Davidovy hvězdy

Davidovy hvězdy https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/245459/mid_davidovy-hvezdy-245459.jpg 4 343 66

Podle jisté staré židovské pověsti se prý po západu slunce zjevuje Papírový chlapec a unáší děti, které nejsou včas v posteli. Dnes už si na něj nikdo ani nevzpomene, ovšem jen do chvíle, kdy je ve Stockholmu za bílého dne před zraky rodičů a dětí zastřelena učitelka mateřské školy Šalamounovy obce. Vzápětí zmizí cestou na tenisový trénink dva židovští chlapci a později jsou nalezeni mrtví s pokreslenými papírovými pytli na hlavách. Fredrika Bergmanová a Alex Recht, kteří po Fredričině návratu k policii opět vytvořili tým, stojí před velice složitým a propleteným případem. Tisk spekuluje o tom, že jde o rasově motivované činy, členové Šalamounovy obce se bojí o své děti. Ve Stockholmu navíc právě pobývá agent Mossadu Efraim Kiel, jehož činnost také vyvolává otázky. Stopy vyšetřování vedou nejen do Izraele, nýbrž i k Eden Lundellové, velitelce protiteroristické jednotky tajné policie, v jejíž minulosti se skrývá řada tajemství. Ve vyšetřování se neustále objevují zmínky o Papírovém chlapci, kriminalisté se však nemohou dopátrat toho, kdo to vlastně je. Je možné, že by legenda obživla a začala si hledat oběti? Nebo za hrůznými činy stojí někdo jiný?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Kniha Zlín

Davidsstjärnor , 2013

ivoiro
21.11.2019 5 z 5

Tak tohle byl vyloženě skvělý díl. I když na přezkáčku, zvládnul jsem celou sérii. Třeba ještě autorka dostane chuť a série bude pokračovat.

Arella
08.10.2019 5 z 5

Výborná oddychovka. Jako fanda severské krimi jsem byla velmi spokojená. Příběh zajímavý, zápletka uvěřitelná, autorčin styl mi zcela vyhovoval. Určitě tohle nebyla poslední kniha od této autorky. Děkuji!

aralka
23.09.2019 5 z 5

Moje první setkání s touto spisovatelkou a určitě ne poslední. U této knihy jsem si skvěle odpočinula, je to kniha odpočinková, žádná mistrovská vysoce hodnotná literatura a tak to taky beru, svůj účel to splnilo, je to čtivé a napínavé, navíc pěkně zamotané a není to žádný brak...tématicky mi to taky moc vyhovovalo, mám ráda knihy o židovské tematice i o zpravodajských službách, takže už nebudu šťourat, kolik je tam vypravěčů, co kdo jak řekl, že to měl říct jinak a tolik se neopakovat, že do toho kriminalisti tahají svoje osobní problémy (což se mi zdá úplně normální) a podobně.... přeskakování v ději a čase mi taky nijak nevadilo, je to pouze literární nástroj, jak dostat čtenáře do většího napětí .... za mě prostě super!

tulip131
26.08.2019 4 z 5

Děj knihy byl slušně zamotaný, zvrat v rodině Eden a to ještě ze začátku děj naznačoval, že by podle hudebního nástroje mohlo jít o Frederiku. Zásah nově - starého člena týmu. A co všechno jsou rodiče schopni zamlčovat kvůli své minulosti. Napsáno drsným stylem, bez pardónu a to bylo skvělé.

triatlet
23.08.2019 4 z 5

Davidovy hvězdy čtivostí vyrovnají další severské krimi.
Střídání vypravěčů dodává příběhu spád. Líbily se mi kurzívou označené myšlenkové pochody vypravěčů.
V závěru se vypravěči střídají rychleji - důslednější by mohlo být oddělení vypravěčů (stačil by řádek, hvězdička).
V úvodu jsem se ztrácel v čase a překvapilo mě, že původní strašení Papírovým chlapcem se událo někdy v 50. letech.
Provedení zločinu se zásadně neliší od jiných krimi příběhů. Zajímavé bylo netypické proložení severské atmosféry intermezzy v Londýně a v Jeruzalémě.
Pobavil názor na Evropskou unii.
V úvodu mě zmátl chronologický skok k poslední vraždě. Tahle linka mi vadila, protože poměrně brzy bylo jasné, kdo je obětí (i když se autorka snaží asi čtenáře trochu zmást počtem dětí a některými instrumenty ).
Hvězdičku přidávám za doslov.

broskev28
22.08.2019 3 z 5

Pro mě určitě čtivá knížka, zapomněla jsem na okolí a četla jako o život. Odkazy na předešlé příběhy této detektivní dvojice mě nijak neiritovaly (stejně je asi nebudu číst), na rozdíl od Papírového chlapce, resp. jeho účelu. Ale situace v Izraeli je už od doby jeho vzniku tak nereálná, že si asi nikdo z nás nedokáže představit tamní způsob života.
Neustálé časové skoky, které autorka ve svých knihách použila už několikrát, mi vyhovují - vyžaduje to větší soustředění, alespoň z mé strany určitě. Zajímalo by mě, kdo ze čtenářů měl hned po prvním útržku Konce jasno, která žena s cellem se v bytě objeví? Ale možná jsem natvrdlá jenom já, uznávám (koneckonců vypravěče jsem nenašla ani jediného, natož hnedle pět jako NiNo).
Pro mě byly nepochopitelné jiné situace, třeba když manželka pracuje u tajných služeb a zavelí k přesunu. Ještě by ani nedomluvila a už bych běžela po schodech a volala taxi. A už vůbec mi nesedla ta spousta superutajovaných údajů předávaných telefonem, podobně jako konspirační schůzka "pojďme raději ke mně domů" - v kavárně bych štěnice nepředpokládala, zato doma, vzhledem k zaměstnání dotyčného, velmi pravděpodobně.
Ale to nic nemění na tom, že knížku čtenářům, kteří vyhledávají detektivky, doporučím, a to nejen těm, kteří přijdou do naší knihovny.
P.S. Škoda, že si autorka napevno pro svou pátou knihu zvolila už kdysi dávno tento název. Soudím, že Papírový chlapec by byl nejen originálnější, ale i trefnější.

rodak
29.07.2019 5 z 5

Další super díl.Skvěle propracované, záživné, čtivé.To finále bylo dechberoucí

NiNo
22.05.2019 1 z 5

Vypadá to, že se svým názorem jdu proti proudu, ale nemůžu si pomoc. Kniha byla PŘÍŠERNÁ!!! A proč? Tak za prvé: PĚT vypravěčů, což každému vzhledem k tomu, že má kniha 500 stran, dává "jen" sto stránek. S tím by se ještě dalo pracovat, kdyby úplně každý z těchto vypravěčů cca třetinu svého prostoru nevěnoval rozboru vlastních pocitů, přičemž převažovala lítost - nejčastěji nad tím, že netráví dostatek času s rodinou (když si hlavní vyšetřovatel vzal uprostřed případu tří zavražděných, včetně dvou dětí, volno, aby mohl jít s vnoučaty sáňkovat a ještě má výčitky, ne že se nesnaží najít vraha, ale protože tohle nedělá tak často, jak by měl, skoro jsem začala nahlas řvát). Druhou třetinu věnují vypravěči vzpomínání - v případě vyšetřovatelů na předešlé případy (aspoň nemusím číst předešlé knihy, tady byly prakticky všechny obstojně shrnuty) a/nebo, což se týká všech nejen vyšetřovatelů, na osobní tragédie a životní přešlapy, které jsou omílány zas a znova až k zbláznění. Ve výsledku to znamená, že pouhá třetina knihy se zabývá skutečným šetřením případu, ale protože máme pět vypravěčů, tak se všechny důležité informace dozvídáme pro jistotu pětkrát, jen trochu jinak formulované (ale všichni musí vyjádřit například své překvapení nad tím, že oběti byly zabity stejnou zbraní - když jsem to četla očima druhého vypravěče iritovalo mě to, při pátém zopakování jsem měla chuť hodit knihu z okna). Tým Alexe Rechta měl kliku, že se případ vyřešil sám, protože oni by se pravdy snad nikdy nedobrali (jen kvůli tomu, že nerada spoileruji, si tu nepostěžuji jak stupidní "vyřešení" bylo). Jednu hvězdu dávám jen za to, jak bravurně dokázala autorka zamaskovat, že o vyšetřování zločinů ví úplně kulový. Moje první a zároveň poslední kniha od této autorky. Už nikdy víc.

Abnička
20.05.2019 5 z 5

Knížka mi ležela asi půl roku doma a ne a ne jí začít číst. Teď jsem se do ní pustila a byla jsem unešená. Výborná detektivka a snad nejlepší detektivka jakou autorka napasala.

channah007
19.04.2019 5 z 5

Takhle rychle jsem 500 stránkovou knihu už dlouho nepřečetla. Opravdu dobře napsaná detektivka s překvapivým koncem.

Termina
03.04.2019 5 z 5

Tato kniha byl můj vánoční dárek a vůbec by mě nenapadlo že mě tak pohltí :) Za mě skvělá četba a okamžitě objednávám všechna vydání s tímto policejním týmem :) Severské kriminálky prostě navždy moje slabost :)

Vesina
19.02.2019 5 z 5

Od začátku jsem měla pocit, že vím co se děje .... ve skutečnosti jsem o tom ale neměla ani ponětí. Mazec !! Další skvělá knížka od skvělé spisovatelky.

orinka3
07.01.2019 3 z 5

V hlavní roli konspirace. Četlo se mi to dobře, ale dobře mi nedělaly ty dějové poskoky sem a zase tam. Protože mi docela vadí vědět, co se stalo - a pak se zas vracet před tu událost. Nu, dejme tomu.... Nějak ale nemůžu strávit motiv. Tohle by snad nikdo neudělal, opravdu neuvěřím. Trošku moc vymyšlené, neúměrně natahované a překombinované.

SilvieSisinka
09.09.2018 5 z 5

Zase to byla drsna jizda :-) Cela tahle serie je proste boziiiii ;-) Tesim se na novou knihu Potopa :-)

Mandlevest
27.08.2018 5 z 5

Tuto autorku miluju a na její knihy jsem vždy čtenářsky natřesená. Četla jsem vše, co pro dospělé napsala a nikdy jsem nebyla zklamaná. Nyní se velmi těším na novinku Potopa, nemůžu se dočkat. Kdo Kristinu Ohlsson nezná a má rád dobrou severskou krimi, vřele doporučuji. Také tato kniha Davidovy hvězdy je, jako všechny ostatní, skvělá!

allyce
17.08.2018 4 z 5

Pro mě první setkání se spisovatelkou a musím uznat, že její Davidovy hvězdy je vážně dobrá kniha. Vtáhla mě a vypustila s pusou dokořán. Super!

martousek
05.08.2018 5 z 5

Za mě zase naprosto super, sice si musíte dávat pozor na poměrně velké množství jmen a neztratit se v ději, ale mně se čte proste dobře, napětí od začátku do konce, nečekané závěry, přesně to, co od dobré kriminálky čekám:-).

gordon13
30.07.2018 5 z 5

Kristinu Ohlsson jsem objevila nedávno, ale okamžitě mě zcela uchvátila, výborná autorka, výborné čtení, z této série je tento díl nejlepší, knižní pochoutka :-)

Milly22
16.04.2018 4 z 5

U této knihy jsme tedy moc nadšená nebyla, často jsem byla zmatená a ztracená, zvláště co se týkalo povídání o Izraeli. Na začátku jsem se musela opravdu nutit do pokračování ve čtení protože jsem měla strach, že konec bude úplně jiný pro hlavní hrdinku, a tím bych asi na další knihy od autorky zanevřela. Naštěstí jsem knihu dočetla a rozuzlení mi naprosto vyrazilo dech.

Kerberos
22.02.2018 5 z 5

Nejlepší díl z celé série doufám.že bude ještě nějaké pokračování.Jak může být pomsta krutá..

Kristina Ohlsson
švédská, 1979