Enderova hra

Enderova hra https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/391565/bmid_enderova-hra-3XW-391565.png 4 1469 1469

Enderova sága série

7. vydání. Lidstvo jen se štěstím odvrátilo zničující útok mimozemské civilizace úlového typu. Ve snaze předejít nevyhnutelné odvetě se rozhodne pro odvážný protiúder. A zatímco se po dlouhou dobu vysílané vesmírné lodě blíží k území nepřítele, program pro výchovu mladých velitelů se snaží nalézt vůdce, jenž by zneškodnil mimozemskou hrozbu jednou provždy. Zdá se, že vyvoleným je Andrew „Ender“ Wiggin, geniální chlapec, jenž se v útlém věku stává hlavní nadějí na vítězství. Nároky na něj kladené jsou ovšem enormní, pokud zvítězí, stane se pachatelem xenocidy – absolutního vyhlazení mimozemské inteligentní rasy, a pokud prohraje, pak bude lidstvo vydáno na milost agresivnímu nepříteli. Žádný dospívající chlapec dosud nikdy nečelil tak vážné výzvě… Enderova hra je po desetiletí jedním z nejpopulárnějších science fiction románů. Získala věhlasná žánrová ocenění Hugo a Nebula, byla přeložena do více než třiceti jazyků a zpracována do úspěšného stejnojmenného filmu.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Argo , Triton

Ender's Game , 1985

Katka.Z
30.01.2014 5 z 5

Hodně lidí se nedokáže vyrovnat ,že spisovatel dal jako hlavní hrdiny malé děti. A že je děj předvídatelný. Jenže spisovateli o tohle přímo šlo.. Šlo mu o to aby to bylo neobvykle a lehké pro lidi co moc nečtou... Mě se tahle kniha líbila a těším se na film!! :)

GOD-Complex
24.01.2014 4 z 5

Super sci-fi pro deti. Skoda, ze ten "twist' o ktery se to cele opira je silene predvidatelny. Kniha, kterou jsem cetl 2 roky. 8/10

Hudis
20.01.2014 5 z 5

Tak nějak souhlasím s komentem pode mnou od Sumciky. Co mi dost vadilo, bylo to, když jsem si představoval 6 až 10-ti leté děti v situacích, které byly v knize popisováný. Kdyby byli například 15-ti letí, představivost by mi to zpracovala lépe:) Ale jinak byla kniha zajímavá, celkem svižná a konec neúprosný. A byla to snad první kniha, kdy mi bylo líto hlavního hrdiny. Možná proto, že to bylo dítě.

sumcicka
20.01.2014 1 z 5

Naprosto nechápu, co má na této knížce být tak super. Psychologie dětských postav byla pro mě naprosto neuvěřitelná - nadprůměrně nadané děti jsou pořád pouze děti a i když mohou být výjimečné v některých oblastech, nechovají se prostě jako dospělí. Ani nemluvě o části, kde se pomocí blogu snaží převzít vládu nad světem... Nekonečné pasáže s hraním stříleček v beztížném stavu pro mě byly skoro až za hranicí nudnosti a dojem nevylepšila ani "nečekaná pointa" nakonec. Naopak, konec mě znechutil prolnutím rality s Enderovou hrou.

Mergirus
22.12.2013 3 z 5

Ze začátku nebyla příliš chytlavá, ale snažila jsem se ji dočíst a konec mě opravdu překvapil!!!

tanuki
01.12.2013 5 z 5

Konečně po dlouhé době kniha, která nemá slabé místo a můžu jí s klidem dát pět hvězd. Co jediné mi vadilo, že malé děti se zde příliš často baví dospělým jazykem, ale dokážu se přes to přenést. Ender je manipulován svými učiteli do role, která mu není příjemná. Vzpírá se, bojuje a přesto v každém okamžiku činí přesně to, co je po něm požadováno. Někdy je ta bezmoc až nesnesitelná. Když chceš svého nepřítele porazit, musíš se do něj vcítit, musíš ho pochopit, musíš ho milovat. A to dokáže pouze jediný člověk - Ender.

markuc
19.11.2013 3 z 5

Souhlasim s autorkou komentare Sapy, kniha opravdu nepusobi stylem "legendarni sci-fi". Cekal jsem daleko vice a hlavne neco ctivejsiho, toto opravdu neni kvalitni kniha, kterou bych doporucil kamaradum ke cteni.
Kdykoli jsem knihu dokazal s klidnym srdcem odlozit a necist, hlavne se zde neodehrava nic, kde by clovek musel nejak premyslet - ani zadne emoce kniha v cloveku nevzbudi.
Pro me klasicky prumer.

Sapy
19.11.2013 2 z 5

Pod pojmem "legendární sci-fi" jsem si tedy představovala něco jiného. Vysvětlila bych to asi takto - večer ležím v posteli, čtu si. V momentě kdy mi zbývá 10 stran knihu odložím a jdu spát. To je věc, která by se neměla stávat, že?
Neříkám, že to není zajímavé a docela čtivé, ale rozhodně jsem od toho čekala víc. Na rozuzlení jsem přišla o stránku dřív než nám ho autor sám odhalil a už x-stran dopředu jsem měla takové "tušení" o co tady jde. Zkrátka věci, které by se vám u kvalitní knihy stávat neměly. Bylo to vcelku příjemný oddych, hlavně hříčky s gravitací a představa prostor vesmírných lodí a základen, kam se 99% z nás nikdy nepodívá. Stále váhám mezi 2 a 3*.
Zhlédnu i film a budu ráda pokud bude lepší.

Kate.S
16.11.2013 1 z 5

Na tuto knihu jsem se velmi těšila a bohužel mě obrovsky zklamala. Z velké části to bylo nudné a nezábavné. Hlavní postavy mi nebyli vůbec sympatické. Například Ender mi vůbec nesedl. Takže patřím do té menšiny, kterou Enderova hra nijak nenadchla, a souhlasím s tím, že je to velmi nadhodnocená kniha. Nelíbila se mi spousta věcí. Třeba, že se jedná o děti, i když silně inteligentní. Takhle přece malé děti nemůžou přemýšlet, a i kdyby, tak jsou to pořád jen děti. A pak ta bitka ve sprše…ta mě dorazila. Několikrát jsem se přemlouvala k dočtení knihy. Simulace byly zajímavé, ale číst neustále o tom samém mě opravdu nudilo k smrti. Takže musím říct, že jsem byla velmi nespokojená. Nejde mi do hlavy tak vysoké hodnocení.

Pralev
08.11.2013 5 z 5

Četl jsem tuto knihu v angličtině, takže bez zkreslení překladem.
Přiznám se, že podle toho, co jsem si o Enderově hře přečetl, jsem očekával velmi málo. Autor si mě však získal už předmluvou - stylem psaní a stylem uvažování. Od té chvíle už jsem se do knihy beznadějně ponořil a přes některá slabší místa (intermezzo s Lockem a Demosthenes mi taky příliš nesedlo, některé závěrečné pointy jako totožnost učitele a význam poslední hry byly velmi předvídatelné) jsem si ji užil od začátku do konce. A přestože kromě závěrečné kapitoly nešlo o nic hlubokomyslného a je na knize znát, že byl příběh domyšlen až později k jedné představě, neskutečně mě vývoj postav bavil.
Jak už tu napsal někdo přede mnou - ač na první pohled vypadá Enderova hra jako sci-fi o válce s mimozemšťany, ve skutečnosti jde o velmi kvalitní komorní psychologické drama.

Mulier
05.11.2013 4 z 5

Za uspěchaný závěr a za-vlasy-přitaženou myšlenku o převzetí světovlády pomocí politických blogů hvězdu dolů, jinak příjemné, svižné, odpočinkové čtení.

Monisek.B
04.11.2013 3 z 5

Na tuto knihu jsem narazila úplně náhodou a hned si řekla, že si jí asi někdy přečtu. Ještě tentýž den jsem se dozvěděla, že půjde do kin její filmové zpracování, takže jsem ihned běžela do knihovny a do příběhu se pustila. Ten se mi líbil, ale kniha jako taková už zas až tolik ne. Styl psaní mi moc nesedl a taky jsem měla občas problém uvěřit, že desetileté dítě může takto dospělácky přemýšlet... Celkový dojem je ale mírně nadprůměrný, takže se pravděpodobně k dalším dílům časem dopracuju :)

Hannibal29
15.10.2013 3 z 5

K precitaniu knihy ma priviedlo odporucanie kamaratov, ale odkladal som to velmi dlho. az nedavno som videl trailer k rovnomennemu filmu.Uputal ma. a ako vzdy maju s knihou spolocne asi 5%.
vesmirne scifi je to len tak na okraj, ovela viac je o to psychike postav.O vyrovnavani sa so zatazou a skumani reakcii na rozne podnety.

Intermezo s "Lockem" a "Demosthenesom" mi prislo ako nieco mimo sudka na vyplnenie kratkeho pribehu.
btw: ako to ze pristali zrovna na planete kde endera cakalo posolstvo? ci to postavili na vsetkych planetach :D :D ?

Stexer
12.09.2013 4 z 5

Milujem scifi a fantasy svety. Ked som cital knihy Mazer in Prison a First meetings in Enderverse tak ma to zacalo bavit, potom som si precital enderovu hru a pacilo sa mi to uz menej. Ked som zacal citat dalsie tak to nadsenie opadlo. Jedine zaujimava postavy su Ender a Jane. Dej v dalsich dieloch je hrozny (aspon pre mna). Relativisticke efekty kde prejde 3000 rokov a on vo vesmire zostarne len o zopar... Orson scott card je autor, ktory pokazil scifi seriu, ktora mohla mat velku hodnotu.

Standa Šebek
03.09.2013 5 z 5

Jedna z nejlepší klasik SF. Nenechte se zmást slovy o mimozemšťanech, válce nebo vesmírných lodích. Enderova hra je komorní psychologický thriller a to velmi kvalitní!

panwitz
24.08.2013 5 z 5

Dle mého názoru, je to mezi sci-fi romány jedno z předních děl. Oproti Hvězdné pěchotě daleko propracovanější a zábavnější.

lazarus
28.06.2013 3 z 5

Slabé, jednoduché a předvídatelné. Nejsem jedinný, kdo nechápe ta ocenění, co knížka dostala. Musel být slabý rok zřejmě a tak nebylo z čeho vybírat. Podle toho, co jsem se o Enderově hře dosud dočetl, jsem čekal mnohem, mnohem víc.
Velké zklamání z mé strany. Chápu, že je to Cardova první kniha, ale nechápu tu modlu, která se z ní stala.
Další díl raději číst nebudu. Nerad bych si svůj dojem o panu O.S.Cardovi kazil, protože třeba Vykoupení Kryštofa Kolumba je pro mě jedna z nejlepších sci-fi co jsem četl.

Rawen616
14.06.2013 4 z 5

Zpočátku mě moc nezaujala ale nutno přiznat, že konec to vylepšil. Hrozně dlouho mi vrtalo hlavou proč tam trénujou ten "paintball" ve stavu beztíže a k čemu jim to může být pro odražení nepřátelské invaze. S odstupem času a s přečtením dalších knih o Enderovi beru zpět část kritiky. Je to vymyšlené skvěle, ale i tak mě to nezaujalo tolik jak bych na takovou kultovku čekal. Tak jako tak, scifisté by si jí měli přečíst.

SuperFrankie
08.06.2013 5 z 5

Asi nejlepší knížka, kterou jsem kdy četl.

aivi
05.05.2013 5 z 5