Evangelium ohně

Evangelium ohně https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/56757/bmid_evangelium-ohne-WGw-56757.jpg 3 82 23

Theo Griepenkerl, skromný akademik s olympským egem, při návštěvě vyrabovaného mosulského muzea shodou okolností narazí na devět papyrových svitků, které po téměř dva tisíce let ležely skryté v duté soše. Po překladu z aramejštiny se ukáže, že jde o páté evangelium od očitého svědka posledních dnů Ježíše Krista. Jenže když se Theo rozhodne podělit o tento senzační objev se světem, ani ho nenapadne, jaký dopad bude mít toto evangelium na křesťany, Araby, vražedné maniaky a zákazníky Amazonu. Faber si dovedně pohrává s mýtem o Prométheovi – ale namísto otázky „co se stane, když lidem dáme oheň“ si klade otázku „co se stane, když lidem dáme náboženskou pravdu, která pálí staré jistoty?“ Evangelium ohně je uhrančivý román o síle slov rezonujících napříč staletími a o transformující moci vyprávění od nespolehlivých vypravěčů.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Argo

The Fire Gospel , 2008

wimpzk
12.04.2023 4 z 5

U této knihy jsem se velmi bavil. Tato literární jednohubka byla velmi chutná.

Lískaran
10.01.2023 4 z 5

Velice vtipná a snad až příliš lehce napsaná kniha. Jako by autor marnotratně nadhodil příběh, který by si zasloužil víc… A že je toho dost. Máme tu nejstarší a převratné autentické svědectví o Ježíšovi – které se při prezentaci samozřejmě musí podřídit pravidlům šoubyznysu a knižního trhu. A jaké by asi byly „recenze“ čtenářů/zákazníků? Právě tohle autorovo napodobení různých výlevů je úžasně trefné a vtipné – je vidět, že už pěkných pár takových četl. Ale Evangelium ohně je i zamyšlení nad tím, jak slova a knihy mohou změnit náš život – ať už jsme jejich autorem nebo čtenářem. A se slovy si hraje i autor – hlavní hrdina objeví a vydá text, který hrozí otřást vírou, a přece se jmenuje Theo (tedy jménem odvozeným od Boha). A zatímco v kapitole Genesis se svitky zrodí z břicha sochy bohyně poničené výbuchem, jako Exodus je nazvána kapitola, kde Theo dostává kopačky od své přítelkyně…

michaela2338
11.01.2022 5 z 5

Moje první setkání s Michelem Faberem. Je zajímavé sledovat, jak autor uchopí nápad - prvotní myšlenku, se kterou si začne pohrávat a sleduje, kam ho jednotlivá vlákna zavedou. Pohrává si s možnými důsledky. Je to cynické, přesto v řadě případů trefné. Postavy nejsou nikterak sympatické, mluví na rovinu a netrápí se politickou korektností, což vyprávění osvěžuje. Způsob, jakým tento příběh odvyprávěl, byl příjemně svižný.

Greenfingers
07.06.2021 5 z 5

Opět tleskám M.Faberovi a jeho dvornímu překladateli Viktoru Janišovi. Při čtení této rozsahem nevelké knížky jsem se náramně bavil - byl to humor podle mého gusta.
Nemyslím si, že by autor chtěl nějakým způsobem napadat důstojnost nábožensky založených čtenářů. Ač sám ateista, přiznává v jednom z rozhovorů, že věřícím nelze jejich víru upírat,neboť je zřejmě potřebná.
Kniha je napsána a přeložena velmi svižně a poutavě. Rozhodně doporučuji!

EvaUrban-Novak
19.01.2020 4 z 5

Delsi povidka, plna ironie a cerneho humoru, ale nenasla jsem v ni jedinou postavu, ktera by mi byla sympaticka. Snad jen Jezise, ktery se na krizi choval naprosto lidsky, tedy zjevne trpel. Jako neverici jsem nepochopila, proc by prave tahle pravda (podle nove nalezeneho Pateho evangelia) o jeho umirani mela mezi vericimi vyvolat nejake problemy.

Ale napriklad kapitola o komentarich ctenaru na internetu byla szirave vtipna, uz jen i to, s jakou nedockavosti objevitel svitku a autor knihy tato hodnoceni vyhledaval. Nebo kdyz potom v rukou unoscu v duchu premital o tom, o cem by asi tak mel spravne premyslet tvari v tvar mozne smrti..... Kratke, svizne, skvele napsane i prelozene ( Viktor Janiš).

Iki1
14.01.2020 2 z 5

Naprosto průměrně zpracovaný příběh, který se románu nepřibližuje. Spíše se jedná o nafouknutou povídku, jak to ostatně v knize radí nakladatel hlavní postavě. Autor tu čtenáři předkládá přímočarý děj, který ani na konci nijak nepřekvapí pointou. Je nastavován evangelickými vsuvkami. Na konci jsem měl pocit, že autor dost promarnil nabízenou šanci.

Finn69
03.06.2019 2 z 5

Nemůžu říct, že by mě tahle delší povídka? novelka? nějak zaujala, na tohle téma už tu byla spousta lepších věcí. Nenadchne, neurazí...

gan112
13.12.2018 4 z 5

No bolo to skôr divné, ako smiešne, a skôr "hlúpe" ako "učené", ale taký bol asi zámer autora. Čiže hodnotím knihu vysoko lebo Faber vie písať, aj keď sa to často nedá pochopiť, respektíve dá sa to vyložiť len po svojom. Keď si len zoberiem že každá z postáv je napísaná podivínsky (pozemsky slabošsky, jednoducho, príde mi akoby postavy nemali vlastnú vôľu), tak to vyznie celkom na vážkach reálnosti. Faber dá v knihe na frak všetkým, postavám, filozofiám... skrátka ide o druh výsmechu, satiry. Nemá v úcte nič z toho čo sa príbehom len mihlo, nič neskončí kladne. Ja by som sa aj chcel nad knihou zamyslieť, ale akosi mi na to nedala priestor, akoby sa "hovadila" sama do seba. To však nie je kritika, skrátka z môjho pohľadu fakt a zámer.

Malýmedvěd
27.07.2018 3 z 5

Krátký příběh, který je spíše taková delší povídka. Moc zajímavý nápad a pěkně profesionálně zpracováno. Dalo by se z toho asi vytěžit i víc. Mě se to líbilo i takto krátké, ale na druhou stranu ani mne ta kniha nenadchla, ale ani neurazila a u mě získala přesně ty tři hvězdy.

SSTknihy
15.06.2018 3 z 5

Další v řadě mysteriózních trillerů, pohrávající si s myšlenkou, že všechno bylo možná úplně jinak, než jak tomu dodnes věříme. Když vědec a archeolog Theo nalezne svitky, v nichž se píše docela prozaicky a bez zázraků o posledních dnech života Ježíše Krista, doufá, že jejich knižní vydání pomůže lidem otevřít oči a oprostit se od zotročení slepou vírou. Jenomže místo osvícení a prozření se dostaví nepochopení, strach, nenávist a hysterie. Lidé prostě nejsou připraveni na takové změny a raději se budou zuby nehty držet své pravdy.

ziriant
23.05.2018 3 z 5

Zpracování knihy mi připomíná samotné natahování Pátého evangelia. Uvítala bych spíše méně listů a plnější stránky, než takto polovolné prostory. Nápad fajn, ale vytěžit se z něj jistě dalo více. Jsem ráda, že jsem četla, ale hned tak se k této knize asi nevrátím.

DriftBooks
11.12.2017

Velmi dobře jsem se bavil. Pohled na to, co současný knižní trh (a současná společnost) provede s tak zásadním textem jako je nové – páté – evangelium, je úžasně trefný. Čtenářské recenze a komentáře pod knižní podobou evangelia konvertity Malchuse, který byl sám očitým svědkem Mesiášova skonu na kříži, naprosto přesně ukazují zlou nadutost, agresivitu a především bezbřehou hloupost internetových brblalů, pošuků, trollů a další podobné fauny & flory současného internetu. Ukazeje se, že lidstvo je rádo klamáno, a že o pravdu vlastně nikdo nestojí.

Evangelium ohně je próza na objednávku do řady „Mýty“ skotského nakladatelství Cannongate, která se snaží moderním způsobem převyprávět tradiční báje a pověsti. Faber zde přepracovává řecký mýtus o Prométheovi. Namísto klasického příběhu o ohni ale nabízí příběh Ježíše, čelícího svému trestu se slabostí obyčejného člověka. A otázka zní: co lidstvo podnikne s „ohnivým“ darem pravdy? Prostě taková zajímavá a značně zábavná hříčka… Vtípek... Nelze tu proto čekat Fabera ve „full“ verzi. Jste-li z knižní branže, užijete si ten fórek o to více... :_)

GingerOne
18.11.2017 2 z 5

Po Knize zvláštních nových věcí, která se mi velmi líbila, pro mne byla tahle kniha zklamáním, naštěstí se dá přečíst velmi rychle, protože je dost krátká. Ale nemůžu říct, že by mě něčím zaujala, spíš to byla docela nuda a konec vlastně taky takový nijaký.

Anna 13
03.07.2017 1 z 5

S Faberem po dočtení této knihy nejspíše končím. Jeho díla mne nezaujala i přes jeho zvláštní až krásný jazyk. Čekala jsem od takového námětu mnohem více, převážně jsem se však nudila.

Více zklamání v mé recenzi: http://knihy-jsou-duvodem-k-ziti.blog.cz/1707/evangelium-ohne-michel-faber

mirektrubak
14.05.2017 4 z 5

Chytře vtipná kniha, která zesměšňuje hned několik aspektů našeho světa, které si o zesměšnění vyloženě říkají. A přitom to není nějaký akademický humor - kapitola s ukázkami uživatelských komentářů je kouzelná, dvojice únosců je dokonale nemožná a Theovo mudrování nad tím, jaké myšlenky by měly lidi napadat tváří tvář smrti taky nemá chybu. Děj má celkově spád a je snadné se do něj plně ponořit - já jsem dočetl velkou část na jeden zátah a když jsem došel na konec, tak jsem ke svému překvapení zjistil, že už je hluboká noc.

Evangelium ohně má ale tu "smůlu", že jsem ji četl poměrně krátce po Kvítku a Knize zvláštních nových věcí - dvou románech, které ve mně ještě dlouho doznívaly. A v té konkurenci to má u mě Evangelium těžké. Vlastně si uvědomuju, že jsem se v situaci, kdy byl hlavní hrdina v ohrožení života, o něj ani moc nebál - to kvůli Sugar nebo Peterovi jsem skoro ani nespal ;-)

makemake
11.11.2016 4 z 5

výbuch, těhule na tisíc střepů a tajemné svitky jsou na světě! Původní sarkasmus mě rychle přešel, cynická linka se velmi rychle přehoupla do mrazení a občasný kopnutí někam do slabin - jo, přesně takhle by to bylo, kdyby někdo zpochybnil onu slavnou Knihu knih! A nedejbože, měl na to i historické důkazy o tom, že Vyvolený nenesl svou bolest hrdě, že se pokálel a místo vznešených slov prosil o to, ať ho někdo probodne, páč to docela bolí! Jo milej pane autore Pátého evangelia, vzal jste na sebe velkou zodpovědnost, a za ní taky musíte zaplatit! Výtečný, čte se skvěle, má to šmrnc a nádherně to ukazuje k tomu, kam až můžete dojít, když si prostě budete stát za svou pravdou! Janišův překlad jako vždy perfektní! Vřele doporučuju i ateistům, možná hlavně ateistům, tady si na svoje rozhodně přijdou!

Isserley
10.11.2016 5 z 5

Přestože knihy Michela Fabera jsou moje srdeční záležitost, tato knížka mi dlouho ležela doma nepřečtená Náboženské téma mě trochu odrazovalo. Před očekávanou autogramiádou autora jsem si ale řekla, že si knihu musím přečíst, přece nebudu dávat k podpisu knihu, kterou jsem nečetla.
I pustila jsem se do čtení. A kniha naprosto předčila mé oćekávání! Něco tak chytře vtipného jsem už dlouho nečetla. Smála jsem se nad každou stránkou. Humor je to ponékud černý i poněkud sžíravý, nakladatelský byznys ani náboženství ani mladý historik z toho nevycházejí moc dobře. To je mi jich ale líto (mrk). Ale za královské pobavení a téma k zamyšlení dávám plný počet bodů.

Ládja
26.09.2015 2 z 5

nelituji přečtení, ale číst už nebudu a ani nechci mít doma v knihovně...

fruitbueno
29.06.2015 3 z 5

Text na podmračené odpoledne, který neurazí, nenadchne...

Oophaga
09.07.2014 4 z 5

Groteska týkající se ani ne tak náboženského fundamentalismu, jako spíš nakladatelského byznysu a s ním spojených praktik v kombinaci s postavou nesebevědomého autora, který je spíš suchým akademikem, než charismatickým vypravěčem. Jeho nejistotu ještě zdůrazňuje původní text objeveného "pátého evangelia", jehož pisatel Malchus je pro mnohé nejen nevhodně doslovný, ale také otravný, co se vlastních problémů týče, a nudný ohledně líčení jakýchkoli událostí. Dohromady to ovšem generuje až překvapivou spoustu legrace, takže se rozhodně jedná o nejzábavnější příspěvek do projektu MÝTY, který se mi zatím dostal do rukou. Je to ale spíš taková hříčka, proto váhám mezi 3 - 4* a je dost možné, že moje hodnocení bude mezi těmito počty nějakou dobu přehopsávat, než se ustálí. Jednoznačné tři hvězdy se mi ale nechce dávat proto, že jimi zpravidla oceňuji průměr či lepší průměr a na to, abych ho do této kategorie řadila, Faber pořád zvládá být zajímavě provokativní (nemluvě o tom, že nadprůměrně výborně píše).