Firma

Firma https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/5586/-5586.jpg 4 507 78

Memphiská právnická firma Bendini, Lambert a Locke se specializuje na daňovou problematiku – je malá, nenápadná, ale velice úspěšná. Svým zaměstnancům nabízí možnost rychle zbohatnout, ale také si je pečlivě vybírá. Na seznamu kandidátů se objeví i mladý, chytrý a ctižádostivý Mitch McDeere. Ten nezaváhá a s novým firemním BMW, novým domem a krásnou manželkou Abby se vydá vstříc hvězdné kariéře. Jednoho dne ho však vyhledá FBI a naznačí mu, že velké firemní zisky neplynou jen z legálních obchodů a všichni právníci, kteří chtěli z firmy odejít, zahynuli za podivných okolností…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Firm , 1991

sarkaditt
15.01.2021 3 z 5

Audiokniha: Perfektně čteno, naprostá paráda. Příběh takový průměr, hezká oddechovka - žádné prudké zvraty nebo napětí, ale příběh sám o sobě zajímavý.

Jerry H
16.12.2020 4 z 5

Knížku jsem našel v knihovně, četl jsem ji cca před patnácti lety, kdy se mi opravdu líbila a dlouho jsem ji měl v žebříčku hodně nahoře. Teď s odstupem času to zas taková hitparáda nebyla, ale stejně má něco do sebe. Chudý, mladý právník je vtažen mezi ostřílené dinosaury, kteří se neštítí ničeho. Nakonec je rád, že se z toho dostane se zdravou kůží. Zajímavé je zamyslet se, co je víc, jestli peníze nebo život :-).

eviku19
12.12.2020 3 z 5

Ako áno, je to čtivé, ale aj dosť predvídateľné, navyše so slabými ženskými postavami...

PetK
08.12.2020 3 z 5

Audio s Martinem Písaříkem bylo fajn, pěkné civilní zpracování. Ze začátku mě příběh dost bavil, nicméně jsem sama sebe nachytala, že v poslední třetině už jsem tak nějak ztrácela pozornost. Za mě by to možná chtělo trochu zkrátit a udělat svižnější, nicméně pořád je to velmi slušná kniha. Od Grishama to byla moje druhá, první byla Vyvolávač deště, která mě bavila o něco víc. Ale myslím, že mu určitě dám ještě další šanci.

lencin
27.09.2020

Příjemná oddechovka.
(2014)

Bibionyka
06.08.2020 5 z 5

Výborně napsaná kniha z právnického prostředí, ostatně jako většina autorových knih. Velice si mi to líbilo.

vendy246
04.08.2020 5 z 5

Tuto třicet let starou knížku jsem objevila ve veřejné knihovničce. Přečetla jsem těch 400 stránek jedním dechem. Ctižádost, pracovitost, velké prachy a velké prozření... Bezva čtení na dovolenou.

Greenfingers
31.07.2020 4 z 5

Grishama považuji za zavedeného autora a jeho romány z právnického prostředí se mi docela zamlouvají. Firma není v tomto směru výjimkou a čtení jsem si celkem užíval.

haWranka
17.06.2020 5 z 5

Klasický Grisham, ale takový nadupaný. Celou dobu člověk trne a na konci jsem občas byla napnutá k prasknutí! Film jsem neviděla, takže jsem opravdu byla zvědavá, jak se všechno vyřeší. --- Po nějaké době jsem se podívala na film. No, vlastně s knihou má společná jen jména postav, jinak se děj ubírá úplně jiným směrem, postavy se chovají naprosto jinak a konec je úúúúplně jiný. Takže pokud jste film viděli, kniha vás stále může překvapit.

soupik2012
02.06.2020 5 z 5

Knihy pana Grishama jsou si podobné jako vejce vejci. A tak když sahám po jeho knize nejsem nikdy překvapená, zklamaná, nebo zaskočená tím jak příběh nakonec skončí. Jsou to takové pohádky z právnického prostředí. Ve skutečnosti, by se podobný příběh mohl odehrát jenom velmi těžko. Ale v románu je dovoleno téměř cokoliv. Uměla bych si představit jiný závěr příběhu, ale jinak jsem celkově velmi spokojená. Audioknihu čte pan Martin Písařík. Čte v rychlejším tempu, což se k této knize znamenitě hodilo. Také bych chtěla pochválit hudební podkres.

1amu
31.05.2020 4 z 5

Autor si mě získal svou prvotinou ...Je čas zabíjet. Přišel s novou modernější formou psaní "románů o právu". Již to není dříve tolik oblíbený Perry Mason, ale mladí hoši, kteří přicházejí zejména z Harvardu, k velkým advokátním firmám s nadšením a očekáváním zadání úžasných i složitých právních případů. Ale brzy pocítí onu "druhou stranu mince". Ta spočívá v nadměrném množství odpracovaných hodin, běžné a únavné právní rutině, přesčasy neexistují, musí se makat. Kdo to ve firmě nezvládá, jde z kola ven. Tak je to i hlavním hrdinou příběhu Mitchem. Po zapracování je pozván k jednomu ze společníků firmy, kde se mu dostane poučení :
"Panika je běžný způsob existence velké právnické firmy a naši významní klienti nám mohou způsobit i žaludeční vředy. Leč jsou jedinými aktivy a tak se snažíme si pro ně srazit vaz."
V jedné větě zásadní poučení jak to v takové firmě chodí.
Mistrovství Johna Grishama spočívá od jeho prvotiny v mistrovsky zvládnuté konstrukci příběhu, který pomalu graduje. Zejména kvůli těmto jeho prvním knihám jsem si autora oblíbil.
Ano tento příběh je čtivý, svým způsobem napínavý, i když v mém případě vrcholu ještě nedosáhl.
Ale Hollywood to bral (tak jako další příběhy J.G.) a zfilmovaný se mi líbil.

Manyna
22.05.2020 4 z 5

Na první pohled obyčejná právnická firma není to, za co se vydává, což brzy pozná i hlavní hrdina Mitch, i když by byl býval rád na to nepřišel. :)

Jessica007
30.04.2020 5 z 5

Výborně napsaná kniha. Hodně mě bavila. Z právnického prostředí - jako většina autorových knih.

pavels36
12.04.2020 5 z 5

Naprosto skvěle napsaná kniha. O mnohem lepší jak film. Detailně propracováno se vším všudy. Tohle bych doporučil všem co studují práva :)

Indiana
24.11.2019 4 z 5

O hodně rozsáhlejší, než snímek s Cruisem. Ten jsem si pustil po přečtení Grishamova románu a opravdu se mi zdál dost ořezaný. Knížka byla velmi napínavá, ústřední hrdina Mitch McDeere byl sympaťák a fandil jsem mu, ale nejzajímavější postava byla Avery Tolar. 80%

Markeet
24.07.2019 4 z 5

Na tuhle knížku jsem narazila náhoudu při výměně knich v jedné z menších volných knihoven. Vydání z roku 1993 a kýčovitý obal se mohlo proměnit v úspěch, nebo naopak trápení... a musím říct, že tohle byla opravdu šťastná ruka. Knížka je poutavá a ačkoliv nejsou poskytnuté velké detaily a postavách a jejich myšlenkách (což napomáhá v závěru), tak autor skvěle buduje napětí a drží čtenáře zaujatého. Ke konci knížky se postupně odhalují dřívější kroky hlavních postav, které vedou k tomu, že jsou stále o krok napřed před FBI i Mafií. A ačkoliv mám ke konci mám pár nezodpovězených otázek ohledně dvou dějových linek, tak jsem se zápletkou spokojená a po dlouhé době jsem narazila na něco "nového".

Opatov
17.07.2019 5 z 5

Grisham je zárukou dobré knihy. Bylo předlohou pro film. Nevzpomínám si už na konec filmu, ale konec knihy moc vesele nevyznel. I když to byla jediná možná cesta. Chytré napsáno, což je autorovi vlastní. Ať už jsem četla od Grahama cokoliv, nikdy jsem nebyla zklamaná.

JíraKrál
13.07.2019 5 z 5

Výborně popsané prostředí velké právnické firmy na příběhu mladého a i možná naivního kariéristy. Konec je správně, žádné slitování.

Michaleus
06.01.2019 3 z 5

Od “najlepšej Grishamovky” som čakal trochu viac. Prekvapilo ma, že túto umelo naťahovanú dejovú linku mnohokrát ľudia vychvaľujú do nebies a zabúdajú pritom na také Grishamove klenoty ako “Zoznam” alebo nový “Svišť.” Firma nie je zlá kniha, len pri tých očakávaniach čo som mal, som ostal jemne sklamaný.

kristleko
14.11.2018 4 z 5

Zajímavá je Grishamova předmluva čtvrt století po prvním vydání knihy. V roce 1991 to byl druhý literární pokus praktikujícího právníka ze státu Mississippi a poslance tamního parlamentu. Kdyby to prý nebyl úspěch, psaní by byl asi pověsil na hřebík. Leč stal se opak a díky The Firm se John Grisham stal jedním z nejpopulárnějších autorů právnických thrillerů. Na jednu stranu je to hodně napínavý thriller, který vtáhne do děje a prakticky se nedá odložit, bohužel po skvostně gradovaných dvou třetinách knihy přichází závěr, který je místy nelogický a hodně přitažený za vlasy. Ale budiž. Možná daleko zajímavější je totiž vzhled do fungování amerických advokátních kanceláří, kde osmdesátihodinový pracovní týden není nic divného, jakož i Grishamovy úvahy o právnické profesi jako takové, o významu materiálních požitků pro spokojený život a o hranicích mezi legitimní právničinou a krytím špinavých kšeftů. (8/10)