Eleanor a Park

Eleanor a Park https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/455211/bmid_eleanor-a-park-EUX-455211.jpg 4 1733 1733

Romance ze školního prostředí, neobvyklá je v tom, že hlavní hrdinka není nejkrásnější holka na škole a její milý není nejúžasnější borec; ona je obyčejná, trochu při těle, on nenápadný kluk s částečně asijskými předky. Jejich zvolna se vyvíjející vztah překvapí je samotné a je líčený tak, že když se poprvé vezmou za ruku, připraví to o dech je i čtenáře. Celosvětový fenomén ve stylu Hvězdy nám nepřály.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Dívčí romány
Vydáno: , Yoli (ČR)

Eleanor and Park , 2014

jaresovaklara
16.04.2018 5 z 5

Při dočtení jsem nevěděla, jestli se mi knížka líbila nebo ne, nebyl to takový ten jasný a zřetelný konec, ale otevřený. Postupem dne jsem zjistila, že je to jedna z mých nejoblibenějších knížek. Jsem nadšená. :)

jolisek123
07.04.2018 5 z 5

Překrásná knížka, oceňuji pohled obou postav. Dobře se čte, moc se mi líbí autorčin styl psaní. Jen konec trochu smutný, ale ne každá knížka, která je skvělá, musí skončit happyendem. Rozhodně doporučuji!

martina2704
05.04.2018

Když jsem začínala číst, věděla jsem jen, že to má být výborná knížka nejen pro náctileté se silným koncem. No, nevím jestli je to mým věkem (asi jsem ve dvaceti třech už stařena), ale konec mi zas tak silný nepřišel, rozhodně to nebylo nic, u čeho by mi ukápla slza (a to že jinak mi při čtení všeho možného kape pravidelně...). Ale jinak nemůžu nic vytknout. Je to čtivé, postavy jsou roztomile naivní, ale právě ona naivita a způsob, jakým ji autorka dokázala vyjádřit, dělá knížku děsně zajímavou. Námět mi jinak přijde klasický young adult, dva nerdi, kteří se do sebe zamilují nad komiksy a nějaké ty problémy s rodinou a nezačleněním do kolektivu. Pro mě tedy super čtení, zhltla jsem to za den :)

StefFišerová
02.04.2018 5 z 5

Krásný příběh, takový chvílemi naivní, chvílemi až příliš reálný. Každopádně se dá přečíst i za den - vlastní zkušenost.

WallopX
18.03.2018 5 z 5

Knížka prostě pro teenagery o první lásce.
Ukáplo pár slz, abych pravdu řekla.
Knížku jsem si užívala a krásně se četla už jen díky tomu, jak tam byl Parkův pohled a Eleanořin pohled. Navíc to nebyly sáhy dlouhé kapitoly. Což je pro mě skvělý.

Rozhodně doporučuji a těším se, až si někdy přečtu Fangirl

Bee
02.03.2018 5 z 5

Na tenhle žánr opravdu musím mít náladu, a zrovna mi to skvěle vyšlo, že jsem autorku objevila právě v tomhle období. Po Fangirl a Nedej se, což jsou obě takové sladké knihy, jsem rozečetla Eleanor a Parka a určitě mě to nezklamalo. Ačkoliv je to zase trochu něco jiného. Oproti Fangirl je tu taková těžší, dusivější atmosféra a není tu moc prostoru pro radostný smích. Eleanor to rozhodně nemá jednoduché a Park zase proplouvá životem bez povšimnutí, dokud vedle sebe nezačnou sedět ve školním autobusu. To dá vzniknout nejprve prapodivnému přátelství a poté i vztahu, který také nebude jednoduchý, protože každý si musí ujasnit, jak to s ním vlastně je. Parkova neviditelnost je po boku Eleanor fuč a ona se stává terčem vtipů všech široko daleko. Nehledě na její situaci doma.
Vím, že autorka umí perfektně a humorně pracovat s postavami, ale v téhle knize je poněkud těžší se k hrdinům dostat nějak do hloubky (jsem přesvědčená, že to tak je schválně, pro udržení atmosféry), ale trochu mi to chvílemi vadilo. Jinak pro mě byli sympatičtí a samozřejmě jsem jim fandila. Děj mě pohltil, nedokázala jsem se odtrhnout a musela jsem to přečíst na jeden zátah. A samotný závěr byl perfektní. Ačkoliv mě osobně úplně neuspokojil, mám ráda uzavřené konce.

Kačkaknihomol
23.02.2018 4 z 5

Vážně nemusím romantické oddechové příběhy.
Rainbow Rowell je nejspíš za autorku těhletěch slátanin považována, avšak se od těchto autorek hodně liší. Její styl je... no kdybych použila slovo "surový", tak bych možná moc přeháněla, ale její styl je tak nějak od rány. A ty její úžasný přirovnání a sarkasmus. To vše je něco, co dělá její knihy výjimečné.
Příběh je obyčejně neobyčejný. Postavy ani samotná myšlenka nedělá knihu nějak zvlášť výjimečnou, ale ta realičnost ano. S Eleanor a Parkem je to jak na horské dráze, jednou se pohádají kvůli rodičům a jindy jsme svědky jejich intimní chvíle v autobuse.
Všimla jsem si, že spoustě lidem vadí konec. Přiznám se, ani já s ním nejsem moc spokojená, ale připadá mi, že má své místo, a že kdyby se tohle opravdu někdy stalo, že by to dopadlo přesně tak, jak to dopadlo. Tak nějak napůl otevřeně.
Od knihy jsem se navíc nemohla odtrhnout, něco mě drželo a já četla dál a dál, až jsem se dopracovala ke konci. Za mě milé překvapení, v nejbližší době se vrhnu na Fangirl.

Plážovýbarman
05.02.2018 3 z 5

Pohodová, odpočinková kniha se závěrem, který mě potěšil.

kaja3190
02.02.2018 5 z 5

Krásná, romantická oddechovka. Sice to nebyl nějak moc originální námět, ale postupné rozvíjení příběhu se stávalo lepší a lepší. Kniha se mi líbila.

Veronicess
30.01.2018 5 z 5

Po prečítaní som ju kúpila všetkým svojím kamarátkam na Vianoce. Lebo každý potrebuje v živote aspoň štipku tohoto krásneho príbehu, ktorú Rainbow pre nás napísala.

Kniha mi prišla veľmi skutočná, akoby sa odohrávala niekde vedľa na ulici. Páčilo sa mi, že aj keď sme boli pozorovateľmi tejto neobyčajnej prvej lásky, kniha vôbec nebola zbytočne presladená alebo plná klišé. Na svoju žánrovú kategóriu mi prišla výnimočná. Je to jedna z mojich najobľúbenejších a veľmi rada sa k nej vraciam.

zuzi509
26.01.2018 5 z 5

Zprvu se mi do té knihy nechtělo, ale jak mile jsem otevřela první stranu a trochu se začetla nemohla jsem se odtrhnout.
Všechno bylo tak pravdivé, věrné, dokonale napsané.
Cítila jsem opravdové zamilování. Líbily se mi osobní problémy ostatních postav a vůbec jsem nečekala takový konec.
Tahle kniha předčila mé očekávání a proto se řadí mezi mé nejoblíbenější.
Někomu může kniha přijít nudná, ale já nevím čím to bylo, ale na každé stránce jsem pociťovala adrenalin. Také se mi líbilo zpracování toho jak autorka přeskakovala ve psaní na Eleanor a pak na Parka.

Ewellyn
21.01.2018 3 z 5

Musím povedať, že ma nadchla trochu menej ako Fangirl, od tejto autorky...ale, inak ľahké a milé YA čítanie, oddychovka na zimné dni :)

makki.xoxo
12.01.2018 2 z 5

Ehm.. nuda.. kniha tady v komentářích je dost nadsazená, ale na takove nedělní pohodlne odpoeldne se to dá.

Fallen
10.01.2018 3 z 5

Sympatická romance, konečně ne slaďárna přitežená za vlasy, spíše ozvěny z tvrdé reality.

kedlis
18.12.2017 2 z 5

"Sexy romance" určitě ne. Řekla bych, že především pozadí Eleanořina rodinného života by se dalo vylepšit.
Eleanor se dala pochopit s ohledem na to, z jaké rodiny byla, ale na konci mi přišla sobecká když Parkovi neodpovídala jen aby jí zůstal pocit toho "nekončícího vztahu".
Konec mi nevadil.

Veronika33
08.12.2017 5 z 5

Kniha ma neskutočne bavila, aj keď je primárne určená mladším čitateľom. Postavy boli veľmi sympatické, príbeh som si užila na jeden záťah. Odporúčam!!!

Rea_Rea
25.11.2017 5 z 5

Knížku jsem přečetla jedním dechem. Jde o romantický příběh, ale je psaný tak že čtete a čtete až jste na konci a říkáte si né teď to nemůže skončit :) ....rozhodně stojí za přečtení.

ibrahimgilbert
17.11.2017 5 z 5

Kniha mě dokázala pomalými krůčky kompletně pohltit a nakonec jsem se to ní naprosto zamilovala. Je to nádherný příběh, dokonale a pečlivě vykreslený. A konec? Ten je ze všeho nejlepší. Because what 17-years-old people get are not happy endings. They get new beginnings. :-)

Verrrunka
14.11.2017 3 z 5

Tak od dubna se mi konečně podařilo dočíst tuhle knihu. Jako není to špatně YA, to vůbec ne, spíš takový průměr. Psané je to čtivě, jen mi přijde, že větší část knihy je to takové o ničem, až pak se začne něco dít, přijde konečně trochu drsnější zápletka, která je najednou u konce. Rozhodně špatně využité téma, šlo z toho vytřískat mnohem víc.

Natylele007
12.11.2017 3 z 5

Bylo to super. Přečetla jsem na jeden nádech. ALE! Zdá se mi to nebo tam chybí konec?!?