Enderova hra

Enderova hra https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/391565/bmid_enderova-hra-3XW-391565.png 4 1463 229

Enderova sága série

7. vydání. Lidstvo jen se štěstím odvrátilo zničující útok mimozemské civilizace úlového typu. Ve snaze předejít nevyhnutelné odvetě se rozhodne pro odvážný protiúder. A zatímco se po dlouhou dobu vysílané vesmírné lodě blíží k území nepřítele, program pro výchovu mladých velitelů se snaží nalézt vůdce, jenž by zneškodnil mimozemskou hrozbu jednou provždy. Zdá se, že vyvoleným je Andrew „Ender“ Wiggin, geniální chlapec, jenž se v útlém věku stává hlavní nadějí na vítězství. Nároky na něj kladené jsou ovšem enormní, pokud zvítězí, stane se pachatelem xenocidy – absolutního vyhlazení mimozemské inteligentní rasy, a pokud prohraje, pak bude lidstvo vydáno na milost agresivnímu nepříteli. Žádný dospívající chlapec dosud nikdy nečelil tak vážné výzvě… Enderova hra je po desetiletí jedním z nejpopulárnějších science fiction románů. Získala věhlasná žánrová ocenění Hugo a Nebula, byla přeložena do více než třiceti jazyků a zpracována do úspěšného stejnojmenného filmu.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Argo , Triton

Ender's Game , 1985

juvelinokivi
23.01.2013 5 z 5

Příznivcům knihy doporučuji knihu "Enderův stín", kde je ten samý příběh podán z pohledu Endrova vrstevníka Fazolka.

Atuin
24.10.2012 5 z 5

Naprosto originální kniha, perfektně promyšleno.
Kniha není o tom "jak si děti hrají", kniha se koncentruje na zcela jiné křehkosti.Kniha nepotřebuje jiný děj než ten který ona sama znázorňuje. To je o podprahovém kontaktu s příběhem o nevědomém sdílení. Včemž je Enderův stín snad ještě lepší. Není to "střílečka" což je na tom zajímavé a krasné a čímž je ten příběh v podstatě nerozbitný a hluboký.
Navíc, aurot nepíše literaturu faktu, je tedy omezován jinými pravidly a to těmi které sám spustí, jeho svět se nemusí ztototožňovat téměř v ničem s tím co známe, a jak to známe. Věk dětí a jejich chování a myšlení jsou navíc velice dobře vysvětleny,pokud je kniha čtena pozorně a ne lážo plážo autor nás provede vším co vymyslel a taktně nás dokope ke všemu proč a jak. Kniha potřebuje pozornost. je psaná s talentem. A není od věci sáhnout po Enderovu stínu tam se Orson Card prosadil ještě víc.

Jack Bauer
30.01.2012 odpad!

Za mně už to přesně vystihl a napsal morte. také jsem to v polovině odložil. Nuda.Nadhodnocené.

morte
10.12.2011 1 z 5

Kandidát na nejvíce nadhodnocenou sci-fi knihu. Nerozumím tomu, za co tento román byl oceněn. Pro mě, bohužel, pouze nuda, nuda a nuda. Několikrát jsem se musel přemlouvat, abych pokračoval. Dostal jsem se do půlky, pak už jsem to nevydržel a knihu odložil. Co vás ostatní na tom tak bavilo?

Destil
10.12.2011 5 z 5

Zajímavý kousek - pěkně vykreslený vesmír i vnitřní svět Enderovy mysli. Bylo to čtivé a zároveň mě to nutilo zamyslet se. Jenom konec byl možná až moc rychlý, těšil jsem se na Endera jak ničí země Varšavské smlouvy :-)

Vojta
30.11.-0001 5 z 5

Ze začátku je to zdánlivě o ničem, koho by zajímaly šestileté děti, že? Ale pak si člověk při čtení uvědomí, že přestože některé problémy mohou vypadat malicherně, tak jsou tentokrát stejně důležité jako u dospělých, jelikož jde v podstatě o budoucnost lidstva. A mimoto, děti v románu se moc jako děti nechovají.
Překvapivé bylo vyvrcholení boje s termiťany. Nečekal jsem, že přijde tak brzo, vzhledem k situaci v jaké se Ender nacházel. No a konec... Ten byl ryze humanistický...

Paulhunterspet
30.11.-0001 5 z 5

Šla jsem do čtetby s varováním, že i přes výborné hodnocení to může být místy nuda nebo moc zdlouhavé nedůležité pasáže. Přesto mi všechno sedlo skvěle dohromady a zážitek mám opravdu perfektní. Můžu jen doporučit, jak nápadem, zpracováním i kompozicí knihy. I když pro odpůrce sci-fi může být zbytečná, stejně stojí za to jako literární dílo obecně a pro příznivce je to pak lahůdka. Mňam :-)

paulhunter
30.11.-0001 3 z 5

(SPOILER) - Paulhunterova recenze na román, který "..patří k tomu nejlepšímu, co současná americká SF produkce nabízí." aneb Óda se tentokrát nekoná.

----------
Já jsem nejspíš asi četl jinou Enderovu hru, než tu, která byla oceněna tak prestižními cenami jako je Hugo a Nebula. Jinak se to nedokážu vysvětlit...

Na knihu jsem se těšil hrozně dlouho a už jen recenze a pozitivní (nadšené) reakce čtenářů mě přesvědčily, že tohle bude další sáj-fáj lahůdka. Ale kdepak... Enderova hra mě prostě moc nebavila.

Zhruba na šedesáté stránce jsem si přál, aby se to moje nešťastné čtení zlomilo a konečně přišel okamžik, který mě přesvědčí o kvalitách románu. Zvrat se ale nekonal a navíc by mi nesměly vadit určité věci.... Nápad o kolektivní hře v bezgravitační místnosti je sice velice zajímavý, ale 150 stran jsem o ní číst nemusel.. Další věcí, která mě trochu odpudila, byl samotný věk dětí a jejich přehnaná inteligence (nemám nic proti šíleným nápadům, ale tohle mi přišlo hodně weird). Nepřirostla mi k srdci ani žádná postava a Endera jsem si nezamiloval ani trochu (navzdory tvrzení jednoho recenzenta: "Endera si musí zamilovat prostě každý."). Navíc, ta Enderova dokonalost, neomylnost a vzývání jeho "kultu" mi časem začlo lézt na nervy. Třešničkou na dortu je občasná nahota nezletilých (ale inteligenčně vyvinutých!) chlapců a (používám slovíčko SPOILER) bitva dvou hochů v koupelně, bez svršků a spodků (už chápu to přirovnání ke Stephenu Kingovi).

Card určitě není špatný spisovatel, mně jen nesedl jeho styl a věci, které jsem uvedl výše. Myslím si, že by byl příběh dynamičtější a zajímavější, pokud by zůstal pouze ve formě povídky. Na tu byl potenciál rozhodně dobrý.

A abych román pouze neshazoval, tak na jeho obranu musím říct, že má samozřejmě taky pár světlých okamžiků a zajímavou pointu, na kterou si ale musí čtenář počkat ;-)
______

Doufám, že jsem od čtení Enderovy hry neodradil potenciální čtenáře; stačí si kdyžtak přečíst jakoukoliv recenzi na internetu a bude to pryč ;-)

Woro
30.11.-0001 5 z 5

Card měl šťastný den, když ho napadlo napsat zpočátku "jen" povídku, později přepsanou do románové podoby, ke které ho inspirovala vyprávění jeho bratra, vracejícího se v té době z vojenské služby.Přestože (možná právě protože) je hlavnímu hrdinovi na začátku knihy pouhých šest let, je kniha překvapivě svižná a dobře čtivá. Card mě po celou dobu čtení nenechal vydechnout, chrlil na mě jeden nápad za druhým a já je všechny s radostí přijímal a těšil se na každou další kapitolu, na každou další část, kdy se budu moct, stějně jako Ender, postavit novým a novým problémům a nástrahám, a předhánět se, zda je vyřeším dříve já či Andrew.