Příjemně oddychové - neurazí. K tomuto nemůžu říct zrovna nenadchne, protože by to tak úplně nebyla pravda. Nevím, prostě mi ten příběh nesedí a nedokážu si vysvětlit proč. Možná je to až nereálně překreslený Gatsby. Citlivý a naivní, přesto ambiciózní a úspěšný.

georgearrow
10.06.2018 5 z 5

Pět hvězd za poslední větu:
Tak se potácíme kupředu, jako lodě proti proudu, bez přestání odnášeni zpět do minulosti.

LenJen
09.06.2018 5 z 5

Nedokážu přesně říct, proč je pro mě Gatsby srdeční záležitost. Kniha se mi četla jedním dechem, měla přehledný děj, zajímavě vykreslené postavy a vystihla dobu.

Liggy
06.06.2018 2 z 5

Bohužel nebavilo. Na můj vkus příliš rozvleklé a nezáživné. Asi je to dobou, kdy autor knihu psal.

klar.tunklov01
05.06.2018 4 z 5

Přiznám se, že jsem dříve netušila, kdo to byl Fitzgerald, a i kdybych to věděla, asi by mě nenapadlo tuto knihu číst. Ale viděla jsem film Velký Gatsby s Leonardem DiCapriem v hlavní roli a ten mě naprosto okouzlil (film i Leonardo). V tuto chvíli jsem si knihu přečíst prostě musela. Ze začátku mně trochu dělaly problém dlouhé popisné části, nějak jsem se nemohla do příběhu ponořit, ale tak po jedné třetině kniha nabrala spád a já se naopak nemohla odtrhnout. Takže stejně jako po skončení filmu jsem i po skončení knihy brečela nad Gatsbym, proklínala Daisy a doufala, že Gatsby někde v jiném světě najde své zelené světlo.

ewi
27.05.2018 4 z 5

tato kniha je viac ako o laske o ludskej zavisti, povrchnosti, pokrytectve a sebectve...a sice sa skutocne rozbieha pomaly , " vecierkovo", v zavere nabera spad a musim povedat, ze vo mne zanechala "stopu" ...

Alizon
08.05.2018 3 z 5

Určité poselství a zajímavé myšlenky kniha obsahuje, ale celkově jsem se s ní nějak minula. Při čtení jsem se nudila, porad jsem čekala, kdy se to "něco" dostaví a ono nic. Chyběla mi nějaká větší motivace chování některých postav. Na jedné straně jsou v knize hluboké myšlenky, na straně druhé vše klouže po povrchu - par stránek navíc by mi nevadilo. Celkově bych knihu zhodnotila jako určitě ne špatnou, ale hodně přecenovanou klasiku.

Tanja00
04.05.2018 4 z 5

Kvalitně napsaná kniha, ve které je ukrytu mnoho. Že vlastně nezáleží na tom kdo jsme, ale jací jsme.

certik003
03.05.2018

Ze začátku jsem měla problém se začíst, měla jsem pocit, že se v těch postavách moc nevyznám. Ale to se v druhé polovině naštěstí změnilo, nejspíš i díky filmu, který jsem kdysi dávno viděla.

baru_lienka
02.05.2018 5 z 5

Mnoha lidem se nelíbí podrobný popis věcí v knize, ale já mám ráda Art deco styl, takže další důvod, proč jsem si knihu zamilovala.
Obsahuje menší spoiler! Tahle kniha ve mě zanechala stopu. Nikdy nezapomenu na její srdcervoucí konec, kdy se na Gatsbyho pohřeb nedostavil ani jeden z těch lidí, kteří chodili na jeho velkolepé večírky.

KateTheBlogger
27.04.2018 5 z 5

Kniha ve mne zanechala hluboké pocity - obdiv a náklonnost ke Gatsbymu a čiré pohrdání a nenávist k Daisy a Tomovi.

Ginosaji
16.04.2018 3 z 5

Na "ztracenou generaci" nic moc. Čekala jsem propracovanější zápletku. Řada popisů byla zbytečná.
Nicméně, i přesto se Gatsby četl velice svižně, a tak nemohu říct, že by kniha byla nudná.

petr4927
15.04.2018 3 z 5

Myslím si, že Velký Gatsby je velmi přeceňovaná kniha. Četl jsem o ní, že je to jedna z nejlepších amerických knih. Podle mě je spíše lehce nadprůměrná. Četl jsem originál a nepřišel mi moc čtivý.