Firma

Firma https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/5586/-5586.jpg 4 507 78

Memphiská právnická firma Bendini, Lambert a Locke se specializuje na daňovou problematiku – je malá, nenápadná, ale velice úspěšná. Svým zaměstnancům nabízí možnost rychle zbohatnout, ale také si je pečlivě vybírá. Na seznamu kandidátů se objeví i mladý, chytrý a ctižádostivý Mitch McDeere. Ten nezaváhá a s novým firemním BMW, novým domem a krásnou manželkou Abby se vydá vstříc hvězdné kariéře. Jednoho dne ho však vyhledá FBI a naznačí mu, že velké firemní zisky neplynou jen z legálních obchodů a všichni právníci, kteří chtěli z firmy odejít, zahynuli za podivných okolností…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Firm , 1991

Shindo
03.06.2018 4 z 5

Kniha ku mne doputovala ako akási štafeta od známej, značne opotrebovaná po tom, čo prešla rukami x iných ľudí. Tak som sa začítal.
Grisham je klasika a táto kniha je v podstate kultová, tak som bol zvedavý, čo ma čaká. Nebol som sklamaný. Príbeh právnika, ktorý sa zamestná v takmer dokonalej idylickej práci...až kým na povrch nevylezú špinavosti, situácia sa nezačne zamotávať a milému Mitchovi pôjde ako persone non grata o život. Udržalo ma to v napätí, hlavne v závere.

Uroborus
12.03.2018 5 z 5

Žral som to :)

antonin0999
13.02.2018 4 z 5

Dramatičtěji než závěrečná "akční" část na mě působil začátek a střed knihy. Grishamovou nejsilnější stránkou se zdá být spíše vytváření napětí z pracovního přepětí, stresu a až hysterické snahy hlavní postavy zvládnout vše perfektně. Oproti tomu budování důvěryhodného finiše překazil autor přílišným množstvím shod náhod a čtenář nemilující superhrdiny propadá až do mírně skličujícího slzopádu, protože si spisovatelovy důvěryhodné postavy zasloužily více.

JanzPardubic
31.01.2018 5 z 5

Skvělý právnický thriller. Mělo to napětí, spád a výbornou postupnou gradaci příběhu, kdy mladý právník dochází k poznání o firmě, která se zpočátku jevila tak idylicky.

jarabr
20.12.2017 4 z 5

Kdysi jsem viděl film, který mě hodně chytil. Nedávno jsem si ho pustil znovu a pak jsem si dal knihu. Dá se říct, že to má společnou myšlenku, ale každé je jiné. Řekl bych, že to jak Mitch zvládne situaci ve filmu je lepší řešení než to, jak je to podané v knize, kde mi to přijde trochu nešikovné, protože se stává psancem pro zbytek života.

tulip131
18.09.2017 4 z 5

Poutavé čtení, skvělá zápletka, hlavní hrdina co oblafl FBI a Mafii, přečteno na počkání.

WeeWar
19.08.2017 4 z 5

u mě teda dobrý, fakt jednohubková pohajda, která vás umí odtáhnout od běžných a rutinních činností jako jsou třeba myšlenka na sex, sex, spánek a co horšího, i třeba příprava pracovních podkladů na další den atpd... přeskakoval jsem fakt jen úplně minimálně, fakt v řádu promile až max jednoho procenta, celkový výsledek jsem samosebou tušil, ale též čekal i na zvrat, který tedy jaksi nebyl... ale to neva, i tak je cesta k finále dost zamotaně, čtivě a zajímavě napsaná. Ale že bych tomu dal fiveStar, no to zase nevim. To mi třeba Vyvolávač deště přišel lepší, ale sixStars tu nemáme, takže jen fourStars.

Pedro69
19.08.2017 5 z 5

Skvělá, bez nudných pasáží, prostě měla spád. Filmové zpracování jsem neviděl, tak uvidím.

Jája92
05.08.2017 5 z 5

Další úžasná kniha od mého oblíbeného autora. Kniha se čte sama, zaujme hned od prvních stránek. Ano, není dokonalá, našlo by se zde pár věcí, které mi nesedly, ale Grisham je naprosto jedinečný a jeho styl velmi poutavý a čtivý.

Kerberos
17.06.2017 4 z 5

Dobrá kniha,dobrý film.

Alizon
10.06.2017 4 z 5

Nebylo to spatne, ale od knihy ktera ma byt "kultovni" jsem ocekavala trochu vic. Mozna ve sve dobe to bylo neco vyjimecneho, dnes uz jsou nektere veci trochu usmevne. Do knihy se ctenar rychle zacte ... pretrpi silene pracovni tempo novacka ve firme (opravdu tohle nekdo chce, spat 4 hodiny a riskovat ve 30 infarkt?), no a potom uz se smycka stahuje a plan rysuje. Dej je svizny a tak se ctenar ani nenadeje a je na konci knihy. Konec mi osobne prisel trochu nerealny vzhledem k mistu, kde hrdina nakonec skonci, ale budiz. Knizka je to dobra, ale do knihy vyborne mi neco chybelo, jine knihy od Grishama se mi libily vic.

Atanone
11.05.2017 5 z 5

Velmi dobré,napínavé,mělo to spád.
Zatím jsem se k jiným Grishamovým knihám nedostala,ale těším se

DexterKingman
17.04.2017 5 z 5

Tak toto jsem si užil. Neuvěřitelná jízda!! Firma byla moje první kniha od Grishama a rozhodně ne poslední.

Metroušek
15.02.2017 5 z 5

Tak to byla jízda! Grisham v nejlepší formě.

danny_21
29.01.2017 4 z 5

Velmi povedený příběh z prostředí, které má autor zřejmě perfektně nastudované. I když tady úplně o čistou právničinu nebo rétorické souboje advokátů v soudní síni nejde, vůbec nevadí, že se spíš věnuje tématice finanční kriminality a způsobu praní peněz mafie. Ke konci už Mitchův souboj na všechny strany poněkud ubral na uvěřitelnosti, přesto se mi to ale hodně líbilo a Johnem se určitě vydám na další cestu mezi paragrafy - 80 %

Veeris
20.12.2016 4 z 5

Kniha byla velmi čtivá, děj se mi taky líbil, až na jednu výtku na konec.. Autor mohl vynechat to, že jeden z právníků objevil Mitchova bratra na konci, je potom divné, že po nich ta slavná mafie nešla.. jenom nějaký jeden se tam ochomýtal na pláži.. kde byl zbytek te jejich party, když uz vedeli kde se asi ukryvaji... krom tohoto nedostatku fajn četba..

ThomasRuhe
10.10.2016 4 z 5

Další Grishamův román z právního prostředí. Autor opět potvrzuje, že tohle téma má nastudované a dovede k němu vymyslet poutavý příběh, a ten pak převyprávět. Závěrečné rozuzlení se sice trochu táhne, ale i tak jsem s knihou spokojený.

konicekbily
06.10.2016 5 z 5

Dobře napsaný příběh, ač neuvěřitelné, ale napínavé. Musím se podívat ještě na film.

Honzeecheck
24.08.2015 4 z 5

Díkybohu, že tohle nebyl můj první Grisham. Ne, že by se mi to nelíbilo ale ve výsledku je to takový... obyčejný. Začátek je skvělej, zaháčkování Mitche pomocí haldy peněz a veškerého luxusu, to mi přišlo hodně reálný i když jsem se nemohl ubránit věčnýmu srovnávání, že pracovat 100 hodin tejdně by fakt byla moje noční můra. Jakmile ale dojde ke "zvratu" máme tu jen celkem solidní thriller boje Davida s dvěma Goliášema a celý to ztrácí na uvěřitelnosti. Bavil jsem se celou dobu, bylo to napínavý ale emocionální dopad Přiiznání se jaksi nekonal. Film mě nezajímá už vůbec...

LPG
22.07.2015 3 z 5

Příjemné čtení. Jen nechápu, že se toho tolik prodalo.