Farma zvířat

Farma zvířat
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29638/bmid_farma-zvirat-Zok-29638.jpg 5 10147 10147

Farma zvířat je alegorický satirizující román George Orwella, ukazující formou bajky politické vztahy a děje mezi lidmi. Autor se důsledně vyhýbá vysvětlujícím komentářům, ale vzhledem k době napsání díla je nejzjevnější podobenství se stalinistickou degenerací Sovětského svazu. V příběhu se objevuje skupinka zvířat, která se vzbouří a vyžene lidi z farmy, na které žije, a vede ji sama. Jejich vláda se však postupně zvrhne v brutální tyranii. Tento román byl napsán v průběhu 2. světové války a vydán srpnu roku 1945. Ačkoliv nebyl do konce 50. let příliš úspěšným, dnes je jedním z nejznámějších děl autora, stejně jako např. antiutopický román 1984.... celý text

Literatura světová Novely Romány
Vydáno: , Aurora (Praha)

Animal Farm , 1945

JamesF29
09.09.2017 4 z 5

Jako první jsem viděl animovaný film z roku 1954. Třikrát. Asi i proto už mě kniha nedokázala ničím překvapit, film se totiž až na drobné dějové nuance principiálně drží knižní předlohy. A ten vizuál je fakt nářez.

Michalka98
09.09.2017 5 z 5

Mistrně napsané dílo, které ukazuje, že dobrá myšlenka může být snadno zneužita a převrácena lidmi, kteří usilují pouze o vlastní prospěch. Nejvíce mě zaujal ten konec. Ano, chování lidí a prasat je někdy téměř identické.

Cink262
05.09.2017 5 z 5

Poučení: Jak lehko se může stát z dobře vypadající myšlenky něco hrozného.

Kniha po přečtení asi patří mezi mé nejoblíbenější, viděl jsem i film, ten mě ale v žádném případě tolik nezaujal. Kniha popisuje děj v SSSR sice na jednu stranu alegoricky, ale na stranu druhou až hrozivě podrobně, myslím, že tuto knihu by si měli přečíst všichni lidé, kteří důvěřují myšlenkám sovětského komunismu a lidem, kteří ho založili.
Občas mi bylo zbytku zvířat i líto, líto, kvůli tomu co museli vytrpět, ale i kvůli tomu, že oni nechápali co se děje a evidentně chytřejší prasata využili své inteligence ne k tomu, aby povznesli úroveň celé farmy, ale jen tu svou.
Toto nakonec zbylo ze všech 7 přikázání, které Napoleon zrušil:
VŠECHNA ZVÍŘATA JSOU SI ROVNA, ALE NĚKTERÁ JSOU SI ROVNĚJŠÍ.

BeyondHorizon
03.09.2017 5 z 5

Díky za Orwella. Je to génius, kterého potřebujeme, ale kterého si nezasloužíme. Farma zvířat je úžasná politická alegorie a doporučuji všem si ji přečíst.

Shajna
01.09.2017 5 z 5

Skvělé, čtivé, vystihující. Nemám, co dodat.

peju
15.08.2017 5 z 5

Prostě skvělé.

KejmlP
14.08.2017 5 z 5

Mistrně napsaná kniha, což o to. Jenom bych ale rád upřesnil, že autor ji rozhodně nenapsal proto, protože by chtěl hanět komunismus, jak se řada čtenářů domnívá. Naopak, sám Orwell se k myšlence komunismu hlásil, a např. ve Španělské občanské válce bojoval za jednu z trockistických (komunistických) skupin. Ovšem odmítal režim vybudovaný Stalinem v SSSR. A v tom je také jádro interpretace knihy:
Zvířecí revoluce (komunistická revoluce) je dobrá, zavede spravedlivý režim (socialismus), i první kroky pod vedením Majora (Lenina) jsou dobré, ale kritika začíná ve chvíli, kdy se moci zmocní Napoleon (Stalin), vyžene hodného Kuliše (Trockého) který to myslel dobře, a změní režim na diktaturu jen svojí skupiny. Zvířecí alegorie na trockistickou interpretaci dějin SSSR. Nikde v knize není řečeno, že "komunistická revoluce je špatná", ale píše se: "moc po revoluci získali ti špatní, ale byla tu jiná možnost.". Je tedy třeba znát autora.
(Pro neznalé: Trockij byl Stalinův soupeř, poražený v boji o nástupnictví po Leninovi, který se od něj v brutalitě postupů příliš nelišil, ale měl jiné názory na některé myšlenky a cíle, mj. se chtěl třeba soustředit na rozšiřování revoluce po světě, zatímco Stalin se více soustředil na Rusko samotné. Trockij a jeho následovníci v exilu pak vypracovali svoji verzi dějin SSSR, v nichž tvrdí, že Stalin zradil Leninovy ideály a zavedl v SSSR diktaturu jedné byrokratické kasty.)
Nic to nemění na kvalitě knihy a tom, že obecněji ji lze vnímat i jako varování před vznikem totality, byť Orwell to myslel trochu jinak.

cepice
12.08.2017 5 z 5

Schopnost autora alegorický popsat zrůdnost komunismu je až neuvěřitelně mrazivé přesná.

Mikkinnen
09.08.2017 5 z 5

Skvělá kniha, ze které místy až mrazí. Zrůdný komunismus v čisté podobě.

Terezk-a
01.08.2017 4 z 5

Mě se kniha moc líbila.
Komunismus vysvětlen na zvířatech. Líbilo se mi že jsem si v knize prošla celým vývojem tohoto politického směru a tím jsem ho i lépe pochopila.

Dobře že je tato kniha zařazena do povinné četby.

Gabba99
28.07.2017 4 z 5

Povinná četba, kterou jsem četla nepovinně až v pozdějším věku. Vtipné a smutné zároveň, myslím, že se nic nezměnilo, jen mě to utvrzuje v tom, že se lidé opravdu chovají jako hloupé stádo, což je smutné..a ponaučení, když se dívám kolem..zatím nepřichází..

allebra
28.07.2017 4 z 5

Farma zvířat je klasika, stále aktuální. Kdo je nahoře, chce ještě výš. Kdo má hodně, chce ještě víc! Přirovnání ke stádu je také velmi trefné. Všechno je to v lidech (a ve zvířatech).

Jacck
24.07.2017 5 z 5

V této útlé knížečce je formou alegorie vysvětleno, proč komunismus nikdy nebude fungovat. Ono se vždycky najde nějaké to prase Napoleon, které tvrdí, že všechna zvířatka jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější.

Hakem
22.07.2017 5 z 5

Wow.. aneb jak do 60 stran shrnout cely zvraceny system a vsechny povahove vlastnosti lidi (pardon, zvirat). Bohuzel, jinak to asi neumime.. bylo mi neskutecne lito Boxera a skoro celou dobu cteni jsem mela husi kuzi..

slapyd
12.07.2017 5 z 5

Vynikající kniha, ke které se člověk rád vrátí.

Zuzka.K
10.07.2017 5 z 5

Kniha přečtena jedním dechem a určitě bych si jí přečetla i kdybych jí neměla v maturitní četbě. Určitě by si jí měl každý přečíst a nebo se aspoň podívat na animované zpracování. Pro mě poučná kniha, nad kterou se člověk určitě zamyslí.

Adele02
10.07.2017 3 z 5

3,5*
Fakt se mi to nelíbilo tolik, jak jsem chtěla, ale ta poslední slova za moc. Orwell přesně věděl, kam udeřit.

All animals are equal, but some animals are more equal than others.
-čteno v originále-

smazenaryba
06.07.2017 5 z 5

To, ako si kto užije dve najslávnejšie Orwellove diela závisí od toho, ktoré si prečíta skôr. Obe sú tématicky veľmi podobné a opakuje sa v nich niekoľko takmer identických scénárov. Neznamená to doslova, že Orwell sa opakoval. Obe diela majú svoje jedinečné nápady a nezabudnuteľné momenty. No ak máte už jedno dielo zasebou, nevyhnutne budete pri tom ďalšom vidieť podobnosti. Ja som čítal Zvieraciu farmu ako druhú. Nebudem samozrejme hodnotenie znižovať, túto modernú bájku som si fakt užil. Nemôžem sa však zbaviť myšlienky, aký asi dopad by na mňa toto dielko malo, ak by som ho čítal pred 1984. Narozdiel od 1984 je totižto Zvieracia farma tým viac originálnym počinom. Zamjatin, Huxley či Boye veru totalitnú bájku nenapísali.

Horselen
05.07.2017 5 z 5

Jedna z těch povinných knih, které opravdu stojí za to, si přečíst. Obsahuje myšlenku, ne jen prázdná slova. Navíc má pouze pár stránek, které rychle ubíhají.

Katranis
04.07.2017 5 z 5

Klasická kniha. Rozhodně by neměla být zapomenuta.