Egypťan Sinuhet - patnáct knih ze života lékaře

Egypťan Sinuhet - patnáct knih ze života lékaře https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/459156/bmid_egyptan-sinuhet-patnact-knih-ze-ziv-96p-459156.jpg 5 5099 5099

Rozsáhlý historický román vynikajícího finského autora upoutá barvitě a historicky věrohodně vykresleným životem ve starém Egyptě v době kolem roku 1350 př.n.l. Dobové zvyklosti a reálie kreslí autor na pozadí podivuhodného životního příběhu moudrého starého lékaře, královského otvírače lebek. S uměleckým mistrovstvím promítá do dávné minulosti dodnes aktuální otázky prostřednictvím představitele vrcholné vzdělanosti té doby a dává nahlédnout do života egyptských panovníků stejně sugestivně, jako do života obyčejných bezejmenných lidí. Samotný životní příběh lékaře Sinuheta je nadčasovým zobecněním lidského osudu se všemi zvraty, vítězstvími i prohrami.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Český klub

Sinuhet egyptiläinen , 1945

myelka
03.10.2020 2 z 5

Mám rada příběhy starověkého/středověkého lékařství, např. Ranhojiče jsem jen hltala, mám rada příběhy faraonů, speciálně taky Achnatona a Nefertiti...ale tady jsem neskutečně trpěla, nebavilo mě to, bylo to zdlouhavé, musela jsem se nutit, abych to dočetla do konce.

LucieT
28.09.2020 3 z 5

Za výpravnost bych dala maximální počet hvězdiček, ale samotný příběh mě maličko zklamal - některé pasáže pro mě byly zbytečně dlouhé a klidně bych je o půlku zkrátila. Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla, ale vzpomínat na ní asi nebudu.

Crozz
25.09.2020 1 z 5

Nezaujalo

Karcoolka2210
16.09.2020 5 z 5

Síce to trvalo dlhšie, ale dopracovala som sa ku koncu. Egypťan Sinuhe je jednoducho super kniha. Odporúčam :)

lucie9998
27.08.2020 4 z 5

Kniha se mi líbila. Úplně ale nevím, jak ji spravne popsat, tak asi takhle: Děj byl místy rozvlekly a místy jsem hltala každé slovo. Je v ní mnoho převratných myšlenek, které vzhledem k tomu, kdy kniha vznikla jsou úžasné nadčasové a může se z nich poučit i dnešní člověk. Myslím si, že podle rozsahlosti a náročnosti celého díla tato kniha není určena úplně každému, ale 100% stojí za přečtení těm, kteří mají o literaturu opravdový zájem.

MartinOlsovsky
14.08.2020 5 z 5

Knížku jsem četl asi před 20ti lety a pořád na ni vzpomínám, jak jsem ji hltal. Bohužel není čas na čtení znovu :(

Artep071
10.08.2020 4 z 5

Čteno již několikrát a pořád patří mezi mé oblíbené. V knihovně má své právoplatné místo a určitě doporučuji všem.

draka
31.07.2020 5 z 5

Sestra: „Už přečetls Sinuheta?“ „Ne !“ zněla moje odpověď.
„A proč, vždyť je to tak nádherné, bude se ti to určitě líbit“.
Vzal jsem knihu z knihovny, rozevřel, přečetl první stránku, zase zavřel a vrátil zpět na místo. Několik roků stále stejný rituál.
„Co si povezeš na dovolenou za čtení ?“ ptá se jednoho dne moje milovaná sestřička. „Sinuheta“ odpovídám.
„Ha ha ha“, směje se nevěřícně.
Vzal jsem si ho a přečetl jedním dechem, úžasná, krásná, překrásná kniha. Byl jsem nadšený. Při čtení jsem v duchu děkoval sestře, že mně ji vytrvale připomínala.

Kamcatak
30.07.2020 4 z 5

Čtení této knihy pro mne bylo jako jízda skrze údolí a hory, skrze nudné jednotvárné vesničky i přes výhledy, které člověku berou dech. Jízda byla místy pomalá a zdlouhavá a jinde tak rychlá, že jsem nevnímala okolí a řítila se kupředu. Byla to vskutku cesta podivuhodná, poučná, krásná, vtipná i smutná a hlavně nezapomenutelná.

ZuzanaK.
30.07.2020 4 z 5

Dočteno až na druhý pokus. První jsem vzdala po asi 70 stranách. I na druhý pokus mě kniha zpočátku nebavila, pak ale strhla, poté trochu nudila, nakonec jsme kniha i já nabraly druhý dech, abychom dospěly k příjemnému závěru.
Asi je mou chybou, že jsem po všech nadšených doporučeních čekala víc. Přesto je to velice dobrá kniha a jsem ráda, že jsme si k sobě našly cestu.

Maki21
26.07.2020 5 z 5

Velice náročná kniha alespoň pro mě. Prokousávala sem se jí asi 3 měsíce. Ale pokud někoho zajímá starověký Egypt a život v něm, tak velice doporučuji. Knih patří k náročnější literatuře ale určitě čtenářům rozšíří obzory.

Zomy
20.07.2020 5 z 5

Moje srdeční záležitost, vracím se k ní s naprostou pravidelností. Vždycky mě dojme, vždycky mě rozpláče, ale taky pokaždé zahřeje u srdce svou moudrostí a koloběhem života. Některá sousloví a citáty už používám v běžné komunikaci. "Tvé zlato je jen prach u mých nohou." a "Tvá slova jsou jen ozvučení mouchy v mých uších." jsou asi má nejoblíbenější.
Četla jsem i další knihy tohoto finského autora, ale Sinuhetovi se nic nevyrovná.

Pralinka1910
09.07.2020 2 z 5

Dílo má určitě historickou hodnotu, je zajímavé i po stránce jazykové, ale hlavní hrdina zatrpkly a subdepresivni lekar mne nevtahl do děje a já osobně nejsem z knihy nijak zvlášť nadšena.

mats379
07.07.2020 5 z 5

Jeden z nejlepších románů, které jsem přečetla, a že jich nebylo málo.

Krastyx
01.07.2020 5 z 5

Sinuhet mě přitáhl k egyptské civilizaci, která mě dosud nijak neoslovovala. Brilantně napsaný příběh a dle mého názoru skvělý český překlad. Autorovi se klaním, ruce do výše kolen...

novackovi
28.06.2020 5 z 5

Kdysi hltáno snad včetně obalu. Strhující. Dnes s odstupem času ho čtu s nadhledem - ale za to nadšení, kdysi, za detaily žití a vykreslení jednotlivých postav tak přesně, že v nich poznávám kus svého já i některé mé současníky - tak za to vše pět hvězdiček (a to je ještě málo).

Rihatama
28.06.2020 4 z 5

Amonova řeka, Amonův chrám, Amonovo město. Ocitáme se v obklopení egyptským bohem Amonem. Není ničeho, co by mu nebylo ve starověkém Egyptě zasvěceno. Ne na každého však dopadne zlatý paprsek Boha slunce, či snad Slunce samotného. Kdo neuplácel, nebo na to neměl, nečekala jej ani jeho potomky žádná prosluněná budoucnost... jenže nic netrvá věčně, a tak vládu přebírá bůh Aton, jeho žijící podoba - faraon současně přebírá jeho jméno. Jenže nejsou faraonovi potomci, nedaří se, nepřetrvá proto ani víra v Atona. A tak opět přichází na scénu Amon... jak vrtkavá zdá se býti víra Egypťanů. Jak pružně dá se ohýbat. A přitom veškeré jejich konání je právě bohy zaštiťováno. Pravda, časy to byly těžké, tak proč ne... Zdá se, že jak politika, tak víra jsou stejně nestálé. Jenom moc přetrvává, toť největší bůh.

"Nekonečný příběh o Egypťanu Sinuhetovi" nebo také "Nesmírně ukecaný román". To by mohly být zasloužené podtituly tohoto Waltarova díla. Schopný lékař, cestovatel, diplomat a životní filozof, možná také potomek krve faraónů, avšak blázen nepochybně, řekla bych. Nemohla jsem pochopit, jak by mohl chtíč zbavit muže rozumu tak, jak to popisuje Waltari. Je to Waltari představivost? Nebo reálie starého Egypta? Tyto pasáže, kdy dělá z mužů totální hlupáky, nejenom ze Sinuheta, jež přijde o vše i zaprodá své pěstouny, a z žen nebezpečné, lstivé mrchy, mě vážně dost iritovaly. Ve výsledku pak na čtenáře valí tsunami Sinuhetova sebezpytování, sebelítosti a sebemrskačství... místy vážně trudné čtení. Na příkladu faraona Achnatona Waltari ukazuje nebezpečí vládce země, jehož jedinou kvalifikací je jeho pokrevní příbuznost a kterého lze pouze zabít, protože sám nikdy odstoupit nemůže, bez ohledu na stavu duše i rozumu. Další rozměr tohoto pacifistického faraona ukazuje na dilema válečného a mírového řešení problémů. Waltari se zdánlivě vysmívá nejen bezzubému a bezuzdnému pacifismu (nebránit se žádnými prostředky), ale třeba i nikterak nezaslouženým darům, kterým dnes říkáme charita či rozvojová pomoc. Pak ale přichází opět lítost a pocity viny. V Egypťanu Sinuhetovi čert aby se vyznal.

Chce to velkou trpělivost projít se Sinuhetem v 15 knihách všechny jeho životní osudy a osudy jeho přátel a mnoha dalších a dalších. Jakoby Sinuhet/Waltari trpěl nekonečnou samomluvou... Avšak trpělivost růže přináší. Nesmírně zajímavá jsou ve Waltariho společenské fresce s atraktivním historickým pozadím nejen zakomponovaná pojednání o vině a spravedlnosti, pomstě a trestu, zmíněné válce a míru, ale i vykreslení života a hlavních postav starého Egypta. Jakkoli podléhají uměleckému ztvárnění. Jistě musel Waltari hodně studovat, než Sinuheta sepsal, inspirován původním staroegyptským dílem o Sinuhetovi. Sám pak dle všeho do Sinuheta vtělil své vlastní postoje, názory a mravní hodnoty.

Na Sinuheta jsem si léta brousila zuby. Ano, nepochybně mě obohatil. Ovšem teď jej zase mohu s klidem odložit do zadních koutů knihovny, které až doposud po desítky let obýval.

kleozpatra
19.06.2020 4 z 5

Kdykoli byl Sinuhet hybnou pákou svých osobních dnů a snů, nesmírně mě čtení bavilo. Jeho začátky, kdy opakovaně dojel na prohnanou Nefernefernefer a skončil u balzamovačů, nebo když doprovázel svou nedostižnou lásku - tanečnici či se vracel a opouštěl šenkýrku a krokodýlí ocas, to vše líčeno nádherným jazykem přišpikovaným dokamenevytesáníhodnými moudry, nestačila jsem obracet stránky. Kdykoli se ale stal jen rekvizitou v životě někoho jiného, obvykle coby pasivní svědek válčení = vraždění, moje soustředěnost a schopnost ocenit zdlouhavé popisy bitev, křaplých lebek a znásilňování, šla dolů vodou.

Anannas
16.06.2020 5 z 5

Nádherný příběh, který čtenáře zavede do starověkého Egypta... Jedna z nejlepších knih, kterou jsem kdy četla.

MiHana
13.06.2020 5 z 5

Z mého okolí byla hodnocena jako nejlepší knížka, chtěla jsem tedy poznat proč. Velmi těžká kniha, pro mě nezáživné popisy bitevních strategií, myslela jsem, že snad nedočtu, nemohla jsem se hnout z místa. Nerada se vzdávám, takže jo, ale jsem si jistá, nejlepší přečtená kniha. Přece jen hlavní hrdina lékař Sinuhet mi byl blízký svým pohledem na život, na smrt, na lidi, na svět. Psáno nádherným jazykem. Určitě doporučuji. A s větším odstupem času je mi po ní smutno, zejména po lékaři Sinuhetovi.