Esterčini otcové

Esterčini otcové https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/479182/bmid_estercini-otcove-Swd-479182.png 5 444 111

Dva otcové. Jedna dcera. Tajemství, které převrátí život všech naruby. Charlotte vyrůstá v rodině nacistického soudce Wilhelma Lange. Život jí připadá naprosto idylický – až do chvíle, kdy po válce zjistí, že jejím skutečným otcem je muž jménem Josef Goldenberg. Opravdu ji jako malou s falešnými doklady ukryl u cizí rodiny v Lidicích? Jak je ale možné, že ji vychovali němečtí rodiče? Jak Charlotte zjišťuje fakta o svém původu, její svět se otřásá v základech. A dívku zasáhne morální dilema, které si nikdy nedokázala představit.... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , XYZ (ČR)

Esterini očevi

lenka9250
22.05.2023 4 z 5

Příběh vlastně o obrovském štěstí v neštěstí. Čtivé, svým způsobem napínavé, i když člověk ví...

PetK
18.05.2023 4 z 5

Bývám obezřetná u příběhů, které romantizují válečná témata. Nicméně tady jsem se obávala zbytečně. Ano, příběh je románový, ale určitě ne prvoplánově "ženský" (omlouvám se, lepší výraz mě nenapadá). Jeden z mnoha příběhů, který se klidně mohl stát. O tom, jaké dopady má válka nejen na její přímé účastníky, ale ještě i generace po ní. Poslouchala jsem příjemně zpracované audio.

KnihoSny
04.05.2023 5 z 5

Za mě další krásný historické roman o lásce k dítětimyslím si že každý příběh s tím to tématem musí byt smutný i krásný zároveň knihu mohu doporučit

Timkim
01.05.2023 4 z 5

Po doposlechnutí jsem si říkal " dobrý a co?" Každopádně příběh krásný, jenže těch byly desítky, možná stovky. Do hloubky byla brána pouze první třetina knihy a pak už to bylo bráno velice povrchně a zrychleně. Pokud bych chtěl psát takovou knihu, rozhodně bych šel do hloubky každé, již zmíněné osoby, kterých tam bylo zbytečně moc. Za první třetinu dávám plný počet, ale hodnocení snižuji za " zrychlený a odflaknutý" děj další. Konec předvídatelný. Podobné jak Hana od Morstajnove.

mira399
30.03.2023 5 z 5

Znovu téma druhé světové války a znovu jsem si čtení užila. Moc hezky napsáno. Zajímavý příběh malé holčičky ,s kterou dojdeme až do její dospělosti a konce života, který měla opravdu zajímavý díky válečným událostem. K přečtení rozhodně doporučuji.

janina66
28.03.2023 5 z 5

Krásný a srdcebolný příběh Ester (Šárky=Lote) od dětství až po dospělost.
První polovina knihy, válečná, byla dosti zlá a bolestná. Druhá polovina je poválečná, hodně emotivní.
Vyslechla jsem audio, někdy jsem si i zaslzela. Doporučuji.

ivousekk
23.03.2023 4 z 5

Zajimavy pribeh, ktery vtahne a nepusti. A na konci i nejakou slzicku zpusobi.
Poslouchala jsem jako audioknihu a volba Vondrackove mi neprisla zrovna vhodna, jeji vykon je slaby. A navic si ani nezjistila, jak se spravne vyslovuji nemecka jmena ci vyrazy a cetla je spatne, ze to rvalo usi.
Pribeh mohu doporucit, audioverzi vsak nikoliv.

danazeskolky
08.03.2023 5 z 5

Mnoho pochvalných komentářů, asi netřeba více doporučovat ;-) Přesto se chci podělit o své úvahy. Zajímalo by mě, zda Ester neměla někdy nějaké depresivní stavy, vždyť to, co se jí v útlém dětství stalo, muselo zůstat někde v podvědomí. I když si nic nepamatovala. Náhody zde hrály obrovskou roli: nejdříve umístění dítěte s falešnými doklady právě do Lidic a pak úmysl osvojit si nějakou "vhodnou" holčičku a vybrat mezi těmi, jejichž osud byl už zpečetěn. Naštěstí je na světě láska, kterou nezajímá původ a barva kůže...

VladkaBU
24.02.2023 5 z 5

... velmi čtivý příběh, který se nestal, ale mohl stát. Zaujal mě o to víc, že byl zasazený i do nedalekých Lidic. Zvláštní, jak Němci nahlíželi na Židy a na všechno, co se během války dělo. Na konci mi tekly slzy

Zelený.úval
27.01.2023 5 z 5

(SPOILER) Opravdu silný příběh, kde jsou hrůzy války vykresleny ze všech stran. Čekala jsem, že Ester bude více v kontaktu pak i s německým otcem a ten zase i s druhým pravým otcem. Protože i přes jeho neslavnou minulost, vychoval Ester dobře a dal ji všechnu lásku a zázemí, což jsem čekala, že Josef více ocení. Navíc nebýt toho, že si ji vzal k sobě, tak by válku pravděpodobně ani nepřežila.

Aranel15
09.01.2023 5 z 5

Vztah dcery a otce bývá v knihách často opomíjen a trochu jsem se bála, jak bude vykreslen, ale kniha byla velmi působivá Autorka ukazuje také, že i nebiologický otec může své dítě velmi milovat a mohou mít krásný vztah. Trochu mě mrzela dlouhá odluka dcery a německého otce a velmi mě zarážel německý pohled na židovství a také to, že nevěděli, co se dělo

Peggy2711
29.12.2022 3 z 5

Už na začátku vás zahltí spousta jmen a rodinných vztahů, ke kterým se opět vrátíte až na konci knihy. Celkově bych řekla, že kniha měla hodně takových hluchých a zbytečných míst, což narušovalo běh příběhu. Jinak zase nový pohled na válečné období, osvojování dětí a lásku rodičů, tentokrát otců, která jim dávala sílu přežít. Rozhodně jsem četla z tohoto období lepší a propracovanější knihy.

tereza94
06.12.2022 5 z 5

Nádherná kniha, která mě donutila se smát i plakat. Obdivuji autorku, že sepsala tak nádherný příběh jedné dívky. Dlouho si budu knihu pamatovat.

prochajda
30.11.2022 5 z 5

Zase taková krásná a dojemná kniha, ovšem ne z pěkného období. Silný příběh o lásce otců k dceři, kteří jí oba, svým způsobem, zachránili život. Takových rodin co přišlo za války o život a nebo o své blízké, jak může někdo nevěřit... Doporučuji přečíst, aby se nezapomínalo.

Janadvorackova
30.11.2022 4 z 5

Příběh, který se nestal, ale mohl. Zajímavé, že některé knihy zabývající se tématem koncentráků a života za války vyzní jako kýče (Tatér z Osvětimi apod...). Jiné, jako tahle, vyprávějí a celek působí jako listování albem plným anonymních černobílých fotek bez popisků. Než se objeví jedna barevná a pamětník :).

hanka0630
21.11.2022 5 z 5

Krásně odvyprávěný příběh. Zpočátku mi trochu trvalo, než jsem se zaposlouchala (do audioknihy načtené Lucií Vondráčkovou), ale pak mě kniha vtáhla a nepustila. Skvělá psychologie postav, to oceňuji nejvíc. Ano, je znát, že o české historii píše chorvatská autorka a zjevně nejen pro české čtenáře, ale to vůbec nevadilo. Moc jsem si příběh užila.

Mandlevest
11.11.2022 5 z 5

Další z knih, která mě vzala za srdce. Možná o to víc, že se velká část příběhu odehrává v Praze, v Lidicích, v Terezíně, to bylo hodně emotivní. Příběh je rozdělen na dvě části, a ta první, válečná, byla pro mě v podstatě neodložitelná a nedala mi vydechnout, ale i závěr knihy, tak, jak ho autorka pojala, se mi velmi líbil. Příběh malé Ester, kterou se rodiče snaží zachránit před deportací do koncentračního tábora tím, že ji ukryjí v Lidicích, pod cizím jménem, dostane absurdní pointu, vzhledem k historickým faktům. Ale náhoda hraje v životě Ester další významnou roli, a tak se ocitá v rodině významného německého soudce, který beze zbytku ctí nacistickou ideologii. Nádherná kniha o kruté době, otcovské lásce, víře a naději. A v dnešní době více jak aktuální, kdo by si to před rokem pomyslel :-(. Prosím, přečtěte si ji.

katallinka
01.11.2022 5 z 5

Hodně silný příběh! Dlouho jsem si tak nepobrečela. Tolik otcovské lásky, smutku a utrpení, zároveň obrovského štěstí v nelehké době. Moc doporučuji!

Vlaďkaa4
27.10.2022 5 z 5

Podle mě není potřeba psát dlouhé komentáře. Přečtěte si to sami. Jen ke konci je dobré mít po ruce kapesník.

ZVymetalova
23.10.2022 5 z 5

Krasny pribeh. Kniha, na kterou nezapomenu.