Eleanor a Park

Eleanor a Park https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/455211/bmid_eleanor-a-park-EUX-455211.jpg 4 1734 381

Romance ze školního prostředí, neobvyklá je v tom, že hlavní hrdinka není nejkrásnější holka na škole a její milý není nejúžasnější borec; ona je obyčejná, trochu při těle, on nenápadný kluk s částečně asijskými předky. Jejich zvolna se vyvíjející vztah překvapí je samotné a je líčený tak, že když se poprvé vezmou za ruku, připraví to o dech je i čtenáře. Celosvětový fenomén ve stylu Hvězdy nám nepřály.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Dívčí romány
Vydáno: , Yoli (ČR)

Eleanor and Park , 2014

Kakiko
11.11.2018 1 z 5

Eleanor a Parka jsem si vybrala jako takovou oddechovku od fantasy, které normálně čtu. Nedostala jsem se snad ani do poloviny a už se začínala těšit na knihy, které na mě čekaly, protože tenhle příběh je jednoduše nudný. Knihu já jsem ho dočetla vlastně jen z toho důvodu, že byla krátká a že jsem chtěla vědět, jak to skončí.
Mé hodnocení bude tak jedna hvězdička, protože celá tato přeceňovaná knížka je jedna velká nuda - nezajímavé hlavní postavy a nijaký příběh. Jediným plusem byl konec, který mě trochu překvapil. Jen doufám, že autorka nenapíše pokračování, aby z toho vytřískala ještě nějaké peníze.
Méně náročného čtenáře bude kniha nejspíš bavit víc, ale ti, co hledají něco trochu víc nápaditého a záživného, asi příliš nadšení nebudou.

sgjoli
26.10.2018 5 z 5

Z nějakého důvodu jsem čekala, že v případě Eleanor a Parka půjde o milou, příjemnou oddechovku na jedno odpoledne. Čtení na jedno odpoledne to sice bylo, ale opravdu to nebylo milé a příjemné. :-D Takhle – kniha mne fakt bavila, četlo se mi to moc dobře, o tom žádná. Ale obsahově to bylo dost náročné, plné těžkých životních situací a zvratů. Z některých pasáží mi bylo vysloveně úzko a těžko. Každopádně knihu určitě mohu doporučit.

whiolet
18.10.2018 5 z 5

Skvělá knížka.
Hned s první kapitolou jsem si oba zamilovala a pak už se na této vlně vezla až do konce.

LiLinka
10.10.2018 4 z 5

Cit(livost), celá kniha popsaná dle mého jedním slovem. Doporučuji. :)

Gedzita
17.09.2018 4 z 5

Rozhodně už nejsem teen, ale stejně mě to chytlo za srdce. Něžné, kruté, surové, tiché, strašlivě smutné i plné štěstí. Takhle se píše o velkých každodenních emocech a dospívání.

katee21
26.08.2018 3 z 5

Popravdě, moc nevím co si mám myslet... Příběh byl fajn, postavy taktéž... Prostě průměrná knížka, která mě nijak nevtáhla do děje a zase mě ani nenudila. 2/5

sany.66
25.08.2018 5 z 5

Velice se mi líbil ten příběh. Eleanor to doma neměla vůbec lehké a když se nad tím zamyslím, určitě existují děti, které to mají podobné. Tak že jsem byla ráda, že to nebyla žádná bohatá holka, která vypadala jak nějaká barbína a kluci se na ní jen hrnou. Vlastně jí spisovatelka popsala dobře. Ani z Parka nebyl žádný Brad Pitt. Knížka byla humorná a četla se sama. Jediné co mi vadilo byl konec. Prostě spisovatelku by zabilo tam přidat nějakou kapitolku třeba, co její máma kam se odstěhovala, a že se nezajímá o svoji dceru co se jí stalo a tak :D Ten konec byl takovýý... :D

Mojepočteníčko
08.08.2018 4 z 5

Knihy nakladatelství Yoli mám moc ráda. Ačkoli nejsem cílovou skupinou, příběhy se mi líbí a vždycky si u nich příjemně odpočinu. A jinak to nebylo ani u knihy Eleonor a Park.

Eleanor to v životě nemá vůbec lehké. Pochází totiž z nepříliš funkční rodiny. Žije s matkou, nevlastním otcem a čtyřmi sourozenci v malém, nepříliš pěkném domě, kde sdílí spolu s ostatními dětmi mrňavý pokojík. Je poměrně velká, podivně se obléká a na hlavě má spoustu neposlušných sytě zrzavých vlasů. Díky tomu všemu je ostatními spolužáky z nové školy ihned zařazena mezi outsidery.
Park je poloviční Korejec. I když jeho vztah s otcem dostane občas nějakou tu trhlinu, může s klidným svědomím tvrdit, že je obklopen milujícími lidmi. Zbožňuje komiksy a taky muziku. Zejména punk a rock.
Když jednoho dne hledá Eleanor v autobuse místo k sezení, najde ho shodou okolností právě vedle Parka. A co víc, po čase začne nakukovat přes jeho rameno, aby mohla číst komiksy, které si do autobusu pravidelně nosí. Park je tímhle zjištěním nejprve trochu vyvedený z míry. Postupem času si však na Eleanořino počínání začne zvykat. Právě díky společnému čtení komiksů k sobě tyto dvě postavy najdou cestu. A pouto, které mezi nimi začne vznikat, den ode dne stále víc sílí…

Musím říct, že tenhle příběh byl prostě skvělý. Jemný, něžný, oddechový a přitom měl svou hloubku i poslání. Eleanor s Parkem si určitě moc oblíbíte a budete jim celou domu nesmírně fandit. Navíc mohu po mnoha letech čtení konečně říct, že jsem našla svou oblíbenou knižní hrdinku. A ano, není jí nikdo jiný než právě Eleanor. Nejen, že jsem s ní po celou dobu čtení soucítila, ale měla jsem obrovskou chuť, tuhle věčně smutnou holku obejmout, abych jí ukázala, že může mít přátele a její odlišnost není vůbec na škodu.

A jak už vyplývá z mých dojmů, knížku vám k přečtení určitě moc doporučuji!

coppacabana
29.07.2018 5 z 5

Jelikož jsem už od "Fangirl" nadšenou fanynkou autorky, docela jsem se lekla, když mi kamarádka říkala, že "Eleanor a Park" bylo nic moc. Chtěla jsem se zhroutit v záchvatu hysterie.
Ale nakonec jsem si i přes kamarádčino přesvědčování knížku pořídila - v originále, jako předchozí knihy od této autorky - a byla nanejvýš spokojená, že jsem tak učinila.
Jak knížky ubývalo a Eleanor s Parkem se do sebe zamilovávali každým písmenkem o trochu víc, já se na místě - podle situace v posteli, na židli, v houpací síti, v buse - roztékala. Není roztomilejšího páru. A není autorky, která by proces zamilování se dokázala lépe popsat. Se všemi jedinečnými detaily, které dělají tuto knížku ještě lepší.
Nečekejte v tom něco... hlubokého. Nějakou velkou literaturu. A tím označením nemyslím, že to s vámi nehne. (Protože, když budete číst pozorně, flákne to s vámi o zeď.) Myslím tím, že to pravděpodobně není dílo, které by přeborní odborníci zařadili do maturitní četby. Ale je to dílo, na které se rozpustile usmějete, když ho zahlédnete ve vaší knihovničce, mezi ostatními milovanými knížkami.

LucyBooks
27.07.2018 5 z 5

Moc krásná knížka, která se četla lehce.
Líbilo se mi vše. Jak se knížka blížila ke konci bylo to strašně smutné, ale jakoby na konci byla naděje, uklidnilo mě to :-)

annamc
24.07.2018 3 z 5

Pěkné, smutné :):(

Tánička11
21.07.2018 4 z 5

Příběh, který je možná i smutnější jak Hvězdy nám nepřáli.

I když knížky z podobným tématem tu jsou v hojném počtu, tak nevím proč u téhle jsem pocítila něco víc. Na konci jsem pocítila tu úzkost, tu samotu Parkovu, nebo Eleanor?

Tofinka
14.07.2018 4 z 5

Milá kniha o tom, že i neoblíbení lidé mohou najít lásku. Knihu jsem začala číst jen tak z nudy a nebyla jsem si jistá, jestli ji vůbec budu dočítat, ale nakonec mě příběh zcela pohltil. Přečtení této knihy rozhodně nelituji.

POZOR SPOILER!

Park mi byl velmi sympatický, až na těch pár situací, kdy řekl neskutečnou pitomost a pak se to snažil napravit. Eleanor mi bylo chvílemi i líto, na druhou stranu jsem ji ale obdivovala...
Už na začátku nám autorka vlastně vnutila, že kniha bude mít špatný konec. Nevím jak ostatní, ale já jsem s takovýmto koncem spokojená, protože se mi zdá, že to nakonec skončilo dobře... ❤

wildXchos
05.07.2018 5 z 5

Tohle je úplná dokonalost, zamiloval jsem se do stylu psaní autorky i do samotné knihy. Obě hlavní postavy jsou skvělé, hlavně Park, je skvělé, že je nějaká kniha o Asiatovi. Nejsou stejní jako postavy v ostatních YA a to se mi na nich líbí, odlišují se jak to jenom jde. Jenom je škoda, že je už vlastně na začátku naznačené, jak to dopadne.

evelu2350
22.06.2018 odpad!

Myslím, že kniha až přespříliš přeceňovaná. Samozřejmě.. pro teenagery dobrý, ale nezajímavý. Nikdy jsem moc nedokázala pochopit, co na této knize všichni vidí. Obyčejná školní láska. Zápletka je taková, že Eleanor je velice neoblíbená a šikanovaná dívka a Park je normální chlapec, který se dokáže bavit podstatně s každým. Nikdy jsem v tom neviděla nic extra zajímavého, zábavného, napínavého. Kniha mě upřímně ničím nedokázala upoutat, sice jsem ji dočetla, ale to jen s tím že jsem očekávala, že se něco stane. nestalo se. Takže za mě nic moc. Nedoporučuji, je to prostě další profláklá slaďárna pro puberťáky.

Arsi007
19.05.2018 3 z 5

Naivní, romantický příběh o dvou teenagerech, kteří prožívají první velkou lásku.

To je tak ve stručnosti obsah celé knihy. Bohužel víc v tom nevidím. Vůbec jsem nepochopila, proč je kniha tak moc oblíbená. V příběhu Eleanor mi chybělo, resp. zklamalo rozuzlení zápletky o záhadě v její rodině s nevlastním otcem a už vůbec se mi nezdálo její konečné rozhodnutí. Parka mi bylo až líto, jak s ním v podstatě zametla. Ale asi jsem už na takové příběhy moc stará. Četlo se to ale velmi pěkně a svižně. Mladším generacím doporučuji.

majikkn
15.05.2018 5 z 5

Miluju tento příběh a asi ho budu číst ještě častokrát, skvěle napsaný příběh, poutavý děj, krásné popsání první lásky.

Christianne.K
11.05.2018 5 z 5

O hodně lepší než Fangirl. Na konci jsem měla pocit, že to snad opláču s Parkem. Šíleně jsem žrala, že kniha je zasazena do osmdesátých let.

kyticka152
04.05.2018 5 z 5

Tato kniha mě neuvěřitelně zaujala a bavila. Příběh byl poutavý a tak realitě přiblížený, jak jen spisovatelka mohla napsat. Konec mě dostal svou částečnou originalitou a ne úplně klasickou lovestory, jak by všichni očekávali.

beatadudova
01.05.2018 4 z 5

Další příběh dvou mladých lidí, kteří se do sebe zamilují a to mezi roky 1986 a 1987. Příběh je ze dvou perspektiv stejně jako třeba u knihy Všechny malé zázraky. V jeho vyprávění se střídá hlavní hrdinka Eleanor i hlavní hrdina Park. Hned prvním rozdílem mezi touto knihou a většinou dalších young adult knih je hlavní hrdinka. Eleanor je silnější dospívající dívka, na kterou se zatím štěstí moc neusmálo. Nikdy nebyla oblíbená (hlavně především kvůli jejímu vzhledu) a doma se musí vypořádávat s mnoha problémy. Park je tichý kluk, který má rád hudbu, komiksy a žije v dokonalém domě s dokonalou rodinu (konečně nějaká hlavní postava, která nemá rozvedené rodiče, nikdo ji neumřel a nemá vyloženě nějaké velké problémy - protože upřímně takoví lidé v reálném životě taky přece existují...).

K příběhu toho už asi moc psát nebudu, kdo knihu četl, tak ví, co se stalo a kdo ne, tak ať si ji určitě přečte. Vytkla bych možná spád děje. Děj se tak trochu táhne a na konci se dost rychle vyhrotí, ale samotný příběh se mi moc líbil. A pochválit musím tedy i ten nečekaný, zbrklý a hlavně neuzavřený konec. Nepatřím k lidem, kteří mají vyloženě rádi neukončené příběhy, ale tady mi to moc nevadilo a dává tím možnost čtenáři si život hlavních hrdinů po dočtení knihy domyslet podle svého.