Enderova hra

Enderova hra https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/391565/bmid_enderova-hra-3XW-391565.png 4 1469 1469

Enderova sága série

7. vydání. Lidstvo jen se štěstím odvrátilo zničující útok mimozemské civilizace úlového typu. Ve snaze předejít nevyhnutelné odvetě se rozhodne pro odvážný protiúder. A zatímco se po dlouhou dobu vysílané vesmírné lodě blíží k území nepřítele, program pro výchovu mladých velitelů se snaží nalézt vůdce, jenž by zneškodnil mimozemskou hrozbu jednou provždy. Zdá se, že vyvoleným je Andrew „Ender“ Wiggin, geniální chlapec, jenž se v útlém věku stává hlavní nadějí na vítězství. Nároky na něj kladené jsou ovšem enormní, pokud zvítězí, stane se pachatelem xenocidy – absolutního vyhlazení mimozemské inteligentní rasy, a pokud prohraje, pak bude lidstvo vydáno na milost agresivnímu nepříteli. Žádný dospívající chlapec dosud nikdy nečelil tak vážné výzvě… Enderova hra je po desetiletí jedním z nejpopulárnějších science fiction románů. Získala věhlasná žánrová ocenění Hugo a Nebula, byla přeložena do více než třiceti jazyků a zpracována do úspěšného stejnojmenného filmu.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Argo , Triton

Ender's Game , 1985

habs
01.10.2016 5 z 5

Další zajímavá sci-fi série, už se těším na další knížky.
Na Zemi je stále bipolární svět, ale ve vesmíru se společně bojuje proti mimozemské civilizaci. Cizáci jsou totálně odlišní od nás, lidí, což vede k válce kdo z koho.
Velice zajímavé téma, při čtení jsem stále čekal co se bude s Enderem a jeho sourozenci dít dál. Škoda, že Enderův bratr Petr nedostal v druhé půlce knížky více prostoru.

KikiEli
15.08.2016 5 z 5

Zase jednou skvělá kniha. :) Zajímavý příběh, výborně vykreslené postavy i jejich vývoj, děj má dobrý spád. Jednoduše jsem spokojená. :)

Aredhelka
02.08.2016 4 z 5

Kniha rozhodně nebude čtenáře nudit, nabízí skvělý a poutavý příběh :)

Schary
18.07.2016 5 z 5

Výborná kniha, s filmem se nedá srovnat. Děj od začátku odsýpá a má překvapující konec...

Šošán
22.06.2016 5 z 5

Kniha mě vážně bavila - napětí, čtivost, vykreslení vnitřních pocitů hrdinů, všechno. Nemám problém s tím, že to byli děti, právě ty mají neotřelý pohled na různé situace a věci a geniálních dětí se už pár narodilo, takže proč né...Sice neholduji válečné tématice, ale tady mi to prostě sedlo a těším se, až do knihovny přibude i pokračování.

SBH
14.06.2016 2 z 5

(SPOILER) Card je mistrný vypravěč, kniha mě chytila v průběhu prvních pěti stránek. Vlastně co to kecám. Zamilovala jsem se při čtení předmluvy.
Jenže láska není racionální vztah. Sáhla jsem vedle. Ke konci příběhu jsem tak nasákla zoufalstvím, bezmocí, hrdinovým vyčerpáním a ztrátou motivace, že jsem ztratila souznění se všemi složkami díla. Mimochodem – pokud Ender planetu termiťanů zničil, který svět to nakonec kolonizoval?
Malý, přesněji šestiletý Ender je vybrán jako supergeniální dítě, které má zachránit Zemi před invazí inteligentního hmyzu, a dostává se do výcvikového programu armádní mašinérie, která z něj má vychovat bezcitného zabijáka se schopností analytického myšlení, tvůrčího přístupu a neustálého zdokonalování. A pochopitelně nadopovaného ctižádostí. Cíle je dosaženo, mimozemšťané poraženi, aby hrdina posléze zjistil, že celá válka vznikla v důsledku komunikačních obtíží a vzájemného nepochopení. Ach ne!
Jak jsem mohla já, zapřisáhlý pacifista, přečíst válečný román? Snadno, Card se čte hladce. Ale emocionálně jsem trpěla fakt jako zvíře. Na mysli mi tanuly legendy o dětských křížových výpravách. Hluboce nesouhlasím s větou, že lidé rozvíjeli mozek, aby se naučili lépe zabíjet. Já zastávám ten názor, že smyslem existence lidstva je zkomponování Dona Giovanniho.
Úplně stejné téma zpracoval Terry Pratchett v knize Johnny: Jen ty můžeš zachránit lidstvo, a podle mě nesrovnatelně lépe. Víc humoru, víc moudrosti, víc naděje, smysluplnější prozření. Takže příště sáhnu raději tímto směrem.
Míru zdar a mimozemšťanům zmar!

robin9739
16.05.2016 4 z 5

Hodně dobré Sci-fi má to co potřebuje a nic navíc hned vás vtáhne do života malého kluka který se musí stát zachráncem celého světa a tak rychle jak se mu to povede tak rychle máte přečtenou tuhle knihu všechno to má spád žadné dlouhé omačkování okolo a zakončení které vás dostane..

TéraProkesh
08.03.2016

(SPOILER) Kniha semi hodně líbila, (spoiler)
ačkoli mě ze začátku až tolik nebavila...později jsem se začetla. Kniha vás pohltí, ale nenutí vás číst dál a dál (jako některé bestsellery). Knihu jsem nevědomky prožívala i v realitě :D Velice se mi líbí myšlenka o Termiťanech. Chvílemi mi připadalo, že věk Endera je přehnaně nízký (inteligence a myšlení odpovídalo spíš 15-letému klukovi). Trochu dlouhá byla část o bitvách v místnosti bez gravitace...Dobře je ale popsané jak Ender prožívá tlak. Časem se chystám si přečíst i Mluvčí za mrtvé.

thezelda
25.02.2016 5 z 5

(SPOILER) Kniha zaslouží delší komentář, na který nemám nyní čas, proto nebudu psát nic - nicméně po přečtení některých (nejen) zdejších komentářů si nemohu odpustit poznámku:

SPOILER

Nechápu, jak někdo můžete říci, že etické dilema s vyhubením termiťanů je hloupé a nemístné. Myslím, že si dal autor dost velkou práci s tím, aby ukázal, že termiťanský útok na Zemi byl velkým nedorozuměním. Morální dilema tu bezesporu je a opravdu příliš nedokážu pochopit hlášky typu "bylo to buď oni nebo my"...opravdu je svět takto černobílý?

JaroslavB
26.01.2016 5 z 5

Geniální kniha, která opravdu nutí k zamyšlení - jakkoli frázovitě to zní - a svým způsobem vynikající filmová adaptace (i když si samozřejmě bere jen některé motivy z předlohy, ale s těmi které si bere se podle mého vyrovnává skvěle). Válka, genocida, paranoia, mediální manipulace, mýtus i náboženství i setkání s něčím opravdu "jiným"...to všechno, tenhle relativně krátký text tematizuje a staví na hlavu. Klobouk dolů.

Sargon
25.01.2016 5 z 5

Knihu jsem přečetl jedním dechem, totiž, ráno jsem nasedl do vlaku a pak skoro zapomněl přestoupit do jiného a než jsem odpoledne dojel domů, kniha byla za mnou. Byl to pro mne opravdu strhující, nezvyklý příběh, zvláště vykreslování Enderových pocitů a jeho vnitřní proměny. To, že nebylo zapomenuto na teorii relativity mne potěšilo, i když fyzika mohla být více promyšlená. Stejně si ale zaslouží 5*.

Jack Bauer
17.01.2016 odpad!

Souhlasím s morte, já nevydržel ani do půlky, naprostá nuda tak jako vychvalovaná Duna.

david5746
06.01.2016 4 z 5

První díl série. Má to nápad, spád, skoro není co vytknout. Pokračování mě už nebavilo.

Phorbo
17.12.2015 4 z 5

Knihu jsem výjimečně přečetl dvakrát. Kdysi před deseti lety mi připadala úchvatná a okouzlující. Příběh Endera Wiggina mě dostal do sebe a nepustil až do poslední stránky. Teď, když jsem přečetl už něco málo scifi románů a antologií, mi už první kniha série tak dobrá. Je jasné, že Card se snaží něco sdělit, hlavně poslední kapitolou (hodně mi to připomíná Glukhovskeho Metro 2033, třeba se tu inspiroval). Děti jsou ovlivnitelné a dospělí mají nad nimi nadvládu ať už jsou mladí nebo staří... Starší vždy vládnou těm mladším... Ale každý ať si v tom najde co chce. Možná se jen opakuju. Určitě to už někdo napsal. Budu hodně zvažovat, jestli si přečtu další díl, i když ho v kindlu nosím už delší dobu spolu s dalšími dvěma základní série... Možná tomu dám šanci.

wildavk
16.12.2015 5 z 5

Tato kniha mě zaujala. O. S. Card je velmi inteligentní autor a má obrovský přehled.

tony64
01.12.2015 5 z 5

Na nektere spisovatele jste rozzlobeni,ze pribeh skoncil a vy chcete cist dal a dal...Card je dikybohu jednim z nich.

hoopoo
17.11.2015 5 z 5

Knihu jsem měl koupenou už před filmem, ale film jsem viděj jako první. Celkem se mi líbilo, že se film hodně držel své předlohy a moc nechápal věc i, které byly v knize navíc. Ale celkem zde byla dobře vykreslena psychika malého kluka, na kterého je kladen velký tlak a je směrován k předepsanému cíli. Kniha se četla jedním dechem a už se těším na další díly.

olle3
01.10.2015 4 z 5

Trochu mně vadily umělé, nepřirozené dialogy a nedomyšlenost a úplné ignorování některých logických skutečností, ale mimo to se dílo četlo dobře. Vzhledem k době, kdy byla kniha napsána, musí čtenář ignorovat některé technologické nesmysly, ale s tím jsem já problém neměl.
Co se mi velice líbilo, byly vnitřní myšlenkové pochody mladého Endera pod tlakem, který na něj byl vyvíjen, ale hlavně pointa a zvrat ke konci, který mne příjemně překvapil, a o to víc, že jsem to nečekal. To se mi u knihy už dlouho nestalo a právě to mám nejraději.

p.s. ještě jednou se mi to rozleželo v hlavě a musím znovu poznamenat, že mne příběh skutečně dostal ;)

achilles
08.09.2015 4 z 5

Pěkné dílo. Po zajímavém začátku, ale autor trochu ztrácí dech s udržením napětí, což vzhledem k relativně krátkému románu je divné. Osobně mě pointa nechytla.

Erinien
05.09.2015 5 z 5

Tahle kniha se mi ještě týden po přečtení usadila v hlavě a němohla jsem jí z ní dostat. Výborné.