Farma zvířat

Farma zvířat https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29638/bmid_farma-zvirat-Zok-29638.jpg 5 10100 1165

Farma zvířat je alegorický satirizující román George Orwella, ukazující formou bajky politické vztahy a děje mezi lidmi. Autor se důsledně vyhýbá vysvětlujícím komentářům, ale vzhledem k době napsání díla je nejzjevnější podobenství se stalinistickou degenerací Sovětského svazu. V příběhu se objevuje skupinka zvířat, která se vzbouří a vyžene lidi z farmy, na které žije, a vede ji sama. Jejich vláda se však postupně zvrhne v brutální tyranii. Tento román byl napsán v průběhu 2. světové války a vydán srpnu roku 1945. Ačkoliv nebyl do konce 50. let příliš úspěšným, dnes je jedním z nejznámějších děl autora, stejně jako např. antiutopický román 1984.... celý text

Literatura světová Novely Romány
Vydáno: , Aurora (Praha)

Animal Farm , 1945

Zuzanka45
15.11.2021 5 z 5

Skvělá kniha. Přečetla jsem ji v rámci maturitní četby a jsem moc ráda. Doporučuji!

PPardinio
14.11.2021 5 z 5

Nelze hodnotit jinak než 5*. V tomto díle je tolik pravdy, až je to děsivé. Zvířecí statek (Farma zvířat) je mistrovské dílo, kde je jednoduchou a velice čtivou formou popsán zrod totalitního režimu. Vyznění 75 let starého textu je o to zarážející, že se dá velmi dobře aplikovat i na jiné (i současné) lidské epochy.
„Všechna zvířata jsou si rovna. Ale některá jsou si rovnější.“

Peter73
10.11.2021 4 z 5

Knihu som čítal na základe výzvy. Krátka novela, kde sa zvieratá rozhodnú spraviť revolúciu a vládnuť si sami. Spoločenstvo sa po čase mení na vládu jedinca - svine jedny. Z knihy som mal zvláštne pocity, nebolo to zábavné čítanie, skôr taký malý exkurz, ako ľahko je možné sa dostať k moci a prispôsobovať si, kriviť a upravovať veci tak, aby vyhovovali tyranii. V čase vydania, to bolo nadčasové dielo - paralela s nástupom diktatúr k moci, v dnešnej dobe si z toho berme veľké ponaučenie.

Pavla-Adina
07.11.2021 5 z 5

(Anti)bajka na totalitarismus mě zaujala. Jednoduchý příběh je plný příměřů, nutí myslet, jak mohou být pravidla společnosti přizpůsobována vládnoucí elitě.

rafan65
31.10.2021 5 z 5

Hodně zajímavé čtení a pořád aktuální. Knihy tohoto zaměření často nečtu ale tato kniha je opravdu hodně dobrá.

Evaho73
27.10.2021 5 z 5

Veľmi dobrá satira pripomínajúca rozprávku, ale s obrovskou výpovednou hodnotou.
Maloktoré dielo je tak výnimočné svojou aktuálnosťou a údernosťou pre každú dobu alebo spoločenské zriadenie.

trynitrix
26.10.2021 5 z 5

NOOOO mazec
Četla jsem kvůli výzvě a jsem ráda, knihu nebudu nijak komentovat, protOže bych se opakovala co už tu zaznělo v komentářích.

ctuacturad
20.10.2021 5 z 5

A každým dnem blíž a blíž, krůček po krůčku...
Geniální dílo geniálního autora, škoda, že nevydal i druhý díl. Chtělo by to návod, jak z toho ven.

jajsemenyk
18.10.2021 5 z 5

Knihu jsem četla v rámci povinné četby k maturitě a musím říct, že mě dost překvapila. Původně jsem očekávala nudnější dílo, které má sice nutit k zamyšlení, ale začtení do něj je téměř nadlidským úkolem. Opak je ale pravdou. Kniha se četla velice dobře, moc se mi líbilo přirovnání zvířat ke skutečným osobnostem komunistické doby, což vtipně ukazovalo na problémy tehdejšího režimu.

SidoniaL.
13.10.2021 5 z 5

Instinktivně jsem sáhla po tomto drobném dílku po volbách a byl to dobrý nápad! Ano, svět těch mocných je stále stejný, plný cynismu a podvodů. Úžasná paralela, skvělé vyprávění!

mpa
11.10.2021

mimomisu-
vcelku nedávno som čítal knihu podobného druhu - začínala exkurziou študentov v "fabrike na ľudí", výroba špecializovaných ľudských bytostí .... končí samovraždou jednej z postáv.
keďže mám čítačku s malou kapacitou, vymazal som a bohužiaľ aj zabudol autora i názov diele. skoro ako by sa mi to zdalo ...
ktonapovie?

Elara
06.10.2021 5 z 5

Je zbytočné písať daľšie chvály, je tu veľa komentárov, ktoré to vystihujú lepšie, ako by som toho bola schopná ja.
Môj prvý kontakt s autorovým dielom a rada pripúšťam, že už rozumiem fenoménu spojenému s menom Orwell.
Ohromujúco výstižné.

1271
03.10.2021 5 z 5

Povinná četba pro každého občana. Naprosto skvělá kniha. Nadčasová. Orwell dokázal přesným, až neuvěřitelným způsobem vykreslit totalitní režim. Tohle ani nejde hodnotit.

indyka
03.10.2021 5 z 5

Mrazivé, nadčasové, geniální. A číst si tuto knihu pět dní před začátkem sněmovních voleb je extra pikantní.

(Letos už nebudou!)

mfanta
29.09.2021 5 z 5

Kniha je napsána krásným, jednoduchým, snadno srozumitelným jazykem, takže se skvěle a rychle čte. Poselství za ní je však hluboké a mrazivé.

simona g.
28.09.2021 5 z 5

Jedním dechem. Síla, jak stará kniha je, a jak aktuální je zároveň...masakr. Mi se hodně líbila, vážně hodně, mnohem víc než 1984. Rozhodně je nad čím přemýšlet...

veronika4937
20.09.2021 5 z 5

Budu se jen opakovat s předchozími hodnoceními - naprosto geniální klasika. Neskutečné, co dokázal Orwell předpovědět. Díky, Čtenářská výzvo, jinak by mě tuhle knížku asi nenapadlo číst.

Annannas
18.09.2021 5 z 5

Dala jsem si do ČV a měla jsem obavu, že mě to nebude bavit..... bylo to pro mě opravdu velké překvapení, tak reálné a tak mrazivé.

hapac
27.08.2021 5 z 5

Klasika a to právem, protože je to neuvěřitelně aktuální příběh. Ač čtivý, tak zároveň děsivý.

Fortuna7
22.08.2021 5 z 5

Skvělá, děsivá a velice čtivá klasika. I když jsem věděla o čem to je a vlastně i jak to dopadne, hodně věcí mě překvapilo.
Nedivím se, proč je Farma zvířat klasika, protože i skoro 80 let po napsání je neskutečně aktuální.
Obrovské doporučení! Jedna z nejlepších knih za tento rok.