Farma zvířat

Farma zvířat https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/277/mid_farma-zvirat-ahT-277.jpg 5 10125 10125

Pozoruhodná bajka začíná vzpourou zvířat, která vyženou majitele farmy a začnou si vládnout sama. Zprvu ušlechtilé, idealistické myšlenky o rovnosti, svobodě a blahobytu záhy berou za své a jejich místo postupně zaujme propaganda, nesvoboda a totalitní diktatura.

Literatura světová Novely Romány
Vydáno: , Práce

Animal Farm , 1945

Maeven
07.03.2022 5 z 5

Nevěděl jsem, co od toho očekávat, ale bylo to skvělé! Jsem příjemně překvapen.

Set123
06.03.2022

Ještě před maturitou jsem si chtěl znovu přečíst Farmu zvířat. Nepřečetl. Mno, dostal jsem se k tomu teď. Pravda, bylo to rychločtení, ale přečetl, Za tu časovou tíseň nemůžu, jak by mohla být moje vina, že pozdě odevzdávám úkoly!

Ono, upřímně, není toho ke knize moc co říct a vlastně ani nelituji, že jsem si ji u maturity nevytáhl. Jedná se o pěkně napsanou alegorickou bajku, která má ale úplně přesně dourčený obsah, neponechává mnoho prostoru na interpretaci. Což vzhledem k formátu patrně není chyba, ale účel. Farma zvířat je dokonalým převyprávěním vzniku SSSR a jeho počátků někdy cca před smrt Stalina, respektive Napoleona. Tím se kniha silně liší od druhého slavného Orwellova díla, 1984. Zatímco, jak jsem řekl, Farma je naprosto dourčená a my se můžeme bavit tak maximálně (dobře, trochu přeháním), o tom, jaké zviřátko představuje jakou společenskou třídu – a ani tam moc interpretačního prostoru nezbývá, 1984 je dílo neurčité, nemůžeme říct, ač se o to leckdo snaží, že je to alegorie svazu, je totiž mnohem komplexnější a nejasnější.

Farma je prostě moc dobřen napsané varování před bolševickým totalitarismem. Pěkně se to čte, je to krátké a jasné. Stopy to zanechá protože je to také dost brutální. Tomu jen dodávají ilustrace vydání, které jsem dnes četl. Vydání od Rybky s kvaši od Kulika, které prasečí brutalitě knihy dodávají další úroveň.

Jednu věc si však neodpustím. I přes zřejmou jednoduchost knihy zbývá přeci jenom sem tam nějaká ta symbolika, která dodává knize další vrstvu. Ať hovoříme o tom, že se Majorovi zdál sen – ty bývají klamavé a málokdy se naplní, nebo o lžiprorokovi Mojžíšovi, krmeném pečivem namočeném do piva – Marxovu opiu lidstva, případně o stavbě mlýna, která rádoby vnesla chaos do zdánlivě funkční společnosti a která se pro samou velikost svého cíle zbortila jako Babylonská věž. A to jsem jmenoval jen několik.

Tedy, je to moc pěkná kniha, která i přes svůj poměrně primitivní děj nabízí něco jedinečného, od brutality obsahu, k symbolice na nejrůznějších úrovních. Určitě by si ji měl přečíst pokud možno každý. Mimochodem, není jednobarevná. Nezapomeňme, že bolševická prasata se k nerozeznání přiblížila feudálům a kapitalistům – lidem. Orwell byl a zůstává socialistou, který akorát pochopil zrůdnost jednoho režimu dříve, než někteří jiní. Konec konců různí Filipové, Foldynové, ale i Putinové a další to nepochopili dodnes.

teeyinka
06.03.2022 5 z 5

Skvělá kniha, ke které bychom se v průběhu života měli vracet. Nutí k zamyšlení a její poselství je až děsivé.

s1ombrehimawari
02.03.2022 4 z 5

Moc dobrá knížka, které by slušel delší formát a zároveň míň opakovat informce, které už vímeeee. Tralala.

Berulidemknihy
27.02.2022 5 z 5

Z knihy mě do teď mrazí.
Nečekala jsem, že by šlo o takto dobré dílo, ale opak byl pravdou. Čím blíže jsem byla u konce, tím více jsem zadržovala slzy a to z velice jednoduchého důvodu, začalo mi docházet, že právě takhle vždycky bude fungovat naše společnost, dokud se vzájemně nepomlátíme.
Toto velmi krátké dílo, by si měl přečíst vážně každý...bez ohledu na to jestli čtete či ne

konicekbily
23.02.2022 5 z 5

Autor původně svou pohádku napsal jako "parodii" na životní situace lidí v Sovětském svazu - domnívám se, pokud moje znalosti historie jsou dostačující - že tato bajka je dokonalým obrazem tehdejšího života v SSSR. Jeho závěry mají ale obecnou platnost, platí pro celou lidskou společnost, vždy se někde zjevují "prasata", která svou činnost náležitě zdůvodní a ovce, které jim to "bečí" na pokyn, že to prasata myslí dobře!

Bedřich63
21.02.2022 5 z 5

Autorovy knihy 1984 a Farma zvířat by se měly stát pro každého člověka jedním ze zdrojů poznání a informací, tedy jakousi povinnou literaturou. Pak by se nemohlo stát, co se v dějinách stále opakuje. Lidé, kteří čtou takové knihy a mají vědomosti, jsou bohužel v menšině.
Popis uspořádání farmy je naprosto dokonalý.
Spousta ovcí, slepic a hus, které poslouchají na slovo a zabývají se pouze prací a nevnímají postupně vzrůstající omezení.
Kůň Boxer jako dříč a úderník dělá práci za ostatní, ale sám to nikdy nezvládne.
Osel Benjamin si myslí svoje a raději nevystrkuje hlavu, aby se náhodou nezviditelnil.
Vládnoucí prasata v čele se soudruhem Napoleonem mají úžasný život, jen potřebují, ať jim ho ostatní zvířata zajistí svojí prací. A psí armáda udržuje pořádek.
Naprosto dokonalý popis jednoho společenství zvířat. Veškeré podobnosti s lidmi jistě nejsou náhodné, stačí se rozhlédnout kolem sebe.

Jitka6
17.02.2022 5 z 5

úžasný jednoduchý popis vzestupu totality, smekám před autorem...

martin9666
15.02.2022 3 z 5

Alegorie přesná, velmi vypovídající. Je na konci chybí buď větší dramatizace do prázdna nebo nějaký doslov s rozuzlením.

Ruralista
14.02.2022 3 z 5

Vždycky mě fascinuje, udivuje a koneckonců i rozesmává, když někteří dle všeho omezení pravičáčci začnou levičákům předhazovat Orwella a speciálně toto dílo jako něco, co je má z jejich levičáctví vyléčit.
Za sebe říkám průměr, nejsem knihou pohlcen, avšak umně vykreslená levicová kritika levicového totalitářství či sklonů k totalitářství ke mně v podstatě určitým způsobem promluvila, aniž bych se s duchem díla a autorovým pohledem nějak výrazně ztotožňoval, jako např. vykreslení Trockého jako chudáka oběti. Prase, resp. svině to však byla, to ano.

helena842
10.02.2022 5 z 5

Super kniha, kterou jsem přečetla jedním dechem.

Timkim
10.02.2022 5 z 5

Ze zvědavosti jsem se dal do této audioknihy. Jedním slovem...hustý...na to, že byla napsána před tolika lety, lze vidět v současné společnosti úplně totožné obrazy toho, jak si některá "prasata" dělají své zákony, překrucují pravdu, mění minulost a využívají ostatní. Neustále jsem měl před očima Kima a jeho KLDR. Ale nejvíc mě pobavilo a v současnosti je to vidět asi nejlépe, jak ovce pochlebují a přitakávají prasatům. Perfektní poslech a hlavně poučný. Každý by si to měl přečíst, či poslechnout a zamyslet se nad tím.

Luna7
05.02.2022 5 z 5

Četla jsem kvůli maturitě a proto, že všichni říkali, že je to dobré. Knížka je čtivá a hned od začátku jsem se začetla. Podle mě dobře vystihuje komunismus a ukazuje, jak revoluce nemusí znamenat změnu k lepšímu. Farma zvířat patří k těm lepším povinným četbám, i když ke konci už to bylo smutné a depresivní.

nai.ivka
23.01.2022 5 z 5

Konečně jsem se k ní dostala, i když rámcově jsem věděla o čem to je. Kniha je stále aktuální. A stále nejsme schopni objevit diktátora dokud se dere k moci. Někdo ano, ale těch co to vidí bývá menšina. Je pozdě, když sklapne past. Mám pocit, že není úniku. I ta nejkrásnější myšlenka se dá zneužít. Pro mě pravdivá, ale depresivní kniha.

bcmike
22.01.2022 5 z 5

Knihu jsem již kdysi četl jako povinnou četbu, ale vůbec jsem si ji nepamatoval. Proto jsem si dal tuto klasiku jako povinnost si ji připomenout. A udělal jsem dobře. Je až hrozivé, jak dokáže někdo manipulovat s lidmi (zvířaty) a přitom si všichni mysli, jak je vše v jejich prospěch a ono to je přesně naopak. O to hroznější je si uvědomit, že se to běžně děje i mezi námi v reálném světě. Doporučuji přečíst.

Nemám.jméno
18.01.2022 5 z 5

Stále nadčasové a aktuální dílo, z kterého mrazí. Je až děsivé, jak daleko může zajít taková vláda...

ZuzanaZ83
18.01.2022 5 z 5

Krátký, děsivý a stále aktuální příběh o tom, jak se i dobrá myšlenka může zvrhnout. O tom, jak může být pravda ohýbána a minulost měněna podle potřeb těch mocných. A o tom, jak je důležité nebýt hloupé zvíře a nezapomínat.

boticelli
16.01.2022 5 z 5

Jednoduše strašidelné. Jak to trefil ještě předtím, než u nás soudruzi začali pořádně úřadovat.

BloodyO
14.01.2022 5 z 5

Krásná bajka s jasným poselstvím.

bookwoman
14.01.2022 4 z 5

Knihu jsem si vybrala jako maturitní četbu, a díkybohu za to, jsem velmi ráda, že jsem si ji přečetla a doporučuji přečíst i lidem, kteří mají maturitu dávno za sebou! Na příkladu zvířecího společenství Orwell dokonale znázornil komunistický režim a to, jakým způsobem probíhá. Kniha se četla dobře a velmi rychle, přesvědčila mě, že nekončím čtením Orwella, ale mám v plánu pokračovat dílem 1984.