Město čarodějů

Město čarodějů https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/56384/bmid_erilian-mesto-carodeju-mIb-56384.jpg 4 263 55

Erilian série

Erilian… starobylé město vystavěné z kamení, cihel a magie. Členem Velké rady se stanou jen ti nejlepší a nejváženější čarodějové. Někteří neváhají získat jedno ze zlatých křesel v Kruhovém sále i za cenu zločinu. To ale mladičká čarodějka Kiara zatím netuší. Studium na Univerzitě magických věd, tajemný cizinec s uhrančivým pohledem i nečekané odhalení vlastní minulosti… Nemalé sousto pro jednu sedmnáctiletou zrzku, které magie obrátí život vzhůru nohama. První díl čarodějné trilogie Erilian... celý text

imhotepcz
16.12.2018 2 z 5

Je to napsáno moderním stylem a mluvou, což u fantasy nepovažuji za to pravé. Sem odkojen Tolkienem, zaklínačem a hrou o trůny. Tenhle styl mi prostě nesedí.
Naprosto chybí popis postav a i prostředí. Není patrné, v jakém čase se to děje
Moderní technologií Smart telefonu vtipné nahradila jakousi krystalkou.
Je to napsané tak jako by to bylo ze současnosti.
Když už se někam dostanou a před něčím utíká tak by bylo dobré napsat, jak se z toho průseru dostali. Tady to chybí.

Veruu95
05.12.2018 4 z 5

Libilo se mi to moc, dobre se to cetlo. Je pravda, ze by nektere casti mohly byt vice rozepsany, ale chapu, ze se jedna o autorcinu prvotinu. Urcite jdu na dalsi dil :)

Ailee
22.05.2018 3 z 5

Erilian má své kouzlo a příběh, ač jednoduchý, je dobrý, ale to zpracování... asi to chtělo ještě trošku zapracovat na celkovém pojetí. Hrozně mě rozčilovaly dialogy a taky styl vyprávění, takový zbytečně moc osekaný. A ty pohnutky hlavních postav? Nejsou bohužel uvěřitelné. Tesianovy ano, dokonce i Lyrazovi, ale Kiařiny a Selienovy? Pokud se tak snadno nechají zmanipulovat, tak jsou hloupí.

protokol
19.01.2018

Začalo to celkom dobre ale od bodu ako hlavná hrdinka navštívila hostinec u malého mostu to už bola nuda nuda nuda :( a koniec bol tak jasný no horké to sklamanie

Barik05
02.12.2017 4 z 5

Moc pěkné, sice mi připadá zvláštní že se Kiara zamilovala do člověka dvakrát staršího než je ona, ale láska je věc nepochopitelná takže proč ne. Jinak se mi líbí i seznámení s příběhem na začátku zároveň mě to taky trochu mrzí, protože se tím člověk připraví o šokující rozuzlení. Jinak hezká kniha a přečtu si i další díly.

boxas
25.06.2017 3 z 5

Shodou okolností a v rámci Čtenářské výzvy pro tento rok se mi souběžně dostaly do rukou dvě na pohled zcela odlišné knihy.
Erilian Město čarodějů Terezy Janišové a Sextánka Viléma Neubauera. Vydání těchto knih se od sebe liší asi o 80 let a zdánlivě nemůže být nic rozdílnějšího než život Stáni, zhruba šestnácti či sedmnáctileté studentky jednoho pražského prvorepublikového lycea a Kiary, stejně staré studentky Univerzity magie. A přece!
Obě nám jsou představeny jako rozjívené dívenky, které se v tom "zásadním roce" rychle mění v mladé ženy, obě se zamilují do tajemného muže, který je, ó hrůza, UŽ tak starý, neboť mu je něco kolem třiceti. V obou případech se začne jejich chování (a prospěch ve škole) rapidně horšit, obě tají před svojí nejlepší (a vlastně jedinou) kamarádkou jak to tedy s nimi vlastně je, obě, Stáňa i Kiara, jsou zoufale smuté z toho, jestli je dotyčný zajímavý muž (Obliba černé u obou mužů podmínkou!) miluje či nemiluje. A obě se kvůli "úkladům" a kvůli své tajné lásce dostanou až na pokraj smrti. A hele, kdopak do děje náhle zasáhne??? Kdopak si je asi nakonec odvede za "šťastným životem po boku milovaného muže"??? No jasně že ten starý páprda, který umí proměnlivá či jaká kouzla nebo hodlá studovat Asyřany. Podobnost obou knih je až tak důkladná, že např. v obou případech hrdinkám jde v jednu chvíli na nervy právě ta jejich jediná a nejlepší kamarádka, protože zatímco ony nic, tak ty jejich kámošky se neustále pusinkují, cukrují a vrkají se svým vyvoleným mládencem. No, řekněte sami, nenaštvalo by to Stáňu i Kiaru a vůbec každou sedmnáctiletou krásnou dívku, jejíž ošklivější kámoška má víc štěstí? A jasně, že se s ní nakonec udobří! Jak jinak. To že Kiara ráda tančí, ale Stáňa bruslí, nebo to že Ivan Sychrava alias Jan Sámo je zároveň nejen výborný učitel, ale i básník, kdežto Lyraz Perelian, je nejen výborný čaroděj, ale i učitel, to jsou jen třešničky na dortu. Kdo by taky dnes obdivoval básníka, že jo? Tak ještě kdyby byl frontmen nějaké kapely. To už je lepší a stylovější ten čaroděj!
A aby bylo jasné, já nepodezřívám Terezu Janišovou, že opisovala a dala Sextánce oděv 21. století! To ne. Tvrdím však že ať se doba mění jakkoliv, v mysli části mladých dívek (NEJEN!!!) přežívá stále tatáž romantická touha, jako u jejich praprababiček.
Ale odpusťme autorům perly jako: "zaparkovaný kůň" či "lahodný oběd" u Janišové nebo "jeho oko toužebně a měkce ulpělo na dívčí postavě v bílém šatě" či "pohodila hlavou a vlasy se jí jako pramen roztekly po ramenou a bocích až k patám" u Neubauera!
Obě knížky jsou typické oddechové čtení (a snění), a pokud je probůh nebudeme vydávat za "literaturu", tak proč ne?

Brunnetka
24.06.2017 4 z 5

Dávám 4* za ten rychlej konec!! Začátek je rozpitvanej a konec je letem světem, tím mě autorka teda naštvala :-D
Knížku jsem měla ve čtečce víc jak 2 roky, teď jsem měla krizi a nevěděla pořádně který žánr chci číst... Začetla jsem se do tohoto příbehu a můžu jenom DOPORUČIT :-) Pěkně zamotaný příběh.

any333
05.03.2017 5 z 5

U téhle knihy jsem si myslela, že bude klíčový prolog a zbytek se bude jen tak motat kolem toho, jak Kiara přichází na pravdu, kterou čtenář zná právě z prologu. No, bylo to trochu jinak.
Autorka svůj Erilian zasadila do pro mě neurčité doby, protože sice tam mají lázně a zmrzlinu, ale na úplnou naši dobu to neodpovídá. Nejspíš to nějak zkombinovala a vzniklo jí město čarodějů. I když, teď mě napadá, ty zvláštní věci mohli pocházet ze zemí za Smaragdovým mořem.
Co se týče vztahu s Lyrazem, místy jsem nad tou přeslazeností musela zavírat oči, ale spíš to bylo kvůli Kiařině naivitě. Jak autorka v prologu nahodila nesprávné obvinění, říkala jsem si, jen kdyby věděla, s kým má tu čest. Tahle lest se autorce nádherně povedla. Protože odhalení pravého vraha Kiařiných rodičů na konci bylo maximálně šokující.

adelka6837
28.08.2016

Tahle knížka se čte jedním dechem a nedovolí vám se odtrhnout. Pro mě byl horor, když jsem jí nechala u babičky. Nejlepší části jsou jak se učí ty přeměny a konec. Za mě 100 %.

Blančitos
03.08.2016 3 z 5

Příjemná a milá fantasy pro náctileté slečny. :) A kupodivu zde není žádný milostný trojúhelník či extra protivná hlavní hrdinka, ačkoliv Kiara má do dokonalosti daleko. :)

pink_unicorn
16.07.2016 5 z 5

Až během čtení jsem si uvědomila, že už jsem tuhle knihu četla... Ale vůbec mi to nevadilo... Zatím co před nějakou dobou mě kniha asi příliš nezaujala (když jsem si ani nepamatovala, že už jsem jí četla), teď jsem ji přečetla jedním dechem. Příběh je jednoduchý a přesto dobře promyšlený. O to lepší je, že taková kouzelná kniha je z pera české autorky. Byla jsem nadšena a už se těším, až se pustím do dalších dílů.
P.S. Nechápu kdo přišel na tu podobnost Erilianu s Harry Potterem, ale mně to tak teda nepřipadalo v žádném případě

toni-az
19.05.2016 1 z 5

Tahle špatnou knížku jsem nečetl už léta. Kromě toho, že děj byl takový nijaký, napětí se nekonalo vůbec a vše se dalo předvídat, popisy byly nudné a celé to nějak nedává smysl, hlavním problémem je, že to je prostě špatně napsané. Sloh je na úrovni žáka základní školy a podobně to je i s jazykem. Nejhorší jsou ovšem dialogy, které téměř nelze vydržet.

Na každé knize se ovšem snažím najít něco pozitivního. Obrázky to bohužel nejsou, nicméně musím přiznat, že něco v té knize způsobilo, že jsem měl problém se od ní odtrhnout. Další půl hvězdičky je za to, že tam byla asi 3 vtipná místa.

Každopádně pokud nejste holčička ve věku kolem 10-15 let, nedoporučuji knihu ani otvírat. V opačném případě si ji přečti, holčičko, určitě se ti bude líbit.

Obdivuji autorku, že byla schopná napsat a vydat celou trilogii v tak mladém věku, nicméně si myslím, že by bylo pro její knihy lepší trochu vyzrát.

ŽeleznýJestřáb
03.03.2016 5 z 5

O knize jsem se dozvěděl z TV a trvalo to dlouho než jsem jisehnal.Erilian je super. Ale otom vám říkat nebudu. Už jsem to nemohl vydržet číst,lidi, herry potterovi se to vůbec nepodobá.
1.neodehrává se to v našem světě
2.nikde tam nemáte ani zmínku o hůlkách a koštětech a kouzla se jen učí ze svitků.
3. v H.P. máte nejasný původ té mag. moci, kdežto v erilianu se postupne dozvíte ze je to jen lokální anomálie způsobená něčím...

Sam33
03.08.2015 4 z 5

Tuhle knihu mám moc ráda. Je to sice taková česká verze Harryho Pottera, ale to mi nevadilo. Hlavní hrdinka Kiara je milá, sympatická a chytrá mladá slečna, která nás provází celým příběhem. Hlavní mužský protagonista, Lyraz Perelian, zpočátku vůbec nebyl můj favorit, ale čím víc se v knize objevuje, tím jsem ho měla radši. Kniha příjemně plyne, nikde se děj nezasekává. Konec jsem nečekala, i když je naprosto logický. :-) Jediné, co mě trochu zklamalo je konec, kdy už je po všem a Lyraz vysvětluje. Tak je asi nejvíc vidět, že autorka je žena, protože Lyrazovo přiznání je zvláštní. Nicméně kniha je moc fajn, osobně jsem těch 250 stran přečetla za pouhé tři hodinky a je to oddechová četba, u které můžete vypnout a nechat pracovat fantazii. Pochvala za velice pěkné ilustrace, i když je škoda, že bez barev.

Arya26
05.04.2015 5 z 5

Tato kniha se mi velice líbila ,protože příběh byl zajímavý poutavý a přitom jednoduchý. Kiara byla defakto normální dospívající dívka a to jen s tím rozdílem že Kiara ovládá magii. Opravdu moc se mi líbila postava Lyraze kvůli tomu že nebyl klasicky mužský protagonista. Tento svět se mi líbil protože dokázal vkusně spojit svět magie a kouzel se světem realistickým a při čtení vám připadalo ,že ovládání magie je samozdřejmostí a díky tomu z toho nevyšla nějaká kýčovitá skrumážní patlanina. Rozuzlení příběhu přišlo najednou a zčista jasna. Na začátku jsem si stejně myslela ,že Kiařiny rodiče zabil ten kdo je zabil (nechci spoilerovat). V průběhu knihy mě ale dotyčný pán naprosto přesvědčil o své nevině asi stejně jako Kiaru ,která nic netušila.
Je to kniha ideální pro ty co si chtějí přečíst nádherný příběh s jednoduchým a ne příliš zamotaným dějem.

Hanulenka9595
28.03.2015 3 z 5

Tuto knihu jsem si koupila, když mi bylo snad 14 nebo 15 let, ale nikdy ji nepřečetla. V posledním roce jsem si velmi oblíbila četbu ve vaně, ale najednou se stalo, že jsem všechny připravené knihy měla přečtené a před svým večerním rituálem postávala před útlou knihovničkou (většina knih zůstala v mém druhém bydlišti). Vzala jsem do ruky Erilian a šla relaxovat do teplé vody.

Nechci o sobě tvrdit, že jsem náročný čtenář, nedokážu totiž popsat, co ten termín skutečně znamená, ale vím, že je pro mě důležité promlouvání autora z dané knihy. Kdybych dala příklad - Brownovo Inferno mi bylo krajně proti srsti, viděla jsem v něm onu schématičnost, komerčnost, kam se poděla láska pro psaní? A četla jsem Erilian a připomněl mi mě samotnou, když mi bylo třináct a psala jsem knížku...
Je to prostá četba, nezabíhá do detailů, psychologicky nerozebírá osobnosti hrdinů, pro mne to není ani čistě magický svět, ani čistě lidský - nějak se prolínají, možná s věkem ubývá fantazie, hlavní hrdinka byla samozřejmě odrazem autorky nebo toho, kým by si autorka přála být, což bývá časté. Ale viděla jsem tam tu vášeň, zápal a děj navíc rychle ubíhal, čímž člověk neměl pocit, že ztrácí čas četbou pohádek, ale bral to jako příjemný oddech.

Příjemný relax :)

Raven_Black
05.12.2014 5 z 5

Sice jsem knížku četla už dávno, ale pořád si pamatuji, že si mi moc líbila (teda až na ten věkový rozdíl mezi Kiarou a Lyrazem) - a hlavně to napětí :DD hned jsem si vypůjčila i druhý díl :D nedávno jsem dočetla Erilian - Střípky hvězd a ten díl je podle mě nejlepší :* Doporučuji :D Opravdu úžasné :)

Bublushka
05.10.2014 4 z 5

Opravdu bezvadná kniha. Když jsem se do ní začetla, nešlo se od ní odtrhnout a brzo pak byla přečtena jedním dechem. Hlavní hrdinka je moc fajn skoro obyčejný dospívající dívka, která náhle zjistí, že žila ve lži a musí bojovat o záchranu svého světa. Jsou tam kouzla, láska, dráček a sympatická hrdinka i její protějšek. Co víc si přát. Tohle je opravdu mistrovské dílo.

bookemma
16.07.2014 5 z 5

První, co mě napadlo, když jsem knihu dočetla bylo : "Tak tohle je správně "uvařená" kniha". Je v ní zkrátka všechno, co si jen nejrozličnější čtenáři mohou přát. Sympatická hlavní hrdinka, nádech napětí a nebezpečí, naoko obyčejné školní prostředí, to vše okořeněno zajímavými zápletkami a protkáno romantikou - no zkrátka krásná kniha nejen pro mladší věkovou kategorii!

Lenny33
08.06.2014 5 z 5

Mohla bych na knize hledat chyby, ale mně se opravdu nechce. Pro mě to bylo krásné čtení, které jsem si jednoduše užívala a knihu přečetla na jeden zátah. :)
Kniha mě příjemně překvapila. 4,5*