Dům číslo 6

Dům číslo 6 https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/215410/bmid_dum-cislo-6-OED-215410.jpg 4 317 317

Novela zavádí čtenáře na periferii města, do polorozpadlého domu schovaného kdesi uprostřed bývalého továrního areálu mezi vysokými pecemi vítkovických železáren. Stejně jako zchátraly, zrezivěly a rozpadly se výrobní haly továrny, sešli také lidé, kteří v domě ještě přežívají.

Hella
24.01.2017 5 z 5

Za mě výborné! Čtivé a strhující. Autorka čtenáře lapí od první stránky a nemůžete jinak, než to fofrem dočíst :-). Zkrátka skvělé!

V28
09.09.2016 5 z 5

Tak na prvotinu výborné, ponurá atmosféra Ostravy vystižená a popsaná dokonale. Ostravština neměla chybu a k tomu naprosto skvělé mikropříběhy ze života figurek přežívajících v domě číslo 6. Zejména příběh Ivetky byl dokonalý a ze života. 5* a není co řešit.

Monulka18
14.12.2015 4 z 5

Nečetlo se to špatně, i když občas jsem se v příběhu ztrácela, když paní autorka vyprávěla o minulosti nějakého nájemníka domu. Každopádně nápad na příběh dobrý, zajímavý, navíc z prostředí mého bydliště, za což má u mě autorka plus :) Čtení této knihy bylo pro mě odpočinkem.

Val
08.12.2015 5 z 5

Tak mě se kniha líbila moc . Na to, že je to autorčina prvotina, tak klobouk dolů. Dle mého autorka mistrně vykreslila charaktery postav a skvěle popsala bezútěšné prostředí ostravské periferie. Vystihla i atmosféru této bohem zapomenuté končiny. Doporučuji .

RadkaKabát
26.05.2015 2 z 5

Reklama jak prase, upoutávky ..... totální zklamání. Detektivka má být detektivka, tohle je plytké popisování života v domech. Co je na tom zvláštního?

skulenka
30.12.2014 3 z 5

Průměrná detektivka, odlehčený styl. Obyvatelé domu se spikli proti novým nájemníkům a naložili s nimi podle svého. Na závěr ženská intuice opět nezklamala a díky ní došlo k vyřešení případu.

ladyfromskye
26.11.2014 4 z 5

Nadějná prvotina. Pokud se autorka poučí z chyb, které tady z nezkušenosti udělala, nevidím důvod, proč by si její knihy nemohly najít své čtenáře. Ani vstup do "vysoké" literatury nepovažuji za docela nemožný, vždyť již v této knize se objevily jisté směrové tendence. Autorce moc fandím a těším se na její další knihu.

Evik30
30.09.2014

Možná i proto že bydlím kousek od Ostravy dokážu se vžít do děje této knihy. Poutavě psaná kniha (sice je v ní pár nesrovnalostí), ale kdo by to autorce v její prvotině neodpustil. Kniha se líbila i mému příteli, který z Ostravy pochází tak si dokázal živě představit místo, kde dotyčný barák (v knize) stál. Zchátralé prostředí, lidi z nižší sociální třídy to vše bylo perfektně popsáno. Taky mi přijde že kniha kdyby nebyla psána jako detektivka by měla stejný možná i větší úspěch. Ale to už není tak důležité. Ten šedý popílek v Ostravě neměl chybu. Vždycky je a bude že v Ostravě byl popel černý. Ostrava je skoro celá poddolovaná, horníci bez práce a sociální úroveň o hodně klesla. Moravskoslezský kraj je na tom v poslední době o dost špatněji než byl před lety. Co s tím? My jako obyčejní občané to prostě nevyřešíme! :o(

asterixka
09.05.2014 5 z 5

Velmi milé čtenářské překvapení, detektivní příběh z ostravska je čtivý a uvěřitelný. Myslím, že plný počet si autorka zaslouží a její další knihu si ráda přečtu.

Pihtipudas
20.03.2014 3 z 5

Čtivá a zajímavá kniha, autorka-debutantka se občas sice dopustila nějakých těch klišé, které čtenář prostě nemůže nevidět, na druhou stranu si zase na nic nehraje a nevymýšlí zbytečné zamotanosti a vedlejší linky. Sympatický hrdina, zajímavé prostředí, dialogy v ostravském nářečí. Závěrečné vygradování děje bych označila za nejlepší část knihy, tam jsem byla příjemně překvapená.

dulenka
06.03.2014 5 z 5

Poutavé, zajímavé ... Autorka píše stylem, který mě zaujal. Skvěle dokáže popsat atmosféru místa i různorodé lidské povahy. Těším se na další její knížku *

Marie F.
19.02.2014 1 z 5

Když chce někdo psát detektivku, měl by napsat detektivku. Tohle mělo ambice stát se vysokou literaturou. Tak proč detektivka? Kvůli prodejnosti? Celek je zvláštní, ani ryba ani rak.

ugisha
28.11.2013 4 z 5

Výborná prvotina, které se dá velmi snadno uvěřit. Dobře se četla, vražda by tam ani nemusela být, spíš než o ni šlo o jednotlivé charaktery...Ostravské nářečí dotvářelo atmosféru, že je to "tu z tela" :)) Líbilo se mi a těším se na další knihu autorky.

vercadole
15.11.2013 5 z 5

Jak je napsáno v komentáři pode mnou - opravdu výjimečná prvotina. Ještě teď jsem v myšlenkách někde v Ostravě v domě číslo 6 a nemůžu se od knihy nějak odpoutat, i když už jsem ji zaklapla :) Příjemné čtení.

monulka
04.10.2013 4 z 5

Poutavá prvotina. Skvěle popsané prostředí, dům se mi reálně podařilo zasadit na určité místo v Ostravě, ve své fantazii ovšem. I ty postavy byly hezky vykresleny, mimoostravský autor by to takto nemohl dokázat. Ale něco chybělo. Nevadí, i tak doporučuji přečíst. Hlavně lidem z toho kraje razoviteho :)

simonabr
27.09.2013 5 z 5

Skvěle zachycené charaktery jednotlivých postav i vcelku beznadějné prostředí, ve kterém žily a ze kterého nebylo v jejich případech většinou kam uniknout. Ta ponurost místa na mě z knihy přímo dýchala a vražda tam v podstatě ani být nemusela, příběhy jednotlivých postav na zajímavou knihu úplně stačily.

Belatris
25.09.2013 2 z 5

Čtivé, ale zásadní zklamání přišlo s neobratným střídáním perspektivy vyprávění. Přechody mezi POV některé z postav a provařeným vševědoucím vypravěčem byly násilné a 'nevypsané'. Kolorit ostravské nižší třídy zachycen výborně, ačkoliv přílišný důraz na nářečí by se mohl zjemnit; i pro rodilého frýdečáka to občas bylo zadrhávající v tepu čtení.
Přečteno za tři dny bez větších problémů, ale také bez jakýchkoliv čtenářských orgasmů, škoda. Dvě a půl hvězdičky.

evasamankova
23.09.2013 4 z 5

Výborná kniha jak popisem deprimujícího, zchátralého a vylidněného prostředí, tak i samotnou detektivní zápletkou. Autorka rozhodně disponuje bohatou slovní zásobou a podala to lehce a velmi čtivě.

Kakajko
09.09.2013 5 z 5

Kniha z prostředí Ostravy a Vítkovických železáren. Nářečí mi tam moc nepasovalo, ale asi je to tím, že u nás na Ostravsku se tato slova liší obec od obce a já osobně bych je prostě vyslovovala jinak. Zápletka zajímavá, určitě doporučuji ke čtení a čekám na další knihu.

RADOST
04.08.2013 3 z 5

Prvotina, která by mohla být mnohem lepší, kdyby měla autorka větší odvahu. Těšila jsem se na dialogy v ostravštině. Ovšem bylo jich málo a i to "po našimu" bylo jen náznakové, učesané, do nářečí se míchala neužívaná česká slova. Popisy neútěšnosti zdevastovaného prostředí se autorce celkem vydařily. Ale vložit více šťávy do jednotlivých postav a vylíčení jejich svérazného života se jí snad podaří až v některé další knize. Moc bych si to přála.