Filosofické dílo sv. III – Příběh o příběhu

Filosofické dílo sv. III – Příběh o příběhu https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/119172/bmid_filosoficke-dilo-sv-iii-pribeh-o-pr-63aef5fc0decb.png 5 6 3

Filosofické dílo série

Rozsáhlá studie z přelomu milénia, v níž se autor pokouší syntetizovat ontologická a etická východiska východních filosofií, zejména buddhismu a taoismu, s nesubstančními proudy filosofie západní. Nejde o konzistentní systém, spíše o autorem editovaný (a už nedokončený) soubor pracovních poznámek či volně spojený sled inspirativních úvah. Dílo obsahuje množství autobiografického materiálu a kritických společenských reflexí, ontologické problémy jsou propojovány s aktuálními problémy vědy, technologie, ekonomie a politiky.... celý text

ozzak
23.11.2022 5 z 5

3 díl filosofické práce ve kterých bondy skouma otologicka a etická východniho náboženství. Velmi inspirujici práce rád se k ní budu vracet

mareq
01.09.2017

"My jsme se ovšem se svou blbostí už narodili – jsme biologické bytosti – a máme nepřetržité nutkání svou blbost také s velkou vervou prosazovat: zglajchšaltovat – to je naše. Zglajchšaltovat veškeré lidstvo jednou „nadřazenou” rasou či civilizací či náboženstvím, estetickou normou etc. etc.: od primitivních expanzivních výbojů různých hord agresivních blbů až po vědeckou globalizaci podle universální axiologické normy zisku, pořád děláme pokusy, jak si konečně uříznout pod prdelí větev, na níž sedíme." (str. 139)

LuKol
27.02.2014 4 z 5

"Všechny ontologické koncepce, ať s tím nejlepším Pánembohem, který nemá v hlavě nic jiného, než že nás miluje láskou nejhlubší, ať s vědou, která má ten báječný program ukázat nám, jak struktura tohoto báječného kosmu je uspořádaný chaos, který budeme moci plně využít a třeba i předělat ve svůj prospěch, tak posléze i všechny racionálně i ontologicky zodpovědné pokusy o beztranscendenční nesubstanční ontologii nakonec rezignují před tím, že Skutečnost je opravdu blbost. Jistě pozoruhodný výsledek naší analytické práce."

filozofie vědy ontologie nesubstační ontologie

Egon Bondy (p)
česká, 1930 - 2007