Zabiják

Koupit

Nejznámější román z cyklu Rougon-Macquartové - "biologické a společenské historie jedné rodiny za Druhého císařství" zavádí do staré pařížské uličky, v níž živoří drobní živnostníci, prodavači, pradleny a dělníci. Zde serozvíjípříběh mladého manželského páru, který si usilovně buduje živnost a jehož šťastné soužití končí, když muž pod vlivem bezútěšného prostředí propadne alkoholu-zabijáku. Dílo označované jako román sociálního zoufalství....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/126609/zabijak-126609.jpg 4.41704

Rougon-Macquartové 7.

Vydáno, Ikar (ČR)

L'Asommoir, 1876

Kniha Zabiják

Saela

Knihu jsem asi po 10 letech četla podruhé. Pamatuju si, kdy jsem ji četla na střední škole, kniha pro mě byla od začátku velice čtivá a já celou dobu čekala, kdy tedy dorazí ten vrah, který to tam zmasakruje. Až za půlkou knihy mi došlo, že asi nikdo takový nepřijde :D Konec byl tenkrát pro mě strhující, hlavně jak nenápadně ten "zabiják" dorazí...
Po druhé se mi kniha četla o něco hůř. Rychle jsem se začetla, pak jsem se chvíli musela přemlouvat do čtení a nakonec byl opět závěr strhující. Za sebe určitě doporučuji, a já se konečně vrhnu i na Nanu, kterou si chci přečíst už těch 10 let :)

capricorn__

Skvělá knížka. Postavy jsou velice lidské a tím pádem i lehko zapamatovatelné, během knihy se mi názor na většinu z nich otočil snad desetkrát. Děj se mi kvůli uvěřitelnosti zaryl do paměti a myslím, že ho jen tak nezapomenu. (To je velice dobré.) Moc se mi líbí nadčasovost příběhu: kniha je sice z druhé poloviny 19. století, ale věřím, že by stačilo změnit jen pár nepatrných detailů a příběh by mohl být zasazen i do 21. století. Já - jako asi všichni, kdo mají v rodině alkoholika - byl během knihy neskutečně naštvaný a znechucený, což je dobře. O knize jsem nevěděl skoro nic, proto jsem netušil, co/kdo ten zabiják je, ale během čtení jsem rychle pochopil. Líbí se mi, že i ty nejtragičtější situace autor popíše velice nezaujatě, skoro jako nějakou zprávu do novin, nechá čtenáře, aby se sám rozhodl, co si o nich myslí. Jediné, co mi vadilo, byly dlouhé kapitoly, ale to je jen drobnost. Rozhodně doporučuju!

Janniska

Naturalismus ve své celé kráse a syrovosti.Dobře čtivé,skvělý překlad Luďka Kárla.

vojtech7746

Recenze-Zabiják
Naturalistický román, který patří do cyklu dvaceti románů Rougon Macquartové. Autorem je znamý francouzký spisovatel a jeden z předních představitelů naturalismu Émile Zola. Příběh odehrávající se ve Francii v 19. Století popisuje ničivý dopad alkoholu na uživatele a jeho okolí. Hlavní postavou je pradlena Gervaisa, která se snaží bojovat s démony svého manžela, jelikož už s jedním alkoholikem žila a ví, co za trápení to způsobuje . Bohužel je to běh na dlouhou trať a Gervaisa pomalu začíná docházet že to bude boj s větrnými mlýny. Nakonec se dostáva do problémů i ona sama.
Kniha na mě zapůsobila hlavně díky důkladnému popisu emocí u hlavních postav a postupné seznamovaní s postavami. Autor chtěl vytvořit pouto mezi čtenářem a postavami a vzbudit tak ve člověku, který tuto knihu čte lítost, soucit a strach o brzkou budoucnost hlavní postavy. Skvěle byl také vylíčen postupný dopad alkoholu na hlavní postavy. Hlavní hrdinové postupně ze střední třídy společnosti spadli až na samé dno, aniž by si toho čtenář zaujatý dějem všimnul. Při dočítaní posledních řádku jsem byl i já překvapený, kam až alkohol zavedl Gervaisu a obrátil jí život naruby.
Jedinou výtku s kterou se budu muset vypořádat já sám, je za mě až moc pochmurný konec. Na druhou stranu o tom naturalismus je a nemělo mě to překvapit
Shrnul bych to tím že kniha a poukázaní problémů s alkoholem je velice nadčasové, jelikož alkohol je mezi námi dodnes a spoustu lidí z nevinného laškování s ním ublížilo sobě, ale i svému okolí. Problémy a strasti by se měli určitě řešit jiným způsobem než tímto nebezpečným nápojem.

sarah7586

(+ SPOILER) Děj se odehrává v Paříži. S hlavní postavou Gervaisou procházíme postupnými změnami v jejím životě i v myšlenkách. První manžel byl opilec, druhý taktéž. Velkou roli zde hraje alkohol, kterému podlehne i ona. Z chudoby k bohatství a zase zpět k chudobě.
__
Musím říct, že na můj vkus jsou v knize dlouhé obsáhlé pasáže popisujíc vše. Avšak celkový dojem z knihy je příjemný a určitě stojí za přečtení.

petulepe

Moje velmi oblíbená kniha z maturitní četby

apq

Přestože je kniha trochu zdlouhavá anektre popisy jsou zcela zbytečné, celkový dojem stojí za to. Kniha mě moc zaujala.

Phyl

Já bych všechny ty parazity a příživníky mrskal bičem stejně, jako otec svou malou dcerku. S potěchou, rozkoší a smíchem na rtech. Nakonec bych si nechal Gervaisu, jako takový dezert za to, jaká to byla prostoduchá, naivní a pošetilá husa, která se stejně jako ona pečená, nechala neustále podlévat nenávistnou závistí a máčet ve sračkách, které na ni tekly ze všech stran i přesto, že se mohla kdykoli schovat pod střechu důstojnosti a radosti. Nikdy tak neučinila, a s radostí jsem sledoval její bídný úpadek. Jak já bych je všechny řezal bičem.