Esterčini otcové

Esterčini otcové https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/479182/bmid_estercini-otcove-Swd-479182.png 5 444 111

Dva otcové. Jedna dcera. Tajemství, které převrátí život všech naruby. Charlotte vyrůstá v rodině nacistického soudce Wilhelma Lange. Život jí připadá naprosto idylický – až do chvíle, kdy po válce zjistí, že jejím skutečným otcem je muž jménem Josef Goldenberg. Opravdu ji jako malou s falešnými doklady ukryl u cizí rodiny v Lidicích? Jak je ale možné, že ji vychovali němečtí rodiče? Jak Charlotte zjišťuje fakta o svém původu, její svět se otřásá v základech. A dívku zasáhne morální dilema, které si nikdy nedokázala představit.... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , XYZ (ČR)

Esterini očevi

Koukolína
23.10.2022

Nádherná knížka. Když jsem ji dočetla, tak jsem se s ní dlouho nemohla rozloučit. Četla bych ji nejraději ještě jednou :-)

Lena79
28.09.2022 5 z 5

Hodně silný příběh, o kterém prostě musíte přemýšlet. Ať už o událostech během války nebo o dění po válce. Tato kniha je především o otcovské lásce k dceři, o neuvěřitelné vůli, to ostatní je víceméně jen pro orientaci v čase. A tím rozhodně nechci zlehčovat situaci, ve které se Židé ocitli.

Chytuš
27.09.2022 4 z 5

Musím uznat, že autorka si reálie nastudovala výborně. Přesto jsem měla maličko dojem, že při líčení děje z válečných let je vidět, že jde o chorvatskou autorku, popisující české události - zkrátka, že je to lehce znát. Ale to byl možná jenom můj pocit... Rozhodně velmi zajímavý námět, ve kterém dominuje otcovská láska - a o té se moc často nepíše. Příběh je dojemný, čtivý a netradiční (zajímavý byl pohled na dění po válce, na který se příliš autorů také nesoustředí)...

Han-nah
18.09.2022 5 z 5

Po krásné knize "Dvojčata paní Karolíny" opět kniha týkající se holokaustu, válečného období, likvidace Židů
Tato chorvatská spisovatelka zasadila děj do Československa, Německa a následně do Palestiny.
Babička Ester chce pomoci svému milovanému vnukovi Yossimu v těžkém životním rozhodování s adopcí a začne mu vyprávět utajovanou část svého života.
I když je opět popisována hrůznost války, koncentrační tábory, nesmyslnost soudních procesů, je více věnována obyčejnému rodinnému životu židovských, ale i německých rodin . Rodák z Hamburku, žid Josef a německý vyšší soudce Wilhelm Co ty dva spojí? Význam sehrává i nezapomenutelná krutost a to vyhlazení Lidic a germanizace dětí, které k tomu byly vhodné. I proto je kniha dojemná a dobře se čte, protože , i když je tento příběh smyšlený, mohl se stát.
Ester - Šárka - Charlotte, jedna dívka a dva otcové. Každý z nich ji neskonale miluje. Co se stane, až pravda vyjde najevo?
Propojování Židů a Němců je pro některé nepřijatelné. Pár vět z jiné knihy, kterou teď čtu by si měli uvědomit všichni.
- Na rase, vyznání a barvě nezáleží. Všichni lidé krvácejí červeně!!!"
Proč se tedy lidé povyšují nad ostatní.

gordon13
16.09.2022 5 z 5

Moc krásná kniha, příběhy z válečných let čtu vyjímečně, protože hrozně bolí a prostě na to psychicky nemám...pro naše generace je už nepředstavitelné v takových hrůzách žít a určitě je dobré je lidem připomínat, protože zapomíná se velmi snadno...
Nicméně jsem ráda, že jsem příběh přečetla, opravdu se mi moc líbil!

juliesze
24.08.2022 5 z 5

U výběru téhle knihy víte už ze samotné obálky, že prostě nezůstane oko suché. Do toho každý, kdo po knize sáhne musí dopředu už vědět. I ze samotného názvu je jasné, jak se příběh bude vyvíjet. Nicméně vidět to a číst to je opravdu zajímavé. Pro mě bylo trochu málo rozebrané téma nacistický otec vs. střet s původem jeho dcery. Mohlo to být trochu rozpracovanější. Ale příběh příjemně plynul a vlastně i ten začátek ze současnosti jako vtáhnutí do děje byl zvolen velmi vhodně. Skvělá kniha s touto tématikou.

bábuška
05.08.2022 5 z 5

Překrásný příběh, který dokáže dohnat k slzám. Utrpení mladé židovské rodiny v Praze, násilné odvlečení do koncentráků, kde Sára umírá, Josef se vrací a pátrá po své dcerce Ester. Ta na zfalšovaný křestní list byla ukryta u přátel na venkově, nešťastnou shodou okolností v Lidicích a zároveň s ostatními lidickými dětmi určena k likvidaci. Šťastnou shodou okolností se dostane do rodiny, která touží po malé holčičce, která je očaruje blonďatými kudrnami a modrýma očima. Je to ovšem rodina silně nacistického smýšlení a nový otec, přestože k malé holčičce silně přilnul, je soudcem, který bezmyšlenkově podepisuje tresty smrti a prohranou válku cítí jako nepatřičné příkoří. Jako velké množství jemu podobných beztrestně opouští Berlín a na venkově dál provozuje své povolání. Když se skutečný otec domáhá vrácení své dcery, v náhradní rodině jsou slyšet slova o židovské špíně a jiné, zůstává v čtenáři hořká pachuť o nepochopení válečných důsledků. Krásná kniha plná slz a smutku.

alexis818
05.08.2022 5 z 5

Moc krásná kniha.Pribeh,který opravdu vezme za srdce.Dobre napsáno,hodně čtivé.Velmi doporučuji.

stajka
05.08.2022 3 z 5

Očekávala jsem více psychologický román. Mezi kapitolami jsou značné skoky v čase a nic není propracováno do hloubky. Dala bych 3-4 hvězdičky.

Fanda74
20.07.2022 5 z 5

Krásně napsané, silný příběh, jak vlastně nic není černobílé, dost často se hraje s kartami, které jsou už rozdané. Přirovna bych např. k "Chlapci v pruhovaném pyžamu".

MilackovaN
19.07.2022 5 z 5

Za mě krásná knížka. Velmi oceňuji, že se autorka zaměřila na otcovskou lásku, která jak sama autorka řekla, bývá často opomíjena. Líbilo se mi, jak dva muži milují tutéž dívku, ale každý vlastním způsobem...

Mathiola8
17.07.2022 5 z 5

Krásná kniha, přečetla jsem za den. Osudy jsou občas nevyzpytatelné.

Monkas1
16.07.2022 5 z 5

Za mě ano doporučuji

Mirin1349
28.06.2022 3 z 5

(SPOILER) Soft verze 2. světové války pro ženy. Netradiční a velice zajímavý námět mě hned upoutal. Samotný příběh se četl hezky a díky krátkým kapitolám i rychle ubíhal. Kdybych neměla srovnání a toto byla má první kniha z období druhé světové války, nejspíš bych byla nadšená a asi i dala 5 hvězd. Takto se ale neumím ubránit pocitu, že to byl velice povrchní a zromantizovaný pohled na válečné i poválečné období.

***SPOILER***

Přišlo mi, že do hloubky se šlo pouze na začátku příběhu před odesláním Ester pryč. Pak už to byl slet jednotlivých časových období, kdy ani nebyl čas se pořádně rozkoukat a už jsme byli v další dekádě. Takovéto téma rozpracované na tak dlouhém časovém období vyžaduje trochu větší počet stran.

cori
21.06.2022 3 z 5

Autorka celkem úspěšně pospojovala dnes atraktivní témata holocaustu, vyhlazení Lidic, pátrání po dítěti a šok z odhalení vlastní adopce. Jedna z mála knih, kde po dítěti nepátrá matka, ale otec.

escapelle
18.06.2022 5 z 5

Kniha, kterou jsem zase obrečela. Na konci jsem byla rozervána na kusy. Pocit, kdy člověk neví zda nenávidět, litovat, soucítit...
Jak je možné, že si nacista který páchal zvěrstva, přeci jen trošku sympatií zaslouží. A nebo ne? Přeci jen, nebýt jeho...??Měl by na konci života trpět??
Josef se zachoval opravdu obdivuhodně.
Skvělý, hořcesladký příběh.

kachna146
18.06.2022 4 z 5

Skvělá kniha, když po chvíli pochopíte kdo je kdo a kde se co odehrává, tak už nemůžete přestat číst. Za mě určitě ano

dana8437
14.06.2022 5 z 5

Tak toto se četlo samo… i přes spoustu hrůzy a tragédií, to byla knížka se spoustou lásky, víry a oddanosti. Nedalo se od ní odtrhnout a vím, že tahle knížka bude moje “srdcovka”.
Byla to doba krutá a zlá, v málo které knize na toto téma je i tolik lásky, krásný avšak krutý příběh, který ve mně bude rezonovat hodně dlouho a na který nikdy nezapomenu, určitě si jednou přečtu znova.

zimolka
13.06.2022 5 z 5

Nezapomenutelný příběh.

Racík
02.06.2022 5 z 5

Skvěle a neobvykle napsaná knížka na téma holocaustu. Nejprve mě při čtení rušily některé maličkosti, nepřesnosti /např. když ve 30. letech používali houbičku na nádobí/, ale brzy jsem se začetla a přestala je vnímat. Charlottin /Esterčin/ příběh ukazuje, že nic není černobílé a jednoduché, jak se na první pohled zdá. Neměla určitě lehký život a musela toho v sobě spoustu zpracovat, než se dostala ke smíření a pokoře k životu i ke svým dvěma otcům.
Jednoznačně doporučuji k přečtení, počítejte s nějakou slzou a ohromným morálním dilematem, s níž se dokáže vyrovnat jen silný a dobrý člověk. Za mě jedna z nejlepších knih, které jsem v poslední době četla.