Potom

Potom https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/355911/bmid_potom-viF-355911.png 5 302 77

Felix a Zelda série

Felix je Žid. A být Žid, když kolem zuří druhá světová válka, je nebezpečné. Felix měl nějakou dobu štěstí, schovával se v katolickém sirotčinci, pak ve sklepě. Jenže úkryt byl odhalen a Felix se ocitne ve vlaku jedoucím do koncentračního tábora. A přece znovu získá naději: z vlaku se jemu a šestileté Zeldě podaří uprchnout. V bezpečí ovšem nejsou ani zdaleka. Jak dokážou bez pomoci přežít? A komu můžou důvěřovat, když všude je tolik lidí lačnících po odměně za dopadeného Žida? Štěstí se však na ně opět usměje v podobě laskavé statkářky Genii. Ta je nechá u sebe v domě, vybělí jim vlasy a dá německá jména. Felix však tuší, že je jen otázkou času, kdy někdo odhalí jeho pravou identitu. A to bude konec - pro něj, pro Zeldu i pro Genii... K napsání příběhu autora inspiroval osud Janusze Korczaka, polského židovského lékaře a autora knih pro děti. Po mnoho let pomáhal ve Varšavě vést sirotčinec pro dvě stovky židovských dětí. Když německé úřady počátkem srpna 1942 nařídily transport dětí do vyhlazovacího tábora Treblinka, Korczak se rozhodl jít s nimi, přestože dostal nabídku na vyřazení z transportu. V Treblince byli všichni zavražděni v plynových komorách. Napínavá kniha o nezměrné odvaze a naději, o přátelství a lidskosti uprostřed nelítostné doby, inspirovaná skutečným příběhem.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Historické romány
Vydáno: , Argo

Then , 2008

prochajda
04.07.2020 5 z 5

Nádherně napsané, nejsmutnější a nejzrůdznější období, očima dětí. Takový pocit viny pro malého chlapce.... Určitě si přečtu i pokračování.

toni-az
26.06.2020 3 z 5

Jak jsem byl z prvního dílu nadšen, druhý mě dost zklamal. Ne že by to byla špatná knížka, ale tak nějak mi v ní chybí ten naivní roztomilý pohled z prvního dílu. Tentokrát se děti chovají příliš dospěle, Felix nepříjemně mudruje (kontemplace o tom, jak je špatné, že nové kulomety jsou lepší než staré mě vyloženě znechutila) a Zelda prudí s tou nesmyslnou hláškou.

Anna27
25.06.2020 5 z 5

Nemám slov. Výborně napsané. Doporučuji dětem i dospělým.

Dorota09
13.06.2020 4 z 5

Kniha se mi líbila, byla dobrodružná a napínává. A po přečtení tohoto dílu jsem začala hned číst další.

Anett525
13.06.2020 5 z 5

Druhý díl byl o kapku lepší než první. Felix kvůli všemu,co se mu děje, rychle dospěl a už to není tak naivní jako v první knize. Pořád jsem všem držela pěsti a doufala v šťastný konec.

JeseterZuzana
24.05.2020 5 z 5

Tyto knihy jsou nejen Zeldin důkaz. Můžeme být jako ona, copak to nechápeme?

PanTydlitát
01.05.2020 5 z 5

Krásné. Tezke téma videne detskýma očima.

opic 12
20.04.2020 4 z 5

Tak jsme si dali Potom.Dali jsme Potom poněvadž před tím jsme ujížděli na Kdysi.Tot se ví.
Kdysi se náramně líbilo.Rozsekalo.Velmi vkusně nadchlo.Příjemně překvapilo.Obohatilo.Rozesmálo.Rozesmutnělo.Zdeptalo.
Pro svůj jednoduchý způsob vyjadřování.Nehezké věci viděné dětským příjemným pohledem.Zmateným.Naivním.Důvěřivým.Až do probuzení.Vše není hodné ani příjemné.Baže zlé.Dospěle zlé.
Co naplat.Potom je jako Kdysi a zdatně pokračuje.Énémže Kdysi bylo jedinečnější.
Kapánek se zvážnělo a příběhově ztěžklo.Asi to bylo nevyhnutelné vzhledem k situaci.Už se tolik neprchá.Copak to nechápete ? Zelda to stále jistí na první dobrou.
Potom je stále velmi dobré,ale něco kapánek chybělo.Možná už to není tak barvité a dějově pestřejší.
A pak je tu samotný Felix.Nejenže zlobil miláčka Zeldu,ale i nás.Tím jak neustále káral Zeldičku,aby byla opatrná a pak on sám...Ohrožení všudepřítomné kolem nich.Doslova jde o kejhák.Felix však sám dělá zdánlivě nebezpečné věci.Vzhledem ke zkušenostem by jistě mohl potom co prožil být zodpovědnějším.Nejde tu přeci jenom o něho.Ale taková byla doba.Takto se rozhodl a mě nepřísluší do toho zasahovat.Zlobil,ale jinak mu stále držím palce.
Samozřejmě dětskému čtenáři to asi nepříjde,tak to je jistě v pořádku.Felix je přeci jenom silná postava v naději přežití a stále mu budu fandit.To snad ani jinak nejde.
Potom je samozřejmě stále v momentech i detailech drtící a převážně skličující záležitost.
Kdysi i Potom je příjemnou četbou a pozornost je na místě.Příjemná čítací věc o nehezkých ba věru šeredných věcech.I taková jsou nutná.Rodinná záležitost na mou duši.
K popovídání.K pochopení.K vysvětlení.Abychom nezapomněli.
Kdo četl Kdysi,šáhne jistě potom po Potom a poté s očekáváním hnedle dostane chut na Když :)

Damaj
16.04.2020 5 z 5

Rozhodně lepší než první díl, takové smysluplnější.

JaninaV.
18.02.2020 5 z 5

Tak jestli mě "rozsekal" první díl , tak ten druhý totálně. Dočítala jsem v přeplněném vlaku a jen stíží maskovala slzy. Hodně silné pokračování příběhu a takovy zvrat jsem nečekala. I když se bojím sáhnout po třetím dílů, jdu do toho.

LéňaM
16.02.2020 5 z 5

I druhy dil me velice zaujal.
Dočetla jsem a jen sedela a koukala,bylo mi strašně smutno.
Jdu na dil treti a doufam ze brzo vyjde v Čj i dil 4

Evikj
26.01.2020 5 z 5

Nemám slov.. Po přečtení prvního dílu, jsem si musela koupit celou sérii. Skvěle napsané!

Doubravka1975
27.12.2019 5 z 5

Potom silný příběh z Polska, z období holocaustu pokračuje přesně tam, kde skončil první díl Kdysi. Felix je úžasný kluk, který už není tak naivní jako v prvním díle. Hrozně dospěl a snaží se ochránit svoji kamarádku Zeldu. Obdivuji Geniu a všechny ostatní, kteří riskovali a schovávali Židy. Takový nějaký konec jsem čekala, ale i tak mě úplně dostal....
To hlavní na slibu je to, že ho musíte chtít dodržet. Copak to nechápete?

Anetidlo
15.12.2019 5 z 5

Kniha skvělá jako její předešlý díl. Měla jsem napsaný komentář, který mírně útočil na Argo. Kdo neví, tak ať se podívá, v jakém opravdovém pořadí knihy jsou.
Jenže tohle nemá vůbec nic společného s tím, co jsem prožila s touto knihou. Doufám, že se odhodlám ke koupi série v angličtině, abych mohla sérii dokončit.
Zajímá-li vás období z druhé světové války z pohledu dítěte, vřele doporučuji.

slunicko1958
21.10.2019 5 z 5

Potom jsem na rozdíl od Kdysi přečetla za jedno odpoledne. Felix už trošku povyrostl, ale pořád zůstává chlapcem, kterého nečeká nic příjemného, rozhodně ne rozmařilé dětství. Krutosti války způsobily, že dospěl strašně rychle. Věřím, že si autor nic nepřikrášlil, bylo zřejmě ještě hůř. Válka zkrátka nikomu nesvědčí. Ani před osmdesáti lety, ani teď. Copak to nechápete?

pavlinka0250
01.10.2019 5 z 5

I když je příběh smyšlený, je v něm tolik pravdy a bolesti, až srdce usedá.
A bohužel v době druhé světové války, byly tyto zvěrstva na denním pořádku.
Jedna z nejkrutějších a nejsmutnějších etap lidstva.

EZ.
29.09.2019 5 z 5

Děj knihy Potom se odehrává v Polsku v období druhé světové války. Navazuje na přecházející díl, který se jmenuje Kdysi, kniha se ale dá číst i samostatně. Potom vypráví příběh dvou sirotků, Felixe a Zeldy. Těm se podaří uprchnout z vlaku jedoucího do koncentračního tábora a snaží se najít někoho, kdo by se o ně postaral. Když takovou osobu najdou v podobě laskavé statkářky Genii, myslí si, že začnou žít nový život a budou v bezpečí před nacisty. Ze začátku se jim tento sen plní, ale v den Felixových 11. narozenin nastane zvrat – bohužel k horšímu.

Hlavní postava knihy, Felix, je desetiletý Žid. Je odhodlaný zachránit svou nejlepší kamarádku Zeldu a společně přežít druhou světovou válku. Laskavě se o Zeldu stará, myslí na ni víc než na sebe a snaží se najít způsob, jak by ji dostal do bezpečí. Je odhodlaný a když se rozhodne, že něco udělá, snaží se to vždy splnit. Jeho vynalézavost mu pomáhá se dostat z různých skoro beznadějných situací. Je také statečný, musí se vyrovnávat se svým těžkým osudem a se smrtí svých blízkých.

Na knížce se mi líbilo, že je napsaná poutavým způsobem a děj má spád. Nepříliš složitou formou z pohledu dětského hrdiny čtenářům přibližuje období druhé světové války. Je ale poměrně drastická, nechybí tu mnoho mrtvých. Kniha se mi zdála velmi dojemná. Jen jsem doufala v jiný konec…

Ťapulka
23.09.2019 5 z 5

Musím reagovat na komentář pode mnou:
lauro, srdce mě po přečtení "Potom" bolí, a moc, a ještě i teď pořád pláču nad tím, co se dělo...

laura
03.09.2019 5 z 5

Co bylo potom?

... jestliže mě Kdysi naplnilo smutkem (i nadějí), jestli mě bolelo ho číst, tak tohle... mě rozsekalo. Nádherné, ale tak kruté, že ačkoli jsem se od stránek nedokázala odtrhnout, zároveň mě tak moc bolelo číst dál...

Od půlky knihy jsem brečela - a nemohla přestat. Od půlky knihy jsem tušila... doufala... bála se...

Příběh plný hluboké lidské lásky, bolesti, utrpení, příběh o tom, že někdy je všechno jinak - že osud se nedá oklamat, že jsou ti, kteří vám pomáhají a ti, co vás nenávidí (bez zřejmého důvodu).

Příběh o lásce, smrti, víře, naději. Někdy dostáváte víc, než ztrácíte, a někdy zase... Někdy musíte žít, i když nechcete.

"Tohle je moje maminka s tatínkem. Jsou nacisti. Říkají, že je jim to líto..."

Na jedné straně chlapec, na druhé holčička. Dívají se na sebe...

Myslím, že všichni, kdo četli, to chápou... Potom vás zkrátka bude bolet srdce... Hodně.

Mojepočteníčko
23.06.2019 5 z 5

Jeden z nejkrásnějších příběhů z období druhé světové války!
Z pohledu své profese, bych se ji nebála zařadit mezi doporučenou četbu pro 8. - 9. třídu. S vybranými pasážemi by se rozhodně dalo pracovat i v nižších ročnících. A ačkoli je tato knižní série bez pochyby určena mladším čtenářům, věřím, že zaujme i nejednoho dospěláka. Moc doporučuji!