Egypťan Sinuhet - patnáct knih ze života lékaře

Egypťan Sinuhet - patnáct knih ze života lékaře https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/459156/bmid_egyptan-sinuhet-patnact-knih-ze-ziv-96p-459156.jpg 5 5086 707

Rozsáhlý historický román vynikajícího finského autora upoutá barvitě a historicky věrohodně vykresleným životem ve starém Egyptě v době kolem roku 1350 př.n.l. Dobové zvyklosti a reálie kreslí autor na pozadí podivuhodného životního příběhu moudrého starého lékaře, královského otvírače lebek. S uměleckým mistrovstvím promítá do dávné minulosti dodnes aktuální otázky prostřednictvím představitele vrcholné vzdělanosti té doby a dává nahlédnout do života egyptských panovníků stejně sugestivně, jako do života obyčejných bezejmenných lidí. Samotný životní příběh lékaře Sinuheta je nadčasovým zobecněním lidského osudu se všemi zvraty, vítězstvími i prohrami.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Český klub

Sinuhet egyptiläinen , 1945

Flegerče
11.01.2021 5 z 5

Jedna z nejlepších knih.Doporucuji!

Jonny
11.01.2021 3 z 5

Za mě dobrý průměr. Čtivost přicházela ve vlnách. Patnáct stránek strhujících a pak deset, které se nekonečně táhly. Přál bych si silnější dějovou linku. – Jen párkrát se mi stalo, že bych se nemohl dočkat, až se ke čtení zase dostanu.

Tohle bych chtěl někdy použít v reálném rozhovoru "Tvá slova jsou bzučení much v mých uších."

mYsaq87
11.01.2021 5 z 5

Skvělé vyprávění v naprosto skvělém českém překladu.

kopeceli
10.01.2021 5 z 5

Kniha, kterou nejde zhltnout. Úžasný zážitek, hodiny přemýšlení, dohledávání dat z historie, diskuzí se známými. A po letech stále vzpomínky na určité pasáže, stále potřeba znovu vzít tuto knihu a přečíst alespoň kousek. Je prostě skvost.

macektygr
05.01.2021 4 z 5

macektygr

Knihu jsem přečetla dvakrát, poprvé ještě kdysi dávno ve slovenštině ( na Slovensku vycházely zajímavé knihy dříve, takže jsme většinu bestselerů četli nejprve slovensky) a po letech ještě jednou . Velmi mě zaujala a vlastně probudila můj celoživotní zájem o starý Egypt a potažmo i o ostatní knihy Mika Waltariho. Jedním slovem úžasná kniha!

Luvy
05.01.2021 5 z 5

Zásadní kniha mého dospívání. Kdyby byly všechny knihy tak báječné, tedy ty historické, nemuseli bychom mít učebnice. Takové knihy tříbí fantazii i lásku k historii. Jsem z této knihy nadšená dodnes. Některé věty bych dokázala přeříkat ještě teď.

soupik2012
19.12.2020 5 z 5

Když mi bylo náct, tak jsem tuto knihu odložila jako nedočtenou. Sama sebe jsem přesvědčovala, že to bylo z nedostatku času. Ale po poslechu této audioknihy již vím, že jsem prostě na tak složitý příběh nebyla dostatečně vyzrálá. Nejsou špatné knihy, jenom je potřeba každou číst v ten správný okamžik. Vznešená mluva a zvláštní způsob vyjadřování je tím co tuto knihu generačně odděluje. Tedy v mém případě tomu tak rozhodně bylo. Teď jsem si podobný způsob vyjadřování opravdu nesmírně užívala a zkoušela jsem podobným způsobem mluvit mezi přáteli. No vyvolalo to pouze bouři smíchu. Je to škoda, že náš jazyk tolik zhrubl. Životní pouť Sinuheta je neskutečně propracované dílo, až do těch nejmenších detailů. Románovým způsobem zasazeným do skutečného světa, nám autor ukazuje jak tenká může být pomyslná čára mezi dobrem a zlem. Dobře míněné skutky mohou plodit zlo a naopak to co na první pohled vypadá jako naprosté zlo, může být tím nejlepším možným řešením. Audiokniha je mistrovským dílem. 40 hodin zvládnul pan Lukáš Hlavica načíst neskutečným způsobem. A hudební podkres je pomyslnou třešničkou na dortu.

Petoklad
15.12.2020 5 z 5

Tak tohle je přesně klasika, která nestárne. A je to proto, že reálie zůstávají zajímavé a jednak je to stylem. Zajímavé je, že žádná z dalších Waltariho knih se Egypťanovi ani zbla neblíží. Vyprávění je svkěle rytmizované, průpovídky typu "jsou mouchou v mých uších" jsem si začal zapisovat. Hluboký román, který nepustí.

oolinkaa
12.12.2020 5 z 5

Konečně přečteno. Je to asi 10let zpět, co jsem knihu odložila a nic mi neříkala. Ale dozrála jsem a jsem ráda , že jsem ji dala druhou šanci. Úžasné literární dílo , které v nás něco zanechá . Velmi čtivé , napínavé , jediné co bych vytkla, jsou sáladlouhé popisky z válek apod. Přeci jen, čekala jsem více popisků z léčení.. každopádně i tak skvělé

Steew
06.12.2020 5 z 5

Mám rád objemné knihy, ježto jejich příběh mi utkví srdci, tak jako Sinuhet utkvěl. Užíval jsem si každou stránku a usmíval se u vyprávění Kaptahova a jeho příhod. Krásné dílo.

HoneyMM
01.12.2020 4 z 5

Co si vybavím měla knížka místo v mámině knihovně a já na ní pokaždé koukala, ale až teď po letech si jí od mamky půjčila... Došlo mi čtivo, světová pandemie a také už jsem dozrála k tomu si jí přečíst. Není to žádný drobek, jsem zvyklá číst si před spaním v posteli, no byl to ze začátku krapet boj...Stálo to za, popasovat s víc jak 800set stránkami. Začetla jsem se rychle, za chvíli byla v půlce a najednou u konce. Nečtu knížky na čas, ale pro požitek. A tuhle jsem si užila.

1Maja1
23.11.2020 5 z 5

Mám ráda dějiny, takže toto mi sedlo.

Rudolf007
21.11.2020 5 z 5

Kniha č. 1

za_ne_ta
19.11.2020 5 z 5

Moje srdcovka, a jediná takto objemná kniha, kterou jsem zhltala. Trvalo mi asi 4 měsíce než jsem to dočetla. Sinuhet se stal za tu dobou mým přítelem, jehož příběhy a dobrodružství jsem doslova hltala. Je to pro mě naprosto výmečná kniha.

libuna60
09.11.2020 1 z 5

Vím, že se tato kniha lidem líbí. Dlouho jsem se odhodlávala ji přečíst. Zřejmě se člověk nemá nutit číst něco jen z toho důvodu, že tomu a onomu se líbí. Mě se nepodařilo do toho začíst a pořád jsem čekala, kdy mě chytne. Nestalo se a zůstala nedočtena.

julika
09.11.2020 5 z 5

Myslím, že jsem právě našla knihu, která semnou "poroste". Těším se, až ji znovu budu číst za 10, 15, možná 20 let a jak se i moje vnímání a postoj k životu na zemi bude měnit.

Sinuhete, ať jsi došel nebo nedošel do své západní země, klaním se před tvým uměním!

"Náš život byl dlouhý a jeho radosti byly mnohé, ale daleko největší radost jsi nám způsobil ty, Sinuhete, když jsi k nám přišel po řece, ačkoliv jsme již byli staří a osamělí. Proto ti žehnáme a nesmíš se rmoutit nad tím, že nemáme hrobu, jeť marnost všeho jsoucna veliká, a proto bude snad pro nás lépe, když zmizíme v nicotě, abychom již nepoznali úzkostí a nebezpečenství dlouhé cesty do západní země".

vladka321
27.10.2020 5 z 5

Četla jsem před mnoha lety. Nyní se mi dostala do rukou audiokniha a zážitek to byl parádní.
Chvilku jsem si zvykala na přednes pana Červinky, nicméně výborný děj a nadčasové téma mě opětovně pohltily.
DOPORUČUJI

klaraj093
22.10.2020 5 z 5

Je pravdou, že knihu jsem četla už před několika lety.. A ráda bych se k ní někdy vrátila, abych si ji připomněla..

myelka
03.10.2020 2 z 5

Mám rada příběhy starověkého/středověkého lékařství, např. Ranhojiče jsem jen hltala, mám rada příběhy faraonů, speciálně taky Achnatona a Nefertiti...ale tady jsem neskutečně trpěla, nebavilo mě to, bylo to zdlouhavé, musela jsem se nutit, abych to dočetla do konce.

LucieT
28.09.2020 3 z 5

Za výpravnost bych dala maximální počet hvězdiček, ale samotný příběh mě maličko zklamal - některé pasáže pro mě byly zbytečně dlouhé a klidně bych je o půlku zkrátila. Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla, ale vzpomínat na ní asi nebudu.