Farma zvířat

Farma zvířat https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29638/bmid_farma-zvirat-Zok-29638.jpg 5 10100 1166

Farma zvířat je alegorický satirizující román George Orwella, ukazující formou bajky politické vztahy a děje mezi lidmi. Autor se důsledně vyhýbá vysvětlujícím komentářům, ale vzhledem k době napsání díla je nejzjevnější podobenství se stalinistickou degenerací Sovětského svazu. V příběhu se objevuje skupinka zvířat, která se vzbouří a vyžene lidi z farmy, na které žije, a vede ji sama. Jejich vláda se však postupně zvrhne v brutální tyranii. Tento román byl napsán v průběhu 2. světové války a vydán srpnu roku 1945. Ačkoliv nebyl do konce 50. let příliš úspěšným, dnes je jedním z nejznámějších děl autora, stejně jako např. antiutopický román 1984.... celý text

Literatura světová Novely Romány
Vydáno: , Aurora (Praha)

Animal Farm , 1945

Fortuna7
22.08.2021 5 z 5

Skvělá, děsivá a velice čtivá klasika. I když jsem věděla o čem to je a vlastně i jak to dopadne, hodně věcí mě překvapilo.
Nedivím se, proč je Farma zvířat klasika, protože i skoro 80 let po napsání je neskutečně aktuální.
Obrovské doporučení! Jedna z nejlepších knih za tento rok.

Denisa525
22.08.2021 5 z 5

Od autora jsem již přečetla knihu 1984, ale tahle se mi líbila mnohem více. Těžko uvěřit tomu, že kniha byla napsána před tolika lety, tak aktuální její děj je. Rozhodně doporučuji každému si tuto knížku přečíst.

Deena_
19.08.2021 5 z 5

Je až neuvěřitelné jak se kniha dá přirovnat i k současné době. Doporučuji přečíst všem třeba někomu konečně otevře oči! Jsem ráda že jsem jí četla až teď a ne v pubertě jelikož bych si to neuměla reálně představit a asi by mi kniha moc neřekla.

Zuna1990
16.08.2021 5 z 5

Je priam neuveriteľné, že Orwell dokázal knihu napísať počas II.svetovej vojny a opísať v nej udalosti z budúcnosti v totalitnej spoločnosti. Dokonale nadčasové, smutno realistické.

"Všetky zvieratá sú si rovné, ale niektoré sú si rovnejšie“.
"Práca je úplne dobrovoľná, ale pri neúčasti bude obmedzený prístup jedla."

Ak by sa ma niekto spýtal, akú knihu by si mal prečítať každý jeden človek, Zvieracia farma by bol jedna z nich!

ArkAngel
15.08.2021 5 z 5

Farma zvířat by se dala nazvat bajkou, která varuje před nebezpečím komunismu (nebo spíše totality). Z původně dobré myšlenky se nakonec stává spleť manipulací a lží, kdy se k moci dostávají ti nejproradnější a pravidla si upravují podle toho, jak se jim zrovna hodí. Srovnání lidí a prasat je určitě na místě, protože do politiky obvykle slušný jedinec ani nepáchne. A papouškující ovce? To už je velký odkaz sám o sobě.

Mathiola8
06.08.2021 5 z 5

No podobnost čistě náhodná . Rozhodně stálo za přečtení a je k zamyšlení.

Adze
28.07.2021 5 z 5

Zde je vidět, jak George Orwell dokázal skvěle předvídat, co se stane po 2. světové válce. Knize nelze nic vytknout; obsahuje myšlenky a výroky, které do příběhu skvěle zapadají a otevřený konec k zamyšlení čtenáře. Kniha je ideální pro všechny generace. Je také úchvatné, jak autor dokázal všechny komunistické myšlenky zaobalit v jedné anglické farmě, v hlavních postavách a událostech. Hold i dnes platí všichni jsou si rovni, ale někteří jsou si rovnější.

TinaBookBlog
24.07.2021 4 z 5

Když byla možnost si tuto knížku vybrat k maturitě, neudělala jsem to a jsem za to ráda. Myslím si, že bych tomu asi neporozuměla na 100%.
Bajka o zlu a moci je napsána pozoruhodně. Proměna obyčejných zvířat v nadřazené vůdce je skvěle popsána. V jednotlivých krocích vidíte kroky lidí.
Co k tomu říct? Je to prostě klasika, kterou by si každý měl aspoň 1x za život přečíst.

Aaloha
21.07.2021 5 z 5

Kniha byla napsaná více než před 75 lety??? Tak to bych vůbec neřekla. Sedí asi v každé době. I dnes si jsou někteří rovnější. Jako bych mezi prasaty a ovcemi viděla současnou vládu a jejich poddané. Jak jednoduché je s lidmi manipulovat.

verense
19.07.2021 5 z 5

Tohle by měla být povinná četba řekněme od maturity až do konce života. Nikdy není brzo po téhle knize sáhnout, a nikdy není chyba sáhnout po ní znovu. Mrazilo mne z toho, jak moc je i po těch letech aktuální.

Orange8knihomol
18.07.2021 5 z 5

Jako obvykle jsem se k této klasice dostala ze školní povinnosti, a i když se můj ,,knižní vkus" (tj. především fantasy a young-adult lit.) podstatně liší od satirické Farmy zvířat, bylo by nesprávné nepřiznat, že autor odvedl skvělou práci. Četba přiměje k zamyšlení, smích střídá soucit a lítost nad podřadnými, těžce pracujícími zvířaty, konec je naprosto absurdní. V podobenství snadno rozpoznáváme satiru vůči stalinskému totalitárnímu režimu, dokonce se setkáváme s prognózami, v nichž se pan Orwell ani za mák nemýlil. Zábavná bajka, kterou zvládne přečíst i mladší generace, DOPORUČUJI!

Limonadovyjoe
17.07.2021 5 z 5

"Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější".
Výborný satirický román a zcela jistě povinná četba do škol ukazující totalitní režim v kostce. Je až mrazivé jak opravdové dílo je, kolik národů si takovou "farmou" prošlo a kolik v ní ještě žije. Přibližně na straně 28 jsem, přísahám, při čtení projevu prasete viděla před očima našeho premiéra ..od půle knihy i Kim Čong-ila a další svině.
"Zvenčí pohlížela zvířata z prasete na člověka, a z člověka na prase, a opět z prasete na člověka. Ale nebylo už možné rozlišit, která tvář patří člověku a která praseti"

"Práce je naprosto a zcela dobrovolná! Jenže při neúčasti bude omezen přísun žrádla!”

Aliii
16.07.2021 5 z 5

Jedním slovem NEUVĚŘITELNÉ!
Neuvěřitelné:
- že knihu Orwell napsal ještě v době druhé světové války a dokázal tak skvěle vystihnout totalitní společnost
- že tak přesně věděl, že s přístupem k moci se z obyčejných prasat stávají pořádné svině
- že jsem se s knihou tak dlouho míjela a teď tu po dočtení sedím s otevřenou pusou a těžkým srdcem

lenkaBajza
14.07.2021 5 z 5

Absurdní,přitom tak realistické.

“Práce je naprosto a zcela dobrovolná! Jenže při neučasti bude omezen přísun žrádla!”

Takže asi tak!

mrník
14.07.2021 4 z 5

dobrá kniha, měli jsme ji ve skole jako povinnou cetbu

Dolik13
07.07.2021 4 z 5

Pamatuji si, že tato kniha byla u maturity. Bylo to v době, kdy mě učitelé čtení akorát znechucovali a i kdyby se náhodou stalo, že bych si Farmu zvířat přečetl, rozhodně bych si z toho nic nevzal, protože bych v tom věku jednoduše nechápal o co v knize šlo.

Teď je mi ale 28, já jsem vášnivý čtenář a knihu 1984 od Orwella řadím mezi ty nejlepší, co jsem kdy četl. Trvalo mi ale, než jsem překonal odpor ke knihám, které byly u maturity a vrhl se na Farmu zvířat.

Nadčasové a zároveň smutné čtení, bez debat. Pokud to ale srovnám s dílem 1984, tak tato kniha ve mě nevyvolala tolik emocí a pocitů, jak bych asi očekával. I tak ale určitě doporučuji.

vladka321
06.07.2021 5 z 5

Ani jsem netušila jak to bude smutné a bohužel také velmi nadčasové čtení. Dokonale a výstižně podáno. Až z toho jde mráz po těle.

kurama45
04.07.2021 4 z 5

Wow, tak toto mi riadne zdvihlo tlak. Niektoré prasatá sú až neskutočné svine...

Wladimirski
02.07.2021 5 z 5

Velmi nadčasové, podnětné a alarmující. Rusko, Kuba, KLDR....., ani nám se obdobná zkušenost nevyhnula a musíme si dát zatraceně pozor, aby se byť v lehčí formě u nás obdobný systém znovu neobjevil!

todilka
01.07.2021 5 z 5

Právem tato kniha patří do povinné četby, i když se ukazálo, ukazuje a bude ukazovat, že ani tesat ji do kamene nepomůže, přečíst ji a přemýšlet nad ní by měl opravdu každý. Geniální, nadčasové, prorocké...ale vše už bylo řečeno...lidé, čtěte...my přece nejsme prasata...
*čtenářská výzva 2021: Kniha, která je (byla) v některé zemi zakázaná