Dům číslo 6

Dům číslo 6 https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/215410/bmid_dum-cislo-6-OED-215410.jpg 4 317 122

Novela zavádí čtenáře na periferii města, do polorozpadlého domu schovaného kdesi uprostřed bývalého továrního areálu mezi vysokými pecemi vítkovických železáren. Stejně jako zchátraly, zrezivěly a rozpadly se výrobní haly továrny, sešli také lidé, kteří v domě ještě přežívají.

anibeni
02.02.2019 3 z 5

Kniha byla zajímavá hlavně prostředím, ve kterém se odehrávala. Příběh samotný byl svým způsobem napínavý, ale ten konec mi nějak nesednul. Každopádně to byl zajímavý knižní počin, co se mi opravdu líbilo, bylo zachování ostravské mluvy u nájemníků domu č.6. Přistihla jsem se, že při čtení jsem přecházela sama na ostravský dialekt, i když jsem z úplně druhého konce republiky..

marwinmh
27.01.2019 4 z 5

Mě čtení této knihy bavilo hodně. Líbilo se mi prostředí, pro nás žijící v Ostravě tolik známé a přesto současně neznámé, rozdílné životní osudy jednotlivých nájemníků domů č. 6, stejně jakožto postava hlavního hrdiny a zápletka, kdy se opět ukázalo, že lidé jsou schopni ublížit druhému člověku v podstatě kvůli sebemenším neshodám, jež by se daly vyřídit nenásilnou cestou.

zuza0300
23.01.2019 5 z 5

Z počátku nudný, šedý děj, který ve mě evokoval stejně nudný a šedý život policisty z oddělení vražd. A tak to má i nejspíš být. Postupně jsem začala být zvědavá ale Až do konce jsem netušila jak by děj mohl dopadnout. K závěru jsem si i s hrůzou v očích pobrečela jak moc mě to vtáhlo do děje. A chvíli mi trvalo, než jsem si uvědomila, že je to “jen” kniha.

Evišťátko
19.12.2018 5 z 5

Tak mě se kniha líbila. Nejen proto,že mi byla prostředím blízká,ale i pro dějovou nepovrchnost jednotlivých postav, každá z nich má v ději své nezastupitelné místo. Zkrátka proč si nedat českou krimi?

trudoš
02.11.2018 3 z 5

Neříkám, že Nela Rywiková svou detektivku nerozehraje dobře. Od prvních stran mi uhranula vskutku zajímavou stylistikou, která se u nováčka hned tak nevidí. Ovšem stojím si za tím, že se jí Dům číslo 6 nakonec neúmyslně rozpadl v pubertální bloumání ústředního hrdiny, který vlastně neudělá nic, co by před ním nezkusili jiní. Přesto kápne na správné řešení, aniž by byla alespoň nějak adekvátně vysvětlena neschopnost předchozích vyšetřovatelů. Navíc mi vadilo celé to zbytečně komplikované vyprávění, kdy autorka začne u jedné postavy, zvolna přejde k životnímu údělu druhé, pak jsme najednou u osudů třetího protagonisty a ke konci se otočkou vracíme k jedničce. Přitom ty jednotvárné výlety do minulosti nejsou pro zápletku podstatné - sice formují charaktery, jenže ty jsou od začátku jasně nastavené a příliš se nemění. Zkrátka jeden dům plný nenávistných lidí. Konec a hotovo, víc to rozpitvávat nebylo třeba. Takhle to má ve finále blíže k existenciální próze než ke klasické kriminálce.

mamadli1922
10.09.2018 2 z 5

Jako novela průměrné dílo, ale vzhledem k tomu, že se z toho autorka snažila udělat "detektivku", musím ještě jednu hvězdu ubrat. Postava Vejnara byla jednoduše zbytečná. Detektiv z oddělení vražd, který má tak málo práce, že si může dovolit na dva měsíce pronajmout byt a tahat ze sousedů rozumy ohledně odloženého případu. Detektivní linka celkově nefunguje. Napětí v příběhu chybí a tak jediné zajímavé pasáže jsou vhledy do minulosti obyvatel domu a Prchalova snaha přemluvit nevzdělané sousedy, že by měli byty odkoupit. Toho se měla autorka držet, mohla z toho být slušná sociální novela. Takhle je to nudná projížďka atraktivním ostravským prostředím, po níž si člověk ani nevšimne, že už skončila.

FlLys
30.07.2018 2 z 5

Příběh se mi celkem líbil, zajímavý nápad, ale celé to vyprávění bylo neuvěřitelné a občas se opakující a zmatené skutečnosti

Zoy
02.07.2018 4 z 5

Byla jsem ráda, že se mi do rukou dostala opět kvalitní česká detektivka. Postavy super, všechno do sebe zapadalo, kniha se četla velmi dobře. Ale zklamal mě naprosto konec. Autor má přece na víc, než náhle a ještě tak nepovedeně zakončit knihu

hurwajz
11.06.2018 5 z 5

Super, charaktery postav, problémy, syrovost

mirka71
08.06.2018 5 z 5

Ale jo, dobré téma. Vražda v Ostravském rozpadajícím se paneláku, plném ztracených existencí. I jsem si dokázala představit to depresivní prostředí a lidi, kteří nějak nejsou schopni vidět svoji budoucnost jinak, než chmurně a tak nežijí, ale přežívají...
Ani román, ani detektivka, tak trochu kříženec obojího, ale kříženec povedený, bavilo mě to.

fusinka
13.03.2018 3 z 5

Čtivé, zajímavá zápletka, jednotlivé charaktery a jejich životní příběhy na jedničku, ale konec mě zklamal. To jako mělo být všechno?

Nunynka
26.02.2018 4 z 5

Kniha se rychle četla a i zápletka ušla. Ale rozuzlení mi přišlo strašně jednoduché. Stále jsem v tom hledala nějaký složitější důvod k vraždě. Ale je pravda,že od českých autorů toho nemám tolik načteno a tato kniha mě překvapila. Chystám se i na další knihu autorky.

new.elyel
25.01.2018 4 z 5

Po dlouhé době se mi dostala do rukou kniha současného českého autora, přesněji autorky. Svoji originalitou a úžasnou schopností zachytit atmosféru, byla kniha přečtena téměř jedním dechem. Kriminální děj, jenž se odehrává na temném místě, tj. v bývalé industriální části města, kde zmar a beznaděj čpí na každém kroku a kde obyvatelé jednoho domu dobrovolně kapitulovali nad životem, mne uchvátil. Ač jde o příběh depresivní, neuvrhne Vás do ní, ba naopak. Naděje přece umírá poslední :).

Pinie57
18.12.2017 5 z 5

Přesvědčivě napsaná kniha, oddechová, výborně popsané prostředí, kde se příběh odehrává, šikovně vložené skoky zpátky do minulosti...

maerlyn
17.10.2017 5 z 5

výborná kniha, možná jen ten konec byl takový hodně rychlý...

Ninie
21.08.2017 4 z 5

No teda přiznám se, dlouho se mi do té knihy nechtělo, ale vida - neskutečně jsem autorku podcenila! Dialogy s ostravským slangem, poutavý příběh a velmi čtivé.
Pro člověka jako já, co to prostředí zná a vyrůstal tu, je velmi snadné si představit prostředí, dokonce i osudy postav jsou typické pro náturu okolních obyvatel - nevidí, neslyší, hledí si svého.
Určitě bych doporučila

Isew
09.06.2017 4 z 5

Na tuhle knížku jen tak snadno nezapomenu. Zajímavý příběh, který je neotřelý. Já vím, že takoví lidé mezi námi žijí. Vím, že mají volební právo. Vím to, ale těžko se mi s tím smiřuje. Ubližovat malé holce takovýmto způsobem je nad mé chápání. Zůstává ve mně pachuť, které se budu špatně zbavovat.

pdoubkova
26.04.2017 5 z 5

velmi mile prekvapeni, ceska detektivka z oblasti Dolnich Vitkovic, rozpadajici se barak c.6 se sveraznymi obyvately a jeden zmizelej kluk, policajt, ktery se do baraku rovnou nastehuje, aby tomu prisel na kloub, bavilo me to moc, precteno za necele 3 hodiny, na prvotinu velice povedene

jarin58
23.04.2017 4 z 5

Tak mi je nějak z těch postav divně.Deprimující osudy.

Danago
14.04.2017 5 z 5

Zajímavý příběh s detektivní zápletkou. Popis nájemníků a jejich životů byl dobře propracovaný . Knížha se moc dobře čte. Ostravšina je super, snad i správně , ale to nemůžu posoudit :) Uzavřený konec hodně čtenářů potěší :) Za mě opravdu skvělá knížka .