Zabiják

Zabiják https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44734/zabijak-44734.jpg 4 2028 283

Román Zabiják patří do cyklu dvaceti románů Rougon-Macquartové s podtitulem „přírodopisná a sociální studie jedné rodiny za druhého císařství.“ Jak už název díla napovídá, nejedná se zrovna o veselou četbu, s tou se však u Zoly setkat ani nelze. Hlavní postavou románu je pajdavá Gervaisa, pradlena, která žije v Paříži na hromádce s Lantierem, opilcem a budižkničemu, který z ní neustále tahá pracně vydělané peníze. Když od ní jednoho dne uteče kvůli jiné ženě, vyslyší Gervaisa dlouhotrvající prosby klempíře Coupeaua, spořádaného muže, který ji vroucně miluje, a uzavře s ním sňatek. K synům Lantiera tak brzy přibude ještě dcera Nana, jejíž jméno vám jistě není neznámé. Rodinná idylka však netrvá dlouho. Coupeauovi jdou ruce od práce, začne se opíjet a Gervaisa, která si mezitím otevřela vlastní podnikání, musí sama živit celou domácnost. Přestože se snaží, seč jí síly stačí, sousedé se od ní postupně odvracejí, na dluh už jí nikdo nic nedá a práce také ubývá. Zoufalá Gervaisa si velmi cení přátelství kováře Goujeta, který ji tajně miluje a jednoho dne jí navrhne, aby se přestala trápit a utekla s ním někam daleko. Bláhová Gervaisa tehdy odmítne…... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Československý spisovatel

L'Asommoir , 1876

Jaru
21.04.2013 5 z 5

Nádherně napsaná kniha o smutných osudech. Můj první kousek od tohoto autora, ale již nyní řadím Zolu mezi mé oblíbené autory. Doporučuji.

mautina7
08.04.2013 4 z 5

Naturalismus... nic víc netřeba dodat, mě při čtení této sorty knih vždy pohltí beznaděj. Opravdu velmi realisticky napsaná kniha.

Pivka1
07.04.2013 5 z 5

Četla jsem již několikrát, patří mezi mé nejoblíbenější knihy. Musím přiznat, že mě pokaždé vcucne do děje. Moc hezky napsaný román.

rasputin
31.03.2013 5 z 5

Četl jsem dvakrát. Asi každý ví, o čem tato kniha je. Snad jen pro ty, kteří nemají rádi zdlouhavé popisy by kniha mohla být leckdy nudná, ale tak se prostě dříve knihy psaly. Dobře napsaný popis je potřeba pro navození atmosféry a pro umocnění dějů a pocitů a to se Zolovi povedlo skvěle.

bogi
29.03.2013 5 z 5

Tak tato kniha mě doslova vcucla do svého děje. Vyjímečná svým popisem dobové společnosti a osudem jedné ženy. Jejích šťastných chvil i pádů na dno. Zde máte důkaz, že život není peříčko a s nikým se nemazlí.

ponorka
17.03.2013 4 z 5

Zdá se, jakoby se ani samotný Zola nedokázal přesně přiblížit důvodům, které přivedly Gervaisu na úplné dno. Popisuje její pád jaksi zvnějšku, i když to všechno líčí dokonale. Jo, jasně, že byla mlsná, atd. Ale ten skutečný vnitřní důvod mi tam jaksi chybí - její pocit vyhoření, absolutní ztráta naděje, od níž se potom všechno odvinulo. Možná k ní byl sám autor poněkud nespravedlivý.
Nechala bych ho deset let žehlit!

Lucilla
12.03.2013 3 z 5

Zola - těžký naturalismus, co k tomu dodat. Snad jen že některé detaily byly až moc detailní. Taky si člověk říká, že takhle by nikdy nechtěl skončit a trochu se zamyslí nad svými hodnotami. Po přečtení knihy se mi opět trošku vyhranil rozdíl mezi "potřebuji" a "chci".

Freedyn
07.03.2013 2 z 5

Zdlouhav

Katie46
05.03.2013 3 z 5

Nedo

Miken008
27.02.2013 5 z 5

Na začátku jsem z ní měl strach a dlouho jsem se jí vyhýbal. Když jsem se do ní pustil, zjistil jsem že není tak špatná a dokonce jsem byl mile překvapen. Místy je sice děj velmi zdlouhavý, ale není utahaný jako u jiných spisovatelů oné doby. Zola používá detailní popisy téměř všeho. Ovšem na rozdíl od jiných spisovatelů umí popisovat tak, že to člověka baví. Naturalismus v knize místy vybíhá až do extrému (obzvlášť v popisech deliria tremens), což zde není vůbec na škodu, protože Zola to umí vyložit tak, že si z toho plno lidí vezme ponaučení.
Kdyby byla kniha zkrácená o 100-200 stránek, věřím, že by si našla více fanoušků. Komu však nevadí rozsáhlé popisy (nebo je schopen je překousnout), ten si knihu užije.. :)

luccil
23.02.2013 4 z 5

Ano v knize jsou hodně zdlouhavé popisy činností a míst, ale někde jsem se dočetla, že to je prostě druh psaní té doby. Já osobně ty zdlouhavé popisy pak i trošku přeskakovala,ale jinak jsem knížku hltala, protože mě se to hodně líbilo sledovat život hlavní hrdinky a proto mám ted rozečtenou i Nanu.

jiri77
17.02.2013 1 z 5

Po kladných komentářích jsem se na knihu těšil ale moc mě zklamala.Kniha je zbytečně popisná,prostě velká nuda.

yvett
16.02.2013 4 z 5

Mám ráda i knihy, které se dají přečíst jedním dechem a tato to splňuje. Zajímavá kniha o popisu tehdejší nižší společnosti, determinismu a hlavně o zabijáku - alkoholu. Doporučuji přečíst.

Ohniva
12.02.2013 5 z 5

Kniha skvělá.. občas jsem se nad dějem kroutila, že jsme chtěla, aby to bylo jinak.. bohužel.. konec jsem jako vždy obrečela :))

šmudlík
24.01.2013 4 z 5

Četla jsem jí jako povinnou četbu a velice mě příběh překvapil, moc se mi líbil. Knížku jsem přečetla jedním dechem. A myslím, že problém alkoholu a trochu i chudoby je aktuální i dnes.

hladko
10.01.2013 4 z 5

Na začátek mi přijde příhodné přiznat můj velmi pozitivní vztah k alkoholu, na němž, zdá se, nic moc nezmění ani Zolův výborný naturalistický román Zabiják. Přesto mě propracovaná psychologie jednotlivých postav a bravurně popsané prostředí nižší a střední společenské třídy obyvatel Paříže druhé poloviny devatenáctého století do románu okamžitě vtáhly. Několik románových let strávených po boku do hloubky vykreslené postavy ve mě k pradleně Gervaise přirozeně vytvořilo emoční pouto. Bylo už pak nasnadě, že jsem tak nějak celou dobu věřil ve znovunalezení Gervaisiny vnitřní síly, která jí dopomůže nejdříve do dalšího průseru nespadnout, poté se z něj ještě jednou vylízat, a to i přese všechno vnitřní tušení, že se od Zoly žádného konfetového happy endu nedočkám. A tato víra v uzdravení je Zolou pomaloučku a nekompromisně, stránku po stránce, zadupávána do prachu cesty Zlatnické ulice, jejíž neustálý klokot jako kulisa lhostejně plyne pod srdcervoucím úpadkem pradlenina života.
Čím to, že dramata, krize a utrpení lidských životů jsou čtenářsky tak přitažlivé? Je to proto, že vnitřně tušíme, že nikdy nejsme těmto osudům natolik vzdáleni, aby se nám nemohly přihodit? Je to strach z nás samých?

danca044
11.12.2012 4 z 5

Velice zajímavá kniha. Musela jsem si ji přečíst, ale doslova jsem si ji užila. Byla jsem napnutá co se dál bude dít se všemi postavami a rozčilovala jsem se, když "zlým" osobám všechno prošlo a ti hodní se nechali obalamutit a poté klesli na úplné dno. Pokládám si otázku: Je mi líto Gervaisina tragického konce? Jistě, ale svým způsobem si za něj může sama. Kdyby se nenechala ovlivnit okolím, určitě by dopadla jinak a mohla žít spokojeně. Už několikrát dostala šanci, ale pokaždé jí zahodila a tak se pak nemůžeme divit, že umřela sama a nikdo se o ni nezajímal.

p.stranska
08.11.2012 5 z 5

Nezapomenutelná kniha. kdo je jakýmkoli způsobem v životě poznamenaný alkoholismem nebo špatnými podmínkami k důstojnému žití a živobytí, kniha jím 100% otřese.

zuzad
31.10.2012 5 z 5

Moje nejoblíbenější kniha vůbec. Stále se k ní vracím. Mistrně naturalisticky Zolou vylíčené tehdejší prostředí Paříže s psychologicky dokonalým popisem postav.

wiksi3
03.09.2012 4 z 5

Kniha je částečně nudná, nic neříkající. Jsou tam pasáže sem tam zajímavější, ale přesto nic než popis bídy a přesto i obžerství.... Nevím, není to moje krevní skupina.

19. století Francie Paříž naturalismus alkoholismus

Émile Zola