Zápach odlivu

Zápach odlivu https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/139466/bmid_fredrik-broman-zapach-odlivu-7sK-139466.jpg 4 121 35

Fredrik Broman série

Detektivní román Zápach odlivu je prvním z řady příběhů o kriminalistovi Fredriku Bromanovi, který se spolu s rodinou, svojí ženou Ninni a dvěma dětmi, právě přestěhoval ze Stockholmu do malé vesničky na ostrově Gotland. Vše zpočátku vypadá jako sen, plný slunce, bezstarostného koupání a nádherné gotlandské přírody. Avšak poté, co je ve střešním boxu jednoho odstaveného auta nalezeno polorozpadlé rozporcované tělo, mění se sen o klidném životě na Gotlandu v noční můru. Ráj na zemi se stává ostrovem hrůzy. Fredrik a jeho rodina si uvědomují si, že vrah může číhat všude.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Baronet

Släke , 2010

joki
01.01.2015 4 z 5

Nebyla to špatná kniha,začátek sice rozvláčný,ale jinak dobré

MiaVanAcid
21.12.2014 4 z 5

Drsné, ale dobré.Místy trochu natahované a konec podle mne trochu nedotažený, ale určitě si koupím i další díly, myslím, že budou lepší a lepší:-)

jefff
18.10.2014 3 z 5

První polovina knihy nemá moc spád a děj se posouvá jen velmi pomalu. Chybí napětí i atmosféra, jejíž tíživost se autor sice snaží navodit, ale nedaří se mu tak, jak by kniha potřebovala. Druhá polovina je už lepší a ke konci je již velmi napínavá, Hlavní postava Fredrika je sympatická a originální tím, že nejde o žádného kontroverzního super-detektiva, ale obyčejného a lidského vyšetřovatele. Policejní postupy tu nejsou nijak zvlášť rozebírány, jako u jiných severských krimi, ale zase je to příjemná změna. Zápach odlivu je spíš průměr, ale čtivý.

soukroma
16.10.2014 4 z 5

Pomalé, mnohoslovné, ale vcelku příjemné čtení (až na brutalitu vraha) - zdařilý kontrast k jiným severským detektivkám, kde se neuvěřitelným tempem dějí neuvěřitelné věci...

tandula
21.03.2014 3 z 5

Knihu právě dočítám, chybí mi ještě asi 70 stran do konce, ale už si troufám hodnotit. Do knihy jsem se opravdu pořádně začetla až hodně za polovinou. Čtu ji už asi 14 dní, což je opravdu dlouho. V knize je dle mého spousta nedůležitých dialogů, takže nemá takový ten správný akční spád. Člověk se v průběhu čtení trochu nudí, naštěstí pak vždy přijde nějaká akčnější kapitola, takže se to vystřídá. Příběh, detektiv, jeho rodina i okolí se mi líbí. Dala bych 2,5 - 3 hvězdičky.

Jia
06.03.2014 5 z 5

"Vypadalo to na krásný slunečný den. Nový den vonící létem a nadějí na ostrově uprostřed Baltského moře. Silný teplý vítr záhy prohřeje pobřežní vody, a tak se vzduch za pár hodin naplní rozjásanými dětskými hlásky a úzké molo během chvilky orazítkují malé mokré nožky."
Věřili byste, že tak začíná detektivka?:-)

Povedená příjemná knížka, sympatický detektiv i jeho rodina, krásné líčení gotlandské přírody, prohlížela jsem si mapu a hned bych si tam zajela na dovolenou :-). Chvílemi mi to připadalo spíš jako román s detektivní zápletkou. Dobrý překlad až na ten nelákavý název, nevím proč překladatelka zvolila trochu nešťastně tento (nebo možná tuším, ale ke knížce se moc nehodí). Původní název Släke znamená (alespoň podle švédského slovníku na internetu) hasit, uhasit...
Vraha (vrahy?) jsem si tipla (a správně) po dvou třetinách knihy.
Knížka se mi líbila hodně, napětí nechybělo a kdo má rád barvité příběhy, líčení (občas až básnické) přírody, počasí, krajiny, rodinných poměrů detektiva :-)...doporučuji.
Přemýšlela jsem jestli dám čtyři hvězdy nebo pět...ale fakt jsem byla mile překvapena...tak dávám trošku slabších pět*.

eMPavel
01.01.2014 3 z 5

Nebylo to špatné, ale dobré také ne. Průměr.

greetchen
02.11.2013 3 z 5

Příběh je příliš rozbředlý, než aby vás dokázal udržet v napětí. Není špatně promyšlený, ale jeho konstrukce je zbytečně překombinovná a natahovaná. Není ani výbornou detektivkou, mrazivým thrillerem, ani temnou severskou krimi. Snaží se o vše z toho, ale nedosáhne než na průměr. Nesedl mi ani konec, při čtení se autorovi nepodařilo vtáhnout mě a pokusit se přemýšlet, kdo je vrah, protože nedává žádné indicie, což je v tomto žánru obrovské minus. Po Potápěči je to mé druhé setkání s Håkanem Östlundhem a zřejmě už zůstane posledním. Knihkupectví je plné napínavých a mrazivých knih a je škoda ztrácet čas s těmi, které vám v rámci žánru nepolámou hlavičku a nezježí chloupky po těle.

Jitulisko
19.10.2013 4 z 5

Tahle kniha je zvláštní... Standart detektivky, je nějak jinde... Je hodně, jak bych to řekla - klidná... Ale jako celek se mi líbila. V nemalé váze to, že jsem neměla absolutně tušení kdo je vrah, ač většinou tuším správně. Závěr se mi celkem líbil... Nečekejte strhující vyprávění, ale příjemný příběh na dobrou noc :D

ttoper
07.08.2013 3 z 5

Je to takové naředěné. Jakoby autor nevěděl, co všechno chce vlastně vyprávět. Ne, že bych se u knížky nudil, ale na severskou krimi už mám vyšší nároky a proto dávám jen 3*

LG73
06.06.2013 5 z 5

Häkan Östlundh je další z výborných severských autorů a rozhodně se od ostatních odlišuje. Děj knihy se odehrává na ostrově Götland a zcela překvapivě uprostřed slunného léta, což je oproti ostatním severským krimi, které jsou situované do nevlidné zimní krajiny velká změna (tak trochu člověka překvapí, že i ve Švédsku mají nějaké léto ;) ). Pokud se jedná o samotnou linii příběhu, tak čtenáře velice rychle pohltí. Děj se zpočátku rozvíjí docela pozvolna, ale postupně začně gradovat, místy se stává až děsivě napínavým. Autor zvládá skvěle jednotlivé popisy a odhalování vraha je postupným skládáním jednotlivých dílků mozaiky, která do sebe na konci báječně zapadne. Už se těším až vyjde další Östlundhova kniha.

Izu
04.04.2013 5 z 5

Mě se to moc líbilo.Ano,děj byl trochu rozvláčný,ale i přesto mě kniha ani chvíli nenudila.Postava Fredrika a celkově jeho rodina je moc sympatická,stejně zajímavý byl pro mě popis Gotlandu.Jen konec mohl být lépe vysvětlen,respektive pohnutky vraha.Těším se na další knihy od tohoto autora.

Hella
27.03.2013 1 z 5

Bez mučení přiznávám, že jsem knihu nedočetla, byť jsem se na ni těšila. Ne že by byla vysloveně špatná, ale děj se strašně vlekl a já prostě nevydržela... :-)

bookcase
20.03.2013 3 z 5

Moc postav, moc všeho.

MaLoMe
05.12.2012 3 z 5

Niekedy som mal počas čitania pocit, že Håkan si dal za cieľ napísať aspoň 400 strán. A preto kniha obsahuje priliš veľa vnútorných úvah a spomienok, ktoré úplne zbytočne brzdia dej a odpútavajú pozornosť. Záver je dobrý, ale bolo to utrpenie sa k nemu dopracovať. Je však zaujímavé prečitať si o Gotlande z iného uhlu pohľadu ako ho opisuje Mari Jungstedtová. Tak či tak, u mňa je to na 3 hviezdičky.

švédská literatura ostrov Gotland švédské detektivky

Håkan Östlundh
švédská, 1962