Katarze

Katarze https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/387839/bmid_katarze-kWt-387839.jpg 4 477 122

Freyja & Huldar série

Maskovaný vrah v kině brutálně ubije dospívající dívku, která tam pracuje, a její mrtvolu nocí kamsi odvleče. Jejím přátelům přijdou z kamarádčina účtu na Snapchatu klipy zachycující, jak prosí o odpuštění. Když se konečně najde tělo, je označeno číslem „2“. Podobný osud potká pár dní nato i jiného mladíka a jeho kamarádi opět dostanou přes sociální média klipy, v nichž prosí vraha o odpuštění. Když se objeví jeho mrtvola, má na sobě značku „3“. Do vyšetřování vraždy se zapojí i Huldar, který tentokrát pracuje pod Erlou. Mají spolu napjatý vztah, neboť museli absolvovat interní šetření kvůli nařčením ze sexuálního obtěžování, k němuž došlo v předchozím dílu série. Neshody je však třeba hodit za hlavu a soustředit se na dopadení nemilosrdného zabijáka. Rrovněž se musejí snažit zjistit, jestli neexistuje dosud neobjevené třetí tělo – mrtvola s číslovkou „1“. Jelikož musí být podle islandských zákonů výslechu mladistvých přítomen psycholog, zapojí se nakonec do vyšetřování i Freyja, přestože zprvu odmítá s Huldarem spolupracovat. Zanedlouho pojme podezření, že možná celý případ souvisí s šikanou, i když ji možná v úsudku ovlivňují vlastní zkušenosti oběti podobného jednání. Všichni tři se shodnou aspoň na dvou věcech: pravda není ani zdaleka až tak prostá. A vrah ještě neskončil.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Metafora

Aflausn , 2016

Prateri
21.01.2021 4 z 5

Anotace mě odrazovala, šikana mě odrazovala. Při čtení jsem vyloženě trpěla při líčení pocitů a života šikanovaných dětí. Ani to moje zaklínadlo, když mě při četbě něco zasáhne: vždyť je to jen v knize vymyšlený příběh, nefungovalo.
Soukromý život vyšetřovatelů, pátrání policie - tak to už je pěkně čtivé. A zase jsem začala posledním dílem série, takže pro předchozí díly zamířím, až nám otevřou brány knihoven.

SoniaR
08.01.2021 5 z 5

Freya a Huldar mně moc baví. A téma šikany... Hodně věcí mi vysvětlila tato kniha.

ujira
04.01.2021 4 z 5

Nový fenomén v kriminálním světě, šikana a její následky. Zajímavé téma. Jaké následky na oběti šikana způsobuje, jaké praktiky šikanující vynalézají a kam až zajdou. A jak se může zrodit pomsta a odplata za zlo.

Devil-Ivet
31.12.2020 4 z 5

Poslední díl byl opět napínavý, tajemný a dlouho jsem hádala vraha. Vše bylo do detailu promyšleno. Jen občas příběh stagnoval a Yrsa tak vysokou laťku z předešlých dílů neudržela. Škoda.

mataj
26.12.2020 5 z 5

Tenhle díl se Yrse opět velice povedl. Hodně zajímavý námět šikany a kiberšikany chytne za srdce snad každého. No a policie musí rozlousknout kdo a jakým způsobem se mstí šikanujícím. Kniha má spád a bavila mě, ale taky nutí k zamyšlení.

š.m.i.k
15.11.2020 5 z 5

Oblíbila jsem si Freyju i Huldara už v předchozích dílech a připadá mi, že čím dál víc "zrají". Díl od dílu je lepší a lepší. Tak snad vyjde brzy další.

Bubo19
15.11.2020 4 z 5

Island zbožňuji, bohužel jsem zjistila, že ne všechny knihy z Islandu jsou super. To ale není případ Yrsy, mrzí mě, že jsem právě dočetla její poslední knihu a doufám, že se brzy objeví další.
Aktuální téma šikany, napínavé, svižné, drsné, děsivé, se zajímavým rozuzlením, co víc si od detektivky přát.

PetK
09.11.2020 4 z 5

Yrsu jsem si oblíbila už před pár lety pro její sérii s právničkou Tórou - studený Island dával jejím příběhům jako bonus mrazivou atmosféru. Série s Huldarem a Freyou mi připadá ještě vyzrálejší, propracovanější. Všechny tři díly jsem poslouchala a doufám, že Yrsa se jejich příběhům bude věnovat i dál.
Spojení detektiva a dětské psycholožky mi přijde zajímavé a otevírá prostor pro neotřelé případy, čehož autorka dobře využívá. U tohoto konkrétního příběhu mi teda konec přišel zašmodrchaný trochu víc než u předchozích. Ale žádná hrůza. Těším se na další díl(y).

kokosek
05.11.2020 4 z 5

A zase Island. Tahle malá zemička fakt překvapuje. A je poznat, že tam na severu je málo sluníčka a tím pádem jsou všichni tak trošku v depce. A všichni mají své temné stránky. A někteří je mají temnější.
A nejvíc se mi líbí, že i když si o každém vše zjistíte během minuty, tak o něm stejně nic nevíte. Prostě Island je taková malá vesnice.
Jo a asi je to o šikaně. A je tam moc psychologie. Takže to není pro všechny.
Jo být policista a muset vyslýchat Jokera co nemůže mluvit, tak bych psychologa potřeboval asi taky.

soupik2012
01.10.2020 5 z 5

Dost mě překvapuje, že jsem se s podobným tématem v detektivkách setkala vůbec poprvé. Téma šikany se detektivnímu příběhu totiž přímo nabízí. Jak jsem si již u této autorky zvykla, tak stejně jako v předchozích knihách je i tato zcela naprosto a absolutně uvěřitelná. Přitom příběh je velice slušně zamotaný a ten závěr? To prostě nemělo chybu. Zároveň se mi líbí jakým způsobem autorka nakládá se vztahem mezi Freyjou a Huldarem. Moc povedená série, které v audioknize propůjčuje svůj hlas vynikajícím způsobem Klára Cibulková.

85098211
21.09.2020 5 z 5

Také další případ Freyji a Huldara je výborný, i když tematicky tentokrát originálnější než ty předchozí. Smutné případy šikany určitě nenechají čtenáře chladným - a musí to být opravdu hrozné, stát se obětí, aniž byste měli reálnou šanci na pomoc zvenčí. Navíc ne vždy je možné se přestěhovat někam jinam a aspoň takto uniknout. Pokud jde o samotný případ vražd, opět se jedná o brutálně provedené činy. Přestože musím přiznat, že s mrtvými jsem měla soucit jen minimálně. Nemám totiž ani to nejmenší pochopení pro někoho, kdo se vyžívá v týrání ostatních... Konečné rozuzlení je nečekané a překvapivé, jak už je u autorky zvykem ;-). Kniha má spád, čte se jedním dechem a já se již nyní moc těším na opětovné setkání s našimi vyšetřovateli :-).

jaroiva
17.09.2020 4 z 5

Yrsa ani tentokrát nezklamala.
Jsou knihy, které mě baví a ani nevím proč. Tohle je jedna z nich. Bavila mě od začátku do konce, ale neumím říct, proč.
Že všech tří dílů je tento nejvíc k zamyšlení, řekla bych.

te-ssiinka3905
26.08.2020 5 z 5

Není co dodat, prostě nejpovedenejsi dílo Yrsy (zbytek knih mimo sérii fakt nuda), Freya a Huldar jsou srdcovky a tak nějaké bokem sleduje té jejich prolínání a odlinani a už si přejete aby spolu byly... Parádní kniha co vám neda zápletkou spát

P.s. líbil se mi popis snapchatu, oceňují sice jsem v kategorii 30+ ale nějaký snapchat kolem mě jen proficel a nepamatuju si co to bylo, tahle knihs to vysvětlila každému i nezkušeným

Prostě paráda a letos ma vyjít další díl, nemůžu se dočkat!

intelektuálka
03.08.2020 4 z 5

Vzdálený Island a Yrsa - a zchlazení po těch tropických dnech ....

Téma kyberšikany je nyní často zpracovávané - a tady poutavě /i když smutně/....

Sociální sítě a anonymita - jak je snadné ublížit ....

" šikanující nemají soucit se svou obětí .... a ublížení jedou na takovém emociálním toboganu, že to může vyústit do zoufalství ...."

Autorka je opravdu královna islandské krimi.... doporučím.

Kerberos
03.08.2020 5 z 5

Nejlepší z této série,díl od dílu se zlepšuje.Šikana přes počítač je pro ty děcka jednodušší - nestojí týranému tváří v tvář.Je to velmi nebezpečné,až na to,že ti mstitelé jsou ještě krutější.

ajasin
02.07.2020 4 z 5

Slušné jako vždy. Hlavní téma knihy - vytrvalá šikana mezi dětmi a teenagery. Něco, čemu se musí udělat přítrž dřív, než bude pozdě.

maroni
10.06.2020 3 z 5

Standard od Yrsy, spokojenost. Těším se, jak se bude dál vyvíjet vztah Freyji a Huldara

Katania
05.06.2020 5 z 5

Tohle téma šikany mě dost zasáhlo. Zajímavé čtení.

Hella
04.06.2020 4 z 5

Výborný závěr trilogie, byť vysvětlení na závěr bylo poněkud, řekněme, pracné na pochopení všech souvislostí.

katka.oo
01.06.2020 4 z 5

Kniha byla velmi dobrá, Yrsu mám moc ráda, ale moc mě nezaujalo téma šikany.