Dobrý proti severáku

Dobrý proti severáku https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/46415/bmid_dobry-proti-severaku-gGh-46415.jpg 4 753 202

Emmi a Leo série

Kniha Dobrý proti severáku je moderní a vtipnou variací na epistolární román. Emmi Rothnerová chtěla přes internet zrušit předplatné časopisu Like. Kvůli překlepu ale její e-mail dostane Leo Leike. Protože Emmi mu dál posílá e-maily, upozorní ji Leo na její omyl. Začne tak nezvyklá korespondence, jakou lze vést jen s osobou naprosto neznámou. Na tenkém ostří mezi absolutním neznámem a nezávaznou intimitou se oba víc a víc sbližují, až si nakonec musí nevyhnutelně položit otázku: snesly by milostné city, které rozkvetly v e-mailech, osobní setkání? A co by se stalo, kdyby ano?... celý text

Literatura světová Humor Pro ženy
Vydáno: , Host

Gut gegen Nordwind , 2008

Hanin
21.04.2013 5 z 5

Výborná kniha, která se nedala odložit, dokud jsem neotočila na poslední stránku. Konec byl velkým zklamáním, nečekala jsem ho :-(. Určitě si přečtu pokračování, ...a to by bylo, aby nebylo.

Zmražená Opic
05.04.2013 5 z 5

Říkala jsem si, že tenhle typ knih moc nečtu, ale některé recenze mě přesvědčily o tom, že bych si to aspoň mohla půjčit.
A smekám před autorem, je to naprosto geniální! I ten konec je skvělý!

sachista
30.03.2013 5 z 5

Odvažuji se tvrdit, že tento román musí zasáhnout každého, kdo si někdy prožil partnerský vztah, jenž se vyvinul ze vzájemného poznávání přes e-maily či sms. Do této skupiny patřím i já. Daniel Glattauer postihl trend v dnešním uspěchaném světě, kdy seznamování prostřednictvím elektronických komunikací je čím dál častější. Dobrý proti severáku se čte jedním dechem, já jsem si oba aktéry zamiloval a držel jim pěsti. Závěr považuji za vynikající, neboť nebyl klišovitý. Záplavě čtenářských dopisů se žádostí o pokračování však naprosto rozumím :-)

dalimoni
20.02.2013 5 z 5

Knihu jsem četl na doporučení oblíbeného uživatele z Databáze a přiznám se, že když jsem si jí půjčil z knihovny a jen knihu lehce prolistoval, řekl jsem si, to ne, to číst nebudu. Už jsem se připravoval, že jí další den vrátím, ale nedalo mi to a pozdě večer jí otevřel a začal číst. Stačilo 5 prvních stran, kdy jsem se párkrát zasmál a věděl jsem, že jí druhý den vracet nebudu.
Velmi neotřelý, zajímavě napsaný epistolární (doposud jsem nevěděl co to je :-)) román o "lásce přes internet". Místy docela dost vtipné dialogy hlavních hrdinů, které probíhají pouze v online světě. Pořád jsem čekal, jak to autor zakončí a kloubouk dolů před závěrem. Možná jsme jako čtenáři zklamáni, ale autor to zakončil stylově, ve stylu celého příběhu (obrazně: "volané číslo neexistuje"), i když jsme asi čekali jiný konec. Díky za doporučení.

Joges
20.01.2013 5 z 5

Výborná kniha. Začátek mě nijak nenadchl, po sto stranách jsem však knihu nedokázal odložit. Nostalgický závěr mě poněkud zklamal, o to víc se však těším na pokračování.

Peti
09.11.2012

První co musím k této knize napsat je: To snad autor nemyslí vážně! Přeci takto to rozhodně nemůže skončit! Přišlo mi velice zábavné pozorovat jak z emailu poslaného omylem vzniká "mailboxový" vztah a závislost na emailech Emmi a Lea. Musím říct, že jsem jim fandila a zásah manžela mě tak trochu naštval.. A konec příběhu? Smekám klobouk nad Leem který dokázal utnout komunikaci a přetrhat jediné spojení s Emmi. Velice pěkné čtení, nemůžu jinak než doporučit, jsem zvědavá jak to v Sedmé vlně bude pokračovat.

Orange Bleu
18.09.2012 3 z 5

Forma neotřelá, téma vesměs interesantní, sofistikovaná milostná romance bez kýče a patosu... Byť jednotlivé ingredience slibují, že by finální receptura rozhodně mohla stát za to, ba dokonce z ní vzejít třeba i kulinářský zážitek nevšedního rázu, mně osobně se výsledná krmě začala vcelku záhy bohužel poněkud zajídat. Patrně to bude zapřičiněno tím, že trpím diagnózou „literární diabetes“: zápletky, které stojí a padají s emočními poryvy „zaláskovaných“ hrdinů, nadlouho mou pozornost zkrátka neupoutají, i když jsou předkládány vtipně a inteligentně, jak se to autorovi knihy bezpochyby podařilo. Určité zvraty v ději byly nicméně předvídatelné, jisté pasáže svým způsobem až špetku monotónní; vše zachránil zajímavý (vlastně jediný možný) konec.

Proč knihu přečíst?
+ Věříte v lásku a máte rádi moderní komunikační prostředky
++ Severní vítr je krutý, a marně hledáte, kdo vám s ním pomůže

Proč knihu nečíst?
-- Elektronické korespondence máte až nad hlavu z práce
- Raději si počkáte na verzi přenesenou do prostředí facebooku

orson
28.08.2012 4 z 5

Smekám před autorem. Napsat takhle poutavý příběh jen pomocí emailů, to dokáže málokdo. Vše se točí kolem dvou postav a jejich postupně budovaného online vztahu. On je po rozchodu, ona vdaná, nikdy se pořádně neviděli ale díky emailům budují mezi sebou silnější a silnější pouto. Vše to postupně graduje až do finále. A při tom to vše začalo překlepem... Jsem zvědav o čem je pokračování.

nicandra
12.07.2012 3 z 5

Nápad velice dobrý, ale zdálo se mi to dost rozvleklé, konec mohl přijít už několikrát, v podstatě po jakémkoli předešlém nedorozumění... Nedivím se, že z toho někdo udělal divadelní hru, když je to tak plné kulis a rekvizit. A i ty postavy si tak velice na něco hrají, hlavně Emmi, taky mi byla protivná.

akina
02.04.2012 5 z 5

Knihu jsem viděla jako divadlení představení projektu Listování a věděla jsem, že ji musím mít. Nešlo mi tolik o romantický příběh jako o spoustu vtipných situací a nedorozumnění. Rozhodně si přečtu i Každou sedmou vlnu, jen mi ji vydají jako e-knihu ;)

kiddlinka
23.03.2012 2 z 5

Ucházející nápad. A to je tak vše. Epistolární román má tradici dlouhou a na aktuální tematiku fantazijních vztahů na síti pasuje jak led do coly, autor ale už kromě pozapomenutého stylu nabízí jen klasické tokání a lá „každý milostný román, který byl kdy napsaný“. V hlavních rolích stojan na víno, seladon/loser a zatrpklá, moderní kariéristka, která se i přes svůj věk a údajnou ráznost a emancipovanost chová jako pitomá a naivní puberťačka (a to prosím i tehdy, pokud odhlédneme od jejího rodinného stavu). Ani sebekrásnější a sebevybranější slovíčka o lásce a blízkosti nedokáží zakrýt smutný fakt, že čteme o loserech, kteří masturbují na písmenka na monitoru a svou nepřiznanou sobeckostí ničí sebe i druhé. Romanťika jak sviň.

misssicccka
14.03.2012 5 z 5

přečteno po roce podruhé, možná ještě větší zážitek než napoprvé, i když už znáte konec, ale to bylo přebito těšením se na pokračování :)

jasmína
11.02.2012 5 z 5

Knihu mi doporučila kamarádka, pořád o ní tak básnila, že jsem si to prostě neodolala nepřečíst. A dlouho mě žádná tak nechytla, jen když jsem dočítala konec, říkala jsem si, to nemůže přece takto skončit.... !! No a naštěstí vyjde 29. února pokračování s názvem Každá sedmá vlna, už se těším jak dlouho ne :) Kdosi v komentářích píše jak se do sebe mohli tak zamilovat, proboha je to jen kniha, není to realita :) a je to nádherná kniha. Úžas !! Doporučuju !!

bend-ik
24.01.2012 3 z 5

Úplne, ale úplne sa stotožňujem s komentárom od Renavy.. Už dlho som nečítala niečo tak chabé, plytké, otravné, a najmä nereálne. A to som človek odchovaný na webovej komunikácii a mám za sebou aj osobne takýto typ únikov z reality, kedy som každých päť minút (čo päť, každé dve) refreshovala stránku, či mi tam už nesvieti nová správa.. Rozdiel bude asi v tom, že my sme boli dlhé roky predtým aj osobnými priateľmi.. a asi preto ma toto dielo necháva chladnou a vôbec ma to nemrzí!

Drimwisible
05.10.2011 3 z 5

Viac sa mi páčila kniha- http://www.databazeknih.cz/knihy/prominte-je-tohle-uz-konecna-86755 kde je tiež len dialóg, ale nie e-mailový alebo inak neverbálny. Zo začiatku sa mi zdala "Emmi" príliš zbrklá, neodhadnutá na svoj vek-aspoň jej písanie tak pôsobilo. Ako sa to začalo zamotávať, vypálilo to celkom dobre, hlavne záver, ktorý som trochu tušila.:/
Rýchlo, ľahko prečítate nie rozľahlé dialógy a vtiahne vás do deja. Dokonca som sa sem-tam nasmiala pri komických situáciách. Nijak ma to nestrhlo z nôh, skôr dobré oddychové čítanie.

Renava
11.08.2011 3 z 5

No, neviem čo na toto povedať.. Stokrát som chcela s knihou seknúť, lebo vtieravosť a koketnosť dotyčnej dámy mi pila krv, potom som to dočítala zo zvedavosti, ako sa zachová muž, ktorý sa na tieto prihlúple rečičky ani nevie ako chudák "namotal". Jeho postava bola inak mimoriadne sympatická a veľmi sa mi páčil záver, to, ako nakoniec vyriešil túto zapeklitú situáciu. Záver bol super a pri ňom aj ostanem, mňa uspokojil a nie som zvedavá na pokračovanie.

ell.rose
10.06.2011 5 z 5

Pokračování vyjde koncem září tohoto roku... taky se moc těším, je to svěží, vtipná knížka, která vtáhne do děje a baví!

Jitule Š.
17.05.2011

Zezačátku o ničem, byla jsem jen zvědavá na doporučení kamarádky. Pak mě to vtáhlo do děje - když plánovali, že se setkají. Pak už to bylo víc než jen e-maily, protože se skutečně potkali, ačkoliv on nevěděl, kdo ona je. Pak se tam zapletly další postavy - její kamarádka, manžel, děti - postupně se odkrývala jejich tajemství, jejich život a to už jsem se nedokázala odtrhnout. Prý vyšlo pokračování??? Musím ho mít:-))) Nádherná knížka!

Beranka66
06.05.2011

Zezačátku mi to připadalo nudné a rozvléklé "o ničem". Na konci mě mrzelo, že příběh nepokračuje a já nevím, jak to dopadlo a kdo je hlavní hrdinka:-))) Možná by stačil poloviční rozsah. Že bych si z knížky sedla na zadek, to neee. A že by se do sebe tak šíleně zamilovali, když se neviděli? Proboha!!!

misssicccka
19.02.2011 5 z 5

Když knihu přečtete za pár hodin, nemusí se stát u vás TOP knihou. Když Vás autor vtáhne do děje, o5 to nemusí být TOP. Ale co se stane, když první dvě platí a k tomu: sdílíte autorovu zkušenost (nemůže to být nic jiného než bezprostředně osobní zkušenost), když víte, o čem je řeč, když vás to přímo sežere, když je vám chvíli "ouzko" z toho, jak víte, o čem to je. Co se stane, když po dočtení zůstanete sedět, civíte na polštář nebo na zeď před sebou a přemýšlíte. Když možná řeknete: tak takhle to je, tak tohle je fakt hustý. Stejně jako Emmi: "Tak takhle ten týpek mluví". Co se stane? zalogujete se sem, kliknete na 5 hvězdiček, pak na "přidat do přečtených" a pak tuhle knížku všem doporučíte a navíc: prvnímu člověku, se kterým budete ten den mluvit o ní řeknete. Stane se přesně tohle. Takže dnešek je pro mě ve znamení "Dobrý proti severáku", i když severák nefouká. Užijte si to, opravdu to stojí za to. Ten chlap sakra ví, o čem tyhle vztahy jsou.