Farma zvířat

Farma zvířat je alegorický satirizující román George Orwella, ukazující formou bajky politické vztahy a děje mezi lidmi. Autor se důsledně vyhýbá vysvětlujícím komentářům, ale vzhledem k době napsání díla je nejzjevnější podobenství se stalinistickou degenerací Sovětského svazu. V příběhu se objevuje skupinka zvířat, která se vzbouří a vyžene lidi z farmy, na které žije, a vede ji sama. Jejich vláda se však postupně zvrhne v brutální tyranii. Tento román byl napsán v průběhu 2. světové války a vydán srpnu roku 1945. Ačkoliv nebyl do konce 50. let příliš úspěšným, dnes je jedním z nejznámějších děl autora, stejně jako např. antiutopický román 1984. Vydalo nakladatelství Kober v roce 1946...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29638/farma-zvirat-Zok-29638.jpg 4.67190
Literatura světová, Novely
Vydáno, Aurora

Animal Farm, 1945

Kniha Farma zvířat

Infary
09.01.2011

Úžasné dílo. Mělo by se číst v hodinách dějepisu.

pistalka
15.12.2010

Ještě dlouho po dočtení mě mrazilo. Mnohem lepší než román 1984.

"Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější."

mala.bloncka
08.12.2010

Dokonalý příklad Stalina a spol. na co Orwell naráží. Zvláštní, jak rychle se to dokáže strhnout v absolutní samovládu ....něco na tom bohužel bude. Skvělá knížka!

Rockwood
07.12.2010

Knihu jsem přečetl během chvilky, na jeden zátah. No skutečně zajímavá kniha, ba dokonce úžasná, třebaže tématikou, nebo respektive samotná náplň úžasná nikterak není. Ale máli tohle být odraz totalitních režimů, pak si nedovedu představit, proč jsem v té knize viděl i dnešní dobu.

Dovolím si citaci z knihy, kterou jsem už napsal i paulhunter, ale která mě skutečně dostala. Tomuhle já říkám třešnička na dortu, luxus.

"Dvanáct rozčilených hlasů na sebe křičelo, a všechny si byly podobné. Teď už nebylo pochyb o tom, že s tvářemi prasat se něco stalo. Zvenčí pohlížela zvířata z prasete na člověka a z člověka na prase, a opět z prasat na člověka. Ale nebylo už možné rozlišit, která tvář patří člověku a která praseti."

Alma-Nacida

Běžel mi mráz po zádech, ale četla jsem a četla až do konce. Pesimistický obraz společnosti.

Pájuš

skvělá knížka, příklad toho jak se dokážou někteří povyšovat nad druhým...

Gooverka

Orwell - naprosto geniální autor a Farma zvířat jen dokazuje jak byl úžasnej a jaké skvělé nápady měl

JohnCoffey

Kniha, která popisuje typické lidské žvanění a neplnění slibů, akorát v kůži zvířat. Z ušlechtilých ideí se stávají nesvobodné výhružky a tak se to stupňuje až do úplného hladu a znouovládnutí farmy. Úžasné!

Márinka

Kdyby tak všichni pochopili, že se jedná o Farmu lidí ... skvělý Orwell.

Komnenos

Ťažko povedať, čo je lepšie, 1984 alebo Zvieracia farma. Oba sú klenoty svetovej, jak sa hovori, spisby.

paulhunter

iarro

...aneb Nástin ranných dějin Sovětského svazu vyprávěný formou bajky.
George Orwell brilantním způsobem popsal říjnovou revoluci v Rusku a následující události. Závěr knihy - v podstatě s otevřeným koncem - je velice působivý. A nic mu neubírá ani fakt, že my už dnes víme jak příběh skončí.

joehot

Všachna zvířata jsou si rovna, některá jsou si ještě rovnější, aneb komunismus v praxi.. Bravo pane Orwell..

... 31

Svíce dohořívají