Erebos – Hra, která zabíjí!

Erebos – Hra, která zabíjí! https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/87451/bmid_erebos-hra-ktera-zabiji-SpR-87451.jpg 4 1071 283

Erebos série

1. díl

Na jedné londýnské škole si mezi sebou žáci začnou předávat podivné balíčky, jeden se nakonec dostane i ke zvědavému Nickovi. V balíčku je DVD s počítačovou hrou. Hrou napínavou, a hlavně velmi inteligentní. Proč o ní ale nikdo nesmí mluvit a hráči musí dodržovat přísná pravidla? Na druhou stranu jim hra dokáže splnit i ta nejtajnější přání. Pokud neposlouchají nebo se znelíbí poslovi se žlutýma očima, čeká je trest. Jak je ale možné, že hra o každém všechno ví a neuděluje hráčům úkoly jen ve hře, ale i v realitě? Co hra vlastně chce? A jak ji může Nick zastavit?... celý text

Literatura světová Thrillery Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Erebos , 2010

Klepsi
06.11.2015 3 z 5

Zápletka sice originální, ale nedotažená, místy mi přišla příliš roztahaná a opakující se. Nemůžu ale tvrdit, že jsem se nudila - jakmile jsem se do knihy začetla, těžko jsem se odtrhávala. Autorka píše čtivě, takže se nestane, že byste se u jednoho odstavce museli zastavit a číst ho pořád dokola, abyste pochopili, co chtěl básník vlastně říci. Konec knihy byl klišé, čekala jsem od toho něco víc.

TomK
28.10.2015 3 z 5

Bohužel musím říct, že takhle kniha se mi moc nezamlouvala. Příběh je bezesporu originální, jenže na můj vkus až příliš překombinovaný a i když mám rád počítačové hry tak jsem byl akorát zmatený při popisování samotné hry. Knihu jsem nedočetl, ale autorku budu sledovat dále, protože její jiné tituly stojí za pozornost :)

kanitsuj
14.10.2015 3 z 5

Přiběh je čtivý a bezesporu originální, ale na můj vkus příliš rozvláčný. Zápletka je nereálná a překombinovaná. Kýčovité zakončení je jen kandovanou třešničkou na dortu, který byl zprvu lákavou načančanou dobrotou, ale později se proměnil v nevábný kus hmoty. Asi jako když šlehačka ze spreje ztratí na objemu a člověk lituje, že si ji vůbec objednal:-)

Attia
09.10.2015 4 z 5

Erebos je velmi čtivá kniha. Počítačové hry mě sice nijak neberou, ale hltala jsem jednu stránku za druhou úplně ponořená do příběhu. Rozuzlení jsem pochopitelně nečekala, a tudíž byla pořádně překvapená. Líbilo se mi, jak autorka všechno logicky a racionálně vysvětlila, ačkoliv se Erebos na začátku zdál sebetajemější.
Pět hvězdiček nemohu dát jedině proto, že mi v knize prostě něco chybělo. Nějaká bomba, která by mě úplně odrovnala.

Alienn
05.10.2015 4 z 5

Vůbec nehraji počítačové hry a navíc téměř nečtu žánr sci-fi a fantasy. Vlastně ani nevím, proč jsem po knize sáhla, ale ona mě doslova pohltila a já jí přečetla jedním dechem. Závěr byl na mě příliš rychlý, takový trochu uspěchaný a nesmím ho "já realista" příliš domýšlet :-) Ale celkově knihu mohu doporučit.

Sofie45
27.09.2015 5 z 5

Řeknu na rovinu, že těch 5 hvězd není úplně čistých. Na druhou stranu se jedná o jednu z mála young - adult knih, která mě dokázala zaujmout už po přečtení anotace a nezklamala. To se mi nestává moc často. Většina knih pro mládež, které jsem měla v posledních asi dvou letech možnost přečíst, se mi jevila jako něco nesmírně jednoduchého a prvoplánového, leckdy až na pomezí braku.
A to není ani zdaleka případ Erebosu. Děj knihy byl dle mého mínění opravdu originální a napínavý, do knihy jsem se začetla velice rychle. Na můj vkus byla možná kniha příliš jednoduše napsaná, ale co taky čekat od YA, že...a navíc se kniha alespoň lehce četla a ubíhala vyloženě bleskově.
Někdy jsem moc nechápala postavu Nicka a jeho bezmyšlenkovité plnění úkolů zadaných poslem, vlastně mi občas přišel v tomto ohledu celkem hloupý. Nevím, zda to nepramení z toho, že už nějakou dobu nejsem velký příznivce PC her a jejich hraní spíše odsuzuji, neboť vím, jakou závislost mi kdysi způsobila světoznámá hra jménem The Sims...ale ani moje "minulost" mi neumožnila Nicka pochopit :D Každopádně to nic nemění na faktu, že PC hra je dle mého názoru výborný námět na knihu.
Ale jak už zmiňuji ze začátku, těch 5 hvězd prostě udělit musím. Kniha je to totiž vážně chytlavá a čtivá, s podobným dějem jsem se doposud nesetkala, takže ji považuji za něco svým způsobem výjimečného. Jeví se mi jako taková "květinka" mezi plevelem té zoufale stejné a neoriginální YA četby. Moc se těším na další díla této autorky a věřím, že se postupem času zařadí na seznam mých oblíbených spisovatelů :)

happy-smile
25.09.2015 4 z 5

I když nečtu scifi a fantasy a nehraju hry (prostě mě oboje nějak nebere), tak se mi tato kniha líbila. Netušila jsem, že cca 70% knihy bude jenom popis toho, co se děje v počítačové hře. A myslím, že kdybych četla něco podobného, co by nebylo interpretováno jako hraní hry, ale jako samotný děj nějakého fantasy příběhu, tak by mě to asi vůbec nebavilo. Ale takhle mi to tak nějak nepřišlo, autorka umí psát poutavě a čtenáře udržuje v napětí už třeba jenom tím, že ho nechává hádat, která postava je kdo ve skutečném životě. Zezačátku, než se začala hrát hra, jsem se nemohla zbavit pocitu, že je to knížka zaměřená na mládež a že mi nemá co říct. Jak se začalo hrát, tento pocit mě opustil a děj ve hře i jeho konsekvence v reálném životě mě vtáhly. I tak ale musím říct, že se mi celou dobu zdálo, že jsem knihu četla o dost pomaleji než jiné knihy (holt asi to fantasy na mě bylo moc). Jsem zvědavá na knihu Pět, jak se autorka vypořádá s jiným žánrem, protože jestli v té detektivce dokáže takto udržet čtenáře, tak to může být opravdu pecka (minimálně pro nás, co nečteme S&F, ale čteme detektivky :).

hledaseniki
10.09.2015 3 z 5

Tohle je moje první setkání s touto německou spisovatelkou se kterou se v poslední době roztrhl pytel, její prvotina Erebos není vůbec špatná a je víc jak jasné, že autorka psát umí, příběh je zajímavý a především se velmi dobře čte, i když na knize je trošku znát, že je pro mladší čtenáře. Upřímně přiznávám, že jsem byla poměrně zklamaná, protože kniha nesplnila to, co obálka slibovala, tedy do jisté míry. Erebos nepovažuji za nějaký velký knižní trhák, ale na Ursulu Poznanski si určitě posvítím a ráda si přečtu její další knížky a jsem zvědavá s jakým originálním nápadem zase přijde.

jane1234
10.09.2015 5 z 5

PC hry ma vôbec nebavia, ale táto kniha je napísaná, tak zaujímavo, že som sa od nej nemohla odtrhnúť.

mitko
06.09.2015 4 z 5

No mať 16 rokov, bol by som z tejto knihy nadšený, ale teraz z toho až moc cítim literatúru pre mládež.. Takto už niektoré riešenia situácií, konverzácie, ich problémy mi prídu úsmevné. Ale zas ako také veľmi oddychové čítanie to šlo (prečítaná na moje pomery dosť rýchlo) . Prekvapenie pre mňa bolo že scény, ktoré sa odohrávali v hre ma bavili o dosť menej ako v tie v reálnom živote. Čoraz väčšie prepadanie hre u detí bolo zaujímave, takisto sledovanie, kam sú vďaka pár levelom v hre schopní zájsť a kde je ta hranica, kedy si uvedomia, že to čo sa deje je reálne. No a tie pasáže z hry, zo začiatku mi prišli dosť nudne napísané ale postupom času, keď už sa tam rozprávali pri ohni, to bolo aspoň zaujímavé tým, že som mohol tipovať kto je kto v reále. Keby ste chceli výbornú knihu z prostredia hry odporúčam Ready player one

JiříM
02.09.2015 5 z 5

Při čtení jsem se vůbec nenudil, kniha pořád držela v napětí. Ze začátku jsem měl strach že takhle velkou knihu nemůžu přečíst, a kniha tohoto žánru krerý jsem četl poprvé, ale vůbec mě to nepřišlo Opravdu super!

morpyth
20.08.2015 4 z 5

Takováhle počítačová hra by u mě opravdu zabodovala, tedy pokud by zůstala v mém počítači a nemíchala by se mi do skutečného života :-)
Jinak co se knihy týče, dostala se mi do ruky úplnou náhodou. Dle mého názoru toto dílo patří mezi ty méně známé, takže mé očekávání nebylo žádné a možná právě proto to bylo velice milé překvapení, že se mi příběh tak rychle dostal pod kůži. Nickovi se z mé strany dostalo pochopení a i trochu více té závisti, když hře tak rychle propadl. Být na jeho místě, nebylo by tomu jinak. Konec mě upřímně překvapil. Má pusa zůstala otevřená ještě dlouho po tom, co mé oči zhltly poslední řádky a můj mozek dlouho zpracovával, že je po všem. Ale i přestahle veškerá plus mě cosi nutí dát jenom čtyři hvězdy. Vím, že si teď budu nejspíš protiřečit, ale možná za to může právě ten konec.
Verdikt: pro každýho fandu PC her je tohle sen. Jinak super napínavé sci-fi. Když nad koncem nebudu moc přemýšlet, nemám vlastně ani moc co vytknout. Můžu doporudčit.

Roselunda 1928
22.07.2015 4 z 5

(možné spoilery!)
Od téhle knihy jsem měla z neznámého důvodu dost velká očekávání. Splnila se? Nevím.

Nick mě zezačátku dost štval, ale rozhodně bude patřit k mým oblíbenějším klučičím postavám. Emily jsem si oblibovala díl.

Co se mi líbilo?
- Erebos samotný. Ráda bych si ho, teda spíš Boží jiskru, kterou jsem si zamilovala, i když o ní padly čtyři věty, zahrála. Nějakou vylepšenou verzi Erebosu s jiným cílem a jinýma úkolama.
- Hrozně se mi líbilo, jak autorka dokázala napsat ten příběh, aby bylo jasné, že se Nickovi líbí Emily :D
- Obálka.
- Nápad.
- Bylo to celkem čtivé.

Co se mi nelíbilo?
- Ursula si s tím mohla víc pohrát. Nick hrozně rychle Erebosu propadl, čekala jsem, že to bude brát víc s nadsázkou. Taky mi přišel trochu odfláklý vztah Nicka a Emily. (No jo, jsem strašný romantik :D)
- Zhruba poslední čtvrtina mě nebavila.
- Chtěla bych to dvakrát tlustší :D
Ale Erebos se líbil, ráda si přečtu i další knihy s podobnou tématikou.

Terinka14
20.07.2015 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila. Nápad to byl opravdu originální. Postavu jsem si oblíbila a moc mě potěšilo, že vždy nejednala správně a racionálně. Sice mě zklamalo, že kniha skončila tak, jak skončila, že tam nebylo nadpřirozeno nebo co já vím, ale to nic nemění na tom, že kniha je velmi dobrá. Všem doporučuji.

Týnušxxx
02.07.2015 5 z 5

Od této knihy jsem čekala podle toho Hra, která zabíjí trochu něco jiného. Nevím proč, ale představovala jsem si, že život postavičky a hráče bude nějakým způsobem propojen, když se stane něco hráči, stane se to i postavičce a obráceně :D
Ale tahle verze se mi líbila asi i více. Hra mě naprosto pohltila, chtěla jsem být její součástí. Jednou při čištění zubů jsem se dokonce přistihla, jak přemýšlím o tom, jakou postavičku bych si vybrala, a jak bych se zachovala v té a té situaci.
Autorka odvedla naprosto úžasnou práci!!! :-)

Alee
30.06.2015 4 z 5

K této knize jsem byla poněkud skeptická a jelikož se jedná o knihu pro mládež, myslela jsem si, že už to není nic pro mě. Asi rok mi ležela v knihovně, vždycky jsem měla něco, co mě lákalo víc. Během zkoušek ale nastala doba, kdy jsem si nechtěla kazit zážitek z mých oblíbených knih učením, ale potřebovala jsem něco lehkého, čím bych se odreagovala. A tak jsem sáhla po Erebosu. No, musím říct, že mě to příjemně překvapilo.
Ano, knihu bych doporučila především náctiletým čtenářům, ale i starší čtenáři tam najdou své, především pokud chtějí oddechové čtení a mají rádi počítačové hry. Autorka, jak jsem zjistila, si pro své příběhy vybírá zajímavá témata populární především mezi mladými lidmi. A tak se díky této knize ocitáme ve dvou světech - v realitě středoškoláka a ve fantasy světě dokonale promakané počítačové hry. Když nebudu bát v potaz, jak by bylo složité (či nemožné) takhle interaktivní hru naprogramovat, tak pasáže ze hry jsou velmi zajímavé a úplně cítíte touhu si zahrát nějaké dobré RPG :) Pasáže z reality jsou takové, jako v každé druhé knížce, kde figuruje škola. Ovšem autorka zřejmě díky svému mládí dokázala napsat teenagery daleko přesvědčivěji a realističtěji, něž tomu v knížkách bývá. Postavy jsou celkem uvěřitelné, i když ne moc hluboké. Naštěstí tu figuruje ten tajemný prvek hry, která se postupně mění v hrozbu. Svým způsobem to není nic oproti drasťárnám, na které jsme z tohoto žánru zvyklý. Žádné hektolitry krve a tuny mrtvých. Figuruje tu ale napětí z nevědomosti a svým způsobem je celá situace o to děsivější, protože je to tak realističtější a vy si říkáte: "Co bych v té situaci udělal já?" Příběh má celkem spád, i obstojný konec, asi bych to nemusela číst znovu, ale myslím, že mladší čtenáři si to oblíbí. Stejně jsem ale chtěla strašně vědět, kdo se skrývá pod všemi herními postavami :)

Nikky000
29.06.2015 4 z 5

Dejte mi to DVD a jdu do toho. Tak asi takové pocity člověk má když se začte do této knihy.Jednoduše řečeno vás to vtrhne do knížky a vy musíte číst, číst a číst. Ale bacha na to co si při čtení přejete. :)

liko-ov
21.06.2015

Chtěl bych se zeptat !!!!! Je tato kniha stejna s knihou EREBOS-hra která te sleduje? Nebo je každá z nich jiná.Dekuji za info

ElisR1
09.06.2015 4 z 5

U. Poznanski je podle mě naprosto skvělá autorka. Své knihy dokáže napsat naprosto skvěle, a ani Erebos není výjimkou. Rozhodně doporučuji.

Aurorita
12.05.2015 3 z 5

Miluji knihy a (možná ještě více) miluji PC hry. Takže kniha, která je o hře mě neskutečně zaujala a hrozně jsem se na ni těšila. Možná proto jsem z ní byla mírně zklamaná. Ne, že by nebyla dobrá nebo zajímavá, ale nebyla to, co jsem od ní čekala. Myslela jsem, že kniha bude více akční a hra se postavám více zavrtá do myslí. Pro mě to byla celkem oddechová kniha, což jsem u ní rozhodně nepředpokládala, vzhledem k názvu. Na druhou stranu,kniha je opravdu dobře napsaná, a celkem rychle vtáhne do děje ( i když místy mě trochu nudila). Není to žádná the best, ale za přečtení rozhodně stojí, hlavně pro ty, kteří jsou tak závislí na hrách, jako já :)

rakouská literatura strach pro děti od 13 let počítačové hry pro dospívající mládež (young adult) LitRPG (herní svět + fantasy/sci-fi)

Ursula Poznanski
rakouská, 1968
2015  86%Pět
2011  84%Erebos – Hra, která zabíjí!
2014  85%Saeculum
2017  84%Hlasy