Doktoři

Doktoři https://www.databazeknih.cz/img/books/64_/6484/bmid_doktori-Q5F-6484.png 5 824 164

Strhující příběh několika spolužáků, kteří v šedesátých letech opustili s čerstvým diplomem v kapse lékařskou fakultu Harvardu, nás zavádí do medicínského prostředí v USA. Nahlédneme do nejtajnějších zákoutí života lékařů – od piteven až po výzkumná pracoviště nabitá nositeli Nobelových cen – a zároveň do nejniternějších zákoutí lidské duše. S hlavními hrdiny prožíváme jejich lásky a touhy, skryté vášně, první profesní zkušenosti, triumty, ale i bolestná zklamání a nečekané prohry. Pestrá, dramaticky se proplétající mozaika osudů Barneye, Laury, Bennetta, Setha a dalších, plná lidského tepla i bolesti, zaujala miliony čtenářů na celém světě a dodnes je uchvacuje svou pravdivostí a humanismem, láskou a úctou k člověku i životu... V knize uvedeno chybné ISBN 80-863-2511-2... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Lucka

Doctors , 1988

marhoul
22.10.2018 4 z 5

Hodně dobrý román z lékařského prostředí. Svižně se čte a je velmi hezky vystavěn.

1amu
28.08.2018 3 z 5

Budu stručný, protože jsem dospěl ke stejnému závěru v hodnocení knihy jako Racík a zejména Mercatino . Autor dělal co mohl, zpočátku se mi to četlo dobře až na hlavního hrdinu Barnyho Livingstona, který byl zhmotněn do "Mirka Dušína" z Rychlých šípů. Studium na Harvardu je popsáno výtečně, ale pak to začíná pokulhávat, viz "nedovařená" postava Benneta Landsmana . Říkám si: joj co z toho mohl autor vytěžit. Bohužel, nestalo se tak. A jde to pořád níže. "Škoda:" ...

denib
28.06.2018 5 z 5

Vynikající kniha, jsem nadšená. Nejedná se o žádný dnešní běžný napínavý román z lékařského prostředí, nic takového. Je to především kniha o lidech, kteří se z různých důvodů rozhodli stát lékaři. Dvě hlavní postavy sledujeme od jejich 5 let, přes školy a studium medicíny, přes začínající praxi až do doby, kdy jsou z nich zavedení lékaři s vlastní rodinou. Během studia medicíny se k nim připojí řada dalších postav - spolužáků, některé jen tak letmo, některé trochu víc. A na těch je krásně doložená různá motivace k volbě takového povolání a různý přístup, s jakým ho vykonávají. Stát se lékařem není vůbec snadné a je nesmírně zajímavé sledovat různé typy lidí a jejich vyrovnávání se s úspěchy i neúspěchy. Navíc román neopomíjí okolní skutečné události v medicíně i mimo ní a tak je do děje občas vložena stručná zmínka o objevu struktury DNA nebo třeba atentátu na JFK. Objevuje se tu i téma rovnoprávnosti žen, rasismus, eutanazie ... Prostě celý koktejl různých problematik v jednom románu. Opravdu zajímavá, dobře čtivá a poutavá kniha. Doporučuji.

jaroiva
03.06.2018 5 z 5

Jedna z nejlidštějších knih, kterou jsem poslední dobou četla a jedna z nejlepších, co jsem četla kdy vůbec.
Jediná stránka není hluchá, jediné slovo nebylo podle mého názoru zbytečné. I když jsem se chvíli odhodlávala pustit se do takhle relativně dlouhé knížky na téma, které mě primárně až tak nezajímá, rozhodně nelituji, že jsem ji otevřela, dál už si mě vtáhla sama a nepustila až do poslední stránky.
Rozhodně doporučuji všem, nejen medikům.

Lunitka
07.05.2018 5 z 5

Prectena jiz nekolikrat. A urcite ne naposledy. Vyborna.

Wertcha
05.05.2018 5 z 5

Příjemná povinnost pro studenty medicíny...

Alizon
30.04.2018 5 z 5

Mam rada romany, zabirajici delsi casovy usek, kde je nam predkladan nejen osobni pribeh hrdinu, ale i menici se obraz spolecnosti. Roman Doktori tuto definici splnuje. I kdyz je kniha pomerne dlouha, ja se pri jeji m cteni rozhodne nenudila. Zivotni zvraty hrdinu - at uz ciste osobni nebo spojene s profesni karierou - me nenechaly knihu jen tak odlozit. Navic je to takova kronika USA druhe poloviny 20 stoleti. Jedine co bych vytkla je jaksi "urychleny" konec. Rozhodne se k ni rada jeste nekdy vratim.

Mark2000
22.03.2018 4 z 5

Knihu jsem přečetla už před delší dobou. Musím uznat, že tento žánr většinou nečtu a do četby mě, dalo by se říct, donutilo okolí. Určitě ale nelituji. Co moc oceňuji, je naprosto dokonalé popisy snad všech aspektů lidského života (ať už pozitivních - kariéra, láska; tak negativních - rozvod, nemoc...). Co mě někdy trošku nebavilo, byly příběhy postav, které pro mě nebyly stěžejní, nemohu ale říct, že bych si tyto části neužila, ale kdyby tam nebyly, nijak by mi to nevadilo. Samozřejmě bych ale tuto knihu doporučila všem, kteří k tématu medicíny mají blízko, určitě je tato kniha právě pro vás:-D.

Janaves
03.03.2018 5 z 5

Tuhle knihu jsem četla již 2x.A určitě si ji přečtu zase. Myslím, že to pro mě ta úplně nejkrásnější kniha.

recenzentka
27.12.2017 5 z 5

vyborný pohľad do "medicínskej mafie" a prelínanie profesijného a súkromného života hlavných postáv. ako vždy Segal nesklamal a rada sa k nej vraciam, aj ke´d som ju už niekoľkokrát čítala. radosť sa k takejto knihe posadiť na "jeden dúšok".

Anna 13
26.12.2017 5 z 5

Tahle kniha, ač má přes 700 stran, je naprosto vynikající. Dokonalá není, je v ní pár slabých a táhlejších pasáží, ale poukazuje na ty nejdůležitější problémy a předsudky. A je poctou pro téměř všechny lékaře...

Začínáme v dětství dvou hlavních hrdinů, kde pochopíme, proč se lidé dobrovolně rozhodnou pro povolání lékaře. Poté následuje obsáhlá a možná nejlepší část, kdy se seznamujeme s partou mediků z Harvardské univerzity. To čtení je strašně zajímavé, dozvídáte se věci, které nevíte a které by vás nikdy nenapadli. A potom se množství sympatických i odpudivých hrdinů vydává do světa zachraňovat lidské životy, léčit, pomáhat.

Erich Segal vytvořil dílo, ve kterém se setkáte s mnoha obory. Dostanete se do piteven, na internu, na operační sál, do výzkumných a vědeckých center, na neonatologii i porodní sál, dokonce i na psychiatrii. Nemineme ani onkologická centra a pediatrii. Tím, že je kniha právě takto pestrá, téměř nikdy nenudí. Souhlasím, že by mohla být tak o sto stran kratší a některé pasáže by mohli být méně rozpitvané. Ale to je věc názoru.

Autorovi se povedlo lidem ukázat, co to obnáší být doktorem, jaká je to oběť a utrpení. Ale také pocit něčeho nepochopitelného. Z Doktorů vzniklo psychologické dílo, které vzdává hold lékařské profesi.

A děkuji, pane Segale, že jste velmi široce otevřel a rozpitval otázku eutanázie.

Andrsen
26.12.2017 5 z 5

I když to není literarní dílo století, tuhle knihu jsem četla snad 10x. Od dob studií na VŠ až po dnešní léta ( matka puberťačky) se k ní vracím. V podstatě obyčejné životy party mediků a jejich další životní cesty, přitom ale výborná psychologická sonda do nadějí, snů, priorit a zvolených životních cest. Pokaždé si z této knihy něco vezmu. Moc doporučuji ( moje srdcovka).

harena
03.12.2017 4 z 5

Zajímavě popsaný život mediků a posléze lékařů, začíná v období po druhé světové válce a je zasazen do období války ve Vietnamu a do období největších rasových nepokojů v Americe. Realistický příběh dobře psaný je nejen pro milovníky knih z lékařského prostředí.

Dimas
24.11.2017 5 z 5

Napínavý a dojemný příběh, který ani po letech neztratil nic na svém kouzlu i aktuálnosti.
“V roce 1972 ministerstvo zdravotnictví uspělo se zákazem reklamy na cigarety v televizi - donutilo výrobce dát na každou krabičku varování, že to, co kupující hodlá kouřit, může škodit jeho zdraví.”

Chesterton
20.11.2017 5 z 5

Kniha, která zpříjemnila jedny moje "prázdniny" s malými dětmi. Příjemný zážitek :)

Len2očka
01.11.2017 5 z 5

Nádherná kniha,patří mezi mé nejlepší.

angelice
18.08.2017 4 z 5

Výborná kniha, která je velmi čtivá, místy zábavná, ale hlavně dost podnětná k úvahám. Člověk může pozorovat vývoj medicíny od padesátých let minulého století a srovnávat ji se současnou. Sledování osudů spolužáků z Harwardu je navíc svým způsobem napínavé, osobně jsem se ovšem nejvíc pozastavovala nad životním postojem Setha, který ve mě znovu probudil myšlenky nad správností vraždy z lítosti a asistované sebevraždy.

Gabba99
28.07.2017 4 z 5

Odpočinková kniha, ale není přímočará a mám ráda knihy z lékařského prostředí,takže jsem četla na odreagování již několikrát.

Rev.Jana
21.07.2017 5 z 5

Jedna z mých nejmilejších oddechovek. Lékařské prostředí, ačkoliv jde naposto mimo mě, má něco do sebe a je samo o sobě hodno té poslední hvězdy, kterou bych jinak strhla za podivné poslední dvě nebo tři kapitoly.

hs777
20.07.2017 4 z 5

Podlehla jsem nostalgii a po mnoha letech si znovu přečetla tento román. A přitom si uvědomila, jak strašně doba a věk ovlivní dojem z knihy. Tenkrát jsem z ní byla uchvácená a nadšená, teď jsem v ní viděla nenáročný trochu romantický příběh několika přátel, který se jen lehce a okrajově dotýkal vážnějších témat, aniž by si dělat ambice je řešit. Bylo to příjemné letní čtení z čtenářsky vděčného prostředí, ale na pátou hvězdu mi tam něco chybělo.