Farma zvířat

Farma zvířat https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29638/bmid_farma-zvirat-Zok-29638.jpg 5 10123 1169

Farma zvířat je alegorický satirizující román George Orwella, ukazující formou bajky politické vztahy a děje mezi lidmi. Autor se důsledně vyhýbá vysvětlujícím komentářům, ale vzhledem k době napsání díla je nejzjevnější podobenství se stalinistickou degenerací Sovětského svazu. V příběhu se objevuje skupinka zvířat, která se vzbouří a vyžene lidi z farmy, na které žije, a vede ji sama. Jejich vláda se však postupně zvrhne v brutální tyranii. Tento román byl napsán v průběhu 2. světové války a vydán srpnu roku 1945. Ačkoliv nebyl do konce 50. let příliš úspěšným, dnes je jedním z nejznámějších děl autora, stejně jako např. antiutopický román 1984.... celý text

Literatura světová Novely Romány
Vydáno: , Aurora (Praha)
Originální název:

Animal Farm , 1945


více info...

Přidat komentář

JulianaH.
02.02.2019 5 z 5

Poprvé jsem ji četla ještě na základce a nadchla mě. Pak jsem z ní maturovala. A pak jsem si ještě poslechla audio verzi během bezesných nocí za vysokoškolského studia. Pořád ji hodnotím stejně vysoko, mnohem výš než „1984“.
Jasná, příjemně čitelná, melodická stavba vět - velmi jednoduchá a prostá. (A to jsem jako ubohý maturant byla donucena hledat v Orwellově textu básnické prostředky, které tam samozřejmě nejsou.)
Průzračně vystihuje podstatu jevů, které popisuje. Je dostatečně konkrétní, aby se daný fenomén dal ztotožnit se svojí konkrétní historickou předlohou („Internacionála“, Trockij), ale zároveň dostatečně všeobecná a esenciální, aby bylo možné vztáhnout popis na jevy všech myslitelných totalit (konstrukce společného nepřítele, tendence zvrhnout se z ideálu v teror). Až aforistická jadrnost.
Zamilovala jsem si skeptického intelektuála Benjamína, to je podle mě nejlepší postava vůbec.
Orwell byl mistr.

Chajda69
28.01.2019 5 z 5

Čtení Farmy zvířat mi způsobovalo až fyzickou bolest. Lehký nástřel základních znaků zrůdných totalitních režimů je podrobněji rozpracován v 1984, ale možná právě tím, že jde jen o "nástřel", na mě Farma zvířat dolehla tak silně. Historických paralel je totiž příliš mnoho na to, aby si bylo možné s každým novým nařízením prasat vzpomenout na zákazy či příkazy totalitních vládců.

Postupné a plíživé ovládnutí farmy prasaty je v Orwellově podání vítězstvím sofokracie. Vede ale k závěru, že je dohromady celkem jedno, kdo je vládcem, resp. vládnoucí třídou, záleží na tom, jak byl aktuální řád nastolen - došlo-li se k němu násilím, bude plodit opět násilí.

Orwell byl přesvědčený socialista, jeho socialismus měl ovšem předaleko k reálnému socialismu Československa a ještě mnohem, mnohem dál ke komunismu Sovětského svazu. Ačkoli měl být socialismus jen vývojovým stádiem nové a lepší komunistické společnosti, v praxi se ukázalo, že to tak úplně nefunguje. Je pak paradoxem, že i když Orwell varoval jak před Hitlerem, tak před Stalinem, byla to právě jedna z proklamovaných vývojových fází pokřiveného socialismu, která v sobě nesla snad všechny znaky totalitarismu popsané jak ve Farmě zvířat, tak v 1984. Za všechny neustálé hledání vnějšího nepřítele, přepisování minulosti, vytváření paramilitantních skupin chránících vládnoucí vrstvu, zneužití bečícího davu k přehlušení kritických otázek, krutost a veřejné zúčtování se zrádci, kteří nikdy zrádci nebyli a mnohé další.

Kousek Farmy zvířat jsem poslouchal i jako audioknihu a z písně Zvířat Anglie při jejím poslechu opravdu mrazí.

"(...) Napoleon ohlásil, že se navíc bude pracovat také v neděli odpoledne. Tato práce byla přísně dobrovolná, ale každé zvíře, které by se jí snad nezúčastnilo, čekalo zkrácení přídělů žrádla na polovinu."

"Napoleonovi se běžně začaly připisovat zásluhy za každý úspěch či šťastný krok. Často bylo možné zaslechnout 'Pod vedením našeho drahého Vůdce, soudruha Napoleona, jsem snesla pět vajec za šest dní.'"

V doslovu mého vydání se mimo jiné píše: "Orwellův výklad není jen vtipně beletrizovaným výčtem dobových a budoucích rysů realismu." Upřímně, na Farmě zvířat mi nepřišlo vtipné vůbec nic. Z pohledu dneška je pro mě naopak velmi děsivá. I proto rozhodně stojí za přečtení.


zdenka4808
26.01.2019 3 z 5

Kniha mě neskutečně rozčilovala, ale bohužel měl pan Orwell pravdu. Vždycky jsou lidé,kteří dřou, aby se všichni měli líp a na druhé straně jsou lidé, kteří toho zneužívají, aby se měli líp jen oni. Platilo to tenkrát a platí to i dnes.

kejty95
22.01.2019 4 z 5

Tuto knihu jsem měla k maturitě a nelituji času stráveným nad četbou. Doporučuji.

LuT
15.01.2019 5 z 5

Známá bajka, která opět předběhla dobu...úžasné, děsivé...

AnSe
13.01.2019 4 z 5

Zajímavé alegorické zpracování, pro mě ovšem poměrně nudné čtení. Chybí napínavost. Nicméně jedná se o knihu, kterou by měl každý přečíst.

Dvorik
13.01.2019 4 z 5

Alegorie:
Kuliš - Trockij
Napoleon - Stalin
Major - Lenin
Lidé - kapitalisté
Boxer - pracující lid
Ovce - tupý dav bez vlastního názoru

Predator3313
12.01.2019 5 z 5

Krátká ale silná kniha, kterou si člověk opravdu zapamatuje.
Pěkně popsané jak se dobré úmysly dají snadno přetavit na diktaturu.
Vůbec nevím, proč tato kniha nebyla v povinné četbě, myslím že je to dokonalá kniha i pro nečtenáře, měl by si ji přečíst každý.

Martin12345
11.01.2019 5 z 5

Skvělá knížka!!! Poslouchal jsem v audioverzi namluvenou panem Vinklářem a teď už ji mám objednanou i v klasické papírové formě, protože tohle prostě chci mít v knihovničce.
Stejně jako Lucissia si myslím, že se v ní dá poznat každý režim.
Jako příklad uvedu Českou televizi... Při posledním zvyšováni konc. poplatků nám vysvětlovali, že ČT musí zůstat nezávislá a proto v ní nemohou být a nebudou reklamy... Chvilku to tak bylo..ale dnes? Jasně, není to reklama, jsou to teď sponzoři programu, byť s totožnými spoty... Jako by na zdi bylo napsané: V ČT nebudou nikdy reklamy.. a později by tam bylo: V ČT nebudou nikdy reklamy, jen sponzoři...
Ovečky by zpívaly: Reklamy jsou špatnéééé, sponzoři dobřííí…
Kdo knížku četl, tak chápe, kdo ne, Pištík mu to vysvětlí...

Malíček
09.01.2019 5 z 5

Výborná kniha. Geniální nápad. Skvělé zpracování.
Je to čtivé, pravdivé, zábavné, smutné, k pokukání. Jsem nadšená a tleskám! Rozhodně se chystám na další knihy tohoto autora.
Doporučuji všem, ať už do povinné maturitní četby nebo jen tak.

Lucissia
03.01.2019 5 z 5

Stejně jako na 1984, tak i na tuto knihu nikdy nezapomenu. Myslím, že v téhle knize se zrcadlí každý režim. Některý více, některý méně, ale každý...

Miro.slav
03.01.2019 4 z 5

Opäť typický Orwell s jeho výstižným a chytľavým jazykom. Opäť ide o snahu vykresliť hlavné rysy diktatúry. A opäť je dôležité povedať (ako pri "1984"), že Orwell síce diktatúru opisuje na príklade socializmu, ktorý mal dospieť až ku komunizmu, no ide iba o symbol. Rovnako tak ide o totalitný režim nacionálneho socializmu, talianskeho fašizmu, rôznych náboženských a fundamentalistických režimov či iných totalít. Orwell zvolil príklad socializmu snáď preto, lebo narozdiel od Hitlerovho a Mussoliniho režimu, ktoré boli vojensky porazené, vydržal socializmus oveľa dlhšie. A aj preto sa rozvinul socializmus do hrozivých rozmerov, ktoré predkladá Orwell (no to isté by bolo aj v prípade nacizmu a fašizmu). Knižku určite odporúčam (aj jej animované filmové spracovanie) a to aj napriek tomu, že kniha "1984" je oveľa prepracovanejšia, komplexnejšia, zložitejšia, ale aj mrazivejšia, hrôhostrašnejšia a temnejšia.

coppacabana
02.01.2019 4 z 5

Jedinečné převyprávění historie SSSR. Knížka je atraktivní nejen svou jednoduchostí a nápaditostí, ale i humorem, který je na každé straně. Opět tomuto autorovi vzdávám hold, nadčasovost jeho myšlenek a nápadů snad nemá konkurence.

josefina_silena
01.01.2019 5 z 5

Moje třetí Orwellovka a jsem opět nadšená. Animovaný film také stojí za to. Skvělé čtení pro děti i dospělé.

432830
31.12.2018 5 z 5

Forma bajky skvěle sedí, šel mi z toho mráz po zádech.

mosem
29.12.2018 5 z 5

Kniha je napsána geniálně a vizionářsky, jako ostatně většina Orwellových knih. Nicméně druhá polovina knihy již pro mne postrádala kouzlo jemných náznaků a dvojznačností, a směrování kritiky je podle mne až příliš otevřené. Ale možná je to jen moje vnímání, vycházejícího z toho, že člověk si dnes zpětně promítá informace, události a postavy, o kterých se ještě před 25 lety nic nevědělo nebo nesmělo mluvit. V té době by byla pro mne mnohem objevnější.

rutto45
27.12.2018 5 z 5

Nespomínam si, či zrovna toto dielo od Orwella bolo v povinnom čítaní na strednej škole, ale ak nie, určite tam patrí! Nesmrtelná a nadčasová klasika.

miska98
26.12.2018 4 z 5

Geniální ve své jednoduchosti.

Medulka.013
25.12.2018 5 z 5

Farma zvířat je moje vůbec nejoblíbenější kniha. Když jsem ji četla poprvé, tak jsem nepřestala, (s důležitými přestávkami) dokud jsem ji celou nepřečetla.
Mně se na té knize nejvíce líbí, že je to vlastně bajka..

Bolomsson
22.12.2018 5 z 5

K této knize jsem přistupoval s mírným despektem a obavami. Důvodem bylo nadčasové dílo autora s názvem 1984, které pro mě bylo docela zklamáním, ale musím říci, že tady jsem nadmíru spokojen a četbu této alegorické bajky jsem si velice užil. Je to opravdu skvěle promyšlená ukázka totalitního režimu, plná pravd a kruté reality. Na závěr tedy vzkaz autorovi:"Pane Orwelle, napravil jste si u mě renomé. Tahle kniha se Vám nadmíru povedla";-):-).