Dva divoši

Dva divoši https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40823/bmid_dva-divosi-quE-40823.jpg 5 491 84

O dobrodružství dvou chlapců, kteří žili jako Indiáni a o tom co se naučili.

Literatura světová Dobrodružné Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Two Little Savages , 1903

Broukodrak
03.09.2020 5 z 5

Krásná kniha o přežití v přírodě, velice inspirativní. Součástí knihy jsou parádní obrázky a několik návodů (jak udělat indiánskou čelenku, jak vycpat výra atd.) Budu si podle návodu dělat s bráchou čelenku.
Přišlo mi vtipné slovo "bobrování", to označovalo výrobu hráze.
Doporučuji milovníkům Indiánů.

mataaskorice
15.08.2020 5 z 5

Mrzí mě, že mě tahle kniha v dětství minula. Mé výpravy do lesa a hra na indiány by byly posunuty o level výš. Krásné, milé čtení, vlastně i v mnohém poučné. Prostřednictvím čestného chlapce Yana si člověk připomene skutečné morální hodnoty člověka.

Hyacint
02.08.2020 5 z 5

Jedna z knih, která mě v dětství hodně formovala, i díky tátovi, který mě s ní seznámil a prožíval ji se mnou. Snad ve mně aspoň něco z toho zůstalo.

orson
20.05.2020 5 z 5

Tohle je klasika, kniha mého mládí a jedna z mých nej, nej knih, ke které se pravidelně vracím a znovu ji čtu.

Horal123
20.01.2020 5 z 5

Tuto knihu jsem jako kluk četl každé prázdniny. Snad nejvíc inspirující klukovská kniha. Settonovy kresby a popisy jak vyrobit tábornické náčiní jsou skvělé i dnes. Krása.

mol378
18.09.2019 5 z 5

Jedna z nejzásadnějších knih mého dětství. Kniha o přátelství a životě v americké, tehdy ještě divoké přírodě, ale hlavně o veselých i napínavých příhodách kluků na prázdninách, hrajících si na Indiány. Odtud také pochází mé oblíbené úsloví, nahrazující okřídlené "až naprší a uschne" - jak se říkalo u Raftenů "až bude jednou všecka práce hotova..." Doporučuji, i když staré, stále aktuální a čtivé.

Kopretina
18.06.2019 5 z 5

Když namícháte to nejlepší z Foglarovek a z Mayovek, pak může vznikout něco tak perfektního, jako je tato kniha. Vtipná, poučná, napínavá, praktická, v základu stojící přátelství a vztahy. Děti byly jedno ucho a když jsem dnes řekla, pojďte, přečteme poslední kapitolu, řekly: "Kéž by to ještě poslední kapitola nebyla." A stála za to, jako celá kniha.

jprst
13.06.2019 5 z 5

Knihu jsem poprvé četl jako kluk v době, kterou má vnoučata označují zcela drze za "středověk", od té doby ještě několikrát i jako dospělec a přiznávám, že pro mne své kouzlo neztratila ani dodnes.

RichardvonT.
17.05.2019 5 z 5

Přečteno před více než 30 lety a nerad plýtvám slovem KULT, ale tady nelze jinak. Drsný Raften, který nechával dožít v klidu staré koně ("chudák hovado už se dost nadřelo a vydělalo si na živobytí do konce svých dní...) a který tvrdě trestal každé týrání zvířat, prostě sympaťák.
Hoši v lesích, první noc a ráno, Caleb, který byl vším, čím mohl, stará "čarodějnice" se zlatým srdcem a Emmy Granti nebo Cestující.
Za půldruhé hodiny je krmení prasat, takže končím.

pepa4081
01.05.2019 5 z 5

Dva divoši pro mne mají tři rozměry. První, který jsem oceňoval hlavně v dětství: podrobné popisy výroby různých indiánských předmětů. Pro někoho, kdo to nehodlá zkoušet – jako jsem to zkoušel já kdysi – možná až moc podrobné (zas tak moc se nestane, pokud je přeskočíte). Druhý: vyprávění o přátelství chlapců, tak jak to opravdu bývá. Tedy i s občasnou hádkou a častým pošťuchováním, ale vždy s usmířením. Třetí je o veliké lásce k přírodě – ten mne ovlivnil na celý život. Je to jedna z knih, které čtu pořád dokola a jsem za ni panu Settonovi vděčný.
Vrcholně uspokojivé.

godycz
25.04.2019 5 z 5

Takovy Americky Foglar. Jako kluk jsem ji MILOVAL !!!!

Owain
01.11.2018 5 z 5

Nádhera, dva kluci chtějí žít jako indiáni a splní se jim to . Krásná kniha.

sasena
30.09.2018 5 z 5

Tak tuhle knížku čtu po několikáté, i v pokročilém věku mě stále baví. Nejen, že se člověk naučí něco z lesní moudrosti a opět si uvědomí, jak moc nám příroda dává, ale kniha je psaná velmi vtipně, takže se místy i docela nasměju. Nemyslím si, že by měla oslovovat hlavně děti, i nám dospělých /v mém případě 60/ neuškodí vzpomenout si na léta, kdy jsme si hrávali na indiány.

Pavelpi
10.08.2018 5 z 5

Knihu jsem četl jako kluk a líbila se mi.Tenkrát to pro mě představovalo dobrodružství,které jsme kluky prožívali také podle téhle knihy.Protože jsme tenkrát bydleli na okraji Mostu,kousek od lesa,měli jsme na tahle dobrodružství dost prostoru a nikdo nás nehonil,že něco nesmíme.Škoda,že dnešní děti už tohle prožít nemohou a oni to ani nechtějí.Žít takhle bez mobilu a nebo bez Tabletu, to pro ně snad ani nejde.

Péťa1950
20.06.2018 5 z 5

Kdysi dávno dárek, krásná knížka, četla jsem ji pod lavicí.

Jandýs
01.06.2018 5 z 5

Úžasná kniha... nehledě na dobu a věk... kdo ten vztah k přírodě má, nosí v sobě přirozenou dávku divokosti .. při čtení jsem se nejednou ztotožnila s Yanovými pocity a touhami. Autor vykresluje překrásnou atmosféru a vkládá do knih veškeré zažité dobrodružství a nabytou moudrost!

Gwlanche
02.05.2018 4 z 5

Milá knížka, četla jsem až v 16ti letech, zřejmě trochu pozdě, protože některé pasáže mi připadaly nudné a musela jsem se maličko nutit, abych knihu dočetla. Moc se mi líbil začátek, touha Iana po indiánském životě je mi velmi blízká. Oceňuji spoustu podrobných návodů na výrobu zálesáckých věcí. Od mokasín po vycpání sovy :-)

alwin9222
24.04.2018 5 z 5

Skvělá kniha, skvělý průvodce do divočiny návody na přežití a žití v přírodě kde peníze nic neznamenají.

stumpy
06.04.2018 5 z 5

Kniha je prostě úžasná. Nádherné ilustrace, parádní čtění, spoustu úžasných věcí co se dají vyzkoušet. Asi člověk fakt stárne, ale my četli prostě úžasné dětské knihy co se k nim člověk může vrátit zas a znova. A tak nějak mám pocit, že krom Harryho Pottera jsou dněšní děti dost ochuzené o normální knihy.

Marekh
09.02.2018 5 z 5

Kniha se mi líbila včetně ilustrací, které autor nakreslil. Myslím si, že kniha se bude určitě líbit dětem a dospívajícím a samozřejmě si zavzpomínají na knihu i čtenáři, kterým je více let.

Je vidět, že autor je zálesák, má rád přírodu. Oceňuji i praktické rady, jak si např. vyrobit luk apod.