Eleanor a Park

Eleanor a Park https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/455211/bmid_eleanor-a-park-EUX-455211.jpg 4 1734 381

Romance ze školního prostředí, neobvyklá je v tom, že hlavní hrdinka není nejkrásnější holka na škole a její milý není nejúžasnější borec; ona je obyčejná, trochu při těle, on nenápadný kluk s částečně asijskými předky. Jejich zvolna se vyvíjející vztah překvapí je samotné a je líčený tak, že když se poprvé vezmou za ruku, připraví to o dech je i čtenáře. Celosvětový fenomén ve stylu Hvězdy nám nepřály.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Dívčí romány
Vydáno: , Yoli (ČR)

Eleanor and Park , 2014

tadobra
07.11.2020 4 z 5

tohle bylo tak jiny, surovy, uveritelny...wow. moc se mi libilo ze postavy byly realny. zadni modelove z playboy casopisu... bylo tak jednoduchy se do nich vzit i presto, ze autorka psala tak nejak strasne zvlastne. kvuli tomu je strhnuta jedna hvezdicka... bylo to totiz psane v takove zvlastni atmosfere, ktera mi nevyhovovala, ale celkovy dojem z knihy to tolik neovlivnilo.
zacatek mi prisel trosku uspechany ale nevim, prece jenom uz je to nejaka doba kdy jsem naposled cetla typickou ya, takze mozna je to ve svem zanru normalni. potom to uz ale byla proste citliva kniha o dvou dospivajicich.
nechci to tu uz vic srdceryvne popisovat, protoze to neni muj salek kavy, tak jenom jeste priznam, ze tenhle pribeh me zasahl vic, nez ,Na co slova nestaci, od Brigid Kemmerer... nerada to priznavam, no je to tak.

Luccinda
19.10.2020 5 z 5

Kolem knížek Rainbow Rowell jsem kroužila už pěkně dlouho, nejdříve jsem zaregistrovala Fangirl, ale nakonec se mi jako první dostala do ruky knížka Eleanor & Park. Očekávání byla obrovská a musím přiznat, že ze začátku jsem byla trošku v rozpacích, dostala jsem strach, že to bude jen další tuctová love-story ze střední, která mě nemá čím překvapit. No, bylo to přesně naopak...

Co mi na knížce zpočátku vůbec nesedlo byla hlavní hrdinka. Já jako věčný optimista jsem nedokázala pochopit její neustále zachmuřenou náladu a nesnesla jsem, že to jediné, co Eleanor v jejích vlastních očích definovalo, byla její tloušťka. Nevím, jestli to tak autorka zamýšlela, ale postupem času, jak se odkrývaly další a další vrstvy Eleanořina charakteru, jsem konečně začala její chování chápat. Za těch 300 stran si Eleanor i Park prošli obrovským vývojem, jejich charaktery byly báječně propracované a působily neskutečně reálně, stejně jako jejich vztah - nebyla to žádná slaďárna, na kterou jsme v YA contemporary zvyklí.

Autorka se v knížce dotkla hned několika vážných témat, tím nejvýraznějším pro mě bylo domácí násilí a vůbec celá rodinná situace Eleanor. Bylo vidět, jak člověka, jeho chování a hodnoty hrozně moc ovlivňuje to, v jakém prostředí vyrůstá, a nebylo pro mě vůbec lehké o něčem takovém číst. A to ani nemluvím o tom konci, který mě emočně absolutně rozložil...

Ajax68
01.10.2020 odpad!

Tahle kniha nebyla můj šálek kávy. Od Rainbow Rowell jsme četla Fangirl a Nedej se a obě byli úžasné! Ale tohle bylo je do velké zklamání. Přišlo mi, že se tam nedělo nic zajímavého a ten konec, absolutně nenávidím. Nezbyde mi nic jiného než dát jen jednu hvězdičku z pěti.

eLeR
10.09.2020 3 z 5

Typická, prudko čitateľná, literatúra pre násťročných. Ako bonus beriem prostredie, v ktorom žila hlavná hrdinka. Koniec otvorený ... a to mám ja rada.

nakavusterezou
08.09.2020 3 z 5

Cist tuhle knihu v 12/16letech, kdy jsem hledala lasku a milovala pribehy s laskou, dala bych 5*. Jenze ted uz je ze me velka holka a vim, ze takove pohadky proste neexistuji. Takovy kluci neexistuji (nebo mozna jo, ale ne v mem svete).

Pribeh se cetl dobre, misty mi prislo, ze je tam moc vyplnkovych pasazi. Vadila mi er forma. Diky ni jsem se nedokazala vzit ani do jedne z hlavnich postav.

Navic me fakt nastval konec!!! To jsem mela chut prohodit knizku oknem!!

Veronikados
28.08.2020 4 z 5

Tahle knížka nemusí sednout každému. Já jsem někde mezi, asle spíše se přikláním ke kladnému hodnocení. Kniha se mi líbila, nejen z důvodu že jsem se v ní trochu hodně našla. Příběh byl vcelku utahaný, ale to bylo dobře. Kniha se hodí na klidné večery jako oddech, nebo když čtete nějakou napínavou knihu a prostě si od ní potřebujete odpočinout. Zarazil mě závěr, ale přece jen když to skončí otevřeně, je v tom také určité kouzlo. Knihu musím opravdu doporučit. Hodnocení 84% (4.2 hvězdičky).

LauraSýrová
31.07.2020 4 z 5

Tahle knížka nemusí sednout každému, ale mně se líbila a tempo mi sedlo parádně. Líbí se mi, že hlavní postavy jsou jen obyčejní lidé, mají své mouchy ale i své přednosti a díky tomu si je zamilujete :) Nemůžu se dočkat, až k Eleanor a Parkovi někdy vrátím. :)

viki77
17.07.2020 5 z 5

krásný příběh o dvou mladých lidech a problémech života

YA-girl
24.04.2020 3 z 5

Kniha je psána krásně a citlivě, i když mi nevyhovovalo střídání dvou vypravěčů s tím, že ale každá postava vyprávěla "v er-formě". Bavilo mě nesmělé seznamování hlavních hrdinů... ale že by mě příběh vzal za srdce nebo byl smutný a šokující, jako bylo uvedeno na obálce, to nemůžu říct; čekala jsem dojemnější nebo osudovější pointu a ne to, že se Eleanor vlastně k tomu finále rozhodla dobrovolně... Za mě tedy nakonec hodnotím jako mírné zklamání, protože od knihy s označením NYT Bestseller jsem prostě čekala něco trošku víc (vím, jsem naivní ;))

M.anon
23.04.2020 3 z 5

(SPOILER) Moc hezká knížka. Konec mě trochu zaskočil, čekala jsem happy end. Parka mi prostě bylo líto. Tak moc pro El udělal a ona ho odstřihla...

Ajda300
14.04.2020 1 z 5

Tak tahle kniha mě fakt nebavila. Postavy byly nesympatické a příběh úplně o ničem.

artlucie
06.04.2020 4 z 5

Moc milá knížka, kontrast podmínek, ve kterých se ne/dá dospívat na pozadí první lásky. Převratný zázrak jsem nečekala, tak jsem spokojená :)

Andynka
30.03.2020 4 z 5

To byla tak boží kniha. Koukala na mě v knihovně celkem dlouho a já vlastně ani nevím, proč jsem si jí kupovala.
Ale ještě že jsem si jí koupila. Milý příběh o Eleanor a Parkovi. Eleanor je z rozvrácené rodiny a žije se svojí matkou, nevlastním otcem a 4 sourozenci v malém baráčku . Peněz nemají na rozhazování, takže Eleanořin majetek se skládá jen z pár starých panských džínů a košil.
Za to Park pochází z plně funkční rodiny, kde má podporu obou rodičů a nic jim neschází.
Je zajímavé číst, jak si k sobě ten to mladý pár hledá cestu a vzniká první velká láska.
Zároveň se velmi špatně čte o tom, jak je Eleanořina rodina zrovna to, co by mohlo dokázat tuto lásku zničit. A jakým způsobem.
Já jsem knížku hltala od prvních stránek. Hrozně moc mě bavila, byla krásně napsaná. A hezky nás autorka celým příběhem provedla. Za mě jedno velké dobré....

Padfoot
30.03.2020 4 z 5

Někde v začátcích se na hodině angličtiny probírá Romeo a Julie. Tam Park prohlásí, že je ta ona kniha pravděpodobně pořád úspěšná, protože si lidi rádi zavzpomínají, jaké je to být mladý a zamilovaný. Přesně to je podle mě tahle knížka. Připomínka toho, jaké to je. Všechny ty nový pocity. První držení za ruku, první pusa, první otlapkávání... Já a ty proti světu, sliby na věky a podobný rozkošný klišé… Všechno je psáno chvíli z pohledu Parka, chvíli z pohledu Eleanor, čímž je to ještě hezčí – rozdíly ve vnímání stejný situace apod. Paní Duha prostě umí.

Sixtinka144
02.01.2020 5 z 5

Knížka mě už od začátku pohltila. Obě dvě postavy, jak Eleanor tak Park mi přirostli k srdíčku. Eleanor nežije zrovna v idylické rodině . Její otec na ní kašle ,její nevlastní otec jí nesnáší, dělá jí samé naschváli ,dokonce jí na celý rok vyhodí z domu. Nemají moc peněz, a tak Eleanor nosí použité, obnošené oblečení. To jí ale nezabrání udělat nějakou nevšední kombinaci s né tak hezkým oblečením. Je svá a navenek silná, jediné na čem jí opravdu záleží je Park. A Park zase miluje jí, i když pořádně neví proč, a snaží se na to přijít. Knihu doporučuji , byla vážně roztomilá a miloučká!

třemdava
06.12.2019 4 z 5

Velmi milá knížka. Příběh první lásky, která náhle přichází a náhle odchází a nikdy není zapomenuta.

Kacennnka
03.11.2019 5 z 5

Eleanor a Park je příběh, který se četl opravdu skvěle. Rowellová dokázala příběh vyprávět tak, že mi na postavách začalo záležet a vůbec mi nebylo ukradené, jak to s nimi bude. I když všichni tak trochu tuší. Nicméně jsem knihu nemohla odložit a stránky ubíhaly jedna za druhou. Dokonce mě ani nerušila skutečnost, že je kniha psaní er-formou z pohledu obou postav, které se někdy dost často střídaly. Však místo toho, aby to rušilo, to dokreslovalo atmosféru.

Majakadelcova
29.10.2019 4 z 5

Začátek, prostředek...pecka, bavilo mě to, mělo to spád, byli tam i zajímavá témata, ale trochu mě zklamal konec, asi jsem čekala větší love story.

Turtleee
20.10.2019 odpad!

Tehle komantář bude jako černý flek na bílém koberci. Ne, ne a ne! Pro spoustu lidí budu asi necitelná... Ale wft?! Co tohle sakra bylo? Dojemný příhěh dvou dětí?! Nebo snad tragické domácí podmínky Eleanor?! Všechno mi přišlo tak umělé... Jako kdyby autorka chtěla, abychom ji zakaždou cenu litovali. Tohle za mě absolutní propadák.

petrzel
04.10.2019 5 z 5