Esterčini otcové

Esterčini otcové https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/479182/bmid_estercini-otcove-Swd-479182.png 5 444 111

Dva otcové. Jedna dcera. Tajemství, které převrátí život všech naruby. Charlotte vyrůstá v rodině nacistického soudce Wilhelma Lange. Život jí připadá naprosto idylický – až do chvíle, kdy po válce zjistí, že jejím skutečným otcem je muž jménem Josef Goldenberg. Opravdu ji jako malou s falešnými doklady ukryl u cizí rodiny v Lidicích? Jak je ale možné, že ji vychovali němečtí rodiče? Jak Charlotte zjišťuje fakta o svém původu, její svět se otřásá v základech. A dívku zasáhne morální dilema, které si nikdy nedokázala představit.... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , XYZ (ČR)

Esterini očevi

AlenaF
14.12.2021 5 z 5

Příběh Ester Goldenbergové a její rodiny mě velmi dojal. Doporučuji k přečtení, dávám pět hvězdiček.

Poetika_slov
12.12.2021 5 z 5

(SPOILER) Tato kniha v sobě skrývá hutný příběh plný emocí a vzpomínek jedné rodiny. Je to o životě malé Esterky Goldenbergové, která se narodila s židovským původem, ale především do doby, jenž ji poznamenal a obrátil život naruby. Spolu s Josefem odjíždíme z Hamburku do Prahy, kde s nadějí doufal, že se mu podaří uniknout od politicky napjaté situace s Hitlerem, a s trochou štěstí se vrátit za pár let zpět domu s penězi, jenž by vydělal pro rodinu. Osud tomu chtěl jinak, kdy se poprvé seznámil s nádhernou dívkou Sárou, která jej naprosto učarovala. Krátce po svatbě přišla ta radostná zpráva, že čekají své první dítě, avšak netušili, že tato novina přišla v ten nejhorší okamžik, 15. března 1939. Pomalý ostrakismus Němců vůči židovským lidem začal nenápadně, zpočátku jen občasné uvěznění, či potyčky. Nic, co by vyvolávalo rozruchy, i přesto bylo cítit to napětí, které mělo přijít v ničivé síle. I Josef jej vnímal ostřeji než Sára, která doufala, že se vše zakrátko uvolní, jenomže k tomu nedošlo, a prostupovalo vším, a strach sílil. Po narození Esterky, si uvědomil, že to neskončí jen nošením šesticípé hvězdy na klopě, a proto se rozhodl ochránit svou dceru tím, že jí vytvořil falešnou identitu, jenž by ji měla poskytnout ochranu v této nebezpečné době. Jeho prozíravost se stala skutečností, za pár dnů byl spolu se Sárou odvezen do Terezína, a z malé Esterky se stává Šárka Janečková. Josef však nevěděl, že jeho milovaná dcerka odjela s českou rodinou do Lidic, do města, jenž se v rukou nacistů změnilo v prach a suť, a vryje se do paměti českého lidu jako nesmazatelná stopa jejich historie. Ovšem blonďaté vlásky a její nádherné modré oči uchrání Ester před jistou smrtí, a její příběh pokračuje dál, kdy se dostává do Lodži, kde za svůj krátký život dostává třetí jméno, Lotte Lange, neboť je adoptována do rodiny německého soudce Zemského soudu v Berlíně. Mezitím se její pravý otec ocitá v pekle na zemi, kde smrt je vidět z každé strany, v Osvětimi. Jen jediná myšlenka jej drží při životě, znovu se shledat se svou dcerou.

Kanylka
08.12.2021 4 z 5

Kniha stojí za přečtení, velmi silný příběh.

papada
23.11.2021 4 z 5

4 hvězdičky jen díky druhé, poválečné půlce knihy. Ta byla dobře a čtivě zpracována, autorka si dala záležet na vykreslení postav a jejich emocí. Příběh měl spád, bavilo mě to od začátku do konce. V první, válečné části, k takovému komplexnímu popisu, gradování příběhu nedocházelo. Jen se klouzalo po povrchu. Autorka chtěla obsáhnout klíčové momenty holocaustu, ale nevěnovala se tak pořádně ničemu a na příběhu to bylo znát. Na knize oceňuji, že se neutápí v patosu, nesnaží se hrát na city obvyklými věcmi, na které čtenář naráží v knihách věnovaným holocaustu, ale emoce pramení odjinud, z lásky otce ke dceři.

Zuzulinka
13.11.2021 5 z 5

Překrásná kniha. Velmi silný a hlavně poutavý životní příběh tří hlavních hrdinů. Vřele doporučuji přečíst!

L.Helena
02.11.2021 5 z 5

Když někde čteme, že během 2. světové války zahynuly v koncentračních táborech miliony Židů a Slovanů, tak se nad tím možná pozastavíme, třeba nás to poněkud rozesmutní…, ale teprve když čteme příběh jedné konkrétní rodiny, tak začneme prolévat potoky slz.
Skvělá knížka, nejen o holocaustu, ale i s přesahem do jiných témat jako např. rodičovská láska, adopce, vlastní identita…

tittanie
30.10.2021 5 z 5

Knih o válce jsem letos přečetla přes 30, ale dostala mě asi jenom tahle. Dokonce hodnotím hvězdičkami.
Jsem nadšená tím, jak autorka propojila Německo, Československo, Izrael, koncentráky, Lidice, nový život a starý život. Přijde mi, že se vždy autoři zaměří jenom na jedno z těchto témat. Nemyslím, že bych někdy četla o válce v tak osobní rovině jako je rodina.
Kniha je rozdělena do dvou částí. První je o období před válkou a o válce, druhá je o období po válce a o hledání.

nicool_mum
28.10.2021 5 z 5

Mám ráda knihy z období druhé světové války. V porovnání s dnešní dobou si člověk musí říct, že žije pomalu v pohádce. Já osobně bych nechtěla jejich strach a utrpení.
Ester se narodila roku 1939 v Praze židovským rodičům. Ale když přišla válka, byl nucen její otec Josef holčičku úkryt. Otec ji ukryl na venkově u rodiny svého přítele. Bohužel vesnice do které byla holčička ukryta se jmenovala Lidice....
Z Ester se poté stala Charlotte, která je osvojena německým soudcem Wilhelmem Langem, který netuší, že jde o židovskou holčičku. Kniha popisuje její celý život i cestu kterou urazí její otec, který se po válce vydá svou milovanou Ester hledat. Nejnapínavější část knihy, kdy se Ester/Charlotte dozví, kdo vlastně je a odkud pochází - v tuto chvíli nemůžete knihu odložit. Jak se zachová její německá rodina? A co na to vše její pravý otec Josef?
Kniha vás vtáhne do děje, budou se ve vás střídat emoce, ale hlavně v ní uvidíte pravou lásku. Lásku otce k dceři.

Kristi_čte
25.10.2021 3 z 5

I když se tato kniha odehrává v době druhé světové války je jiná, a to především tím, že se soustřeďuje na lásku otce a dcery a řeší jejich vztahy.
Je to právě trochu jiný úhel pohledu, který mě na této knize zaujal a musím říct, že autorka tento fenomén zpracovává zajímavě. Líbilo se mi, že čtenáři dala nahlédnout do židovské rodiny sužované druhou světovou válkou, ale i do rodiny, která naopak v téhle hrozné době byla na výsluní, což není až tak obvyklé.
Pro mě byla kniha celkem průměrná, ale myslím si, že pro ty z vás, kdo třeba mají děti a nebo tyhle věci prožívají víc, tak to bude velmi zajímavé a emotivní čtení.

Knižní střípky
23.10.2021 4 z 5

Jedna dcera, dva otcové, krutá 2.světová válka. Jeden z nich je Žid, druhý Němec. Ptáte se, jak je to možné? Odpověď najdete v románu ESTERČINI OTCOVÉ od chorvatské autorky Hany Radulićové.

Románů z tohoto období je dvanáct do tuctu, kolikráte si říkám, že již na toto téma bylo vše napsáno. Čas od času se ovšem objeví kniha, která je něčím jiná. A kniha ESTERČINI OTCOVÉ je přesně taková, alespoň pro mě.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

JeduvKnize
22.10.2021 3 z 5

Příběh židovské dívky vychovávané v rodině nacistického soudce. Téma výborné, zpracování mě úplně nepotěšilo. Moc se mi líbil nápad, kdy jedno z ukradených lidických dětí vybraných pro germanizaci, byla židovská holčička. Těšila jsem se na reakci nacisticky smýšlejících rodičů i Esteřino vnímaní sebe sama. To bylo fajn, zbytek mě spíš nezaujal. V knize toho bylo strašně moc. Život rodiny židovské i příkladné nacistické, Terezín, Osvětim včetně Sonderkommanda, Lidice, program Lebensborn, změny poměrů po válce v Německu, izraelské kibucy... ale všechno jako by klouzalo po povrchu, nic nešlo do hlouby.