Dům číslo 6

Dům číslo 6 https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/215410/bmid_dum-cislo-6-OED-215410.jpg 4 317 122

Novela zavádí čtenáře na periferii města, do polorozpadlého domu schovaného kdesi uprostřed bývalého továrního areálu mezi vysokými pecemi vítkovických železáren. Stejně jako zchátraly, zrezivěly a rozpadly se výrobní haly továrny, sešli také lidé, kteří v domě ještě přežívají.

Kortez
08.07.2019 5 z 5

Díky čtenářské výzvě jsem stáhnul po tomhle titulu. Vyslechnul jsem si audioknihu a byl mile překvapen jak mě to všechno zajímá. Veliká továrna, starý dům, ostravské nářečí, osudy lidí a celkově i když Ostrava, tak koneckonců domácí prostředí. Velice se mi to líbilo, netradiční detektivka, no kdo by chtěl číst furt jen samé tradiční, že?

jaroiva
03.07.2019 4 z 5

Nepřipadalo mi to moc detektivní, ale bavila mě atmosféra, vykreslení sousedských vztahů atd. Rozuzlení nebylo nijak ohromující, ale u této knížky mi připadá, že důležitější je celkový dojem, a ten je víc než dobrý.

Eicherik
30.06.2019 5 z 5

Povedená česká krimi, jejíž děj se odehrává v zchátralém domě na periferii Ostravy. Oceňuji velmi dobře vykreslené charaktery postav, jejichž věrohodnost ještě zvyšuje použitý místní dialekt. Jako velmi zdařilá se mi zdá "sociální sonda" do myšlení místních obyvatel, kteří se urputně brání založení bytového družstva. Už se těším na druhou knihu autorky.

Zuzvil
29.06.2019 3 z 5

Zajímavý příběh odehrávající se v Ostravě s detektivní zápletkou. Co si na knížce cením je rozuzlení, které je jasné, zřejmé a vysvětlené (ne ve všech knihách tomu tak je), také se mi líbila určitá surovost, kterou autorka do knihy zakomponovala. Pointa, příběh samotný je také dobře vylíčený. Výborně autorka do knihy použila i místní dialekt, což knížce zase zvyšuje její autentičnost.

š.m.i.k
27.06.2019 5 z 5

jsem příjemně překvapená :) Poslechla jsem audio knihu v rámci výzvy a hrozně mě to bavilo a zajímalo. Zaujal mě nejen samotný příběh, ale také styl, jak je kniha napsaná, obrovská slovní zásoba autorky.

xreni
23.06.2019 4 z 5

Fajn knizka. Dobre se cte, zajimave pribehy ‘obycejnych’ lidi.

Martina99
16.06.2019 4 z 5

Z prvu jsem se rikala, to bude detektivka, jak vysita! Ale byla zajimava tim, jak vypravi osudy hlavnich akteru.

koolsavage
01.06.2019 3 z 5

3,5 * a poměrně přesné vykreslení mentality některých občanů

vladka 23
30.05.2019 5 z 5

Kniha se mi velice dobře četla. Super oddechové čtení s detektivní zápletkou.

Pavla79
08.04.2019 5 z 5

Knihu jsem si vybrala diky výzvě a nic závratného jsem nečekala. O to větší potěšení, že mohu napsat.. Velmi se mi líbíla a vůbec nelituji, ba naopak. Zápletka, "dobrý" konec s malou princeznou, popis ostatních životů a ostravské nářečí v přímé řeči. Navíc se pěkně četla. Díky za téma. :)

toni-az
29.03.2019 4 z 5

Tak nakonec i nějaká ta detektivní zápletka se našla, ale jak už bylo řešeno, jedná se o nesmírně sugestivní sondu do života těch méně šťastných obyvatel průmyslovějších oblastí naší vlasti. Místy vyprávění nikam moc nevedlo, spousta odboček, ale tentokrát mi to výjimečně vůbec nevadilo. Charaktery postav byly vykresleny tak bravurně, že mi ještě dlouho budou v hlavě rezonovat slova jako Vejnar, Kiečko, Matuševičová atd.

Je dost pravděpodobné, že dobrý pocit z knihy ještě umocnil dokonalý přednes Martina Zahálky, za mě nejlépe načtená audiokniha, co jsem zatím "četl".

Kataz
25.03.2019 5 z 5

Skvělé množství zápletky a čtivosti, určitě si od autorky přečtu něco dalšího.

medlovice
15.03.2019 5 z 5

Mám ráda knihy s tímto názvem. Láká mě, co může nabídnout, je tu tolik možností. V tom domě může být radost i žal, trápení , týrání nebo taky láska a pohoda a hospodyňky z bílých zástěrách.
Ale toto vyprávění , tento dům číslo 6, je chátrající svědek minulého režimu, kdysi výstavní kus , domov mnoha lidí, ale jeho sláva upadala , stejně jako upadá jeho okolí . V tomto domě zmizel mladý muž, který byl bezproblémový, zmizel beze stopy a jen jeho matka neúnavně volá detektivům , jestli se něco děje s jeho případem. Tak nějak pozvolna začne případ jiný detektiv a s pílí detektivů ze starých sešitů , s trpělivostí a chytrostí jak od Agathy Christie , dějově popisován jako od Petera Maye , dokonce s nasazením vlastního života tento odložený případ vyšetří. Stejně jako Martinova matka jsem až do posledního řádku doufala, Martin žije. Je tu dobrý konec . Krásná obálka a překvapení roku. Doporučuju fanouškům Petera Maye, urbexu a dobrého čtení.

Hanjimka
13.03.2019 4 z 5

Knížka z čtenářské výzvy, ale nakonec dobrá volba. Čtivá, trochu detektivka s dobrým koncem.

Sirael440
08.03.2019 5 z 5

Velmi poutavá knížka, čtivá s neuvěřitelnými charaktery lidí. Po prohlídce torza ostravské hutě si i dovedu velmi živě představit prostředí, ve kterém ti lidé "přežívali".
Doporučuji si projít Cestu železa - prohlídku s průvodcem.

SSTknihy
03.03.2019 4 z 5

Tahle kniha by se neměla prezentovat jako detektivka. Sice se tu pátrá a vyšetřuje a dojde i na dopadení pachatele, ale to všechno se děje až v druhém plánu. V popředí je život několika nájemníků, žijících v polorozpadlém domě, uprostřed území nikoho. Přežívají a vegetují ve svých životech, každý z nich postižen více či méně na duši i na těle. Doufají v lepší zítřky, ale osobně nejsou schopni jakékoliv změny nebo zlepšení. Autorce se skvěle daří vykreslit jednotlivé charaktery, bezútěšnost jejich situace i prostředí, ve kterém uvízly. Pro mne příjemné překvapení.

Kočičáci
02.03.2019 3 z 5

Dům číslo 6 stojí opuštěný v bývalém areálu vítkovických železáren. V centru dění se ocitá jen díky tomu, že v něm bydlel Martin Prchal, který už je skoro rok nezvěstný. Mladý policista Vejnar jeho případ znovu otevírá, obnovuje pátrání a stává se trnem v oku starousedlíkům, kterým klade nepříjemné otázky. Postupně se dovídáme o životě a rodinných poměrech nájemníků, seznamujeme se se zajímavým ostravským prostředím a nářečím.
Bohužel je příběh koncipován jako detektivka, ale realita je tomu na hony vzdálena. Trošičku spád to začne mít až v samém závěru, ale napětí tomu jednoznačně chybí. Pro mě to byla celkem nuda, do čtení jsem se musela vyloženě nutit. Nebýt výzvy, po knize bych určitě nesáhla. Neurazí, nenadchne.

F.W.O.A
27.02.2019 4 z 5

Velice mě bavila, hlavně pro to, že je detektivní a z prostředí, kde jsem žila :-)

animovanej medv
27.02.2019 3 z 5

Ke knížce jsem se dostala díky čtenářské výzvě. Musím říct, že mi trvalo většinu knihy, než jsme se začetla, ale nakonec mě to docela i bavilo. Myslím ale, že nebýt čtenářské výzvě, tak jí odložím.

radka3243
16.02.2019 3 z 5

Kniha zajímavá svým prostředím, nakonec i zápletka zajímavá a snad i uvěřitelná. Měla jsem jen občas problém pochopit to vysvětlování okolo. Čtenář prostě věděl víc, než detektiv. To mi tam nesedělo. Jinak fajn čtení (zařazeno v rámci Čtenářské výzvy).