Farma zvířat

Farma zvířat https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29638/bmid_farma-zvirat-Zok-29638.jpg 5 10103 1169

Farma zvířat je alegorický satirizující román George Orwella, ukazující formou bajky politické vztahy a děje mezi lidmi. Autor se důsledně vyhýbá vysvětlujícím komentářům, ale vzhledem k době napsání díla je nejzjevnější podobenství se stalinistickou degenerací Sovětského svazu. V příběhu se objevuje skupinka zvířat, která se vzbouří a vyžene lidi z farmy, na které žije, a vede ji sama. Jejich vláda se však postupně zvrhne v brutální tyranii. Tento román byl napsán v průběhu 2. světové války a vydán srpnu roku 1945. Ačkoliv nebyl do konce 50. let příliš úspěšným, dnes je jedním z nejznámějších děl autora, stejně jako např. antiutopický román 1984.... celý text

Literatura světová Novely Romány
Vydáno: , Aurora (Praha)

Animal Farm , 1945

Layss
07.06.2018 4 z 5

Prostě klasika. Děsivé, jak byl příběh popisný a přenositelný na skutečný svět. Jen kdybychom povahu lidí mohli vidět tak, jak ji mohla vidět zvířata.

RyonMathrin
04.06.2018 5 z 5

Klasika. Povinná četba pro všechny, stejně jako 1984, jen toto je zjednodušené a zabalené do bajky.
Kdyby tak lidé, kteří nečtou knihy skoro vůbec, víc četli... třeba toto dílo. A třeba kdyby se dovtípili... tak možná život vypadá jinak.
Je to pořád dokola. Protože to, že některá zvířata jsou si rovnější, vidíme dnes a denně.

chybinspirace
04.06.2018 5 z 5

Nadčasová kniha, bohužel její děj se nám docela často předehrává před očima...

wooloong
31.05.2018 5 z 5

Skvělá knížka. Přesná paralela revoluce a následného opouštění ideálů, kdy někteří prohlédnou a jediným způsobem udržení moci se stává lživá propaganda a teror. A není pravda, že již není aktuální, naopak. Za mě si zaslouží plný počet.

jaroiva
30.05.2018 2 z 5

Tolik opěvovaná knížka a musím říct, že se mi nelíbila.
Věřím, že číst ji ještě v osmdesátých letech mohlo být vzrušivě podvratné, ale v dnešní době už mi připadá trochu zastaralá narozdíl od 1984, která je podle mě opravdu nadčasovou knihou.

MirijamFrankl
25.05.2018 5 z 5

Zajímavá, velmi čtivá bajka o lidské povaze a její nedokonalosti a o tom, jak ovlivňuje naši existenci nejen v politické sféře.

ZaS
20.05.2018 5 z 5

Velmi pěkné podobenství. Jen si nejsem úplně jistý, že už je to za námi a tedy neaktuální. Spíše naopak. Mám dojem, že právě teď se dostal Pištík na Napoleonovo místo a prasata jsou stále rafinovanější a agresivnější. Jen změnily farmu.

StenXP
06.05.2018 5 z 5

"Čtyři nohy dobré, dvě nohy lepší"

Tebby
06.05.2018 4 z 5

Farmu jsem četla v rámci povinné četby, převážně z důvodu, že má málo stran. Ovšem kniha mě naprosto překvapila. Myslela jsem si, že to bude další nudné čtení - nebylo. Kniha mě opravdu nadchla a doporučuji ji všem.

Annkag
04.05.2018 5 z 5

Za mna samotnú dávam tejto knihe plných 5 hviezdičiek.
Animalismus tejto knihy bol neskutočne dobre spracovaní.Myšlienka Farmy zvierat je okorenená o prikázania,ktoré tak ako to je v ludskej spoločnosti sa upravujú podla jedinca,ktorý sa rozhodne chopit vlády presne tam kde žiadna vládnuca skupina nie je.
Krásne opísaná skutočnost na to že na minulost(hocjako krátku) sa velmi rýchlo zabúda,pretože sme naplnený až po okraj novými postupmi,novým životným štýlom,novými zákonmi a novými vládnucimi skupinami ludí,ktorý znova a znova dokolečka menia zastarané ale dobre zabehnuté veci podla potreby aká je vhodná pre nich.
Prasatá vládnuce na Farme zvierat,ktorú nakoniec premenujú znova na Panskú farmu.Vznik vlajky a jej zrušenie a pozmenenie.
A na konci je krásne opísaná skutočnost že medzi prasatom a človekom nie je vidiet rozdiel a nedá sa rozlíšit kto je kto....
Prečítala som to jedným dychom za večer a odniesla si z toho pocit,že až príliš často sme v dnešnej dobe a spoločnosti vystavený vplyvu Farmy zvierat i ked máme na sebe oblečenie,spávame v posteliach s prosteradly a vo vlasoch sa nám občas mihnú stužky.A je tažké pri pohlade na človeka zistit ako sa bude vyvíjat situácia dalej....
A tak trepíme kdesi v kúte gravitačného mlčania nebies,píšeme listy bez adresy a sledujeme v nemom očarovaní ako kdesi v kroví všedných dní tíško vystrkuje rožky slimák....Pretože nám kdosi a kdesi povedal a presvedčil nás o svojej pravde,že zemegulu chytíš do sietky ako motýla.

sarka45
02.05.2018 5 z 5

Připojuji se k nadšeným komentářům k této knize. Pan Orwell byl velice chytrý pán. Poučení z ní je jasné, ale také z ní vyplývá, že bohužel ne pro každého. Protože na naší farmě jsou přeci všechna zvířata - tedy třeba i ovce. Takže hlavně pracujme lépe a radostněji ...

ellyem
28.04.2018 4 z 5

Skvělá oddychovka. Přečetla jsem ji za několik dní a určitě na ni budu ráda vzpomínat.

m.valova
23.04.2018 5 z 5

Velmi výstižné i když napsané už před lety,stále aktuální...zejména pravidlo rovný a rovnější!

Sova15
18.04.2018 5 z 5

Souhlasím, že by kniha měla být povinnou četbou. stručná, čtivá. Ač psaná za II. svět. války, je stále aktuální. a jak pravdivé : "Každá revoluce končí tím, když se nová prasata dostanou ke korytům." Myslím, že i dnešní vládě (v demisi) by se hodilo, kdybychom si jako zvířata moc nevzpomínali, na to, co nám slibovali. Nebuďme tupé stádo. Poučíme se?
protože i dnes platí :" Všechna zvířata jsou si rovna, ale někteří některá si jsou rovnější."

postoran-CZ
12.04.2018 5 z 5

Osoby a události v této knize nejsou smyšlené a jakákoliv podobnost se skutečností není náhodná. Je to pohádka, ale o naprosto nepohádkových věcech. Snad by se dala klidně nazvat i reportáží. Kniha by se měla zařadit mezi povinnou literaturu.

lucinka5264
09.04.2018 5 z 5

Skvělá kniha, perfektní do povinné četby-hezky se čte a dej je snadno zapamatovatelný

Pazúzu96
03.04.2018 5 z 5

Myslím, že toto dílo ani nepotřebuje obhajobu. Dokonale zpracované!

dia.riedl
02.04.2018 2 z 5

Vím, že je to nadčasové dílo, dokonale vystihuje dobu, každý by si ji měl přečíst, a tak dále.
Mě se ale strašně nelíbila. Musela jsem se nutit do čtení. Ano, co jsem taky od této knihy čekala, že? Jenže ta alegorie se zvířaty, kdy prasata píšou a čtou a podobně, prostě je to ošklivý. A na slovo "soudruh" jsem už alergická.
1984 naproti tomu mi přišlo skvělé.
Možná mi tu opravdu vadila ta zvířata, ale to je právě asi to hlavní v této knize, já vím.
Kdybych se měla rozhodovat podle nadčasovosti a tak, dala bych víc, ale ten příběh se mi tak moc nelíbil, že nemůžu jinak.

francouz
31.03.2018 5 z 5

Tak to je neskutečné, jak tato knížka, npsaná za druhé světové války má stále co říci. Ano tato bajka je aktuální a to je pro mě nanejvýš alarmující.
Velmi dobře zvolená prasata, jako strůjci nových pořádků. Ano žlaby jsou plné a je třeba toho využít. To jak převazli vládu za tichého souhlasu a mlčení většiny, je něco, co bohužel vidíme stále a nejsme schopni se z toho poučit.
Zákony jsou tady od toho aby se porušovali a hlavně aby se vykládaly podle toho jak se to komu hodí. nemusíme asi chodit daleko, toto je zde stále...
Ale vrcholem všeho je Napoleon a ten má přece vždycky pravdu, a pokud ji nemá platí pravidlo číslo jedna, tj. pravdu má Napoleon....
prostě tak jak říká autor, každá revoluce končí tím, když se nová prasata dostanou ke korytům....

opic 12
22.03.2018 5 z 5

Máme tedka REVOLUCI praporem je SAMI.
ZA LEPŠÍ ŽIVOT S PRASATY NA VĚČNÉ ČASY S TRVALOU PROSPERITOU ZÁŘNÝ ZÍTŘEK ZA VČASNOU SKLIZEN VÝHLEDOVĚ BUDEME VŠICHNI ŠTASTNI MÁME SE LÍP A BUDEME SE MÍT JEŠTĚ LÍP
Jít přes mrtvoly tu dostává animální prostou podstatu.Koryta jsou vskutku nadčasová.Zvířata jsou však nevinná...
Ryzí Orwellovka,skutečná mrazící,realisticky přesná a přitom bez balastu vystížná na sto stránek dostačující poselství ve své jednoduché nahotě drtivá.
Kdo je tedy prase.Co když píše tyto řádky...nikomu to neříkejte...aby se v tom prase vyznalo.
Za včasnou sklizen a morálku nejmorálkovatější.Na ulicích v úřadech,na poli i ve všech zaměstnáních v továrnách i svatostáncích poznávat chro chro vůdce můžou mít mnoho podob.Co z toho činí a hle pravdy přinejmenším kontroverzní.Farmy se nadále rozrůstají...
Na Animalismy i jiné -ismy nám nešahejte vzkazuje Pištík a ten je fakt přesnej (rozuměj hustej) .