Než vystydne káva

Než vystydne káva https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/403542/bmid_nez-vystydne-kava-APv-403542.png 4 893 247

Funiculi funicula série

Co byste řekli tomu, kdybyste se mohli vrátit zpět do minulosti, ale pouze na chvilku, než vám vystydne káva? V jedné malé kavárně nazvané Funiculi Funicula, mají místo, které vám to umožní. Ale jen za těchto zvláštních podmínek: Můžete se setkat pouze s lidmi, kteří kavárnu již někdy v minulosti navštívili. Ať uděláte cokoli, přítomnost tím nezměníte. Při pobytu v minulosti se z místa nesmíte vzdálit. Váš čas v minulosti začíná nalitím kávy a končí, když káva vystydne. A tím výčet podivných pravidel nekončí. Přesto se najdou lidé, kteří, když se o této možnosti doslechnou, se rozhodnou ji využít. A co vy? Stáli byste o návrat do minulosti i za takových podmínek? Kniha nabízí čtyři příběhy osob, které se o cestu v čase pokusily, a jejich dojemná rozuzlení. Příběh první: Milenci – příběh ženy, která se rozešla s mužem, za něhož se chtěla vdát Příběh druhý: Manželé – příběh muže ztrácejícího paměť a jeho ošetřovatelky Příběh třetí: Sestry – příběh dívky, která utekla z domu, a její mladší sestry, která milovala jídlo Příběh čtvrtý: Matka a dcera – příběh těhotné ženy, která v této kavárně pracuje... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Kniha Zlín

コーヒーが冷めないうちに (Kóhí ga samenai uči ni) , 2015

OFKitsune
10.06.2020 5 z 5

Skvělá knížka. Celé odpoledne jsem proseděla v kavárně, abych ji dočetla. Nedokázala jsem se odtrhnout. Zajímavé, a dá se říct i originální téma. Japonská literatura mě opět nezklamala. Už se moc těším, až otevřu druhý díl. :-)

NemmamSlov
05.06.2020 5 z 5

Odporúčam prečítať. Dlho som nečítal knihu ktorá ma tak chytil za srdce. Hlavne posledné 2 príbehy. Nie každému to sadne, ale kto čítal niečo od japonských autorov, tak štýl rozprávania mu určite nebude vadiť. Pred pár rokmi som frčal na japonských rozprávkach, ako je Princezná Mononoke, Cesta do fantázie, alebo Zámok v oblakoch, a preto viem, čo japonský tvorcovia dokážu. Dokážu vyzdvyhnút ľudské hodnoty na ktoré v tejto dobe zabúdame. Zabúdame medzi sebou verbálne komunilovať. Nahrádzame si všetko facebookom, Instagramom, alebo Tweetrom. Naháňame sa za materiálnym svetom a pri tom si neuvedomujeme, že najvzácnejšie veci čo si môžme priať je rodina, priatelia a životný partner. V tejto knihe majú možnosť návštevníci kaviarne cestovať v čase do minulosti a v jednom príbehu dokonca do budúcnosti. Pravidlá sú kruté, lebo prítomnosť po návšteve minulosti nie je možné zmeniť, a pri tom máte obmedzený čas, kým nevychladne káva. Myšlienka perfektne spracovaná. Príbeh sa často opakoval, tak že knihu je možné čítať aj s dlhšími prestávkami. Návštevníci kaviarne sú medzi sebou prepojený a preto vzniká skvelá atmosféra.

Kaaczula
04.06.2020 5 z 5

Úžasný příběh založený na zajímavě zpracovaném nápadu cestování v čase. Úsměvné, zajímavé, krásné.

sgjoli
01.06.2020 4 z 5

Než vystydne káva je velmi neobvyklou knihou se zajímavým a neotřelým námětem, odehrávající se v pro nás exotickém prostředí. Napsané je to krásným poetickým jazykem a zároveň je třeba počítat s tím, že si příběh vyžaduje ochotu číst pomalu a věnovat knize dostatek času. Spíš než děj je zde důležitá atmosféra, lidské vztahy, způsob lidského vnímání, myšlení a komunikace. A také to, jak je někdy těžké pro lidi říct těm druhým, co je trápí nebo co je pro ně důležité. Je to skvělá kniha, která ale podle mne nesedne úplně každému. Nicméně já jsem ráda, že se mi dostala do ruky. Akorát je pravdou to, že jsem asi zrovna nebyla v úplně správném rozpoložení a nedokážu tak hodnotit naplno. Ale to určitě není chybou té knihy. K tomuto dílu se určitě ještě jednou někdy vrátím, až bude ten správný čas a já budu v té správné náladě.

michalon
19.05.2020 odpad!

Cink cink. Totální debilita.

kusma
17.05.2020 5 z 5

4 osudy, a všechny na mne zapůsobily, zejména tři poslední. Styl knihy se mi hodně líbil, nápad byl krásně kouzelný, atmosféra kavárny poklidně zázračná. Navíc příběhy pro mne byly neuvěřitelně silné...
Nejvíc na mě zapůsobil poslední z nich, ten mě dostal.
Knihu doporučuji.

muf-rodrigo
14.05.2020 3 z 5

Taková pohodová nenáročná knížka, pomalé tempo, navzájem se prolínající příběhy. Neurazí, neohromí. Zamýšlel jsem se, jak propastný může být rozdíl mezi tím, co si člověk myslí a jaká je (nevyřčená či nevysvětlená) skutečnost.

Readerka97
07.05.2020 5 z 5

Naděje skrytá v šálku kávy. Návrat v čase podle jasných pravidel. Čtyři ženy a jejich příběhy. Osobitý příběh, který stojí za přečtení.

Simi
30.04.2020 5 z 5

Toto byla jedna z nejkrásnějších knížek, které jsem přečetla. Jak kavárna s kouzelným neapolským názvem, tak lidé a duch, kteří zde vystupují, se mi za krátký čas stali velmi blízcí. Příběhy 4 žen, které se vydaly po dosednutí na TU židli, do jiného času, aby se během chvíle, než vystydne jejich káva, setkaly s někým jim drahým, jsou propojeny s těmi, kteří v kavárně zůstali. Knihy japonských autorů jsou hluboce niterné. Zaměřují se na to, co je uvnitř, ne na povrchu. Teď to chce šálek výborné kávy:-). Nemohu se dočkat, až za pár dnů vyjde pokračování.

morava
27.04.2020 5 z 5

Tak tohle byl lahodny salek kavy. Atmosfera kavarnicky Funiculu Funicula na vas z knihy primo dycha. Jsem si jista, ze milovnici kavy, pri cteni techto ctyr kratkych pribehu, urcite nepohrdnou salkem tohoto vonaveho napoje.Zatim, co lide, kteri se rozhodnou usednout na jednu specialni zidli v kavarne, a rozhodnou se vratit do minulosti, si musi davat velky pozor, aby jim kava nevystydla, vy se pohodlne usadte, a nikam s pitim kavy, ani se ctenim teto krasky nespechejte. Jen tak v klidu popijejte, a vstrebavejte jeji poselstvi, vase myslenky a emoce.

pistalka
24.04.2020 1 z 5

Pamatuji si, jak mně kdysi babička povídala o cukrárnách, ve kterých za normalizace sušili kávový lógr, posypali jej trochou čerstvě pomleté kávy a takovou směs pak znovu servírovali dalším zákazníkům. Než vystydne káva na mě působí podobně. Námět románu, sám o sobě roztomile hloupoučký, se vyčerpává hned v první čtvrtině knihy. Zbytek se už jen úporně drží nastavené šablony. Z textu je evidentní, že vznikl přepracováním divadelní hry. Bohužel, co funguje na prknech, není vždy lehce přenositelné do prózy (respektive to působí trochu prkenně). Věřím, že divadelní hra mohla být působivá, román se ale podle mého názoru nepovedl. Kdyby byl autor talentovanější, mohl alespoň více vytěžit z dialogů postav. Ty jsou však bohužel stejně toporné a plytké jako vše ostatní. Z knihy mám dojem, že by mohla s úspěchem vycházet na pokračování v časopisech typu Chvilka pro tebe.
Trochu mne děsí, že autor podle stejného konceptu napsal další román.
Jsem rád, že jsem svým hodnocením knihu přesunul z červených 80 % do modrých barev.

jaroiva
18.04.2020 5 z 5

První příběh mě moc nezaujal, a styl psaní mi připadal místy zbytečně rozvláčný, někdy mi připadalo, že se zbytečně opakují věci, které už byly řečené.
Ale od druhého příběhu, už jsem se naladila na vlnu a zbytek dočetla jedním dechem.
Nalákalo mě údajné téma cestování časem, ale tohle není sci-fi. Časové posuny tu jen tvoří rámec pro příběh, kde jde o úplně něco jiného: vztahy, očekávání a předpoklady a vnitřní pocity.
Ani přes slabší začátek nemůžu strhnout hvězdičku. A doporučuji přečíst i těm, které děsí sci-fi. Tady o to vážně nejde.

terkabed
16.04.2020 2 z 5

Přečteno za jedno odpoledne, asi jsem od toho očekávala víc. Styl knihy mi nesedl.

M.anon
12.04.2020 4 z 5

5 hvězdiček za nápad. Příběhy i dej zajímavý, nápad na cestování časem taky super. Co mě trošku odrazovalo od čtení byl styl psaní. Jinak celkově špatná není :-).

Audrina
06.04.2020 4 z 5

Z knížky jsem lehce rozpačitá. Líbila se mi především její obálka a taky myšlenka týkající se cestování časem, z celkové vyznění ale nejsem úplně nadšená.
Ze začátku se mi celkem pletly jména, přece jenom jako evropský čtenář nejsme na ta asijská zvyklá. Možná bych více ocenila, kdyby se autor víc do hloubky zaměřil jen na jeden příběh. Takto to bylo všechno jen hodně povrchní.

JointlieKat94
25.03.2020 4 z 5

A je to. Taková jednohubka.. dalo by se říct. :)

Původně mě nalákala obálka, následně se mi zalíbila myšlenka o cestování časem, a tak jsem se do ní dala.

Všechny příběhy se odehrávají v kavárně Funiculi Funicula, a vzájemně se propojují. Zprvu jsem měla problém se jmény, ale to se, stránku po stránce, dalo do pořádku. Příběhy ubíhaly hladce a četly se dobře. Líbily se mi. Zaujala mě postava dámy,
/ducha která seděla na TOM místě, škoda, že nebyla do příběhu více zasazena. :)

Moc se mi taky líbila pravidla cestování, to je jasný, jinak by to nefungovalo, i jsem si přemýšlela, za kým bych se tak mohla vydat já..

Všechny příběhy byly hezké, dojemné a hodné zamyšlení, člověk se stále za něčím žene a stále mu něco uniká. Stačí se zastavit, sednout si, dát si kávu, a dobře si vše promyslet.

Takže prostě.. Než vystydne káva.

zuzulique
09.03.2020 1 z 5

Strašná vtákovina. A to som si po prvej časti knihy hovorila, že je to milá blbostička. Taký krásny obal, taká zaujímavá téma a také podpriemerné spracovanie, premrhaná šanca. Miestami som mala pocit, že toto by som dokázala napísať i ja...Verím však tomu, že menej nároční čitatelia tam nájdu kopec všeobjímajúcich myšlienok a večných právd a la Coelho. Keby nemalo éčko necelých 150 strán, tak to ani nedočítam, no pokiaľ chcem hodnotiť, musela som.

Lenny.k20
06.03.2020 4 z 5

Mně osobně se knížka líbila, většinou čtu knihy trochu jiného typu, ale přesto mě okouzlila. Sledujeme celkem 4 příběhy, které se navzájem prolínají díky kavárně, ve které "můžete cestovat časem". Příběhy jsou dojemné, emotivní, při jejich četbě si uvědomíte, co má ve skutečnosti v životě hodnotu a smysl.
Mohu jen doporučit, je vhodná k zamyšlení a určitě dostanete chuť na kávu. Ale pozor, ať Vám nevystydne!

Terka1975
25.02.2020 5 z 5

čtu úplně jiná témata a zjistila jsem, jak velká škoda to je, příběhy se mi velice líbily, myšlenka přemísťování v čase není nová, ale je zde využita "tím odpočinkovým kavárenským způsobem", že má člověk chuť v takové kavárně také chvíli posedět a dát si kávičku a sledovat lidi kolem sebe.

meluzena
22.02.2020 5 z 5

Zvláštní. Jemné, „japonsky“ křehké, a přesto sdělné, mezi řádky na vás jemně čiší jakýsi až meditativní klid. Pokud to k sobě pustíte, drnkne vám na základní (zásadní) strunu, která se týká vztahů a věcí, které nemají zůstat nevyřčené.
Mohu doporučit.