Farma zvířat

Farma zvířat https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/277/mid_farma-zvirat-ahT-277.jpg 5 10091 1166

Pozoruhodná bajka začíná vzpourou zvířat, která vyženou majitele farmy a začnou si vládnout sama. Zprvu ušlechtilé, idealistické myšlenky o rovnosti, svobodě a blahobytu záhy berou za své a jejich místo postupně zaujme propaganda, nesvoboda a totalitní diktatura.

Literatura světová Novely Romány
Vydáno: , Práce

Animal Farm , 1945

fajka
17.07.2022 5 z 5

Kniha, která má, co do sebe. Překypuje krutou realitou. Slovy ani nepopsatelné...

MisakCZE
08.07.2022 4 z 5

Je až k neuvěření, že kniha vznikla před nějakými 70 lety a ne na náměty událostí, dějících se v posledních několika měsících na východě Evropy. Je to obrovsky nadčasové dílo, bohužel. Kéž bych mohl říct, že je to kniha o době poloviny minulého století. Přečíst doporučuji všem ... zejména sympatizantům východních vůdců a těm, kteří se jimi chtějí stát.

Han-nah
27.06.2022 5 z 5

Po knize 1984 opět Orwellova další obsahem nadčasová kniha. Na pár stránkách příběhu o revoluci zvířat na statku a každá kapitola vede k zamyšlení.
Je ale holá pravda, že někteří "Lidé" se chovají hůře, jak zvířata. Mění je touha po moci a ovládání druhých.
Kniha vypadá, jako by byla napsána jemněji, protože hlavní představitelé jsou zvířata.
I tak z obsahu mrazí.

Áža707
25.06.2022 5 z 5

Moje nejoblíbenější kniha, která se jednoduše vloudila do mého srdce. Už si nevzpomenu, kdo za přečtení knihy mohl víc, zda můj vyučující, co o Orwellovi mluvil moc pěkně a nebo moje mamka, která mi velmi doporučovala 1984.

Letos jsem se rozhodla, že si znovu přečtu Farmu zvířat a to právě formou audioknihy. Čekalo mě příjemných pár hodin poslechu. Velmi zajímavě na mě působilo zapojení jiných hlasů, co namlouvali některá hesla a myšlenky zvířat a také nazpívaná píseň Zvířata Anglie.

Člověk by čekal, že když už knihu zná, tak ho nijak nezasáhne, ale omyl je pravdou. I když jsem přesně věděla, co přijde a přesně jsem si vybavovala některá pravidla zvířat a jejich pozdější podobu, tak stejně mě to znovu nutilo přemýšlet. Znovu jsem měla husinu. Znovu mě to rozebralo. A ano znovu jsem u toho brečela!

Kniha s krásným náhledem do minulosti a přesně ukazuje, co bylo a jaké strašné věci se děli a bohužel i mohou dít. Protože bohužel tato sice starší kniha, má přesah do současnosti a pravděpodobně do budoucnosti. Je to nádherná alegorie (a ano doopravdy jsem na škole nesnášela učit se, kdo koho představuje a hledat tam metafory a další tyhle věci) a myslím si, že dokáže předat velmi důležitou myšlenku.

Tohle je kniha, kterou by vážně každý měl přečíst a znát a ano tohle je kniha, kterou budu chtít, aby znali mé děti a jejich děti... Myslím si, že čím je člověk starší, tím děsivěji na něj působí a tolik se mu zažere pod kůži.

Rozhodně se s Orwellem letos neloučím a těším se další ("děsivé") setkání a vám ostatním mohu jen a jen knihu doporučit.

⭐ 5/5

Kory98
19.06.2022 5 z 5

Když si člověk pomyslí, co všechno se skrývá za obyčejnou pohádkou, která ale není pro děti, možná se tak má jenom tvářit... Orwelova odvaha mě nikdy nepřestane překvapovat. Je to vlastně celé smutné i proto, že je to odrazem skutečnosti. Kniha, která donutí člověka přemýšlet.

Las_T
12.06.2022 5 z 5

(SPOILER) Je jedno jestli ti je 20 nebo 60, pokud ti není úzko když odvážejí Boxera na jatka, tak prostě řečeno - nemáš srdce. Zapomeň na Kinga a Poa, nejstrašidelnější knihy, které jsem kdy četl dělal pan Orwell.

ctenar2846
12.06.2022 5 z 5

Kniha rozhodně zaslouží pozornost. Věřím, že v ní každý něco(nebo někoho) pozná...

Smutnou pravdou je, že jsme stále stejná zvířata a i když je to škoda, asi se na tom nikdy nic nezmění.

militu
09.06.2022 5 z 5

Posloucháno jako audio kniha. Musím uznat, že kniha byla velice zajímavá. Příběh se dá napasovat na každý režim. Místy jsem měla husí kůži, místy jsem byla dojatá. Sice kraťoučká kniha, ale o to víc se mi dostala pod kůži. Je neuvěřitelné, že je toto dílo napsáno v polovině minulého století a i přesto je tak aktuální.

fisa14
06.06.2022 5 z 5

VŠECHNA ZVÍŘATA JSOU SI ROVNA, ALE NĚKTERÁ JSOU SI ROVNĚJŠÍ.

Téma které bylo, je a bohužel zřejmě i bude.

ZaOndra
06.06.2022 5 z 5

9 bodů z 10
Musím se přiznat, že se mi zprvu do čtení této knihy vůbec nechtělo. Věděl jsem, že jde o známé dílo a dřív či později budu nucen si ho přečíst. Musím ale s radostí uznat, že jsem tuto knížku dosti podceňoval. Děj měl velmi rychlý spád, četl se dobře a neměl žádné jazykové složitosti. Kniha byla čtivá a přečetl jsem ji takzvaně jedním dechem. I když je příběh smyšlený, jelikož zvířata by se takto logicky nikdy nechovala, opravdu jsem si připadal, jako bych četl příběh podle skutečné události. Nejsem si jistý, zdali je to kvůli jednoduše dobře napsanému ději, nebo protože je příběh napsaný podle vzoru nás – lidí.
Knihu bych doporučil všem. Nyní už rozumím, proč se jedná o tak významné a ceněné dílo a myslím, že nikomu neuškodí se zamyslet nad tím, jak lehce se někteří lidé dají zmanipulovat a jak jednoduše se dá všechno ovlivnit pomocí hrubé síly a korupce. Zkuste si tedy najít čas a knihu si určitě přečtěte alespoň ve zkrácené nebo upravené verzi.

Metuje
05.06.2022 3 z 5

Doplňuju si vzdělání, zážitek ze čtení byl pro mě trochu ponížen znalostí hlavní zápletky a "zvratu", ale i tak tam byly momenty, při kterých mě zamrazilo. Ani se nedivím její stálé aktuálnosti, lidé jsou zkrátka pořád stejní.

_Knihomolka_
30.05.2022 5 z 5

Úžasné nadčasové dílo se skrytou myšlenkou. Je fascinující, že Farma zvířat by se dala číst malým dětem jako pohádka, které by jí tak bez sebemenšího přemýšlení opravdu braly, i když je ve skutečnosti určena pro větší, kteří v tom vidí náznaky Stalinovského režimu a čím jsou starší, tím více v příběhu nacházejí to, co měl autor od samého začátku v plánu. Kdybych nevěděla, že Farma byla napsána před tolika lety, tak bych s klidným srdcem řekla, že to není pravda, a to proto, že je to stále stejné, dokola se to opakuje a nemění. Určitě si tuto knížku přečtu ještě párkrát během několika let, abych v ní odhalila co nejvíce termínů spojených s tehdejším Ruskem a udělala si na tu dobu co nejpřesnější obrázek.

MAzBR
26.05.2022 5 z 5

Všechno už bylo zmíněno čtenáři pode mnou. Trefné, nadčasové a bohužel i husí kůži navozující v tom nejnepříjemnějším slova smyslu.
O tom, že témata téměř 80 let staré knihy jsou stále aktuální, není pochyb - stačí si v kterýkoliv den zapnout/přečíst zprávy z domova i zahraničí...

ClaireW
23.05.2022 4 z 5

Skvělá knížka, která si vždycky sedne na aktuální situaci.

Hanncha
23.05.2022 4 z 5

Trefné, nadčasové a dobře napsané.

enjay
23.05.2022 4 z 5

Trefný a přesný popis (nejen) bolševického režimu. Je to až úsměvné, když to dnes člověk čte se znalostmi historie, ale musíme si uvědomit, že v té době neměli lidé tak snadný přístup k informacím, a Orwell je touto formou představil. Škoda, že to nečetlo více lidí, jak nám pozdější historie ukázala.

INCOGNITOREADER
20.05.2022 5 z 5

Farma zvířat je dokonalá ukázka knihy, která zraje jako víno. I když je to jasná parafráze na Stalinistický Sovětský svaz tak v dnešní době vidíme další a další příklady. Kdyby to nebylo tak trefné a neukazovalo to tu absurdní situaci tak dokonale stejně jako 1984 proč by tyto knihy byly v těch "náhodně podobných" politických režimech zakázány. Teď naposledy snad byla kniha zakázána v Bělorusku. Čím to asi bude.
Za mě naprosto skvostné. Posloucháno jako audiokniha s brilatním načtením panem Viklářem.

Knihomol170
17.05.2022

(SPOILER) Tato kniha mi připomněla jak špatné je, když jsou u moci komunisté. Kniha totiž pojednává o tom, jak zvířata vyhnala člověka z farmy a vládla si sama. Bohužel Napoleon (prase) se dostalo k moci a jeho psi zabijí každého, kdo s jeho názory nesouhlasí. Prasata dostávají úplnou moc a poruší zakladní zákon, ve kterém stojí, že 4 nohy jsou dobré ale 2 nohy jsou špatné. Prasata chodí po dvou a pozvou lidi na farmu. Nakonec ostatní zvířata nedokážou poznat rozdíl mezi prasetem a člověkem.

k009
15.05.2022 5 z 5

Majstrštyk a pěkně prasáckej konec.

Shindo
12.05.2022 5 z 5

Stále aktuálna klasika, ktorú by si podľa mňa mal prečítať každý. Hlavne tí, ktorí tak zaryto obhajujú totalitné režimy. Tí, ktorí knihu považujú za odpad, rozprávku alebo nudnú zrejme vôbec nepochopili, o čom je.