Velký Gatsby

Velký Gatsby https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/2459/bmid_velky-gatsby-MHY-2459.jpg 4 4450 4450

Vrcholné dílo z dob největšího flámu v dějinách USA, který Francis Scott Fitzgerald označil za „jazzový věk“ a sám do něj vydatně přispěl mnoha soukromými improvizacemi a pocity „ztracené generace“, přináší milostný příběh z lepší společnosti. Selfmademan Jay Gatz řečený Velký Gatsby i krasavice Daisy Buchananová však v éře prohibice do těchto sfér pronikli každý po svém a podobně se vyrovnávají i s novým životním stylem a břemenem americké „nevinnosti“. Nesoulad v jejich představách je leitmotivem románu, jenž přezkoumává romantický ideál mámivého „zeleného světla“ – oné „budoucnosti, jež před námi rok od roku ustupuje“ – a posléze ho nemilosrdně obětuje na oltář mýtu o věčné lásce.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Lunarion

The Great Gatsby , 1925

PWM
09.04.2018 4 z 5

Velký Gatsby se odehrává ve světě, kde věci a majetek jsou důležitější než lidé a jejich činy, a protože to u nás neplatí, je často tak trochu přehlížen a zůstává maličko stranou…Ne, ne, to je pitomost, přehlížíme ho kvůli jiným důvodům…

Je zajímavé, jak neuvěřitelně nadčasový román to je, ačkoli žijeme v jiné době a jiném světě, nezměnilo se vůbec nic...

Kniha je naprosto úchvatná v tom, že dělá přesně to, co vypráví a na co poukazuje: klouže po povrchu - popisuje vnější zdání světa, života i jeho aktérů a události, vlastnosti a charakter, jako by byly jen podružné, tak jak je tomu ve skutečnosti v reálném světě.

V knize je několik citátů, které vydají na další knihu, a kdybyste někdo nechtěli číst celou knihu, stačí si občas přečíst třeba i jen první větu…. „Vždycky když dostaneš chuť někoho kritizovat, vzpomeň si, že všichni lidé na tomhle světě neměli takové výhody jako ty.“

Aríka
09.04.2018 2 z 5

Ve škole jsme před dvěma lety měli referáty a každý si měl přinést nějakou knihu. Jedna spolužačka si přinesla právě Velkého Gatsbyho. Nikdy jsem neměla potřebu podívat se na film a ani číst knihu, ale poté, co ji spolužačka tak vychvalovala, jsem se rozhodla, že si ji také přečtu. Jsem zklamaná. Kniha je málo, ale zároveň hodně popisná a místy jsem měla chuť ji odložit. Zpátky k popisům, některé situace nejsou vůbec dobře popsány, ale to co má každý host na sobě je popsáno do jediného rohlíkového drobku. Nedoporučuji knihu, ale film ano, je to menší ztráta času než kniha.

Nany_cz
07.04.2018 5 z 5

Naprosto úchvatná kniha, přečetla jsem ji za den a ještě dlouho se mě držel ten silný příběh.

mats379
06.04.2018 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Je v ní vše: láska, nenávist, soucit, závist, hysterie, skvěle vylíčena doba a lidské charaktery, a pro mě má i něco navíc, asi zvláštní poetiku nebo jazzovou nostalgii. Filmové zpracování s Robertem Redfordem se mi líbilo o hodně víc než s DiCapriem, i když jako herec patří Leo mezi ty nejlepší. Ale zdá se mi, že Redford je pro tu roli stvořený...

speciale88
06.04.2018 5 z 5

Kniha má s filmovým zpracováním moc společného nejsou vynechány žádné důležité pasáže. Až na závěr se kniha od filmu neliší. Za mě super kniha i když jsem prvně viděla filmové zpracování.

Radííí
02.04.2018 5 z 5

:) výborná kniha

zuzka894
30.03.2018 2 z 5

Bouřlivá dvacátá. Jazzový věk. Pan Gatsby a jeho neskutečně velký majetek, ale také příběh jedné lásky a touhy.
Kniha mě moc neuchvátila. Příběh pěkný, ale nijak záživný. Dost detailního popisování Gatsbyho majetku (auto, bazén, dům). Tenká knížečka, ale četla jsem ji týden.

gonegirl
25.03.2018 5 z 5

Nečekala jsem, že v této útlé knížečce najdu takový silný příběh. Takovou silnou osobnost, jakou byl Gatsby. To, co všechno pro ni udělal, že celý svůj život žil pro ni, vše, co udělal, udělal kvůli ní. Pro jejich společný osud... A jak to s nimi nakonec dopadlo...

pedroK
19.03.2018 5 z 5

Už jsem Gatsbyho četla dávno na gymnáziu. Ale přečtu si ho znovu kvůli čtenářské výzvě a kvůli tomu, jak báječný a srdcově napsaný příběh to je. Film byl stejně dobrý a Leo má na tom zásluhu trochu taky :)

koki.veru
18.03.2018 4 z 5

Knížku jsem si už dlouho chtěla přečíst, nyní díky čtenářské výzvě jsem se k tomu konečně dokopala. Poměrně pěkné čtení, nenudila jsem se, ale znám rozhodně lepší knížky. Autor se mohl do knihy více ponořit, ale i přesto krásné čtení.

baacinka
10.03.2018 3 z 5

Zase jedna klasika, jejíž velikost jsem nepostřehla. Přečtu znovu po letech a uvidíme..

Mechtylda
27.02.2018 5 z 5

Trochu výsměch červené knihovně. Chlap, který má hromady peněz, ale chce jedinou věc, kterou si za ně nemůže koupit a holka, která si má vybrat mezi jistotou v nudném vztahu nebo dosti nejistým dobrodružstvím s klukem, co je do ní blázen. A na rozdíl od všech dívčích románů se ona rozhodne naprosto pragmaticky a žádný happyend se nekoná. Je zvláštní, jak je obsah té knihy pořád aktuální.

Smardik17
26.02.2018 4 z 5

Tuto knihu jsem měl jako povinnou četbu na střední, nicméně jsem jí nikdy neotevřel, a měl jen ,,výcuc" z knihy. Nyní skrze výzvu (kniha zmíněna v jiné knize) jsem se do ní pustil. A musím říct, že mě to docela bavilo, žádná nudná pasáž, ale místy až donebevolající naivnost. Knihu hodnotím kladně, na 5 hvězdiček to není, a zase na 3 hvězdy je to brilantní, takže dávám lepší 4hvězdy!

anna246
16.02.2018 5 z 5

Ano, ano ano!!!
S touto knihou jsem dlouho otálela (a vlastně i s filmem), a nebyla jsem jejím fanouškem..
Potom jsem se k tomu (konečně) dokopala, protože jsem chtěla vědět, co se mezi stránkami skrývá za příběh, a zamilovala jsem si ho.. Okamžitě, bez přemýšlení jsem si příběh zamilovala. Pro mě je to kniha, nad kterou jsem dlouho přemýšlela, a dělala jsem občas až nesmyslné úvahy, ale takové pocity po přečtení knihy já miluju!
Charaktery jsou za mě naprosto nejsilnější stránkou, a já jsem je všechny milovala, a nenáviděla zároveň.

slawa.cap
10.02.2018 5 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu... a až potom co jsem viděl film. Film, výjimečně, věrně odpovídá knize. Příběh se mi líbil, i když postavy mi přišly dost ploché a rozhodně by mě zajímalo více o minulosti Gatsbyho. Nezvyklé zrcadlo povrchní a prohnilé společnosti 20 let a celoživotní boj o lásku - až nečekaně vrtkavou a zkaženou.

miska331
08.02.2018 4 z 5

Kniha se mi velmi líbila a ten závěr mě dost naštval. Ale popis té zhýčkané, zbohatlické společnosti, která si většinou na sebe vůbec nemusela vydělávat, pokrytecké a lhostejné k morálce, tak to bylo teda přesné. A Gatsby si to rozhodně nezasloužil.

Kopretina
30.01.2018 3 z 5

S titulem jsem se setkala v knize Modlitba za Owena Meanyho a také tuším v Růži pro Algernon a tak jsem ji vybrala do čtenářské výzvy jako knihu zmíněnou v jiné knize. První dvě kapitoly jsem myslela, že knihu odložím, pak se děj rozběhl a tak divně skončil, tedy vůbec nejsem nadšená. Kouknu ještě na film, třeba mě nadchne víc. (možná mi nesedne americký styl, který je pro mě trochu hůř čitelný - jako třeba Nouzový východ nebo Poslední kabriolet..). Jo, příběh mi malounko připomíná Láska je jen slovo.

ZNellyZ
13.01.2018 5 z 5

Snad poprvé můžu říct, že se film vyrovnal knize. Kniha mě bavila, úžasně se četla a vůbec mi nepřekáželo, že jsem jako první viděla film.

Landreth
02.01.2018 4 z 5

Velký Gatsby má pomalejší rozjezd, ale s přibývajícími stránkami se děj rozjíždí a závěr už nedává vydechnout. Především to je zajímavý pohled do života nejvyšších příček americké společnosti v meziválečném období, na bujaré večírky a oslavy (až mi trochu vyskočila v hlavě Hostina Trimalchiona) a na zbohatlíky, kteří nemají zrovna nejlepší charakter...

Knižní střípky
30.12.2017 5 z 5

Knihu jsem četla poprvé kdysi na střední, pak jsem viděla během let obojí filmová zpracování, jak s Redfordem, tak s DiCapriem a nyní jsem se ke knize vrátila ještě jednou. Vím, že na střední mě kniha okouzlila, Gatsby se pro mě stal velkým hrdinou tragicky zesnulým kvůli své velké lásce. Nyní vnímám knihu naprosto jinak, dějová linka týkající se lásky pro mě již není až tak okouzlující a rozhodně ne stěžejní. Není to tak dávno, co jsem četla knihu o Zeldě a Scottovi, na jejímž základě jsem se pídila o dalších informacích z života tohoto manželského páru. Nevím, jak moc můj současný názor na knihu ovlivnilo to, že jsem se zajímala o autorovo soukromí, ale Fitzgerald v zastoupení Nicka na mě působí jako pozér, člověk pohrdající určitou společností, ale přitom ve skrytu duše toužící být součástí oné společnosti.