Velký Gatsby

Velký Gatsby
https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/2459/bmid_velky-gatsby-MHY-2459.jpg 4 4458 4458

Vrcholné dílo z dob největšího flámu v dějinách USA, který Francis Scott Fitzgerald označil za „jazzový věk“ a sám do něj vydatně přispěl mnoha soukromými improvizacemi a pocity „ztracené generace“, přináší milostný příběh z lepší společnosti. Selfmademan Jay Gatz řečený Velký Gatsby i krasavice Daisy Buchananová však v éře prohibice do těchto sfér pronikli každý po svém a podobně se vyrovnávají i s novým životním stylem a břemenem americké „nevinnosti“. Nesoulad v jejich představách je leitmotivem románu, jenž přezkoumává romantický ideál mámivého „zeleného světla“ – oné „budoucnosti, jež před námi rok od roku ustupuje“ – a posléze ho nemilosrdně obětuje na oltář mýtu o věčné lásce.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Lunarion

The Great Gatsby , 1925

reading-lucy
11.03.2019 5 z 5

Vůbec bych nečekala, že by mě tato kniha mohla až tak bavit. Neočekávala jsem od ní vůbec nic jen jsem se bála, že se budu nudit při čtení. Prvních třicet stránek jsem se malinko ztrácela, ale pak jsem knížku začala hltat a pomaličku, polehoučku jsem musela čís a číst dokud jsem to celé nedočetla. Nejvíce mě to právě bavilo právě v době, kdy přišel na scénu sám Gatsby. Některé věci jsem částečně nepochopila, ale i tak to bylo bombové čtení a věřím, že když tuto knížku budu číst znovu, tak pochopím ty věci, které jsem nechápala a z knihy si tak toho vezmu ještě víc. Jsem ráda, že některé věty, které se mi moc líbily, jsem si díky lepíkům poznamenala a ráda se k nim vracím.
Rozhodně výborná kniha a opravdu lituji toho, že jsme ji neměli v povinné četbě na škole, jelikož bych si knížku užívala...

Archie
08.03.2019 5 z 5

Podmaniva kombinace kapitalisticke dekadence, odvracene strany americkeho snu - v jeho lesku, potu i nahe sprostote. Presto, jakoby se mu kniha nevysmivala, ale byla jeho naprosto prirozenou soucasti. Samotny zaver knihy me mirne zklamal, ale prave ta strhujici kombinace flitru, jazzu, skvostnych dam v rukavickach, vecirku a dobove romantiky vychodniho pobrezi, spolu s jemne tesknym podtonem lasky a Gatsbyho dosud nenaplneneho, zidealizovaneho snu v zelenem svetle, cini z Fitzgeraldova dila nadcasovou klasiku, ktera jakoby prave utekla z bujareho vecirku na pobrezi - bez ospravedlnovani, s bradou vztytecnou. Kamaráde..

Kroc
07.03.2019 1 z 5

Bohužel za mě velké zklamání. Příběh mě nijak neupoutal. Osobní pocit z knihy: nudné nedělní odpoledne v létě...

Attia
28.02.2019 4 z 5

Naprosto klasika, příběh, který je vlastně velmi smutný, ačkoliv tragičnost se schovává za pompézní opony, lahve šampaňského, divoké večírky a afektované, leč naprosto falešné chování vyšší společnosti. Ale realita se stejně nakonec prodere navrch a zanechá hořkou pachuť v ústech.

+ Nové vydání Ledy nabízí nádherné doplňující ilustrace.

dalia1769
24.02.2019 3 z 5

Nepříliš obsáhlý román, čte se rychle a dobře. Milostným příběhem bych ho určitě nenazvala, ze strany Gatsbyho se mi ten vztah jevil jako jakási podivná, umíněná posedlost a lehkomyslná Daisy evidentně pouze chtěla po svém boku muže, který by ji zabezpečil, přičemž jí příliš nezáleželo na tom, kdo to bude. Takže láskou bych tento vztah nenazvala, a upřímně řečeno ani postavy příběhu, snad kromě vypravěče, ve mně nebudily sympatie. Je mi tedy trochu záhadou, proč je vlastně tento příběh tak slavný. Snad jako portrét ztracenosti, marnosti a plytkosti života mladých zbohatlíků v Americe dvacátých let. Co ale musím ocenit je krásná podoba nového vydání od Ledy, jak obálka, tak ilustrace se velice povedly.

Praevka
20.02.2019 4 z 5

To, co se ze začátku zdálo plytkým příběhem, se vyvinulo do podařeného podobenství o (marné) naději a (přizpůsobivé) morálce. Dala bych plný počet , ale autorův styl psaní byl pro mě dost těžko stravitelný, takže za to jedna hvězda dolů.

Medicka19
18.02.2019 5 z 5

Jemný a tklivý příběh o zlaté a ztracené americké poválečné generaci...

Wendysek
05.02.2019 5 z 5

Tenhle příběh nikdy nezklame...

Elkeli
26.01.2019 3 z 5

Hrozně mě mrzí, že se mi do knihy nepodařilo začíst, ačkoliv jsem tomu dávala nejeden pokus. Obsahově to prostě nesedlo, mé celkové očekávání - které bylo pravděpodobně nadopováno filmem, který je mimochodem fakt povedený - bylo prostě trochu větší, než finální výsledek.

Baushka
26.01.2019 4 z 5

Měla jsem větší očekávání. O knížce i filmu jsem se snažila nezjišťovat si žádné informace, ale vyhnout se jim úplně nešlo. Asi proto to lehké zklamání. Styl psaní je čtivý, příjemný, ale ničím nepřekvapí. Stejně tak děj, který není ani příliš popisný, jak bych očekávala dle oficiálního popisu, ani příliš zvratový a překvapivý.

Janca007
21.01.2019 3 z 5

Knihu jsem četla poté, co jsem viděla film. Líbila se mi, donutí se zamyslet nad tím, že minulost nelze prožít dvakrát. Troufám si tvrdit, že film byl v tomto případě ovšem lepší než knižní předloha. I přesto doporučuji přečíst :)

milunka21
21.01.2019 5 z 5

Neodolala jsem novému ilustrovanému vydání. To je svost. I přesto ze jsem to viděla snad milionkrat jako film, okamžitě jsem se začetla. A ty ilustrace jsou dokonalé.

Francesca14
19.01.2019 3 z 5

Děj sám o sobě nebyl špatný, ale kniha mě nějak zvlášť nebavila. Postavy byly ale zajímavé, vypravěč trochu nesympatický, každopádně se v knize objevily zajímavé charaktery. Nejvíc jsem si užila ale autorův styl psaní, jeho popisy a přirovnání, některé věci opravdu úžasně vystihl a popsal krátce, ale přesto neuvěřitelně výstižně. Není to špatná kniha.

andrii24
18.01.2019 3 z 5

Medový grand úlu doby. Dvorní miláček. Módní čaroděj. Korunní princ salonní opulence. Stratég interpretace vlastní existence. Vábivý klasik smetánky. Shakespeare vyšších sfér. Světák, snílek, šibal, pohádkář. Sladká jahoda v šampaňském, které se rozlévá na jevišti, společnosti zlatých manýr, den co den...

Kuža007
13.01.2019 3 z 5

Kdybych měl tuto knihu nějak označit, tak bych řekl asi tady toto: Dekadentní bohémství a snobská lenost.

Blondebookdevil
08.01.2019 3 z 5

Rozhodla jsem si ji přečíst, protože je považována za kultovní klasiku. Ale zklamala mě hned po pár stranách. Táhlý děj, vlastně nijaký; charakter postav je vesměs stejný, někdy nepochopitelné jednání - viz Daisy v závěru. Taky jsem musela několikrát číst konec, nešlo mi na mysl, kdo je vlastně mrtev. Kdo ví, možná je to také překladem... Nicméně ještě že vznikl v roce 2013 úžasný film, a troufám si tvrdit, že poprvé je lepší než knižní předloha. Kdo jiný by byl dokonalejší Gatsby než Leonardo Dicaprio?

Chesterton
06.01.2019 3 z 5

Americký sen vysvléknutý donaha. Výsměch červené knihovně. Postavy, se kterými bych si asi neměla moc co říct? Úchvatná výpověď o dekadentním divadle jazzového věku 20 let. Určitě přeceňovaná klasika, kterou česká mentalita nemusí snadno přijmout. Barvitý jazyk pro pozlátko prázdnoty, který může oslovit a usnadnit pochopení? Příliš nehladí po duši, spíš navozuje melancholii. Lze potkat hluboké myšlenky, které však snadno zanikají v cinkotu sklenek a šumu večírkových tlachů plných peněz.
Asi záleží na povaze čtenáře a ochotě dát si práci s nahlédnutím k čemu se přikloní.

P.S. Film je podobně poloprázdný, a z hlediska trpělivosti vyčerpávající, ale pro některé scény stále stojí za shlédnutí při žehlení třeba :o)

Oryk
02.01.2019

Na to, jak je populární film, mi kniha připadala velmi nezáživná, rozvleklá a nudná. Vzhledem k tomu, že prakticky třetina je jen o Nickovi a jeho návštěvách u Daisy a Gatsby se do děje dostává jen velmi pozvolna, se z počátku ani nedá poznat, že on je skutečná hlavní postava. Zajímavá začne být až ve druhé třetině, kdy se dá již vytušit nějaká akce. Velmi mě zklamalo, že se přes mnoho náznaků nedozvídáme nic o Gatsbyho temné minulosti.

Andrea81
30.12.2018 4 z 5

Moje očekávání to splnilo. Taková oddechovka i když k zamyšlení. O lásce, ke které se upínáme a opět nás zraní. O lásce k penězům, která je větší než láska k milovanému člověku. Obraz tehdejší doby, která nebyla tak dokonalá, jak se nám někdy snaží vnutit. Prostě peníze kazí charakter.

DuchDoby
15.12.2018 5 z 5

Budu parafrázovat jednu filmovou, pohádkovou, hlášku...tohle je klasika dcero, tohle musí znát každý.
Mistrně napsaný romám o lži, nenávisti, naději, lásce, povrchnosti...o životě.
Tohle je prostě Velký Gatsby.